NIEUWS- EN AIIVEIITENTIE-IILAI) VOOR DE STAD EN 1IET AllHONDISSEBENT SNEER. -■ 1 1862 No. 98 hue Jaargang. ZATL’RDAG den 6 December. :n J V •i- •atiö' l -L BINNENLAND V- st. rst iet en '■I iet he an eft De le- ski 4. j I or J Al I to»-1 I I .ap- I ell ten I Dp I jft n 9 !S n II in -I x- U a 'O de ase ine I len ijs ijn er e- en too e- SNEEK 5 December. Men zal zich herinneren dat wij voor eeni- gen tijd melding maakten van een schapen-dief die alhier schapen uit het land stal welke dief stal door de molenaars knechten van den heer ten Cate alhier werd ontdekt en aangegeven. Thans vernemen wij dat de directeur van poli tie in Friesland aan den officier van justitie al hier heeft toegezonden eene som van ƒ30 ten einde aan elk der drie knechten daarvan ƒ10 uit te reiken, ter belooning van diensten door hen aan de justitie bewezen doordien de justitie be paaldelijk de aanhouding van genoemden scha pen-dief en zijne vrouw aan hen verschuldigd is. GORREDIJK, 29 Nov. Hoe vreemd het schij- ne heeft het ijs dat in Friesland jaarlijks ver scheidene slagtoffers maaktreeds weer aan een mensch het leven gekost. Twee schippers, in het Langerak bezig met turf laden, waagden zich, om den weg te bekortenop het brooze ijs en zak ten er doormen mogt slechts een van die twee redden. Den het an ders een groot aantal vrienden en was door zijna leerlingen geeerd. Vele jaren was hij grootmees ter der hier bestaande loge der vrijmetselaars. AVEREEST 2 December, Hier woont een echtpaar, wiens huwelijk voor 16 jaren is ge scheiden doch dat zich thans weder vereenigd heeft. Zij moesten tegenwoordig zijn bij het hu welijk hunner dochter bij die gelegenheid ont brandde de oude genegenheid de huwelijksboot, voor 16 jaren verlaten werd weder opgezocht, en vrolijk stapte men voor de tweede maal daarin. DALEN, 27 November. In den gepasseerden nacht had hier eene gebeurtenis plaatsdie in haren afloop zeer treurig had kunnen zijn. Een onzer nachtwakers W. Snijderop den rand van een open put willende rusten sloeg daar zijne voeten op de sneeuw uitgledenachterover in de put. Zijn kameraad, die op een ander einde ni het dorp patrouilleerdemiste hem weldra en werd ongerust. Hij zocht zonder hem weder te vindendaar hij er niet de minste erg in had dat hij in de put zat. De zaak werd intusschen ernstig en tegen den morgen vond men den on- gelukkigen avonturier in de putstaande met het hoofd boven water gelukkig gezond en welmaar kouden na hem een duchtige oorlam op dezo waterkuurwaarvoor de stoutste zeeman zou be ven toegebragt te hebben, tot herstelling van den schrik, stapte onze wakkere nachtwacht we der welgemoed naar zijne vrouw en kinderen, dankbaar dat hij het leven er had afgebragt. Naar wij vernemen, is de staat der Neder landen tusschen beide gekomen in het geschil om trent de Ommelonderkastusschen de voormalige gemeenten der Ommelanden en den commissaris des konings in dit gewest aanhangig. BUITENLAND AMERIKA. Generaal Burnside heeft Acquia- kreck tot basis voor zijne operation genomen en zal van daar op Richmond aanrukken. Hij heeft het leger van den Potomac geplitst in drie af- deelingen, onder bevel van Sumner Franklin en Hooker. Verder zeggen de berigten uit New-York dat de regering der confederatie zou aangeboden heb ben, een millioen balen katoen te leveren voor den prijs van 7% Amerikaansche centen perpd., en dat het gouvernement der Unie een plan be raamt om weldra katoen aan Europa te leveren. Volgens berigten uit Vera-Cruz van 1 Nov. maakten de Mexicanen steeds groote aanstalten tot verdediging van hunne hoofdstad en van Pue bla. Door eenen storm waren twee Fransche transportschepen verongelukt, met groot verlies van menschenlevens. Te Vera-Cruz waren in de laatste 14 dagen 16 Fransche schepen met 25,000 man troepen aangekomen. TURIJN, 30 November. Het ministerie Rataz- zi