NIEUWS- EN AÜVEIITENTIE-DLAI) TOOK DE STAD EN HET AIIIIONIIISSEIIENT SNEER. 1862 No. 10Ü ZATURDAG den 13 December. 17dé Jaargang, I BINNENLAND f’ 3) r BUITENLAND U' t Wijk en 2 4 6 8 10 jft ?n 9 10 11 12 1 St. rst iet om uur 1!* H de ase t ine len ijs 1 3 5 7 9 ijn er (de 'e- len oo e- wli- I zon-j I iep I en J i:'* I e" I den, I Dei I oor 1 het de *an re- SNEEK 12 December. Bij resolutie van den minister van financiën van 3 dezer is vastgesteld de 250e staats-loterij. Zij bestaat uit 20,000 loten 10,000 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt geopend op maan dag 5 Januarij 1863 en gesloten op zaturdag 17 dier maand. De trekking van de eerste klasse zal aanvangen den 2 February 1863; de laatste 100 nummers zullen op zaturdag 25 April 1863 worden getrokken. Bij skonings besluit van den 6 dezer, no. 76, is de heer J. Slot met den Isten Januarij aanstaande eervol ontslagen als burgemeester der gemeente Groningen en in zijne plaats benoemd de heer mr. W. de Sitter. Uit de memorie van antwoord nopens het wetsontwerp der begrooting voor de staatsspoor wegen voor 1863 blijkt, dat de minister ook de spoedige doorzetting der spoorwegen verlangt. Binnen kort zal een vijfde van het geheele net voltooid worden; twee derden van het spoorweg net zijn in behandeling. Alvorens lot het mate rieel van vervoer over te gaan zal de regering de beslissing omtrent de exploitatie afwachten. Voor het aanknoopen van onderhandelingen met Hannover en l’ruissen over de aansluiting der staatsspoorwegen is het tijdstip nog niet geko men. De regering heeft nog niets beslist om trent de rigting van den spoorweg Rotterdam- Willemsdorp of nopens de lijn Leeuwarden-Gro ningen. Op cene zeer zeldzame wijze werd te Bozum, een verloren doekspeld wedergevonden. Bij ge legenheid dat een paar jongelieden uit Wieuwerd zich Mei jl. naar het gemeentehuis te Weidum begaven, om te trouwen, verloor de bruid haar doekspeld. Sedert dien tijd werd er niet meer aangedachd, totdat voor weinige dagen een boe? renzoon een paard uit het land halende en het willende schoon makentot zijne groote verba zing de verloren doekspeld in de huid van het paard zag steken. 'Men vermoedt, dat het beest door zich in het land te rollen aldus den verlo ren schat heeft teruggebragt. LEEUWARDEN, 11 December. Eergisteren avond omstreeks 10 uur is alhier in het Raad huisstraatje het lijk gevonden van een pasgeboren kind van het mannelijk geslachtdat gisteren naar het paleis van justitie is overgebragt. HARLINGEN, 6 December. Omtrent de zeld zame maaneclips, dezen morgen, kan, na naauw- keurige observatiehel volgende berigt worden. Reeds lang vóór 6 ure was de verduistering ver duisterd door een dikken nevelevenzeer nevel achtig was de blik van vele St. Nicolaasvrienden. De totale verduistering, ten 7 ure 16 minuten, was het best gade te slaan in herbergen en kroe gen waar al het licht begon te kwijnen. De zon ging len 7 ure 57 minuten open weinige minuien later gingen de meeste kroegvaslen met geheel verduisterde oogen huiswaarts en doken in de veeren, met of zonder het bewustzijn dat de schijven verdonkermaand waren. De maan ner gens te vinden. Wij verlangen te vernemen of GRIEKENLAND. Het voorloopig bewind is plotseling van besluit veranderd niet de bijeen te komen constituerende vergadering, maar het volk zelf is geroepen om een koning te kiezen. Reeds heeft jl. vrijdag de stemming een aanvang afwachting van den uitslag der volksstemming, I r - I ,;0 et iet he /«- an f eft De le- ski n rt. es m o en - ,1.81 n- «8- 1 uit’ >aii 4 zon de observation van elders ook met de onze ac corderen. ARNHEM, 7 December. De policie ter dezer stede heeft gearresteerd zekeren S.kantoorbe diende op het bureau der diligence-onderneming en expeditie van Van Gend Loos alhier we gens het verduisteren (van eene som van 7000 fr.welke hij van eene grooterc somdie met die onderneming was verzonden had afgenomen. LEIDEN, 6 December. Bij de legaten, door wijlen den heer P. van Hemeren aan onderschei dene liefdadige inrigtingen vermaaktin ons vo rig nummer vermeld, moet nog gevoegd worden een legaat aan het RoOmsch-Kalholiek weeshuis alhier, groot ƒ10,000 inschrijving 31 pel. werk, schuld alsmede een legaat aan de diaconie der Hervormde gemeente te Hoogmade groot ƒ4000 dito inschrijving. De eene helft der rente van het laatstgenoemde legaat moet dienen tot on dersteuning van armen te Hoogmade geboren en aldaar woonachtig, terwijl de andere helft komt aan den tijdelijken predikant alhier. Blijkens den Leidschen studenten-almanak voor 1863 is het getal der studenten aan den Leidschen hoogeschool 524 waarvan elders 37 studenten. Te Leiden in de godgeleerdheid 100, in de wis- en natuurkunde 18, in de letteren 28in de geneeskunde 82 en in de regten 259. Aan de Athenaea, Seminaria en elders: in de godgeleerdheid 4 in de letteren 3 in de ge neeskunde 10 en in de regten 20. Volgens den almanak der Nederl. Vereeni- ging tot afschaffing van sterken drank voor 1863 telt die vereeniging thans 12,838 leden in Neder land en pl. m. 800 in de overzeesche bezittin gen, 58 afdeelingen er. 354 correspondentschappen. ENSCHEDÉ 5 December. Het zuiver be drag door de Amsterdamsche brandwaarborg- maalschappijonder