NIEIWS- EN ADTEHTENTIE-ELAD VOOR DE STAD EN HET AHIIONDISSEIIENT SNEER. 1862 No. 94 ZATURDAG den 22 November. BINNENLAND - 1 t 1 w t de ase ine en •ijs it. rst iet 51 |ft n het de an e- jn er ,r- de 8- en oo e- >-j iet he an eft De le- ski de infanterie corpsen van oorlog last ontvangen om ven in den loop van deze maand nog met groot verlof naar hunne haardsteden te doen vertrek- Hij werd gered, maar nieuw in en kwam toen om het 0 et I om nader een onderzoek in te stellen. LEIDEN, 18 November. Volgens testamentai re beschikking van wijlen mevr, van Leyden Gael, ontvingen dezer dagen: de diaconie der Neder. Herv. gemeente eeu legaat van ƒ1000; hetH. G. of armen wees- en kinderhuis een legaat van 3000; en het Geref. oude mannen- en vrouwenhuis een legaat van ƒ2000, vrij van successieregten. De heer J. van der Speek, onlangs alhier over leden heeft mede bij zijnen uitersten wil op ee- ne edelmoedige wijze aan de armen gedacht, door aan de armbesturen der verschillende gezindten legaten te vermaken. Behalve een legaat aan dat der R. K. gemeente, tot welke gezindte de over ledene behoorde, ontving de diaconie der Ned. Herv. gemeente van zijnentwege een legaat van 500en die der Evang. Luth. gemeente mede een legaat van 500 vrij van successieregten. Ook het armbestuur der Israëlitische gemeente mogt, naar wij vernemen, een dergelijk blijk zij ner weldadigheid ontvangen. In een onzer vorige nommers is medegel deeld een berigt uit het Nieuwe Diep over de schipbreuk van de Noordsche brik Gausta, waar in men meende dat de vier op het vaartuig ach tergebleven man waren omgekomen Thans leest men in eene correspondentie uit den Helder aan de A. C. het volgende: Des avonds omstreeks 8 uren zijn de kapitein en de bootsman van genoemd brikschip, op de roef van het verbrijzelde schip hier aangespoeld door hun angstgeschreeuw werd men hen hier gewaar en men snelde terstond met sloepen naar de plaats van waar het geroep kwam toen men bovengenoemde schipbreukelingen in den ellendig— sten toestand ontdekte. Dadelijk aan wal gebragt heeft men hen verzorgd geen oogenblik hadden zij het langei op het .wrak kunnen uithouden; de krachten waren hun geheel benomen. Even voor het opdagen van de sloep was een der schipbreukelingen van het wrak afgeslagen twee anderenwaaronder des kapiteins zoonwaren reeds in den middag omgekomen: Te Dordrecht is een mandie aan vlagen van krankzinnigheid leed in zoodanige vlaag in het water gesprongen, sprong er op leven. Als een bewijs van welken omvang het pro duceren van beetvvortelsuiker in ons land is kan worden gemeld dat men in dit jaargetijde in de fabriek van de heeren de Bruin <Si Co. te Ze venbergen wekelijks circa 50000 kilo suiker maakt. Uit Maastricht schrijft men het volgende: Sedert eenige jaren w ordt steeds bij de beraad slaging der begrootingsvvelten door de staten-ge- neraal er op aangedrongen dat eindelijk Lim burg even als de andere provinciën evenredig worde belast. De minister van financiën heeft aan dat verlangen gevolg gegeven en een wets ontwerp ingediendwaarbij de grondbelasting in Limburg met ƒ120,000 zoude verhoogd worden. In de najaarsvergadering der provinciale staten zijn eenige grondeigenaars daartegen opgekomen bewerende dat zulks onbillijk was, maar toch ook wenschende geene privilegiën te verlangenof schoon men in de overige provinciën 12 en in Limburg slechts 6 pel. van het belastbaar inko men betaalt. De commissaris des konings raadde zeer teregt aan, ten deze met omzigtigheid tewerk te gaan, daar in Belgisch Limburg nu ƒ200,000 voor grondbelasting meer wordt betaald dan voor 1830, terw ijl in Nederlandse!! Limburg de grond belasting nooit was verhoogd desniettemin heeft de meerderheid besloten, zich tot den minister van financiën