DE STAD EN HET ARKOKDISSMINT SNEER. NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-IILAD VOOR 1862 No. 101 17de Jaargang. I es 4 ■m il en -I «- I ag- I uit - a»« te BüfTBNLAND BINNENLAND r t van ne st. rst iet Dei Jl 1. iet he fi- an eft De Je- ski het de ’an 'e- 1- t- I er I ’ïd’e e- en oo e- ratio* In de ase ine len •ijs 1 i It ter beoordeeling was gezonden, en ook. naar wij gewend kunnen woiden om eenige hervorming in vernemen, aan de gemeente-besturen van Kam pen, Zwolle, Hasselt, Genemuiden en Zwart sluis gezonden is, omvat niet alleen het Zwarte Water en het Zwolsche Diep, maar strekt ook daarstelling van een kanaal van Zwolledoor Mastenbroek, naar den IJssel, bij Kampen. Men raamt de kosten voor dit kanaaldat twee ka pitale sluizen krijgtop 400,000. Voor hen die gebruik maken van lever traan, wordt in de Ütr. Ct. het volgend middel aangegeven, om den onaangenomen smaak dade lijk weg te nemen. Men drinkc dadelijk langzaam een half glas waterwaarin men spijkers heeft laten roesten. Onmiddelijk verandert de onaan gename levertraansmaak in een aangenamen oes- tersmaak. MEPPEL9 December. De brieven, in de vorige week uit Noord-Ameiika ontvangen, ge tuigen van groote verslagenheid onder de uit de ze omstreken derwaarts vertrokken landverhuizers. Inzonderheid levert de invoering der conscriptie ook voor hen vele bezwaren op, en heft men daar luide klaagtoonen aan over de hooge prij zen der eerste levensbehoeften terwijl men de goederen die men fabriceert en ten verkoop aan biedt tot zeer lage prijzen moet afzetten. Ve len zouden gaarne tot het moederland terugko men, maar dit is thans niet geoorloofd. Jl. woensdag avond is de spoortrein die te 10 uren te Emmerik moest aankomen, bij het station Dinslaken gederailleerddoordien hij in botsing kwam met eene zich op weg bevindende kar met twee paarden. De kar is verbrijzeld en de beide paarden zijn overreden. De personen die zich op de kar bevonden kwamen met den schrik vrij. Van het personeel op den trein werd alleen een remmer ligt gekwetst. De bot sing was echter zoo hevig dat de rails door den schok werden losgerukt. n I et. I von Jft KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen in voldoening der door den Raad dezer Stad vastgestelde Verordeningen den 26 Mei 1856door deze ten algemee- kennis dat tot de invordering der draaigel- den van de na te noemene bruggen geregtigd zijn als volgt de pachter WILLEM STEENBERGEN van de bruggenliggende over het Hoog- ënd bij de voormalige Koemarkt over de Stads-gracht bij de Kolk ten Zuiden en ten Noorden van de Hoogëndster-pijp en over het Groot- zand bij het Hoogënd De Wedu. PH1L1PPUS de WOLF van de brug in het midden van het Grootzand; ALOF de VRIES van de brug in het midden van het Kleinzand GOSSE van der HEIDE, van de brug in het midden van het Ach terom BONNE WIELINGA van de brug over de Kleinepalen UILKE BOELENS van de brug bij de voormalige Oosterpoorten PIETER SIPKES bij wijze van gaardering voor het draaijen der brug over de Woudvaard; en dat geregtigd is tot de invordering der Markt-gelden wegens het gebruik maken van de Veemarkt voor het Vee, in deze gemeente, de pachter JACOB POSTMUS. Alles ingaande met den 1 Januarij 1863. Sneek den 13 December 1862. SNEEK 16 December. Zaturdag avond jl. is de trekschipper Zwanen burg varende van Sneek naar Leeuwarden on geveer bij de Dille buiten boord gevallen en ver dronken zonder dat iemand zulks opgernerkt heeft. Het lijk is gisteren eerst