EN ADI'EHTENTIE-HLAD VOOR DE STAD EN HET AlillONDISSEBENT SNEER. NIEUWS- F Wu i VERGADERING VAN DEN GEMEENTE-RAAD VAN SNEER MAANDAG den 1 DECEMBEli 1862, des voormiddags ten 10 uur. hulp-onderw ijzer in de voogd over de stads algemeene BINNENLAND BUITENLAND PUNTEN TER BEHANDELING. St. rst iet ek-|’ •'f "'I aps er eiw DeJ de I ase 1 line l I ijs j ijn er *d‘e é- en !oo e- n I - I ATHENE21 November. De Engelsche ge zant heeft zijne regering geraadpleegd over de houding door hem aan te nemen tegenover de demonstration ter gunste van prins Alfred. Door het kabinet van St. James is hier geantwoord dat de gezant zich niet in de verkiezingen moest mengen, daar Griekenland vrij behoort te zijn in de keus van een vorst. Op Korfu is berigt uit Londen ontvangen, dat prins Alfred daar zal aan komen. Men veronderstelt dat de Griekscho kwestie weldra uit den weg geruimd zal zijn. De uitgewekenen Zimbracasis, Manos en Smolentz zijn alhier teruggekeerd cu werden schitterend - J »J -J -i V - -4 het de •an •e- -■ iet he De ski worden goedgekeurd, noch ook eenigerlei stor ting worden gedaan zoolang niet, ten gevolge van een naauwkeurig onderzoek, door eenc com missie uit de aandeelhouders zelven gekozen zoo noodig bijgestaan door, deskundigen volko men en voldingend blijkt dat thans in ieder ge val de grootste orde en naauw keurigheid heer- schen. De vergadering heeft voorts uit haar mid den de heeren mr. A. J. Hovy mr. J. van S. Mulder en Aclex. Daniels benoemd omin bo- vengcmelden zin,^.de belangeneer actionarissen te helpen bevorderen. Te Amsterdam wordt eene Nederlandsche maatschappij van hypotheekverzekering tot stand gebragt, waardoor de oprigterj bij de resultaten, door dergelijke maatschappijen in het buitenland verkregen en bij het gemis eener dergelijke ten onzentter bevordering van het grondcrediet in eene wezenlijke behoefte rekenen te voorzien. Het maatschappelijk kapitaal is bepaald aanvan kelijk op f 200,000 verdeeld in 40 aandeelen elk van ƒ5000 splitsbaar in vijfde aandeelen, elk van f 1000. Reeds is er een voldoend ge tal aandeelen geplaatst zoodat de koninklijke goedkeuring op de statuten wordt aanvraagd. De betrekking van directeuren wordt aan de hee ren mr. J. Domela Nieuwenhuis eu E, van Lier opgedragen. Het Japansche gezantschapdat thans op zijne terugreis is naar zijn vaderlandis volgens berigten uit Alexandrie, den 20 November al daar aangekomenop de stoomboot le Rliin. Te Waalwijk klaagt men zeer over de na- deelige werking der gasleidingen in de stralen op het leerlooijen het water bederft er en maakt vlekken op het leder. Daar de groote industrie der gemeente dus wordt bedreigd, heeft men zich tot ged. staten gewend. NTJVERDAL 21 November. Het is algemeen bekend dat de heeren G. en II. Salomonson sedert een reeks van jaren door oprigling en uit breiding van hunne belangrijke etablissementen honderden werklieden het dagelijksch brood heb ben laten verdienen. Bij de op handen zijnde stilstand van deze fabrieken, door de buitenge wone duurte van en gebrek aan grondstof, kun nen wij met genoegen en met zekerheid mede- deelen dat in deze omstandigheden door ge noemde heeren het besluit is genomen om aan hunne fabriekarbeiders, 4 500 in getal .