EN ADTERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- r I r <1 4 1862 No. 03. WOENSDAG den 19 November. •17de Jaargang. BUITEN L2A N D BINNENLAND i >n 5t. rst iet r- n het de an e- en oo e- jn er de l o ce I iet he an eft De le- *ski pastorie gebouwd worden. Onder de talrijke gif ten die daarvoor van elders worden aangeboden noemt men er twee elk van tienduizend gulden die door twee Zwolsche dames zouden zijn aan geboden. ZUTPHEN, 13 November. Gisteren namiddag bij de aankomst der diligence uit Arnhemstap te een der passagiersnaar men zegt 28 jaren oud, uit den wagen en was, nog vóór hij in de gelagkamer van het logement kon binnengaan reeds overleden. Wij vernemen dat het een ka pitein ter koopvaardij was, onlangs in het vader land aangekomen en die zich met zijn bejaarden vader, die hem had afgehaald, met de Lingen- sche diligence naar Paterborn wilde begeven. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK brengen door deze ter kennis der Ingezetenen dat op Woensdag den 19 No vember a s. des voormiddags van elf tot des na middags een uur, op het Gemeentehuis alhier zal worden gehoudende vergadering oin de plaat sen aan te vullen der Leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te dezer slededie met het einde dezes jaars aan de beurt van aftreding zijn zijnde de Hoeren Hendrik Joustra Johan Frederik van Druten Nicolaas Jurj.m Wouda Bauke Haga Azof die door overlijden of andere oorzaken, zullen zijn uitgevallen. Dat de Lijst <ler Kiesgeregtigden voor een’ ieder ter inzage ligt, op de Secretarie dezer Gemeente, en dat de bezwaren tegen die Lijstgedurende acht da gen te rekenen van hedenbij het Gemeente bestuur kunnen worden ingeleverd. En zal deze door aanplakking en aankondiging in de Sneeker Courant worden bekend gemaakt. Sneek den 15 October 1862. HEERENVEEN, 11 November. De kamer van koophandel en fabrieken alhier heeft eene missi ve aan heeren gedep. staten dezer provincie in gediend, waarin zij verzocht hebben, dat het regle ment op de botervaten van 11 Junij 1843 ge streng worde gehandhaafden daardoor worde belet, dat vreemde boter, in Friesche vaten over geslagen, voor Friesche boter wordt verkocht, aan welke vei boden handeling men zich thans op groote schaal schuldig maakt. Genoemde kamer heeft hare bezwaren tegen eene belasting op de kolfij aan Zijne Excellentie den minister van financiën kenbaar gemaakt, en daarbij den wensch uitgedrukt, dal in de plan nen van Zijne Excellentie tot verbetering van het belastingstelselzoodanige wijzigingen mogten wor den gebragl dat de koffij onbelast kon blijven. WEST-DONGERADEEL, 16 November. Eene zonderlinge eigendomskwestie is hier aanhangig. Het gemeentebestuur is sedert eenigen tijd van meening, dat de zoogenaamde schoollanden der kerkvoogdijen binnen de gemeente door zijn col- legie moeten beheerd wordenwaarschijnlijk om dat de kerkvoogdijen in Friesland meestal zich vinden lieten of, bij de vaststelling der onder- wijzerstractemenlen ingevolge de wetde inkom sten van de kerk komende grootendeels te laten inschrijven bij de vaste inkomsten voor de onder wijzers. Nu publiceerden kerkvoogden van Waa- xens de verhuring der bedoelde landen op 13 Oct. jl., doch het gemeentebestuur liet daarop den 10 Oct. rondklinken en aanzeggen dat de verhuring den avond van denzelfden dag door bur gemeester en wethouders zou gehouden worden. Dit geschiedde. Den 13 geschiedde de verhu ring dooi kerkvoogden insgelijkszoodat dezelfde landen nu tweemaal door verschillende eigenaren (althans corporatiën) aan verschillende huurders zijn verhuurd. Wat zal het einde dezer kwestie zijn Wij vermoeden dat