gevonden. Gisteren avond kreeg de besteller van het telegraafkantoor alhier. L. t. H. op straat zijnde, eene bloedspuwing. Hij werd op eene stoel naar huis gebragtalwaar hij direct overleed. Bij de herstemming, gehouden den 12 De cember jl,zijn tot leden van den gemeenteraad van Wijmbritseradeel gekozen de hh. Jan Annes Visser Jr. te HeegTjitze Willems de Roos te Woisum en Sipke Lijkles Oppedijk te Woudsond. Dezer dagen is te Noord wolde na afloop der godsdienstoefening uit de kerk alhier, van den die, predikstoel ontvreemd een gouden horologie van ds. F. E. de Haan aldaar. Een tweede volksconcert te ’s Hage is zoo slecht afgeloopen dat geen derde der kosten is gedekt. Voor het volk waren de gekozen stuk ken te verhevenen de hoogere standen ver schenen niet op het concert. Naar men verneemt, zijn de ontvangers der in- en uitgaande regten aangeschreven, om op gave te doen van de over de jaren 1861 en 1862 ingevoerde lucifers, waaruit men afleidt, dat bij de regering het plan bestaat, om, in na volging van Frankrijk, daarop eene belasting te leggen. AMSTERDAM, 11 December. Het plan, ter verbetering van het Zwarte Waterdatnaar gemeld is aan het prov. bestuur van Overijssel GRIEKENLAND. De Grieksche regering, on- derrigt dat Turkije eene aanzienlijke legermagt op de Grieksche grenzen zamentrok, en dat Al ban sche benden in Turksche dienst invallen op Grieksch grondgebied begonnen te doen heeft aan den Griekschen minister te Konstantinopel eene nota gezonden waarin zij hare verwonde ring te kennen geeft dat Turkije maatregelen neemt geschikt om de gemoederen t»t over spanning te brengen en betreureuswaardige ver wikkelingen in het leven te roepen en waarin- zij voorts verklaard, dat zij de verantwoordelijk heid van de gebeurtenissendie het gevolg zou den kunnen zijn van de door Turkije genomen maatregelenop de Ottomanische Porte laadt. ITALIË. Het officiële dagblad van Turijn behelst thans het dekreet houdende zamenstelling van het nieuwe kabinet. Rëeds deelden wij de na men der nieuwe bewindvoerders mede. Wij doen dus alleen hier opmerken dat de heer Pasolini. naar men aanvankelijk zeidc geweigerd had in dit kabinet zitting te nemen maar nu toch bepaald de portefeuille van buitenlandsche zaken heeft aangenomen een warm voorstander is van de Engelschc alliantie. Die verzekering althans wordt in eenige geloofwaardige Italiaansche cor- respondentiën gegeven. Uit Napels wordt berigtdat zich aldaar eene groote gisting openbaart. Alle avonden wordt in de schouwburgen de uitvoeringen van de Garribaldi-hymne geëischt. Middelerwijl zwer ven Bourbonsche rooverbenden in den omlrek en maken de wegen tot zelfs aan de poorten van Napels onveilig. Te Rome worden nog aanhou dend eene menigte arrestatien gedaan. ROME. Een door de pauselijke regering be noemde commissie houdt zich thans bezig met het onderzoek naar de middelen die zouden aan- het staatsbeheer te brengen. De vier prelaten waaruit deze commissie bestaat en die door den paus zelven zijn aangewezen zijn de heeren Las- sagni, Appollino, Perieoli en Pila. Reeds heeft zij twee punten in beginsel vastgesteldnl. het verleenen van een delibererende stem aandecon- sulta voor de financiën en de verkiezing van ge meenteraadsleden. Ook moet die commissie zich onledig houden met de wetten betreffende de ver- fraaijng dezer stad en de verhooging van de wed den der staatsambtenaren. KONSTANTINOPEL. Van wege de verheve ne porte is bekend gemaaktdat den 20 Febru ary ek. alhier