NIEUWS- EN ADVERTENTIE-DLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. "2^ A 1862. No. 89 WOENSDAG den 5 November. j» I er BINNENLAND BUITENLAND A kag- •pie- )in-, r. 4 e- de en oo e- De - !e- ski het paard bij de bek te vatten deze nieuwkoop wilde van geen leiden we- waarin de boe- Gelukkig dat de geest behield om in n I et •ijs St. 1 rst I iet I Ameland schade van eenig belang veroorzaakt. Aldaar is namelijk veel brik van de beslagwer- ken afgeslagen veel wier daarop aangedreven en zijn de brikglooijingen zoodanig beschadigd ge worden dat er ongeveer 500 vierkante el uit geslagen en verzakt is, terwijl van het beslagwerk in de bogt van Ballum 1000 strekkende el tuin is afgeslagen en verbroken. Te Harlingen is al leen bij het windscherm de keibestratin over 22 vierk. el uitgeslagen. GORRED1JK. Als iets opmerkelijks kunnen wij mededeelendat alhier in de buurt (Noord- Oosterslraat) waarin pi. m. 230 menschen wo nen zich bevinden één persoondie ruim 90 jaar oud is, zeven van 80 jaar en daarbovenen vijftiendie tusschen de 60 en 80 tellen. In dezelfde buurt wonen drie echtparen, die reeds meer dan 50 één paar dat 45 en acht paar die van 25 tot 40 jaar gehuwd zijn. 's GRAVENHAGE, 30 October. Bij de heden alhier plaats gehad hebbende aanbesteding we gens het maken van den ijzeren bovenbouw voor drie draaibruggen in den spoorweg van Harlingen naar Leeuwarden zijn daarvan aannemers gewor den de heeren L. N. Enthoven Comp.voor ƒ56,045. Van den 31sten. In de tweede kamer is door den minister van marine ingetrokken de voor- dragtom 14 ton voor het pantseren van sche pen te besteden. De discussie over de staatsbe- grooting is bepaald op maandag den 10 Novem. Nopens het verslag rakende de enquête te zake de marine is besloten aan de commissie dank te betuigen voor haar voortreffelijken arbeid en het verslag te verzenden aan den minister van marine. Door den minister van oorlog is afwijzend beschikt op het verzoek van het gemeentebestuur van Zutphen betrekkelijk het amoveren der vesting werken. Zoo ook van Deventer. Eergisteren avond is door de commissie van rapporteurs uit de tweede kamer vastgesteld het voorloopig verslag over het ontwerp van wet tol verbetering der waterwegen van Amsterdam en Rotterdam naar zee. Men verneemt dat tegen het ontwerp, bepaaldelijk tegen deconsessie aan den heer Jager verleend gewigtige bezwaren zijn gerezen. DELFT, 29 October. Gisteren avond heeft een korporaal van de infanterie zich bij de ka zerne op de Paardenmarkt door een geweerschot van het leven beroofd. Naar men wilis het ont vangen van een brief van zijn meisje waarbij zij hem bedankte de aanleiding lot deze wanhopige daad. AMSTERDAM 30 October. Heden hebben de afdeelingcn van de tweede kamer der staten- generaal onderzocht het wetsontwerp nopens de regterlijke indeeling des rijks. De Nederlandsche maatschappij ter bevor dering van nijverheid heeft zich tot Z. M. den koning gewend met een adres waarin verzocht wordtdat de gasmeterseven als alle maten en gewigten van rijkswege aan eenen ijk in Ne derlandsche maat zullen worden onderworpen. AMSTERDAM 1 November. In den nacht van jl. dingsdag zijn alhier twee matrozen be- hoorende lot de equipage van een in het Oos- terdok liggend schip, in hoogst beschonken toe stand met elkander vechtende, over boord geval len en verdronken. ROTTERDAM. Jl. woensdag is alhier de jaar- lijksche openbare vergadering gehouden van de vereeniging tot bevordering der zendingzaak. Uil het verslag bleek dat het aantal leden in het ge heel 1249 bedroeg. Van het cijfer der ontvan- sten 1687 25 was na aftrek der gewone uit gaven een batig slot van ƒ875.08 aan het Ned. zending-genootschap