EN ADVERTENTIË-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK, NIEUWS- 1862 No. 92. U' 1- 17de Jaargang; BINNENLAND zij i-J T |ft n de ase ine en ijs St. 1 rst iet iet he ,e- an eft De Ie- ski sa het de an e- jn er de sj »n tegenwoordig de Zeeuwsche boeren soms uren ver met paard en kar of slede in tonnen zeewa ter ziet halen zij leggen daarin hunne zaaitarwe te wecken. Wanneer ze opgezwollen is wordt zij er uit genomen en brengt men haar in een bak met kalkwater of liever dunne kalkmelk zoodat ieder korreltje omkleed wordt met een dun huidje kalk. Zoo zaaijen zij de tarwe uit. Om goede zaaitarwe te verkrijgen wordt de tarwe afzonderlijk gezaaid op eene streep gronds ter breedte van 1 a 2 ellen, die meestal rondom het klaverland daarvoor zijn gereed gemaakt. Op deze wijze kan ze met geringe moeite van on kruid gezuiverd worden. ZWOLLE 5 November. Tot heden zijn nog maar [595 schepen gemeten en gemerkt die het Zwolsche Diep bevaren zeer zeker gering in verhouding tot een getal van 1400 schepen die geladenmeer dan den laogsten diepgang van I. 30 hebben. Het is een bewijs voorwaar dat de hooge regeringbillijkheid beoogt.. De schip per nu meer dan ooit onbillijk grenzende zoo zij het niet isaan opligterij want het ongemerkte schipdat aan diepgang van palmen gebonden bij den heer Sarphatie in de mestplaatste Am sterdam laadtdaar houdt hij zich aan kleine merken en lost hij bij den Drentschen boer of aan de Dedemsvaart de mestdan heeft hij mis schien wel bij toeval weder groote merken In- tusschen zit daartusschen een belangrijk verschil. KAALTE. Dezer dagen overleed alhier, 64 jaren oud en kinderloos, een boerenarbeider II, J. Schiphorst, die sedert lang met zijne vrouw hoog zuinig en bijna als een behoeftige leefde. Men wist echter wel, dat deze lieden niet onbe middeld waren en dat zij hun geld bij verschil lende personen winstgevend hadden uitgezet. Nu verneemt mendat de overledene heeft gelega teerd aan de diaconie der Hervormden te Kaalte ƒ3000, aan die te Heino ƒ2000, en aan die te Wezepe (gemeente Olst) 1000, terwijl bovendien nog verscheidene legaten zijn vermaakt. De le gaten te betalen na dood van zijne nog leven de vrouwbedragen naar men zegt nog geen derde van hunne gemeenschap. BUITENLAND ITALIË. Garribaldi is op zijn verzoek naar Pisa overgebragt en is daar in redelijken toestand aangekomen. De koning is van Milaan te Turyn terugge keerd. Te San Severo in het Napelsche heeft een gevecht plaats gehad tusschcn een corps troepen en een hoop muitelingenlaatstgenoemden wa ren ten getale van 200 man volkomen gewa pend. In eene aan Italie’s jongelingschap gcrigte pro clamatie waarschuwt Mazzini haar tegen deelne ming aan het streven naar uitbreiding van het Grieksche grondgebied hetwelk, naar die repu- blikeinsche volksmenner beweertdoor de rege ring van koning Victor Emanuel wordt begunstigd. Dewijl die regering voor de vaderlandlievende geestkracht der Italiaansche jongelieden beducht is zegt Mazzini tracht zij zich van hen te te ontslaan, door hen naar een vreemd land te zenden om voor het ware of vermeende nut van buitenlanders en voor hunne vrijheid het bloed te storten hetwelk voor Italië zelf zoo groote waarde heeft, doch zoo lang Italië zelf nog on der buiten- en binnenlandsche dwingelandij zucht, mogen deszelfs zonen zich niet in de zaken vau andere landen mengen. AMERIKA. Omtrent de krijgsbewegingen in Amerika schrijft men uit New-York, dat eene af- deeling der Zuidelijken, ter sterkte van 20,000 man, is opgerukt, om een aanval op Yorktown te wagen. Een ander gedeelte hunner corpsen heeft Galveston (in Texas) ontruimd waarna die plaats door de Noordelijken is bezet. Volgens een geruchthebben de Zuidelijken DRAGTEN 10 November. Met blijdschap kunnen wij mededeelendat onze geliefde