r q 8- l’i a# -I on I 3 en I De NIEUWS- EN ADVEI1TENTIE-DLAD VOOR DE STAD EN HET AlillONDISSEMENT SNEEK. hfcr/ 43,’ ’^g 1862 No. 97 tide Juargaug. WOENSDAG den 3 December. de j ase 1 K BINNENLAND BUITENLAND onderhouden. al St. rst iet het de an 'e- ijn er de e- en too e- ln n ■E',.S fl 0 et iet he >e- an eft De le- ski ine I len l ijs I n fl n - el!-|| ’.a-J 1 nJ GRIEKENLAND. Griekenland wel een Athene althans wordt hieraan sterk getwijfeld. De meeste tijdingen van daar, te Weeneu ontvani genluiden ongunstig. Dagelijks neemt de ra dicale partij eene dreigender houding aan. Ove rigens wordt erhoewel de Engelsche zaakgelas tigde de heer Seafftt van zijn gouvernement ia ITALIË. De Prins van Wales benevens de kroonprins en jde kroonprinses van Pruissen zijn den 17 November door den paus in een bij zonder gehoor foegetalen en met de meeste min zaamheid door Z. II. ontvangen. Omstreeks tien minuten heeft de kerkvoogd zich op de vriend- schappelijksle wijze met de vorstelijke personen Dit onderhoud had volgens ge woonte plaats builen tegenwoordigheid der per sonen van het gevolg van HH. KK. HH., die la ter aan Z. H. werden voorgesteld Is bet met uitgemaakt of koningrijk zal blijven: te Sn werkzaam heden. Door Z. M. is magtiging verleend aan de commissie uit de staten van Friesland, belast met het onderzoek, of het al dan niet wenschelijk zij het floreenstelsel te verlaten en door een ander, meer met den tegenvvoordigen toestand strookend stelsel te vervangenom na de sluiting van de najaarsvergadering der staten hare werkzaamhe den voort te zetten. Naar men uit goede bron verneemt, hebben de chefs van de infanterie corpsen van het de partement van oorlog last ontvangenom een groot aantal miliciens der iigling 1861 die bij hunne corpsen in activiteit zijn en gedesigneerd om daarbij voor ontbrekende vrijwilligers onder de wapenen te blijvenin den loop van deze maand nog met groot verlof naar hunne haard steden te doen vertrekken. In de fabiek van de heeren Enthoven te ’s Hage wordt eene ijzeren kerk gemaakt, be stemd voor Prodolingo bij Soerabaija. De kerk is voor 560 menschen bestemd en in Gothischen stijl; trappen, preekstoel, galerij, banken, alles is van ijzer. Ter bestemder plaats worden de stukken in elkander geschroefd. Uit Enkhuizen wordt het volgende geschre ven Was de groote visscherij dit jaar algemeen zeer gezegend in hare vangst, de alhier gevestig de haring-reederijen hebben in ruime mate in dien zegen gedeeld. Van de 958 tonnen ha ring tochdoor de jagers aangebragtwas niet minder dan 215 ton uit hare schepen afkomstig terwijl men naar mate van haar getal in ver houding tot de geheele haringvloot, naauwelijks op de helft van dat bedrag zou hebben mogen rekenen. AMSTERDAM, 27 November. In eene ver gadering gisteren alhier gehouden door de hee ren H. C. Wouda, lid van de provinciale staten van Friesland, burgemeester van Sneek voor zitter jhr. G. R. G. van Swinderenlid van de eerste kamer der staten-generaalte Rijs jhr. P. B. J. Vegiiin van Claerbergenlid van de provinciale staten van Friesland, te Joure L. Britzellid van de provinciale staten van Fries land te Makkumjhr. P. Opperdoes Alewijn lid van de provinciale staten van Noord-Holland te Hoorn; jhr. mr. D. van Akerlaken, president van de regtbank te Hoorn en lid van de provin ciale staten van Noord Holland; J. de Koningh, dijkgraaf van Drechterlandte Enkhuizen; J. C. de Leeuw dijkgraaf van den Anna Paulowna- polder aldaarII. Linse, civiel-ingenieur te Hoorn en M. Cohen Stuart procureur te Alkmaar secretaris, is besloten