[geheel uit eigen middelen zonder eenigen bijstand van gemeente- of armbestuurniet alléén vrije wo ning te geven maar daarenboven ook de noodi- ge levensmiddelen kosteloos te verschaffen, tot welk einde reeds belangrijke inkoopen van aard appelen brood en andere eetwarenalsmede van turf zijn gedaan. Bij de dingsdag jl. in het hoofkiesdistrict Gorinchem gehouden herstemming is mr. J. D. van der Poel met 970 van de 1867 uitgebragte stemmen verkozen tot lid van de tweede kamer der staten-generaal. GRONINGEN, 26 November. Heden is alhier tot doctor in de beide regten gepromoveerd de heer P. Andrea;van Sneek na het verdedigen van eenige Quaestiones Juris Inaugurates. I I t. I i 1 ‘J a 11 n I ait BA! J on I SNEEK 28 November. Bij beschikking van den minister van justitie van den 22 dezer is de rijks-veldwachter J. W. Brandenburg verplaatst van Sneek naar Bolsward; en J. P. van Strien van Bolsward naar Sneek. Naar wij vernemen, worden er pogingen aangewend tot oprigting van een gasfabriek te Leeuwarden onder gasverbruikers. HARLINGEN 19 November. Door een groot getal ingezetenen waarbij alle groot- en zeehan delaars scheepsreeders scheepstimmerlieden ie der die belang heeft bij den bloei der scheep vaart wordt een adres geteekend en opgezonden aan de tweede kamer der staten-generaalhou dende verzoek, om aan te dringen, te bevorde ren en ondersteunen het plan, om ook Harlin- gens waterweg voor meer diepgaande schepen geschikt te makenop kosten des rijks. Bij beschikking van 24 dezer is door den minister van binnenl. zaken, namens den koning, tot wederopzegging aan J. Keyser en J. C. Swertz commissionairs te Amsterdam vergun ning verleend tot den aanleg en het gebruik van electro-magnelische telegrafen binnen de gemeen te Amsterdam onder de volgende voorwaarden en bepalingen „Art. 1. De ondernemers zijn bevoegd tele graaflijnen binnen de gemeente Amsterdam aan te leggenboven of onder den gronden in de rigtingen die zij noodig achten te volgen. Art. 2. De ondernemers mogen kantoren voor de openbare dienst vestigen op de plaats en bin nen de gemeente Amsterdam welke zij daarvoor geschikt oordeelen. Art. 3. Het staat den ondernemers vrijhet gebruik der draden en toestellen te verhuren of wel de berigten tendienste van het algemeen, door hunne beambten te doen overseinen of be zorgen. Art. 4. De dienst of het gebruik van den te legraaf mag niet aanvangen dan nadat het ont- Besluiten houdende goedkeuring der suppletoire kohieren van belasting op de Hondenen den Hoofdelijken omslag. Slaat van den opbrengst der Mac Adam weg tusschen Sneek en Bolsward van 1861 op 1862. Missive van het collcgie brandmeesters betrek kelijk het toegestane defroijement. Adres om grond op grondpacht. Verzoek van de spijs commissie om gebruik te mogen maken van het daartoe bestaande lo caal gereedschappen enz. Voorstellen tot af en overschrijving. Verzoek om eene gratificatie. Adres van M. Molenaar tot herbenoeming van Stads Arichitect. Vei zoek van J. Velds om benoemd te worden tot Klokkenist. Benoeming van een eerste burgerschool. Idem van een armen. Verslag van de Latijnschc scholen. Idem van de begrooling voor het B. Wees huis over 1863. Verslag omtrent de regeling van het lager on derwijs op de 1ste en 2de burgerscholen. Missives tot wijziging van art. 10 van het school-regelement. werp van de rigting der lijnende plaats der kantoren en de tarieven voor het gebruik en de huur der lijnen en toestellenalsmede voor het overseinen en bezorgen der berigten door de regering zij goedgekeurd. Art. 5. Tot verzekering der rigtige nakoming van de bepalingen der wet tan 7 Maart 1852 (Staatsblad no. 48) zijn de kantoren der onder nemers len allen tijde toegankelijk voor de met het toezigt van regeringswege te belasten ambte naren. Art. 6. De registers