directie der heeren de Jong en Co.aan belanghebbenden uitgekeerd be looptaan gebouwen 973,719.48 */a aan koop mansgoederen 370,502.13 l/a aan meubelen ƒ235,127.54. Totaal ƒ1.579,349.16. Van den 6den. Het feest van St. Nicolaas is hier gisteren avond rustig afgeloopcn waartoe de stilstand der fabrieken niet weinig heeft bij gedragen. Eensklaps werd de feestvreugde gestoord, door dien het gaslicht overal uitging. Een paar por celcin- en glaswinkels die behoorlijk verlicht en vol menschen waren liepen bij die gelegenheid genomen dien dag hadden reeds 2500 Grieken schriftelijk verklaarddat zij prins Alfred van Groot-Brittanje tot hunnen souverein verlangen. Diens verkiezing wordt als zeker aangemerkt. In groot gevaardaar niet alle kijkers even gezind waren om alles op zijn plaats te laten. Bij ver scheidene bakkers zaten jongelui van beider kun ne zich te vermaken bij warme punch en gebak jes in eens was het pik donker om hen henen, en het luid gesnater werd door het angstig ge roep om licht afgebroken. In de herbergen heerschte groote wanorde. Het ergste was dat niemand kaarsen of lampen haden menigeen vermaakte zich over de ontsteltenis der winke liers bakkers en tappers die met den groots sten ijver licht poogden te verschaffen en nietf anders konden vinden dan eene keukenlamp o- een nachtlichtje. De grap heeft echter aan som mige neringdoenden niet alleen ongeriefmaar ook schade veroorzaakt. Ds. Posthumus Meijes van Groningen heeft voor het beroep naar Rotterdam bedankt. ’s morgens ’s middags 's namiddags Terwijl overigens de inschrijving ter Secretarie dezer gemeente kan geschieden van ’s morgens 9 lot 's namiddags 1 uur. Sneek den 13 December 1862. Burgemeester en Wethouders roornoemd BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK. Gelet op art. 19 der wet op de Nationale Militie van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72). Brengen door deze ter kennis der ingezetenen, dat bij hoofdstuk III dier wethandelende over de inschrijving voor de militieonder anderen voorkomt het navolgende Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie in geschreven alle mannelijke ingezetenen die op den Isten Januarij van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1) hij wiens vaderof, is deze overleden wiens moeder of, zijn beiden overleden wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sten Julij 1850 (Staatsblad no. 44) 2) hij die geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatsteaan het in de eerste zin snede van dit artikel vermelde tijdstip vooraf gaande, achtien maanden in Nederland verblijf hield; 3) hij van wiens ouders de langstlevende in gezeten wasal is zijn voogd geen ingezeten mits hij binnen het rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreem delingen, behoorende tot eenen Staat waar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpen of waar ten aanzien der dienstplig- tigheid het beginsel van wederkeerigheid is aan genomen. Art. 16. De inschrijving geschiedt: 1) van een ongehuwde in de gemeentewaar de vader ofis deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden de voogd woont; 2) van een gehuwde en van een wedunaar in de gemeente waar hij woont van hem die geen vadermoeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is in de gemeente waar hij woont: 4) van den buiten s lands wonenden zoon van een Nederlander die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeen te waar zijn vader of voogd het laatst in Ne derland gewoond heeft. Art. 17. Voor de militie wordt niet inge schreven 1) De in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten die geen Nederlander.is; 2) de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling al is zijn voogd ingezeten. Art. 18. Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven is verpligt zich daartoe bij burgemeester en wethouders aan te geven tusschen den Isten en 3Isten Januarij. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt. Art. 20. Hij die eerst na het intreden van zijn 19de jaardoch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt is verpligt zich, zoo- dra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te ge ven bij burgemeester en wethouders der gemeen te, waar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden. Daarbij gelden de bepalingen der 2de en 3de zinsneden van art. 18, Zijne inschrijving geschiedt in het register van het jaarwaartoe hij volgens zijn leeftijd be hoort. Naar aanleiding van bovenstaande bepalingen maken Burgemeester en Wethouders verder be kend dat op Woensdag den 7den Januarij 1863 ten Gemeentehuize alhier eene bijzondere zitting zal worden gehouden tot inschrijving der man nelijke ingezetenen die op den Isten Januarij 1863 hun 19de jaar zijn ingetedenen die al- zoo geboren zijn in 1844, en wel voor: ratki’ SNEEKER h COURANT. i t Deze Courant verscbijut Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad /1.4O; buiten de Stad franco /1.65 5J 5? 55 55 55 eii Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ct voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. ze gelregt voor iedere plaatsing. ie ••i 5? WOl DA. De Secretaris t MAGA.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1