kerkvoogden zullen ge lijk krijgen. ’s GRAVENHAGE. Naar wij vernemen zou blijkens de bij het departement van koloniën in gekomen rekeningen het verblijf der Japanners bij ons te lande aan den staat eene som van om streeks ƒ36,000 hebben gekost. ROTTERDAM, 15 November. Men verneemt, dat door eenige aanzienlijke leden der Ilerv. ge meente ter dezer stede aan dr. van Oosterzee benoemd hoogleeraar in godgeleerdheid te Utrecht, is aangeboden hem in het genot te stellen van straat ITALIË. Aangaande Garribaldi worden steeds de gunstigste berigten ontvangen. Hij hoopt eerstdaags van Pisa naar Resin nabij Napelste vertrekkenwaar hij eenige weken zal vertoeven Men weet nog niet of de Italiaan- sche held zoodra zijne wond volkomen hersteld zal zijnzich naar Griekenland of Amerika zal begeven doch velen verwachten dat hij zijne de gen voor een der twee groote zaken in de oude en nieuwe wereld beschikbaar zal stellen. In ie der geval krijgt Engeland eerst een bezoek van deo ex-diclator. Men zegt dat verscheidene zij ner vertrouwdste officiereno. a. kolonel Cata- bene reeds deels naar Athene, deels naar New- York vertrokken zijn. BRUSSEL 10 November. Een groot aantal der aanzienlijkste kooplieden van Antwerpen heeft zich heden, na afloop der beurs naar den bur gemeester begevenom hun leedwezen te betui gen over hetgeen zaturdag heeft plaats gehad na de zitting van den gemeenteraad. De baron Not- tebolm voerde het woord en dankte namens den handel den heer Loos voor de vele dienstenaan de stad bewezen. De kamer van koophandel hield heden eene zitting. Verscheiden leden dienden hun ontslag in op grond van het antwoord door de rege ring gegeven op de aanvrage van Antwerpen. De kamer heeft besloten in het proces-verbaal aan te teekenen dat het den onaangenamen indruk deeltwelken de jongste audiëntie van den ge meenteraad bij den koning te Antwerpen heeft te weeg gebragt. Onder de leden, die hun ont slag hebben ingediendbehooren de heeren Selb, de Coninck en baron Osy. Ook de Antwerpsche leden der provinciale sta ten hebben hun ontslag ingediend; zij waren ech ter van oordeel dat hun ambtgenootde heer Coveh’ers lid der gedep. staten zijne betrekking moest blijven vervullen. TURKIJE. De sultan door Omer Pacha be kend gemaakt met den kommervollen toestand waarin de bevolking van de Herzegowina en van Montenegro ten gevolge van den bloedigen strijd tegen de Turksche troepen verkeerde heeft ge last, aanmerkelijke ladingen levensmiddelen naar die beide landen te zenden en om ze aldaar geldeloos onder de gebrek lijdende bevolking te verdeden. Dit blijk van des sultans edelmoedig heid jegens overwonnelingen heeft in Montenegro zoowel als in de Herzegowina diepen indruk ge maakt. Uit Warschau worden bij voortduring treu rige berigten ontvangen. De complotten zijn in Polens hoofdstad om zoo te zeggen permannet. Men zegt dat grootvorst Konstantijn eerstdaags naar Petersburg zal vertrekkenen velen denken dat hij niet naar Warschau zal terugkeeren. Wat betreft het gerucht dat czar Alexander Warschau zal bezoeken dit is ongegrond. Uit Berlijn wordt bezigtdat daar in het geheim gesproken wordt van een nieuwe poging, die voor de vijfde of zesde maal gedaan zou zijn om in het kabinet van den koning van Pruisseu de rente van een kapitaal van ƒ70,000, indien hij genegen mogt zijn jaarlijks een twintigtal pre dikbeurten in deze gemeente waar te nemen. AMSTERDAM, 13 November. Dorst naar wa ter en naar goud en zilver bragt gisteren een man van geachte familie uit de provincie voor de correctionele regtbank alhier. Het was na melijk geblekendat deze manvroeger deur waarder der belastingen