overgemaakt. Dr. J. J. van Oosterzee predikant te Rot terdam heeft de benoeming tot hoogleeraar aan de Ulrcchtsche akademie aangenomenen zal hij SNEEK4 November. Jl. vrijdag had alhier een ongeluk plaats. Een boer met zijne vrouw kwamen met paard en wa gen den oosterdijk inrijden en zoo over de pot- terzijler-brug zullende gaan begon het paard le stijgeren en achteruit te loopen, zoodat de boer er afsprong om maar ten en springt met de wagen, rin zatdirect in de Pol. vrouw tegenwoordigheid van zelf uit het rijtuig te komen anders had zij met eenige minuten kunnen stikken, door dien de wa gen kantelde en zij ter naauwernood adem kon- dc halen. Inlusschen is dit geheele ongeval nog zonder kwetzuren afgeloopen en zelfs de vrouw, hoezeer ook geschriktis er toch daarmede afgekomen. Voor zes jaren werd alhier een schaap gestolen, waarvan tot nog toe niets aan het licht kwam; maar waarvan niet te min de bestolene iemand verdacht hield, die met zijn schip tijdens de diefstal, daar gelegen had, doch van wien hij, als 't ware de moed niet had aanklagte op presump tie te doenomdat die schipper als een zeer wel gesteld man bekend was. Intusschen wat ge beurt er jl. vrijdag avond komt dat schip weer in de buurt van die vroeger bestolene die nu bij zich zelven denkt, ik wil die schipper eens gadeslaan en ziet s avonds 11 uur ontdekt hij dat die welgestelde schipper twee schapen uit een nabij gelegen land haalt, in zijn schip brengt en daarmede dadelijk onderzeil gaatkoers zet tende naar de Brekken. Oogenblikkelijk hiervan kennis gevende aan de policiedie dan ook onmiddelijk de kapcr met een roeiboot nazeltczoo mogt het dezen ge lukken, het schip in te halen en den schapendief met het corpus delicti (beide schapen reeds de hals ingesneden terwijl een er van nog leefde) te zamen hier ter stede op te brengen en de schipper met zijne vrouw in verzekerde bewaring te nemen, terwijl de kinders, twee in getal, en beiden bij de misdaad tegenwoordig, hunne ouders als misdadigers moesten zien opbrengen. „Is diefstal ten allen lijde strafbaar, dubbel straf baar wordt zulks als dezelve zoo als hier niet uit behoefte wordt gepleegd en dat wel met medeweten van de kindersdie daardoor door hunne eigene ouders zoo gezegd voor het tuchthuis worden groot gebragt. In de eerste verwarring zeidde de schipper dat hij het uit armoede gedaan had, maar die armoede bleek zoo erg niet te zijndaar men veel gereed geld aan boord vond. Reeds voor eenigen tijd hebben wij melding gemaaktvan de alhier opgerigte stoom-steenbak- kenj van de hh. ter Horst, thans lazen wij met genoegen in de Leeuw. Cl. van 31 Oct., dat de vereeniging Nijverheid te Leeuwarden, in hare vergadering met veel belangstelling een monster steen had bezigtigdvervaardigd aan de fabriek dcr hh. ter Horst alhierwij waren in de ge legenheid deze nieuwe inrigting te bezigligen en zagen de ruwe klei, in een oogwenk, uit de door stoom gedrevene machine, in sierlijk kantige stce- nen te voorschijn komen, op spoorwagentjes naar de droogplaatsen transporteren en daar voor den oven gereed maken. Eene partij gebakte machinale steendeed ons zien, dat deze in netheid, sierlijk kantige vorm en deugdzaamheid ver uitmuntte boven de, op gewone wijze vervaardigde steen. Wij wen- schen den ondernemers geluk met dezen gunsligen uitslagen vestigen de aandacht der architecten en timmerbazen op dit nieuwe en schoone bouw materiaal. Bij de jongste stormen is in de provincie Friesland alleen aan de werken op het eiland ITALIË. Volgens de weener Presse zou de Oostenrijksche regering een uitgebreide zamen- zwering op het spoor zijn gekomen. Te Venetië zijn achttien personenallen tot den gegoeden stand behoorende, in