Ar NIEUWS- EN ADVEDTENTIE-BLAD TOOI! DE STAD EN HET AKI10ND1SSEHENT SNEEK. 1862 No. 102 ZA.TURDAG den 20 December. VERGADERING 17de Jaargang. VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER I BINNENLAND 1) het regtsgebied der rcgterlij- 'on St. rst iet ed en >- ijn er r“ Ide e- en oo e- jfl het de 'an 'e- atb Hi 1 0 i ii(K o ■t I ‘j I !0 -■ ■1(5 1 ri-1 x- I >8- uit - iar zon-, >1 iee J ten I De J out 'j Te Hoorn stond den 12 dezer voor de ar- rondissements-regtbank teregt een jong mensch van naauwelijks 23 jarendie sedert zijn 13de jaar reeds zesmaal tot straf is veroordeeld en zelfs eens tot twee jaren gevangenis. Het feit waarvoor hij nu teregt stond was het berooven eener boerin van al hare gouden versierselen en bloedkoralen. Voor het geld dat dit opbragt hield hij bruiloft. Hij werd kort na zijn trouw dag gevangen genomen. Uit het laatste verslag betrekkelijk de ver pleging en het onderwijs in het Nederlandsche gasthuis voor ooglijders te Utiecht, uitgebragt door den hoogleeraar F. C. Dondersdirecteur dier instelling, blijkt, dat het aantal behandelde personen in het laatste jaar gestegen was tot 1052, terwijl op iederen dag des jaars gemiddeld 30 bedden bezet waren. De behandelden behoor den tot alle provinciën des rijks. De resultaten van behandeling der verschillen de lijders waren volgens dit verslag allezins vol doende. Verreweg het grootste deel verliet her steld de inrigting, terwijl de meeste der niet her stelden zich toch in eene verbetering van hunnen toestand mogten verheugen. Treurig is het zegt daarbij de verslaggever zoo dikwijls de over tuiging te moeten uitspreken dat eene tijdige en wel mgerigte behandeling het gezigtsvermogen voor ondergang zou hebben behoed.” Omtrent de heerschende oogziekte bevat het verslag nog het volgende: De heerschende granuleuze oogziekte is een geduchte vijandzich wrekende op wie hem mogt minachten. Meer en meer dringt hij door in de verschillende klassen der maatschappij. Zonder voldoende organisatie der medische policie zal het nimmer gelukken hieraan paal en perk te stellen. Levendig sprong de noodzakelijkheid hiervan in het oog toen in het vorige jaardoor gevaar voor uitbreiding der besmetting in onze koninklij ke marine granuleuze oogziekte dreigde te wor den eene nationale ramp. Alleen door wel door dachte radicale maatregelen reeds voor een deel terstond bij het binnenvallen van het fregat Everl- sen ten uitvoer gelegd, en verder voorgesteld door eene commissie is men aanvankelijk er in ge slaagd eene verdere uitbreiding der ziekte bij de zeemagt te voorkomen. Wij durven daarom ver wachten dat het door onafgebroken toezigt er» inspanning zal blijven gelukken zoo niet de ziek te uit te roeijen althans hare verdere uitbreiding te stuiten." LEIDEN, 13 December. Door den heer D. C. Molenaar, dezer dagen alhier overleden, zijn, naar wij vernemen, de volgende legaten vermaakt: aan de diaconie der Ned. Herv. gemeente 5000 inschrijving 2'/2 perct. werk, schuld; aan het Ge- ref. minnehuis ƒ2000 dito; aan het II. G. of ar me wees- en kinderhuis, ƒ5000 dito; en aan het Geref. oude mannen- en vrouwenhuis 3000 dito, alles vrij van successieregt. Door het overlijden van mej. J. C. Wins is een vruchtgebruik gede- voleerd van Engelsche fondsenter waarde van ongeveer 40,000 welke thans verkocht moeten worden en waarvan een vierde komt aan de huis- zitten- en diaconie armen en een vierde aan de vereenigde gast- en leproos huizen. Zekere Hermanns Heij uit Edeheeft in den avond van den 5 dezer op zijne huisvrouw, die te bed lageen