der kantoren worden zoo danig ingerigtdat het toezigt op de verzending der berigten, van regeringswege, mogelijk zij. De modellen voor die registers worden aan de goedkeuring der regering onderworpen. Art. 7. Wanneer de telegraaf binnen twee ja ren na dagteekening dezer vergunning niet in werking is wordt de vergunning geacht te zijn vervallen.'' De minister van financiën heeft ter kennis gebragt van het algemeendatnaar luid eener mcdedeeling van het muntcollegie, deels door de justitie deels door ambtenaren en bijzondere per sonen in den omloop zijn aangehouden stukken van 2’4 gulden, van een gulden en van een hal- ven gulden van blijkbaar verminderd gewigtdat het onderzoek, op die stukken ingesteld, geleid heeft tot de bevinding, dat zij eene gewigtsver- mindering hebben ondergaan van ongeveer 1/5 der nominale waardedat sommige zich onder scheiden hetzij door eene loodachtige, hetzij door eene matwitte kleur- door afronding der vormen van het beeldenkele ook door ruwheid der op pervlakte, die zich min of meer als beloopen voordoetdat zijzoo in doorsnede als dikte met ruim 1/4 streep zijn verminderd dat de op- waartsche letterscijfers en teekenszoo op de voor- als tegenzijde, alsmede de omtrekken van het wapen en der kroon veel dunner zijn en smal ler, de inwaartsche letters en teekens op de af snede integendeel minder diep, doch breeder;en eindelijk de geparelde koordrand, die het munt stuk ter wederzijde omgeeft, veel smaller en de pareltjes veel schraler dan op ongeschonden stukken wordt waargenomen op grond van wel ke mededeeling de minister het algemeen op nieuw indachtig maakt aan de bepaling van ar. 21 der wet van 26 November 1847 (Staatsblad no. 69), volgens welke geene nagemaaktc ver- valschtéin waarde verminderdeverminkte of geschonken muntspeciën in 's rijks schatkist wor den aangenomen, noch ook door iemand behoe ven aangenomen te worden. Van wege het ministerie van financiën is het volgende berigt in de Staats-Courant geplaatst: Te beginnen met January aanstaande beslaat er op alle postkantoren in het rijk gelegenheid tot de aangifte van den geldswaardigen inhoud van aangeteekende brieven bestemd naar het ko ningrijk Hannover en het hertogdom Oldenburg met het doel om daarvoor in geval van vermis sing schadevergoeding tot het volle bedrag le kunnen erlangen. De bepalingendaaromtrent door de belanghebbenden in acht te nemen zijn in allen deele gelijk aan die waaraan de verzen dingen van denzelfden aard naar l’ruissen enz. onderworpen zijn volgens het berigt, voorkomen de in de Nederlandsche Staats-Courant van 29 Ju- nij jl. no. 152 waartoe, zooveel noodig, wordt verwezen en waaromtrent overigens op de post kantoren inlichtingen te verkrijgen zijn." AMSTERDAM, 26 November. Gisterenavond is in het locaal de Eensgezindheid eene compari tie gehouden van een aantal aandeelhouders in de maatschappij Ultrajeclum te Zeyst. Nadat door onderscheidene personen zoowel door hen die de vergadering bijeengeroepen haddenals door anderen gewigtige mededeelingen waren gedaan, heeft de vergadering met algemeene stemmen be sloten dat geenerlei handelingen van de tegen woordige als directie afgetreden personen zullen ei J j Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ot voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. ie ZATURDAG den 29 November. gelregt voor iedere plaatsing. p* .,0 e* Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65 COURANT an eft le*

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1