EN AÜVEBTENTIB-BLAI) VOOli DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- IS 1862 No. 90. tide Jaargang ZATURDAG den 8 November. r ar n n* SJY. ’8 s BINNENLAND SNEEK 7 November. to BUITENLAND som zijne te Athene afgekondigde 'J 5t. rst iet de ise ne en ij’ ;Pin- 1.70 'jn en jn er ;s iet he e- an eft De le- ski 0 iet de an e- 4 e aangewezen P' S '1 I I 0 et I de In navolging van verschillende plaatsen in het buitenland zullen te Amsterdam en vermoe delijk ook in andere steden volksconcerten tot stand komen. De Amsterdamsche afdeeling der maatschappij tot bevordering der toonkunst zal in deze maand in de hoofdstad een groot volks concert geven even als de vereeniging Amstels-mannenkoor in hel begin van December. Te Rotterdam is jl. zondag morgen bij de godsdienstoefening in de groote kerk der hervorm den een extragift van ƒ500 gecollecteerd, door den gever bestemd tot eene buitengewone winter- bedeeling aan de diaconie-armen der herv. gcm. LEIDEN. De gemeenteraad alhier heeft jl. vrijdag met 15 tegen 6 stemmen besloten tot het afschaffen der belasting op de brandstoffen, en daarbij bepaald, dat de directe belasting (vastge steld op ƒ51,000) niet verhoogd zal worden. Den 4 dezer promoveerde in de geneeskun de alhier de heer F. Lijcklama a Nyeholtgebo te Bolsward na verdediging yan een aka- over sommige eutopische Enschedé worden afgevraagdmaar ook door de weinige inlichting, die in deze belangrijke zaak aan de deelhebbers wordt gegeven. Zij verzoeken alzoo mededeeling: 1) Hoe groot de verwaar- borgde som van gebouwen(2e onderdeel) koop- mansschappen en meubelen ieder afzonderlijk, en hoe groot hel bedrag der inleggelden van ieder dezer drie is in iedere klasse 2) Hoeveel er door herwaarborging is te goed gedaan 3) Hoe veel er door de kas tot deze buitengewone ramp wordt bijgedragenvan zelf niet van de inleg gelden maar van de rentedie deze in eene reeks van jaren zullen hebben opgeleverd4) Of de directie bij deze groote ook over alles */|g administratie kosten blijft berekenen. Zij verklaren tevensdat van de voldoende inlichting niet alleen de betaling, maar ook hun verder deelgenootschap in die maatschappij zal afhangen. ’s HERTOGENBOSCH3 November. Inde jongste openbare vergadering van den gemeente raad is een voorstel gedaan om ook in deze stad, namelijk in de voornaamste straten, trottoirts aan te leggen. GRONINGEN, den 3 Nov. Men verneemt dat wederom eenige kinderen op het Hoogezand ernstig ziek zijn geworden en er zelfs reeds over leden zijn, ten gevolge van het zuigen aan Caout- choudopjes', en dat er reeds vanwege het gemeen telijke besluur onderzoek naar wordt gedaan. „De voor de gezondheid nadeelige bereiding van deze toestellen met Zinkoxide, Loodoxide en zwavelig Arsenicum of Rottenkruid Iaat zich bij de daarmede vervaardigde hieraan erkennen dat zij zwaarder, harder en ondoorschijnend zijn dat zij in de doorsnede op de vlakte geen glans, maar dezelfde graauwe kleur als de oppervlakte vertoo- nen terwijl de onschadelijke minder zwaar, meer rekbaar, dunner, iets doorschijnend en bij door snijding op de afgesneden vlakte glad en bruin achtig zijn. Tc Oosterhout werd jl. zondag de godsdienst oefening in herv. kerk op eene treurige wijze gestoord. De heer C. de Visser, emeritus predi kantoud 70 jaren, ridder van den Nederl. leeuw nambij den afwezigheid van den predikantde voormiddagdienst waar. Onder de predicatie werd hij plotseling bleekzonk in een en was niet meer. Eene hevige beroerte had aan zijn leven een einde gemaakt. De overledene was een braaf kundig on algemeen geacht man zoodat zijn plotselinge dood door velen wordt betreurd. TURYN 3 November. Volgens de Discussi on» is den 1 dezer op de Oostenrijksche grenzen aan den regleroever van de Po, een