ill Bcrigt NIEUWS- EN ADÏEIITENTIE-1ILAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1802 No. ioa I WOENSDAG den 24 December. i 1 '1 .‘.1 •‘-ij -ll Uithoofde van het KERSFEEST, zal de volgende Courant, in plaats van Vrijdag, Zaturdag avond wor den uitgegeven. 17de Jaargang. i 1 BINNENLAND er oiuiliiiiaiiiiiiittiiifjiiiiiiiiiiniiiDiiiiiu; de ase ine len •ijs St. rst iet sa het de 'an te- ict he >e- an eft De le- ski - jn m MedeburgersGedurende de laatste dagen heb ben er des avonds zamenscholingen plaatsen ee- ne groote schare volks trekt schreeuwende en tierende langs de straten. Die stoornis der openbare orde moet eindigen. De burgemeester is vei pligt tegen dergelijke wanordelijkheden te waken en de noodige maat regelen te nemen om die tegen te gaan. Medeburgers! Rust en orde zijn altijd de ken- ijn Ido 'fi eri oo e- )e J SNEER 23 December. Het voorloopig verslag van het in de afdeelin- gen der tweede kamer van de staten-gencraal ge houden onderzoek tan het wetsontwerp houden de regeling van het regtsgebied der regterlijke collegiënbevat omtrent DE ARRONDISSE- MENTS-JREGTBANK TE SNEER het navolgende Tegen de helling van de regtbank te Sneek, werden bedenkingen ingebragt. De bezwaren betreffende Sneek komen hoofd zakelijk neder op hetgeen in de memorie van de Staten der provincie Friesland is ontwikkeld. Wat de werkzaamheden aangaatkan Sneekblijkens de statistieke uitkomsten van 1859 en 1860, wedijveren met menige regtbankdie in het ont werp behouden blijftals daar zijn Deventer EindhovenGorinchemDordrecht en Zierikzee. In die jaren zijn te Sneek behandeld 51 en 60 burgerlijke, 117 en 130 strafzaken. Gebrek aan w erk is dan ook naar het oordeel der regering, niet het alles afdoend motief voor de opheffing dezer regtbank. Door de toevoeging van het kan ton Rauwerd, geheel of gedeeltelijk, zou daarin kunnen worden te gemoet gekomen. Wanneer men zich intusschen de vraag voorstelt, of uit anderen hoofde de opheffing gevorderd wordt blijkt juist het tegendeel waar te zijn. Let men toch gelijk ten aanzien van andere plaatsen in de memorie van toelichting geschiedtop ligging, plaatselijke gesteldheid, belangrijkheid, bevolking, dan vereenigen zich al deze gegevens als grond voor het behoud der regtbank Het gedeelte,dat aan het arrondissement Heerenveen ten deel zal vallen en dat, behalve de landelijke gemeenten LemsterlandGaasterland Hemelumer Oldephacrt en Soordu olde en Doniawerstalook de steden Stavoren Hindeloopen Workum en Sloten omvat is derwijze door eene aaneenschakeling van me ren en plassen van dit arrondissement gescheiden dat de ingezetenen de arrondissementshoofdplaats niet zullen kunnen naderen dan langs groote om wegen. Het aan Leeuwarden toegevorgd overig gedeelte ligt ten deele tot op 10 en 12 urenaf- stands van die stad. De communicatie-middelen, voor zoover zij bestaan, zullen ook niet in het ongerief voorzien. Ook de geprojecteerde staats spoorweg, die in deze gebrekkige gemeenschap eenige verbetering had kunnen brengen, laat dit gedeelte van Friesland ter zijde liggen. De territoriale gesteldheid der geheele provin cie brengt onmiskenbaar eene verdeeling in drie arrondissementen mede; en de tegenwoordige in deeling komt daarmede zoo geheel overeen, dat tot nog toe van elke poging tot verandering eene zeer onevenredige verdeeling van grondgebied het gevolg js geweest. Dit was zoo in 1828 en in 1851, en blijkt nu weder het geval te zijn. Leeu warden zou ook nu weder gebragt w orden op zes kantons met 184,826 inwoners waartegen aan Heerenveen slechts drie kantons met 86,699 in woners toebedeeld worden. Een nieuw bewijs mitsdien, dat