lee- raar E. D. Lichtenvoort gisteren aan de gemeen te heeft bekend gemaakt dat hij bedankt heeft voor de op hem uitgebragte beroeping als pred. voor de Herv. gemeente te St. Jacobi-Parochie. Ds. Kooijker predikant bij de Christelijk Afgescheiden gemeente te Kijl-Windeweer is te Oudega beroepen. MENALDUMADEEL. In de laatst gehouden zitting van den gemeenteraad is besloten met 1 April 1863 den gemeenteaccijns op de brand stoffen af te schaffen Deze belasting bragt jaarlijks gemiddeld ƒ2200 op. FRANEKER. Door den horologiemaker Jan sen alhier is eene belangrijke verbetering aan de chronometers uitgevonden die zeer de opmerk zaamheid van deskundigen trekt. Ieder die eenigzinds bekend is met de zeevaartkunde, weet hoeveel er kan afhangen van den uiterst regel- matigen gang dezer instrumenten. Nu heeft de invloed van de temperatuur der lucht onder ver schillend klimaat altijd invloed op den gang der chronometers. De heer Jansen meent het mid del gevonden te hebbendoor eene verbeterde constructie dit bezwaar te boven te komen. Het is wel te verwachten dat het ministerie notitie zal nemen van deze belangrijke zaak. HARLINGEN. Gaandeweg komen de schepen binnenwelke vóór de stormen in de vorige maand vertrokken waren en het blijkt dat som mige het zwaar te verduren hebben gehadmaar dat er geen enkel vaartuig gebleven is. De meeste schepen gaan opleggen en op dit oogenblik zijn de havens vol, vooral ten gevolge van het bin- nenloopen van een groot getal visschersschuiten. Het Nieuw Dagbl. van ’s Hage deelt me de dat de minister van binnenl. zaken het plan van een der vorige ministers zou hebben opgevat, om eene voordragt te doen tot wijziging der pro vinciale wet waarmede in verband zou staan de regeling van de tractementen der ambtenaren in het rijk, daaronder begrepen die der provinciale griffiën in de provinciënwelke laatste eene or ganisatie zouden ondergaan. Behalve de organi satie der ambtenaren bij de ministerien zou het voornemen zijn, het personeel der ambtenaren van de provinciale griffiën te verdeden in rijks- en provinciale ambtenaren eerstbedoelde zouden niet dan bij eene wet worden benoemd en ont slagen en regtstreeks onder de bevelen van den commissaris des konings en minister staanin plaats van onder de staten. In de grootste pro vinciën zonden niet meer zijn dan 3 commiesen (voor iedere afdeeling 1), 3 adjuncten 1ste klasse en 3 dito 2de kl.3 1ste en 6 2de klerken terwijl voor 3 kleinere provinciën 3 klerken min der zouden worden aangesteld. Overigens zou in de kleinste provinciën aan het hoofd der drie af- deelingei» staan een commies en worden toege voegd een adj. der 1ste kl. en 2 adj. 2de ki. en 3 klerken. Het maximum der tractementen zou worden bepaald op 1500 en het minimum op ƒ500 dat is voor een commies ƒ1500, adj. 1ste klasse 1200, adj. 2de klasse ƒ900, kler ken 1ste kl. ƒ700 en 2de kl. ƒ500. De amb tenaren in dienst der provincie zouden door de staten worden benoemd en ontslagen dewijl hun ne werkzaamheden zouden zijn van zuiver provin cialen aard. Het personeeldat voor de dienst ter provinciale griffiën bestemd werd zou zich aan een voorafgaand examen moeten onderwer pen om bij overplaatsing van de eene naar de andere provincie de verzekering van bekwame ambtenaren le hebben. In hoever dezemededee- ling waar iszal de ondervinding moeten leeren. AMSTERDAM 10 November. Gisteren ge dacht ds. I. Piins een der oudste leeraars bij de Ncd. Herv. gemeente alhier, in de Oudé kerk zijne vervulde 60jarige dienstmet eene rede naar Hand. 26vs. 22 23en gaf bij die- ge legenheid te kennen, dat hij, zoolang zijne krach ten het mogten toelateir, \venschte werkzaam te blijven. Wij vestigen bij deze gelegenheid de aandacht op een uitstekend bewerkt photografiscli portret van den geachten leeraar