schermutse ling voorgevallen tusschen Italiaansche karabiniers en Oostenrijksche soldaten. De eersten hebben op de Oostenrijkers geschoten, nadat enkele mi litairen van beide partijen handgemeen zijn ge weest, zonder dat hierbij de grenzen werden ge ëerbiedigd. Een wacht van het Oostenrijkschen tolkantoor is op Italiaansch grondgebied gearre steerd en de Oostenrijkers waren genoodzaakt de wijk te nemen. Uit Florence verneemt men, dat Toskane door overstroomingen zwaar geteisterd wordt. De ge meenschap over den spoorweg van Empoli naar Sienna is afgebroken. GRIEKENLAND. Aan een officieel verslag van het voorgevallene te Athene, door den heer Bonrée vertegenwoordiger van Frankrijk bij het Grieksche hofaan zijne regering ingezonden is het volgende ontleend: „Het afscheid, dat de koning en de koningin van het corps diplomatiek namen was zeer aandoénlijkde vorstin smolt weg in tranen.” Voorts: „Toen de koning in den Piraeus was aangekomen en men hem op lompe wijze van vervallenverklaring kennis had gegeveneischic ren demisch proefschrift gezigtverschijnselen.” HAARLEM, den 3 Nov. Heden is alhier in Imogen ouderdom overleden de heer Abram de Vries kommandeur der orde van den Nederland- schen leeuwrustend leeraar der Haarlemsche doopgezinde gemeente, lid van de godgeleerd ge nootschap van Teylers stichting en van verschil lende letterkundige genootschappen, en bibliothe- karis der genoemde stad. Onder de geleerden die zich uit overtuiging als voorstanders van den roem van Lourens Janzoon Coster, den eersten uitvinder der eigenlijke boekdrukkunstop den voorgrond hebben gesteldzal de overleden de Vries steeds eene eerste plaats bekleeden. Door zijne ijverige nasporingen en scherpzinnige aanmer kingen heeft hij orer zaken en omstandigheden, deze uitvinding betreffende, een helder licht ver breid en daardoor het getal der bestrijders zoo aanmerkelijk doen afnemen. Zijne nagedachtenis zal steeds bij zijne vrienden en stadgenoolen in eere worden gehouden. GOUDA 4 November Gisteren heeft zekere arbeider onder de gemeente Waddinxveen hier nabij gelegen zijne vrouw zoodanig geslagen dat zij aan de gevolgen is overleden. De dader is onmiddellijk in hechtenis genomen. Men schrijft dit geval weder aan dronkenschap toe. HEEMSE 3 November. In eene vergadering van stemgeregligden heden gehouden tot de keuze van een leeraar voor dc hier bestaande vacatuie, is met algemeene stemmen gekozen de candidaat I. J Ippius Fockcns. DOORWERTH4 November. Het gewas van eikels is dit jaar meer dan overvloedig geweest. Men berekent, dat de ingezetenen dezer gemeen te circa 1000 mud hebben verzameld. Door het huis Dooryyerlh werden 300 mud opgekocht ad 1.50 per mud. De overige 700 mudden vinden koopers uit den omtrek vooral onder de scha penhouders, die geen voordeeliger wintervoeder kunnen opdoen, daar het bekend is dat 5 mud den eikels gelijk staan in voederkracht met 1 mud paardenboonen. Ook voor rundvee en varkens leveren eikels een uitmuntend voedsel op. Bij mestvee is toeneming van vet zeer spoedig zigt- baar bij melkvee is het botergehalte onmiddellijk toenemend. Het ware te wenschen, dat onze landbouwers nog meer de kracht van dit gezonde en voordeelige wintervoeder kendenopdat de inzameling dezer boomvrucht, welke door vrou wen en kinderen kan geschieden nog meer ter harte werd genomen. ELBURG 1 November. Heden is alhier ee ne missive aan hoeren directeuren der onderlin ge t brandwaarborg-maatschappij de Jong Co. te Amsterdam in omloop waarin de ondertee- kenaarsallen deelgenooten dier maatschappij, te kennen geven dat zij getroffen zijn door de hooge sommen niet alleen, die hun voor de brand te Wij vernemen dat J. S. Gallerrijkstol- gaarder aan den tol no. 1 aan de Punt, ge meente Eeldemet