aan geene opheffing eenerregtbank in Friesland te denken valt zonder onevenredige vergrooting van het regtsgebied van Leeuwarden Voeg hierbij nog, dat het tegenwoordige arron dissement Sneek 7 steden en 105 dorpen telt, die alle in eene groote mate van ontwikkeling dcelendat bovendien in de stad Sneek een voor weinige jaren nieuw gebouwd huis van arrest met F. Rauwenhoff, te Zalt-Bom- llet drietal zal geformeerd worden den 24 cellen en uitnemende rijkslocalen worden gevon den terwijl de uitbreiding van het arrondisse- sement Heerenveen ligt tot nieuwe kosten voor dit onderwerp zal leiden, dan schijnt de be slissing niet moeijelijk dat hier plaatselijk en al gemeen belang zich tegen de voorgestelde ophef fing vereenigen. Enkele leden waren van gevoe len dat, zoo er aan de opheffing eener regtbank in Friesland kon gedacht worden, die te Heeren veen daarvoor het eerst in aanmerking kwam On derscheidene leden achtten evenwel het vraagpunt betreffende de opheffing eener regtbank in Fries land voor alsnog niet voldoende toegelicht. Zij zouden hunne beslissing van het antwoord der regering laten afhangen. IJLST, 22December. Ondanks vele welmeenen- de waarschuwingen en het onstuimige wederbe gaven zich jongstleden zaturdag twee jongelieden in eene open boot van hier naar Oudega, met het noodlottig gevolg dat zij op de terugreis, ter hoogte van het Hissemeer, beiden zijn verongelukt. Heden middag werden de drenkelingen opgevischt en hier binnengebragt. LEMMER 22 December. Bij de dezer da gen gewoed hebbende stormen, uit het westen en noord-westen steeg het zeewater alhier tot eene ongekende hoogte, vooral op zaturdag voor middag klom het zoodanigdat het eene hoogte bereikte van 2 el 7 p 2 d. boven vol zee eene hoogte die het sedert den hoogen water vloed van 1825 alhier nimmer had bereikt, een ieder was dus met regt beducht voor eene tweede watervloed, alles stond bijna onderwater, sommige zeedijken liepen over, en in de Lem mer zelven was het niet beter gesteld de lage en aan zee gelegene woningen liepen ras vol water, sommige inwoners moest men de daken en vensters uithalen om gered te worden velen dier kleine woningen zijn dan ook zeer bescha digd voor den dag gekomen en eenigen ge heel vernield ten nadeele der schamele bewoners waarvan velen hunne goederen hebben ingescho- ten. Het kleine havenvuur wierd geheel weggeslagen en het haven hoofd op eene aanmerkelijke leng te zeer geteisterd. Gelukkig dat des namiddags de wind zoodanig uitschoot dat het water zeer langzaam begon te vallen en aan de ingezeten verdeming schonk; ware, in plaats van naar het N. dewind naar het westen gegaan, dan waren de gevolgen onberekenbaar geweest, want dan ware alles overstroomd en het had oneindig ineer wa ter aangebragt dan in 1825 om dat alsnu de geheele Zuiderzee vol water was gejaagd. De provincie is dus door deze gelukkige wen ding van wind en wedervan een groot gevaar verschoond geblevenen velen wie nimmer de zee in zoo bruisschenden toestand geziend heb ben mogen bij gelegenheid wel eens aan de eene of andere zeeplaats een kijkje nemen om zich te overtuigen dat het pekelnat, hoeverre dan ook van de zee verwijderd, hunne woningen konbe- reiken. Te Deinum ,Tis tot predikant beroepen ds. W. H. J. Baart de la Faille, pred. te Surhuizum. sGRAVENHAGE, 17 December. De zamen scholingen. die sedert eenige avonden voortdu ren, hebben aanleiding gegeven dat de burge meester dezer stad heden heeft doen afkondigen de volgende I merken geweest van de burgerij der koninklijke I residentie. Toont ook thans door uw gedrag, te willen medewerken om de openbare orde te bewaren. Neemt geen deel aan zamenscholingen, noch aan volksoptogten. De burgemeester rekent op uwe medewerking bij de maatregelendie hij in het algemeen be lang zal weten te nemen. 