tot het constitueren van een comité voor den Noord-Hollandsche-Friesche spoorweg, en wijders aan de regering voorloo- pige concessie te vragen voor eene spoorweg verbinding' van Friesland door Noord-Holland langs de Zaanstreken met Amsterdam. Deze lijn zal in Friesland uitgaan van Leeuwarden van den staatsspoorweg in die provincieen van daar loopen langs Sneek naar Stavoren of Hindeloo- pen met eene stoomvaart op Enkhuizen en een spoorweg van laatstgemelde plaats langs Hoorn aansluitende aan den staatsspoorweg in Noord- Holland indien die staatsspoorweg langs de Zaanstreken naar Amsterdam wordt gelegd. Wij kunnen hierbij met zekerheid vermelden, dat de concessie thans reeds is aangevraagd. Volgens berigt aan de Ulr. Cour, wordt de zoo gelukkig begonnen indijking van den Dollard- polder hoe langer hoe meer door belangrijke te genspoeden vertraagd en is de hoopom dezen winter reeds het zeewaler te kunnen keeren al lang verdwenen. Niet alleen bestaat er eene be langrijke; zich tegen alle middelen van herstel aankantende verzakking in den dijk, maar volgens de dienaangaande verspreide geruchtenzou die zich telkens herhalende wegzjpking zich op ver schillende plaatsen gezamenlijk over ongeveer 1560 el uitstrekken en geschiedt de verzakking zoo snel dat het op nieuw opgehoogde veelal- reeds den volgenden dag weder beneden peil is gezonken. AMERSFOORT, 26 November. De heer D. F. Liefrink, gewezen administrateur van de maat schappij Ullrajectumis heden op vrije voeten gesteld. ARNHEM 25 November. De arrondissements- regtbank alhier heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van R. v. L.gewezen binnenvader in het oude mannen-vrouwen- en kinderhuis te Harderwijk en hem ter zake van het opwekken en bevorderen van onzedelijkheid bij meisjes be neden 21 jaren veroordeeld tot gevangenisstraf van 5 jaren en boete van 566 met ontzegging der burgerschapsreglen gedurende 26 jaren. In den avond van 21 dezer is nabij Biele feld het volgende ongeluk voorgevallen. Terwijl de sneltrein naar Keulen de barrière bij Brack- wede passeerde kwam een boerenrijtuigwaar in twee boerinnen en een voerihan zaten van de tegenover de barrière gelegen helling met zulk eene vaart aanrijdendat na de hekken verbrij zeld te hebben tegen den trein aanbotste; zoo- dat paard en rijtuig, na door den trein een eind weegs te zijn voortgeslecptgeheel veipletlcrd werden terwijl de twee vrouwen op de plaats dood bleven eu de voerman zoo zwaar gewond werd, dat men aan zijn behoud wanhoopt. HENGELO, 27 November. De jaglopzicner van den heer van Heeckeren van Wassenaer, die de vorige week door een strooper werd getrof fen is bijna geheel hersteld. In weerwil van alle gedane moeite is tot nu toe rriets van den dader uitgelekt. Men verneemt dat ƒ166, vol gens sommigen het dubbele dier som is uitgeloofd voor dengene die den dader aanwijst. ZALT-BOMMEL26 November. Heden avond bij de godsdienstoefening maakte onze leeraar ds. RauwenhoU, bekend, dat hij voorliet beroep naar Dordrecht bedankt heeft. Na de bekendmaking hiervan zong de gemeente slaande ps. 134 vs. 3. Uit een particulieren brief, <1. d. 2 Octo ber jl.wordt uit Bandjermassin Iret volgende medegedeeld: Het is hier over het algemeen vrij rustig slechts nu en dan worden fzoo als gisteren) kam pongs uitgevoerd. Gisteren avond werd daarheen eene patrouille van 30 man per stoomboot tan Os verzonden.” Naar uit Sappeineer gemeld wordtzal die plaat» door gas worden verlicht. Dezer dagen had er eene bijeenkomst plaats van de voornaam ste ingezetenenmet het doelom