eene tentoonstelling van inlandschv producten en fabricaten zal worden geopend en dat uit andere landen alleen werktuigen en toe stellen voor landbouw en nijverheid daarheen zul len worden gezonden doch dat er geene andere buitenlandsche producten zullen worden ten toor»< gesteld. RUSLAND. De keizer heeft de belijders der godsdiensl-gezinden in het rijkzonder onder scheid verkiesbaar verklaard tot onderscheidene functien in het gemeentelijk bestuur. Door dit bewijs van vrijzinnigheid worden de regten van staatsburger toegekend aan eene talrijke klasse van inwonersdie vroeger schier builen de maat schappij gesloten waren. BRUSSEL. Het onverwachte overlijden van den heer Verhaegen heeft hier en in het gehee- le land een zeer smartelijken indruk gemaakt. De heer Verhaegen heeft zich drie jaren geleden van zijne vrienden gescheiden met wie hij geduren de het vierde van eene eeuw had gestredenmaar de herinnering aan de vele dienstendie hij der liberale opinie heeft bewezen is daarom nog niet uitgewischt. Hij was 66 jaar oud en sedert 30 jaar voerde hij zonder ophouden strijd voor den vooruitgang en de vrijheid. Hij laat 400,000 fr. na aan de vrije universiteit van Brusselwaarvan hij de stichter was; 50,000 aan de liefdadige ge stichten en 50,000 aan de vrijmetselaars loges van de hoofdstad. Hij nam in 1837 zitting in de kamer der ver tegenwoordigers, na eerst in 1834 de vrije uni versiteit te Brussel te hebben gesticht, in op positie tegen de Katholieke universiteit te Leuven. In 1839 stemde hij voor het traclaal der 24 ar tikelen. In 1842 stemde hij alleen met twee vrienden tegen de wel op het lager onderwijs, die aan de Katholieke geestelijkheid het regt gaf, om de lagere scholen te inspecterenen plaatste zich daardoor aan het hoofd der lihesale partij. In 1845 slichtte bij de eerste association libéra le van het land, en toen de liberalen in 1847 voor de eerste maal aan het bewind kwamen, werd hij tot voorzitter gekozen van de kamer der vertegenwoordigers. De heer Verhaegen was bij zijn dood presi dent van association libérale van Brusselinspec teur administrateur van de vrije universiteit en grootmeester ad interim van de vrijmetselaars in Belgie. Hij was deken geweest van de orde der advocaten. Hij laat een vermogen nadat op eenige millioenen wordt geschal. Hij was on langs uit Italië teruggekeerd waar hij de Belgi sche vrijmetselaars op een groot feest te Milaan had vertegenwoordigd. DU1TSCHLAND. De koning van Pruissen be vindt zich naar men zegtin een vreemdsoor- tigen toestand zekere zwaarmoedigheid is in hem merkbaar terwijl overigens verscheidene zijner handelingen bij sommigen het vermoeden wekken, dat zijn geest niet altoos onbeneveld is. Uit goe de bron wordt verzekertdat de forst op de bevolking der hoofdstad zeer vertoornd iseen gevolg van de omstandigheiddat de Berlijners hem als zij hem in het openbaar aantreffenin het geheel niet of niet met den vereisebten ee(- bied groeten. 'I 2 1 Y! t- I’ 9 I I t 1 eii i‘ii i- 9 o ït t- r il- :n £0 in e- ,3 5. 5. i- r ir k- Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 et voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. te WOENSDAG den 17 December. gelregt voor iedere plaatsing. T. i. O et ‘•i COURANT. Z08-. en I d ■s iöOb Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad f 1.40 j buiten de Stad franco ƒ1.65 Burgemeester en W ethouders voornoemd WOITDA. De Secretaris t JIACA.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1