's Gravenhage 17 December 1862. De burgemeester van 's Gravenhage (Get.) F. G. A. Gevers Deynoot. Wij vernemendat Z. M de koning bij be sluit van 5 December heeft goedgekeurd het ont werp der statuten van de alhier op te rigten Ne- derlandsche maatschappij van hypolheekverzekertng waarvan in de dagbladen bereids is melding ge maakt en welke, naar wij tevens vernemen eerst) daags haren werkkring zal openen. ’s GRAVENHAGE 20 December. Uit de ver slagen van de coinmissiën van rapporteurs der eer ste kamer over de begroolings-wetten voor 1863 blijkt o. a. het volgende. De meerderheid der leden toonde zich niet gunstig gestemd nopens het financiëele beleid der regering. Zeer aan zienlijk was de meerderheid die zich tegen het regeringsbeleid in de koloniale zaken verklaarde. Verreweg de meeste leden hechtten groot gewigt aan de bezwaren nopens het regeringsbeleid van den minister van buitenlandsche zaken. Ook ver klaarde men zich vrij algemeen tegen de ophef fing van het gezantschap te Stockholm. AMSTERDAM. Het provinciaal geregtshof al hier heeft uitspraak gedaan in de bekende zaak van den burgemeester van Urk en diens schoon zuster. De eerste beschuldigde is, uit overwe ging van zijn vroeger onbesproken gedrag tot eene cellulaire gevangenisstraf voor den tijd van één jaar veroordeeldde tweede beschuldigde is vrij gesproken. ROTTERDAM 17 December. Ter vervulling der vacatureontstaan door het vertrek van ds. B. J. Adrianinaar Amsterdam en voortdurende door het bedanken van ds. J. Posthumus Meijes te Groningenheeft de algemeene kerkeraad der Ned. Hervormde gemeente alhier heden een nieuw zestal predikanten gevormdzamengesteld als volgt: dd. W. J. Jorissen, te Utrecht; N. H. de de Graaff, te Apeldoorn; H. G. Hagen, te Lei den; L. Steinfortte Bloemendaal; B. tei Haar Bz. te Nijmegen; en mei. dezer. De heer A. Raufmann van Rotterdam heeft aan den gemeenteraad te Leiden vergunning ge vraagd, om te dier stede twee advertentie- of publicatiehuisjes te plaatsenvoorzien van eene lantaarn, die des avonds en des nachts door gas verlicht; tevens in de glazen ruiten de namen van vier logementen zal aanwijzenvervolgens eene klok met door gas verlichte wijzerplaat en verder voorzien van ruiten en geverwde borden voor aani kondigingen van gevonden of verloren voorwer pen van dienstboden die eene dienst zoeken en wat meer van dien aard is. Aan dat bureau zul len ook commissionairs geplaatst worden, om voor vreemdelingen zoowel als voor ingezetenen dien sten te verriglen van verschillenden aardterwijl hun loon bij tarief geregeld is. De Rott. Cour, deelt uit eene particuliere correspondentie uit Paramaribo mededat het in de kolonie alles behalve rustig toegaat. Onder scheidene blanken zijn door de weggeloopen sla ven vermoord onder anderen zekere adelborst slechts twee a drie en twintig jaar oud. Een luitenant bij de marine is almede zwaar gebles seerdzijne wonden zijn des te pijnlijker, daar de oproermakers meestal schieten uit geweren, geladen met gekapt lood. Zijn onze berigten juist, zoo zegt die courant, dan zijn maatregelen, ernstige maatregelen van wege de regeringten 1 SHEERER COURANT. Deze Courant Verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65 BEKENDMAKING t Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ot voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. ze gelregt voor iedere plaatsing. l i jfl O et te i ■n tic

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1