overtuigd, dat de stemming der meerderheid van de kamer ongunstig zou zijn heeft den ko- ning verzocht, om de kamer onmiddelijk te ont binden. De koning aarzelde aanvankelijkmaar heeft eindelijk geweigerd hieraan gehoor te ge ven. Daarop heeft het ministerie zijn ontslag in gediend. Men beschouwt als waarschijnlijk dat de heeren Farini en San Martino belast zullen worden met de zamenstelling van een nieuw mi nisterie welks eerste handeling zal zijn aan de kamer een wets-ontwerp aan te bieden betreffen de het aangaan eener leening van 500 millioen lire. De tweede kamer van den Oostenrijkschen rijksraad heeft in hare zitting van den 28 Nov. het budget voor 1863 goedgekeurd. De voor stellen der commissie om de buitengewone op centen op de grondbelasting de huurwaarde de inkomsten belasting enz.te verdubbelen is aand genomen alsmede de voorgestelde verhooging der belasting op de coupons tot 7 pet., een en ander echter slechts voor één in plaat» van voor drie jaar. 1 December was het juist 10 jaren geleden, dat de 5 eerste rijkstelegraaf kantoren in Nederland werden geopend en bezet door 10 telegrafisten. Thans heeft het rijk 63 kantoren met 215 telegrafisten en 32 leerlingen. Gelijk vroeger reeds is medegedeeld is door de 's Gravenhaagsche afdeeling der vereeniging van fabriek- en handwerksnijverheid bepaald.dat in de maand Julij 1863 te ’s Hage gehouden zal worden eene nationale tentoonstelling van voor werpen van metaal. Van het bestuur der com missie voor de tentoonstelling zijn de heeren jhr. mr. F. G. A. Gevers Deynoot voorzitter, en jhr. II. C A. Verhuell onder-voorzitter. Z. K. II. de prins van Oranje heeft het eere-voorzitterschap van die commissie aangenomen. AMSTERDAM, 2 Dec. Het gedachtenis feest der vereeniging: de Citadelsmedailleonder de zinspreukWat ook valtrouw staat paldoor uitmuntend weder opgeluisterdving gisteren mor gen, na den vroeger medegedeelden marsch door de stad in de tuinen van het koninkl. zoölogisch genootschap Natura Artis Magistra aan. Zijn wij wel onderrigtdan telt deze vereeniging van on derofficieren en manschap uit de verdedigers van den beroemden vijfhoek nog 70 leden. Op de meeste punten waarlangs zij gisteren met hunne fraaije banier den weg namen, was eene talrijke volksmenigte op de been waarvan een groot deel den stoetvoorafgaande of volgend tot een vrij willig ecregeleide uit de burgerij verstrekte. Eene der sektiën van de Amsterdamsche afdeeling der vereeniging Het metalen kruis gaf een bewijs van hulde aan de oude wapenbroeders door zich met hare banier bij den optogt aan te sluiten. Enkele oud soldaten van 1830— 32 hadden ter eere der feestelingen de vlag uit gestoken. Ook nu weder merkte men als bij vroegere gelegen heden de laatste der marketentsters in het ge lid op, gekleed in haar kostuum van vóór dertig jaren met den vederhoed op het hoofd en het vaatje „thans maar voor parade en niets meer dan eene losse patroonzoo als wij hoorden op merken - aan een riem over den schouder en de borst met de medaille versierd. De oude krijgs liederen en vooral ook het verrassend geluid der oude signalen verhoogden de stemming der feest vierenden in de fraaije tuinen van het zoölogisch genootschap zeer. De hoornmuziek van het korps mariniers heeft hen den geheelen dag onvermoeid vergezeld en uitmuntend geblazen. Het heeft alle eer van de wijze, waarop het de genoegens van den dag heeft verhoogd zoowel wegens de groo te welwillendheid daarbij betoond als door de lof felijke uitvoering. Na het maal in den Grieken- tuin begaf de schaar zich uaar den groolen schouw burg. De bak waarvan was voor de feestvieren- I den met hunne gezinnen tot verminderden prijs beschikbaar gesteld, en bij gevolg stampvol. Gisteren werd te Zeist de aangekondigde vergadering gehouden der aandeelhouders in de verzekingmaalschappij Vllrajcctum. Onder