ingang van 1 Dec. ek. zal worden ontslagen en dat in zijn plaats is benoemd II. W. Mollema gepensionneerd militair wonen de te Snoek. HARLINGEN, 1 Nov. Eergisteren is alhier bij openbare inschrijving verpacht dc opbrengst der sluizen eet. over het jaar 1863. De opbrengst der groote- en kleine sluizenis gepacht door den heer II. Wildts voor de som van ƒ7342; die der haven-, bagger-, brug- en vuurgelden der binnenschippers, insgelijks door den heer Wildts voor ƒ4590; de stadswaag voor ƒ839 door C. Kei zer; de weekmarkt voor ƒ414 door J. Roodbeen. DRAGTEN. Dezer dagen zou de bakker M T.wonende op het Noord zijn buurman vra gen, of hij den volgenden morgen ook met hem kon rijden naar Leeuwarden. Toen hij eenigen tijd bij zijn buurman had gezeten, werd er ver schrikkelijk op de glazen geslagen en gesmeten zoodat M. T. vooruit vloog om te zien wie dat deed. Naauwelijks was hij buiten deur, of hij wordt aangegrepen door eenen persoon die hem een mes in de onderbuik steekt, zoo dat hij da delijk badende in zijn bloed neder viel. Naar men zegtmoet het echter op den zoon van den boer gemunt geweest zijn, zoodat de arme bakker zeer treurig in deze zaak is geraakt. Het is te hopen, dat het der justitie moge ge lukken om den dader of daders van dit moord dadig feit, de verdiende straf te geven. Op dit oogenblik leeft de lijder nog, doch zijn toestand is zeer bedenkelijk. Door Z. M. is de heer J. J. Dicst Lorgion, candidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Drenthe benoemd tot predikant voor de Prote- stantsche gemeente in Nederlandse!) Indie. Te Wolfaartsdijk is beroepen ds. G. J. Go- bius du Sartvan Barneveldte Rinsumagcest c. a. ds. J. II. Guldenarm van Oosthem. Ds. A. C. II. Calcoenvan Zuidzijpe heeft het beroep naar Winkel; en dat naar de Doopsge zinde gemeente te Zwolle door ds. Visvan Mensingeweeraangenomen. Wij vernemen met leedwezen dat de heer Mayor, suiker-contractanl in het Passaroeangsche onlangs op zijne terugreize naar Europa is over leden. De inlandsche maatschappij op Java ver liest in hem een warm voorstander harer belan gen en een bevorderaar harer welvaart. Reeds lang o. a. met het voornemen bezield om eene van 40,000 beschikbaar te stellen tot op- rigting van een hospitaal voor inlanders, kon de heer Mayor dit plan niet bij zijn leven verwezen lijken. Bij de opening echter van de laatste wilsbeschikking van den waardiger) man is ge bleken dat hij tot dat doel heeft 1) het huis op Passeroeang, in der lijd door den heer Hofland gebouwd en 2) een kapitaal van ƒ200,000, ten einde daaruit de kosten en het onderhoud te bestrijden van een hospitaal voor Inlandersdat in bedoeld huis zal moeten wor den ingcrigt. Het is ons toegeschenen, dat deze edele daad aan de vergetelheid verdient te wor den onttrokken. AMSTERDAM, 5 Nov. Men verneemt, dat ds. I. Prins op 9 dezer des voorrniddags in de oude kerk het zeldzaam voorregt hoopt te genie ten om van zijne 60-jarige evangeliedienst in de herv. gcm. gedachtenis te vieren: Hij aanvaardde zijne bediening den 7 November 1802 te Ede in Gelderland en na die te hebben voortgezet te Lange en Korte Zwaag in Oud-Beijerland Alk maar en Dordrechtheeft hij gedurende ruim 37 jaren bij dc herv. gemeente alhier het evangelie verkondigd. O o* SNEEKEB COURANT. •afe I iel m 24.50 r ES He llen Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaterdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65 172 i 00 apen ggeu en ak- ov. st- ■oor- I. jijn- ijaar 00; •N n fe rs h- er re ar m et (I •l I 1 I ■J )f Advcrtentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 et voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. ie gelregt voor iedere plaatsing. 2- en oo ii n

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1