in Overijssellater zaak waarnemer niettegenstaande hij gehuwd en va der van acht kinderen was, met een andere vrouw leefdeen zich schuldig gemaakt had aan niet minder dan een dozijn diefstallen. De wijze waar op hij de voorwerpen, altijd uit edele metalen vervaardigdzich wist toe te eigenen is nog al merkwaardig. Zij bestond hierin, dat hij onder zeer beschaafde vormen bezoeken allegde bij pre dikanten schoolmeesters geneeskundigen enz. vragende kathechetisch onderrigt, onderwijs of ge nezing voor zijnen zoon of vriend en daarbij veel ophalende wat vertrouwen moest inboezemen. Danzijnen toon wat latende zakkenvroeg hij zeer bedaard om een glas water. In de korte oogenblikken, die vereischt werden om dat te ha len of te bestellennam de bezoeker zijn kans waar. Het O. M. rekwireerdebij monde van den subst.-offic. jhr. mr. G. II. Backereene cor rectionele gevangenisstraf voor den tijd van vijf jaren. De regtbankna gehoord te hebben mr. Domela Nieuwenhuis voor den beklaagde die ten deze eene cellulaire gevangenisstraf aanbeval ver- eenigde zich met den eisch van het openbaar mi nisterie. In Amsterdam wordt op alle wijze gepeti tioneerd voor de doorgaving van Holland op zijn smalstook de kamer van koophandel aldaar heeft zich tot de tweede kamer gewend. Hoewel de zaak zeer wenschelijk is en hoezeer ook voor een groot deel Amsterdam’s met Nederland s wel vaart zamenhangt, schijnt toch Amsterdam zich, even als Holland in vroeger dagengeheel on misbaar te willen hebben beschouwd. De heer J. G. Jager, concessionnaris van de doorgraving is met 1100 van de 1125 uitgebragte stemmen tot lid van den gemeenteraad aldaar gekozen. DORDRECHT 14 November. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van ds. Gluttingis hier tot predikant beroepen ds. RauwenhofT, van Zalt-Bommel. Het is bijna niet te gelooven welke enor me hoeveelheden appelen hier in den laatsten tijd geladen en naar Engeland verzonden worden. Men doet ze in tonnen van 10 mud en meer en brengt ze zoo scheeps. Meer dan een dozijn vol le ladingen van groote schepen zijn reeds ver trokken en nog altijd blijven kuipers en leveran ciers van appelen in volle beijvigheid. De ap pelen zelven worden eerst aangevoerd van Gel derland, Noord-Brabant en zelfs van Pruisseu, doch komen nu weder meer uit het Westland. HENGELO, 12 November. Mogten wij voor eenigen tijd vreezen, dat wij dezen winter het geriefelijke der straatverlichting niet zouden sma ken deze vrees is beschaamd. Wij hebben thans eene verlichting beter dan die van het vo rige jaar, hetwelk daaraan is toe te schrijven, dat men, in plaats van gewone olie, steenolie in de lampen brandt. Deze olie geeft eene vlam welke in helderheid met het gas kan wedijveren. ZWOLLE, 14 November. De kantonregter alhier heeft zich onbevoegd verklaard om uit spraak te doen in de zaak van dr. Tiratomdat het aan dezen ten laste gelegd feit met eene geldboete van ƒ100 bedreigd wordt en de zaak alzoo de competentie van den kantonregter te bo ven gaat. Tc Meppel ’zal in betrekkelijk korten tijd eene zeer belangrijke R. Katholieke gemeente ontstaan. De kerk nog niet lang geleden gesticht zal nu door een nieuw gebouw aan de hoofd- -1 verwisseld en daarbij ook eene sierlijke SHEERER a CODRANT. >1 r 11 i I l-J I 1 Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 et voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. zo gelregt voor iedere plaatsing. O et le Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65 Burgemeester en Wethouder* voornoemd., WOUDA. De Secretarie f Van DRUTEN L. S. de i sse J ine en •ijs

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1