hechtenis gesteld, als van hoogverraad beschuldigd. Onder hen bevindt zich een der vermaardstc Venetiaansche advocaten een patriot, die in 18481849 onder het voor loopig bewind de betrekking van minister van po litic heeft waargenomen. Het Krakausche blad Czas meldt dat War schau eerlang van nieuwe vestingwerken voorzien zal worden ten welken einde men verscheidene huizen zal moeten sloopen terwijl ook over de groote gebouwendie aan het armbestuur be lmoren en nog andere voorname perceelen daartoe zal worden beschikt. De gemeenteraad van Warschau weigert de tot aankoop dezer pan den noodige sommen toe te staan en oordeelt dat het veel nuttiger is de straten goed te pla- veijen en te verlichten dan kazematten te ma ken. De regering zal, naar men zegt, den knoop doorhakken en het geheele land in de kosten la ten deelen. Volgens de Italia zijn het zestien afgevaar digden geweestdie in hunne bijeenkomst to Napels besloten hebben een voorstel te doen tot het in staat van beschuldiging stellen van het kabinet Ratazzien wel wegens zijne inconstitu- tionncele handelingen als de arrestatie van af gevaardigden het in staat van beleg verklaren van Napels en Sicilië het besluit waarbij het proces van Garribaldi naar het hof van cassatie van Napelsdat daartoe onbevoegd wasgeren- voyeerd werd. In de tweede plaats hebben de ze afgevaardigden besloten eene verklaring uit te lokkenwaarbij genoemd kabinet als anti-Ita- liaansch gebrandmerkt wordt niet alleen omdat het aan den Franschen invloed onderworpen maar ook omdat het te zeer Piëmonteensch is aldaar na de winter-vacantie zijne werkzaamheden beginnen. Wij vernemen'"dat aan de Berlijnschen bier brouwer Johann Hoff, voor zijn malz-extrakt(gc- zondheidsbier) op de Londcnsche wereldtentoon stelling de groote gouden medaille is toegekend. 'sHERTÖGENBOSCH, 30 October. De regt- bank heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van een lOjarigen jongen, aangeklaagd van moedwil- lige'brandstichting. Zoo uit de verklaringen der vier getuigen als uit de bekentenis van den be klaagde was gebleken, dat hij, na in een winkel een doosje lucifers te hebben gekochtonmidde lijk daarna den brand in eene hooimijt, geplaatst in de bebouwde kom der gemeente Almkcrk, heeft gestoken, die niet dan met veel moeite is kunnen gcbluscht worden. Daar hij zoowel door zijne gedragingen als gegeven antwoorden den regter de overtuiging gegeven heeft dat hij nier had het besef zijner strafbare handeling, beval de regtbank dat hij aan zijne naastbestaanden zou worden te ruggegeven. ZWOLLE1 November. Uit het bestaande drietal is jl. woensdag bij de Nederduitsche Her vormde gemeente alhier beroepen de WelEerw. ZeerGel. heer H. Brouwerthans predikant le Veendam. In den namiddag van laatstleden dingsdag heeft zich zekere D. K oud 38 jaren echtge- noote van I. J. te Holten in eene kolk aldaar verdronkenna alvorens in de nabijheid dier plaats zich grootendeels te hebben ontkleed. De aanleiding tot die wanhopige daad meent men te vinden in eene op genoemden dag tegen ingestelde vervolgingter zake van diefstal van hemdendien zij in de laatste dagen zou hebben gepleegd tijdens zij bij een ander behulpzaam was aan de natte wasch en verder aan oneenigheid met hare huisgenooten. SNEEKEB N ur ir 3 l 'O k 35 35* T, at* L- te aan- ehte bei- loor lop- 'elt, ror- jde. oor het ent like >nt- >g sa :n r. 9 iet de an ict he fl an eft Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 et voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 cts.se gelregt voor iedere plaatsing. L te Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco /1.65 de i ise ne en

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1