tot de tweede kamer der slaten- generaal en tot den koning te wenden en beden kingen tegen dat wets-ontwerp te maken. Des kundigen beweren, dat Limburg, in evenredig heid met andere provinciën, ƒ400,000 meerzou- den moeten opbrengeu dan nunamelijk slecht! heidstoestand van HD. vader, Z. M. den koning van Wurlemberg, ofschoon niet direct onrustwek kend toch wel tol eenige bezorgdheid aanleiding geeft. Naar men verneemt hebben de chefs van het departement van een groot aantal mi liciens der lichting van 1861 die bij hunne ont brekende vrijwilligers onder de wapenen blij- SNEEK 21 November. Woensdag jl. zijn alhier bij de stemming van vier leden voor de kamer van koophandel en fa brieken, als zoodanig herkozen de heeren .1. F. van Drulen en 11. Joustra terwijl in de plaats der hh. B. Haga Azn. en N. J. Wouda die hun verlangen hadden te kennen gegeven bij de stem ming niet in aanmerking te komen gekozen zijn de heeren J. ten Cate en N. G. Bouma. Naar men verneemt is de commissie voor de in ontwerp zijnde Onderlinge Brandwaarborg- Maatschappg voor deze Stad, zoo ver gevorderd, dat zij binnen kort een concept reglement aan alle vo.orloopig toegelredenen ter beoordeeling zal bezorgen ten einde dat in eene algemeene ver gadering te behandelen en zoo mogelijk vast te stellen. De grondslagen dezer maatschappij zijn onder anderen 1) dat de deelneming minsleus één millioen guldens moet zijn 2) dat geene panden van te groot brandge vaar zullen worden aangenomen. 3) dat herverzekering zal worden genomen ten einde niet meer als eene elk jaar door de leden vast te stellen som van brandschade kan komen ten laste dezer maatschappij. De som der voorloopige deelneming, verhoogd met hetgeen in de loop van het volgende jaar van andere Maatschappijen vrij wordt, en tot deze zal overgaanis voldoende om zoo als bepaald was met 1 Januarij 1864 deze stedelijke Waar borg Maatschappij te vestigen. Wij meenen alle belangstellenden hierop opmerk zaam te moeten makenen uit te noodigen door tijdige opzegging hunner nog loopende assurantiën, zich in slaat te stellen terstond bij deze meest economische Verwaarborging toe te treden, waar bij door vermijding van alle onnoodige uitgaven zoo wel besparing als soliditeit de grondslagen i'jn. JOL'RE, 15 November. Heden morgen had alhier de volgende zoowel brutale, als zonderlin ge aanranding, niet op den pubheken weg, maar op het publieke vaarwater plaats. Zekere persoon J. d. V.van O.als veehandelaar ook gewoon de veemarkt te Heerenveen te bezoeken, had zich des morgens reeds vroegtijdig van huis begeven. Na alleen in eene boot reeds een eind ver te hebben gevaren werd hij omstreeks te 6 uur door drie zw artgemaakte personen overvallen. Niettegenstaande krachtige tegenweer zag hij zich eindelijk genoopt, voor de overmagt te bukken. De onverlaten slaagden er in, hem van alles, wat hij bij zich had te berooven en wel van ƒ700 in papier en ongeveer 4 aan klinkende munt. Teneinde zich te geruster te kunnen ver wijderen, zonder gevaar van te Worden achter volgd hebben de aanvallers J. d. V. stevig ge bonden in het scheepje vastgemaakt. Volgens getuigenis van dezen ongelukkige, die door dezen diefstal zich van zijn geheel door zuinigheid en v 'it vergaard vermogen ziet beroofd, hebben de aanvallers zich met het sehuitje waarin zij zich bevonden, naar hun nabijgelegen schip begeven, en zijn zijna de zeilen te hebben geheschen voor den wind af vertrokken, hem in gemelden toestand achterlatende, in welken hij ongeveer te 8'/a uur door een voorbijvarenden visscher is ge vonden. De tweede kamer der staten-generaal heeft den 19 dezer het hoofdstuk justitie der slaatsbe- grooting 1863 aangenomen met 56 tegen 8 stem men. Aan het i esidentie-nieuws van het N. D. van 's Hage