met hagel geladen pistool willen afschieten. Dit schot heeft echter zijne vrouw gelukkig niet getroffendaar eene andere vrouw, welke daarbij toevallig tegenwoordig was, hem hij den arm trok, met dat gevolg dat het schot hem zelf trof en hij een vinger daarbij verloor. Hij is nu in hechtenis. De toestand van den lijder te Beekbergeu dien men voor eenigen tijd getracht heeft te ver giftigen is nog verre van gunstig. Hij lijdt thans taan eene verlamming in armen en beenen. MAANDAG den 22 DECEMBER 1862, des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Besluit van heeren gedeputeerde staten, van 24 November jl. houdende goedkeuring der ge meente begrooting voor 1863. Vaststellingen der begrootingan voor 1863. ten behoeve der Stads Algemeene R. C. Parochiale en Israëlitische armen. Brief van aanneming, der benoeming tot voogd van het O B. Weeshuis. Drie besluiten van goedkeuring van raads be sluiten tot afstand van grondonderhandsche verhuring van twee huizenen aankoop van een huis in Kleine Kerkstraat. Vaststelling van het maximum van den onder stand en van den taux der geneesmiddelen aan arm administratien voor 1863. Idem eener verordening bedoeld bij de 1ste alinea van art. 178 der gemeentewet. Benoeming van geneeskundigen ten dienste van armen. Idem van waagwerkers. Adres om een uitgang naar de publieke straat. Voorstel tot af en overschrijving. Voorstel omtrent het verzoek van A. Piins, om grond op grondpacht. SNEEK 19 December. De tweede kamer der staten-generaal is thans uiteengegaan tot nadere bijeenroeping. Zonder bijzondere omstandigheden zal zij naar men ver zekert, tegen de helft van de maand Februanj hare werkzaamheden hervatten. Bij die kamer zijn aanhangig g< bleven de vol gende wetsontwerpen: Kultuur-onderneming in Ned. Indië. 2) Afkoopbaarstelling der tienden. 3) Regeling van ke collegiën enz. 4) Regeling de ase 1 ine len I •ijs iet he >e- an eft De .Ie- I ski 0 et Amsterdam en Rotterdam gelukwenschende met deze heugelijke uitkomsten voor het geheele va derland, als handelsstaal, van zoo groot gewigt, brengen wij warmen dank; aan den kortingdie de doorgraving van Hol land op zijn smalst steeds zoo krachtig voorstond endoor het verleenen der concessie aan den een heer Jager ten vorigen jare haar eene zoo belangrijke schrede der oplossing nader bragt aan den heer van Heemstra, die destijds minis ter van bimienlandsche zaken, met zoo levendige belangstelling en warmen ijver tot het verleenen der concessie medewerkte; aan den heer Thorbecke die, met gelijke lief de voor het groote en schoone denkbeeld bezield, thans met al de kracht eener diep gewortelde overtuiging de verbetering der waterwegen naar de beide eerste koopsteden des lands in één bon dig wetsontwerp vereenigde, het zóó wakker ver dedigde en een zóó groot aandeel heeft aan de gelukkige uitkomst waardoor deze dag in de parlementaire jaarboeken en de geschiedenis des lands gedenkwaardig zal blijven hulde en dank eindelijk aan de volksvertegen woordigers die tot dezen gewenschten uitslag hebben medegewerkt hulde en dank aan allen wier vereende po gingen tot bekrachtiging van het wetsontwerp door dezen tak der wetgevende magt hebben geleid I Moge nu ook de eerste kamer spoedig hare sanctie aan het ontwerp geven opdat voor den vaderlandschen handel Amsterdam en Rotterdam beide worden wat zij kunnen zijn de bronen waaruit een stroom van welvaart aan het gehee le volk toevloeit. Men schrijft uit Rotterdam Door den heer A. Pierson predikant bij de Waalsch Her vormde gemeente alhieris tol den minister van