voor zitterschap van commissarissen was mr. A. Brug mans met de leiding der werkzaamheden belast, die volgens de oproepingsbrieven, bestonden in: 1) het aanhooren van een verslag door den di recteur opgemaakt2) in het voorzien in de be- treking van administrateur der maatschappij. Het uitvoerig verslag had ten doel de mede- deeling der resultaten van een onderzoek door hh. commissarissen ingesteld naar den stand van zakendoor ontijdige geruchten als hopeloos af geschilderd. Wij kunnen in weinige woorden de strekking van dat stuk zamenvatten. De rampen die de vennootschap hebben ge troffen dagteekenen van de buitengewone bran den te Antwerpen, Enschedé en Petersburg, en vinden mede eene verklaring in de gebrekkige inrigting der statuten die de administratie ge heel afhankelijk stelde van de eigenmagtige han delwijze en opvatting van den met die administra tie belasten persoon. De nadeelige gevolgen blijken duidelijk uit de buitengewoon groote kosten gebezigd voor de oprigting der maatschappijhare succursalen en agenturen in alle deelen der wereld; uit verschil lende ondoordachte en bezwarende handelingen om het geldgebrek daardoor veroorzaaktte dekken, en eindelijk uit nadeelige engagementen met andere maatschappijen ter herverzekering ge sloten. Maar niettegenstaande dit alles sluit de staat, voor zoover die met juistheid was op te maken met een batig saldo van ƒ111,652.81, waarte genover staan loopende risikoos. De som is niet voldoende als waarborg voor die risikoos en eene tweede storting is dus noodig. Het geheele ver lies door de maatschappij geleden wordt dus ge limiteerd tot de bereids gestorte 10 pet. Eene ontbinding is dus niet mogelijk maar onnoodig en dus onraadzaam. Voor de continuatie zijn be reids de noodige maatregelen genomen en eene geheele hervorming wordt voorbereid. Onder de eerste handelingen was de opzegging der loopen de onereuze herverzekerings-contractenalsmede de herverzekering van te gevaarlijke posten voor deze maatschappij en de opheffing van zoodani ge verbindtenissendie de soliditeit der onder neming wraakte. De raad der gemeente Schiedam heeft zich reeds met een adres gewend aan Z M. den ko ning om te verzoeken dat binnen Schiedam eene der rijksscholen voor middelbaar onderwijs moge worden gevestigd die er zullen worden opgerigt ingeval het bij de tweede kamer ingediende wets ontwerp ter regeling van het middelbaar onder wijs tot wet wordt verheven. VLISSINGEN, 29 November. Drie paters re demptoristen waarbij de vermaarde redenaar pa ter Bernard vormen hier eene missie en hou den drie maal daags predicatien in de R. K. kerk. De toevloed bij elke rede is ontzaggelijk groot en het zeer ruime kerkgebouw veel te klein om de volksmenigte van alle rangen en standen en van verschillende geloofsbelijdenissen te bevatten. De onderrigtingen dier geestelijken zullen 11 da gen duren. Den 28 Nov. j|. is te Groningen in den ouderdom van ruim 72 jaren overleden mr. H. Nienhuis, oud-hoogleeraar in de regtsgeleerde fa culteit aldaar; ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Reeds bij den aanvang van zijne regt- geleerde loopbaan onderscheidde hij zich door zij ne kunde en welsprekenheid en werd hij nog in jeugdigen leeftijd benoemd tot hoogl. aan de hoo- geschoolwaar hij het hedendaagsch regt onder wees Nienhuis was een doorgeleerd man, munt te uit in sierlijke welsprekenheid was beminne lijk in den omgang telde daardoor hier en el- SNEEKER COURANT. r I e* >e- Advertentieu van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ct voor eiken regel daarenboven 10 ets, behalve 35 ets. re gelregt voor iedere plaatsing. (1 I t. I 1 Lv O et I I Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad /1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65 de 'e- I Jfi

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1