wordt het volgende ontleend H. M. de koningin heeft Hds. gevolg uitge- noodigd zich dezer dagen steeds lot eene spoedig vertrek gereed te houdenaangezien de gezond- verlof ken, Het cijfer van het blijvend gedeelte wordt daar door per regement met 88 hoofden verminderd. Wij vernemen, dat, ter voorziening in de behoefte aan slaande armee bij sommige corpsen des legerssedert eenige dagen twee werfser geanten van de regementen dragonders en grena diers en jagers alhier zijn aangekomen om te gen een handgeld van 25 40 vrijwilligers te engageren. De geheele provincie Overijssel zal even als de provinciën Groningen en Friesland door hen tot dat einde bezocht worden. APELDOORN, 16 November. Het is helaas! maar ai te waar dat de heer Tulleken te Heer- devermoord is, vermoord door zijn eigen knecht. De moordenaar heeft zijne misdaad volkomen be kend en gisteren hier ten raadhuize een verhoor voor eene commissie uit de regtbank te Arnhem ondergaan. Daaruit is geblekendat die knecht den dag van den moord bezig was geweest op een stuk land voor zijnen meester knollen te gra ven maar door het regenachtige weder vroeger naar huis was gegaan dan gewoonlijk en dan zijnen heer aangenaam was. De laatstehem te huis vindende, beknorde hem daarover en gelastte hem te volgen naar dat land en naar de weide, waar aan hij voldeedin de hand hebbende een dik ken stok welke hij waarschijnlijk noodig had bij dat werkdat de heer T. hem dacht op te dra gen. De beschuldigde verklaart, dat hij, onder weg door zijnen heer op nieuw beknord wor dende, driftig is geworden en met dien stok hem een slag heeft toegebragt eerst op den arm en daarna op het hoofd waarop hij den heer T. had zien ronddraaijen en neêrvallen aan den kant eener sloot. Daarop was hij bedaard naar het huis van zijn ongelukkig slagtoffer teruggegaan om koffij te drinken niemand had iets aan hem be- meikt. Toen later de heer T. gemist werd (’s avonds op theetijd) en zijne echtgenoot zich ongerust maakte dermate dat zij eenige oogenblikken daar na zich met den knecht voorzien van eene lan tarenop weg begafgeleidde deze haar langs hel lijkzorg dragende (volgens zijne bekentenis) dat het schijnsel van het licht op de andere zij de viel en mevrouw den doode niet zag. Dit be lette echter niet, dat het lijk door anderen werd gevonden en met behulp van den beschuldigde naar huis vervoerd. Het vermoeden van moord kwam toen bij niemand op, veelmin eenige ver denking op den knechtdie reeds 2 'za jaar in deze betrekking den heer T. diende en ook nog zou blijven. Volgens verdere verklaring van den ongelukkigen moordenaar had hij den volgenden morgen bemerkende dat er sporen van bloed aan den slok warendezen met een mes afgeschild en de spaanders verborgen onder een hoop hout, waar ze ook op zijne aanwijzing gevonden wer den. Bij het locaal onderzoek der justitie schijnt de beschuldigde zich goed te hebben gehouden en het is eerst later geweest, dat zijne houding aanleiding heeft gegeven om een vermoeden te opperen hetwelk thans bewezen is maar al te waar te zijn. Aanvankelijk beschouwde men eene greep waaraan eenige haren bespeurd werden als het gebezigde moordwerktuig en werd die als zoodanig in beslag genomen. Uit vorenstaande bekentenis blijkt evenweldat de stok het voor werp waswaarmede den manslag is begaan, lieden morgen is de besch. naar lieerde terug gevoerd en door de gemelde commissie gevolgd SNEEKER 3 3 3 3 3 ”1 it >0 11 R e 1 3 3 i ‘It V. L I I i 1 i in i le 0 ;n IS a- ’0 Advertentiun van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ct ▼oor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 85 ets. zo gelregt voor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco 1.65 S COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1