binnen! zaken het verzoek gerigt, om niet in aan- aierki ig te komen voor het professoraat bij de fa culteit der bespiegelende wijsbegeerte en fraaije letteren aan de hoogeschool te Groningen.” Men schrijft uit Sierra Leons aan de Nieuwe Rotterdamsche Courant het volgende Op den 20 October jl. is alhier door den Britschen kruiser Espoir opgebragt het Nederland sche barkschip Jane, gezagvoerder B Prince, zijn de onder verdenking van schuldig te zijn aan het drijven van slavenhandel. Het schip is op de hoogte der, Congo-rivier genomenomdat zich eene zeer aanzienlijke hoeveelheid water (pl. m. 20,000 gallons) en brood aan boord bevondde lading bestaal uit provisiën namelijk sardines wijn meel zoutvleesch een eenige duizend met- sclsteenen vermoedelijk als ballast. Sedert bijna 25jaren is geen Nederlandse!: schip wegens het drijven van slavenhandel opgebragt; de Nederland sche schepen werden dus zelden door de kruisers bemoeijelijkthetgeen nu het geval wel niet meer zal zijn. Het is te betreuren dat er zich hier niemand bevindt, die de belangen der Nederland sche onderdanen kan voorstaan noch een regter in de gemengde regtbank noch zelfs een consul. De Jane is te Hellevoetsluis uitgeklaard, en het is niet onopgemerkt gebleven dat door de reede- rij geen borg is gesteld voor een meer dan ge woon getal vaten dat zich aan boord bevond een financiëel bezwaarwaaraan zichzoo ik meen andere naar de kust vertrekkende schepen moeten onderwerpen. Wat mag hiervan dejeden zijn De Nederlandsche regering laat zich ove rigens weinig aan den Africaanschen handel gele gen liggen. Sedert 3 jaren zag men hier geen oorlogschip terwijl het kleine Portugal met 2 A 3 oorlogschepen zijne vlag vertoont.’ Als eene merkwaardigheid wordt medege deeld dat op vrijdag 5 Dec. jl., bij gelegenheid van het St.Nicolaasfeest over den Hollandschen spoorweg zijn verzonden ruim 7000 stuks bestel- goederen aan 5500 verschillende adressen. van het middelbaar onderwijs. 5) Vereeniging der gemeenten Haarlemmerlie- de en Spaarnwoude, Houtrijk en Polanen en Zuid- schalkwijk. 6) Voorzieningen omtrent novaal tiendregt van het kroon-domein enz. Beheer der kroon-do- meinen. 7) Heffing der grondbelasting in de provincie: het hertogdom Limburg. 8) Nadere regeling van het gebruik van het koloniaal batig slot van 1860. 9) Regeling van het geneeskundig staatstoe- zigt enz. 's GRAVENHAGE 15 December. Weder zijn door den minister van oorlog de vereischte be velen gegeven en de chefs der infanteriecorpsen gemagtigdom zoodra mogelijkalthans in den loop dezer maandnog zooveel daartoe het eerst geregtigde miliciens der ligting van 1861 die zich in activiteit bevinden, met groot verlof naar hunne haardsteden terug te zenden totdat het blijvend gedeelte, namelijk vrijwilligers en mili ciens, tot 33 man per kompagnie bij ieder re- gement infanterie zij gedaald. Men ziet daaruit de goede bedoelingen van den minister van oor log om de miliciens niet langer onder de wape nen te houden dan de volstrekte noodzakelijkheid vordert. AMSTERDAM 17 December. Zaturdag jl. werd ons per telegraaf uit ’s Hage de heugelijke tijding bekend gemaakt van de aanneming door de tweede kamer der wet tot verbetering van der waterweg van Amsterdam en Rotterdam. SNEEKER COURANT. -I t I Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ct ▼oor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. gelregt voor iedere plaatsing. 111 •tl 4B 4» I Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco f 1.65 Cr IC

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1