onderling en voor eigen rekening eene gasfabriek in de ge meente aan te leggen. Er werd dadelijk voor ruim 56,006 geteekend. Er is eene directie benoemd om zich met de uitvoering te belasten. goutum send. Ds. Kooijer predikant der Christelijk Af gescheidene gemeente te Kielwindew eer, heeft het beroep naar Oudenga, provincie Friesland, aan genomen. LEEUWARDEN, 27 November. Door den raad dezer gemeente zijn tot hulponderwijzers aan de openbare scholen alhier benoemd, de hulp onderwijzers II. Nautathans te Dragten, en II. B. Horskes alhier, respectivelijk op een tracte- ment van ƒ466 en ƒ266 ’sjaars. HARLINGEN25 November. Bij den raad dezer gemeente is nu ontvangen eene missive van den generaal-majoor, bevelhebber der mil. afd. inhoudende dat de minister van oorlog niet on genegen is hier garnizoen te plaatsenmaar dat zijne Exc. vooraf wenscht te weten, of hier een geschikt schielterein is. De raad heeft besloten te antwoordendat zij voor een schielterein zal zorgen en verzoekt met den generaal-majoor daarover in overleg te treden. s GRAVENHAGE 28 November. Het hoofd stuk nationale schuld der staatsbegrooting voor 1863 is aangenomen met algemeene stemmen; dat van het departement van fmantien met 46 tegen 9 stemmen. De. discussiën zijn aangevan- geir over de begrooting voor oorlog De eerste kamer is bijeengeroepen tegen za terdag, den 6 December, tot hervatting harer SNEEK, 2 December. Verleden week is alhier een huwelijk voltrok ken dat om het comisch-tragische wel vermelding verdient. S. J. van L. van Nijkerk en E. B. van Sneek in onderlrouw zijnde, zouden den 23 No vember door den band des huwelijks worden ver- eenigdmaar ongelukkiglijk was inlusschen een bevel van gevangenneming door den regtbank te A. verleend, wegens opligting en werd genoem de L. alhier gearresteerd zoodat hij onder ge leide der rijksveldwachten de bruid afzonderlijk naar de trouwzaalging, waar spoedig het huwelijk voltrokken werd. De jonge vrouw wei voldaan, nu toch getrouwd te zijn, gaat haar weegs, en de jonge man gaat even als hij gekomen was onder hetzelfde geleide weer naar de plaats zij ner afzondering. Door de direction der verloting ten voor- deele der armen alhieris van wege H, M. de Koningin ontvangen eene fraaije prijsbestaande in twee prachtige vazen, Sedert ons vorig berigtzijn in Wijmbritsera- deel op nieuw door de longziekte aangetast 4 runderen. Gestorven en afgemaakt 4als 1 bij de wed. Cornelis Pieters Nettinga, te Oosthem. 2 bij Jan Hessels Boersma, aldaar. 1 bij Jentje Unites Bootsma, te Oiïingawier. Gezond zijn verklaard de runderen van Sjoerd Tjallings de Boerte Goënga. Uitslag der verkiezing van drie leden voor de gemeente raad fan Wijmbritseradeelop 28 November jl. (reeds aan de geabbonneerden in Wijmbritseradeel bekend gemaakt). Herstemming tusschen onderstaande heeren: Voor den heer Jan Annes Visser Sr., (wit stembriefje). en Geert Mantingh Jan Annes Visser Jr. beide te Heeg. Voor den heer Pieter Sijtzes Wiersma (giijs stembriefje). Auke Sjoerds Rusticus te Tirnsen Tjilze Willems de Rooste Wolsum. Voor den heer Jan Solkes Tromp (blaauw stembriefje). Titus Terwisscha van Schellinga te Scharne- en Sipke Lijkles Oppedijk te Woud- W.ydf' SNEEKER COURANT. B ■o r" 1 1 t. s Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 et voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. ze gelregt voor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt Woensdags en Zatnrdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco 1.65

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1