door Adolf Co- nen vervaardigd, en dat bij eenige boek-en kunst handelaars ten toon gesteld. Nu vooral zal dit 's mans talrijke vrienden en vereerders hoogst welkom zijn, als eene herinnering aan den be langrijken dag, dien zij met hem beleefden] Heden morgen is in het binnen-gasthuis in- gebragt Coenraad Fransmeijeroud 14 jaren, smids-leerlingwonende in de Prinsenstraatdie aan het paleis van volksvlijt uit den koepel is ge vallen en daardoor een doodelijke wonde aan het hoofd heeft bekomen. Kort na de opname is hij reeds overleden. Volgens een besluitin de vergadering van deelhebbers in de Oude Rotterdumsche Courant genomen zal dat blad met primo January aanst. ophouden te bestaan en zullen de zaken die vereening betreffende worden geliquideerd. HOORN. Op onze groote najaars-veemarkt zijn den 9 en 10 naar gissing 8 9000 stuks vee aangevoerd. In weinige jaren heeft men de koeijen zoo ver in onze hoofdstraat aan de lijn niet gezien als heden. Het getal kan dus welligt grooter zijn dan men gist. De handeldie reeds gisteren namiddag begon, is wel levendig, doch de prijzen zijn eenigzins lager dan men verwach te. Veel boeren moeten zich van hun vee ont doen uit gebrek aan gras en aan hooi. UTRECHT. Alhier is den 7 November in 61 jarigen leeftijd overleden de heer B. T. Lublink Weddikemeritus predikant bij de Luthersche gemeente te Amsterdam. Hij heeft zich ook als schrijver en dichter onder den naani van Oud oom Jacob als criticus onder het pseudoniem Spiritus asper en spiritus lenis een welverdienden naam verworven. Den 7 Nov. des avonds voer A. de Bondt commissaris der schuiten voeders, van Dordrecht naar Zwijndrecht in eene zoogenaamde ijsschouw waarin nog 7 boeren en 7 boerinnen hadden plaats genomen zoodat de schuit veel te vol en te zwaar geladen was. Na van den wal te zijn gestoken, bemerkte men spoedig, dat de schuit water schepte vooral door de groote bewegelijk heid der van de markt naar huis keerende boe ren. Men besloot daarom terug te keerendoch eer men den wal had bereiktzonk de schuit in de diepte. Onmiddellijk schoot men te hulpen het gelukte de 14 boerenlieden te redden, doch de Rondt moest het met den dood bekoopen. Volgens berigt uit het Nieuwediep is den 7 dezer des morgens de Noordsche brik Gaustra kapt. M. Scheen, geladen met houtkomende van Drammen, en naar Nieuwediep bestemdverzeild geraakt op de' Haaksdogrdien zij geen loods aan boord hebbendewaarschijnlijk het vaarwa ter gevolgd is van eene visscherschuit die naar binnen zeilde. Daar echter op dat punt geene genoegzame diepte was voor een zeeschipge raakte zij aan den grondwaarvan het gevolg was dat bij de liksche bries en hoogloopende zee het schip geweldig slootte en spoedig de groo- le mast over boord viel Door eene vischschuit zijn 4 man der equipage, de kapitein, de boots man, de kok en een matroos met levensgevaar gered na eenige vruchtelooze pogingen om de nog aan boord achtergelaten 4 personen te red den heeft die vischschuit koers gezet naar het Nieuwediep, en de geredden aan wal gezet. In middels stoomde eene der sleepbooten voorzien van een paar vlottennaar de plaats des onheils terwijl er levens sprake was om ook de redding boot van Huisduinen te water te brengen. Het schip is echter aan stukken geslagen en de over gebleven 4 man der equipage hebben hun graf in de golven gevonden. Men schrijft uit Zeelanddat men dagelijks I SNEEKER COURANT Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags; Abonnementsprijs voer 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco 1.65 tl of4 8- en oo e- .0 et I WW'™ Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ct voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. ze ZATURDAG den 15 November. gelregt voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1