dl d NIEUWS- EN AÜI'ERTENTIE-IlLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. i L^d L I 1802 No. 104 tide Jaargang. ZATURDAG den 27 December. t lC o r L BINNENLAND 3) I Wijk 1 8 5 7 9 St. rst iet d )-] het de 'an re ut >e- an ski ijn er (do 'e- en oo e- tië- RC' S 1 d 0 et A t>. I lei I ON 1 de ase ine len •ijs 9 uur 10 H 12 1 hoort. Naar aanleiding van bovenstaande bepalingen maken Burgemeester en Wethouders verder be kend dat op Woensdag den 7den Januarij 1863 ten Gemeentehuize alhier eene bijzondere zitting zal worden gehouden tot inschrijving der man nelijke ingezetenendie op den Isten Januarij 1863 hun 19de jaar zijn ingeteden, en die al- zoo geboren zijn in 1844, cn wel voor: I en 2 's morgens om 5, 7 8 s middags 9 „10 ‘s namiddags Terwijl overigens de inschrijving ter Secretarie dezer gemeente kan geschieden van ’s morgens 9 tot ’s namiddags 1 uur. Sneek den 13 December 1862. Bar je meester en Wethouders roornoemd WOITDA. De Secretaris t HAG7A- men. Het hoofdstuk buitenlandsche zaken is in discussie. De heer Boreel spreekt er tegen. Met ingang van 1 Jan. 1863 wordt voor de overbrenging van een enkelvoudig bezigt tus- schen een Nederlandsch en een Belgisch telegraaf kantoor wanneer de regtstreeksche afstand niet meer dan 50 Nederl. mijlen bedraagt, ƒ0,50 be taald. Te rekenen van het zelfde tijdstip kost do overbrenging van ieder enkelvoudig berigt, door twee Nederlandsche kantoren langs de Belgische lijneu gewisseld behalve den tariefprijs voor de regtstreeksche overbrenging van het kantoor van afzending naar dat van bestemming, 0,25. Men leest in de Nieuwe Rotterdamsche courant: „Door particuliere mededeelingen zijn wij in staat gesteld nog het volgende te voegen bij de berigten nopens den aangehouden slavenhaalder Jane. Dit schip is reeds langen tijd als zoodanig verdacht geweest, zoo zelfs dat, toen het, nu ongeveer zes maanden geleden, te Curasao bin nenliep niet alleen de bevolking het als zoodanig beschouwde, maar zelfs de commandant van het Amerikaansche oorlogschip Iroquois, dat te gelij ker tijd te Curasao zich bevond, den kapitein openlijk dreigde, hem in den grond te schieten, als hij hem op zee tegenkwam. liet vaartuig is toen herdoopt (de eerste naam was Fleet-eagle) en, waarschijnlijk proforma, verkocht aan een handelaar te Curacaoterwijl er een Hollandscho kapitein op geplaatst werd; de vroegere gezag voerder bleef echter zoogenaamd als superkarga aan boord Wij verheugen ons de Nederland sche koopvaardijvloot hierdoor geheel van den blaam te kunnen zuiveren dien de slavenhandel noodwendig op haar moest werpen. Volgens een telegram uit Bataviadoor de Amsterdamsche bladen medegedeeldzou de oogst van koffij op Java een derde minder zijn dan het gemiddeld cijfer der voorgaande jaren. Onder Zevenhuizen in de gemeente de Leek’ zou volgens het Handels- en Effectenblad eene verschrikkelijke misdaad hebben plaats gehad. Al daar overleed Zaturdag jl. eene jonge dochter die, nadat zij moeder geworden was, aan eene ongeneeselijke ziekte leed. Bij het in de kist leggen van het lijk schrikten de buren niet wei nig, toen zij zagen dat het hoofd slap en los op het lijk hing en de nek gebroken was. Terstond werd hiervan kennis gegeven aan de burgemees ter van de Leek, die een voorloopig onderzoek heeft ingesteld. De ongelukkige woonde alleen met haren vader wiens handeling jegens zijne dochter, gedurende hare ziekte niet van wreed heid is vrij te pleiten. ROTTERDAM 24 December. Door den al- gemeenen kerkeraad der Nederduitschc Hervorm, gemeente alhier, is heden avond, ter voorziening in de vacature ontstaan door het vertrek van ds. B. J. Adriani en voortdurende door het bedanken van ds. J. Posthumus Meijes, opgemaakt het vol gende drietal van predikanten dd. F. Rauwen- hoff, theol. doet, te Zalt-Bommel, N. II de Graaf, te Apeldoorn en II. G. Hagen theol. doet, te Leyden. Maandag den 29 dezer, des namid dags ten 5 uur, zal het beroep plaats hebben. Te Aurich stonden dezer dagen twee per sonen teregt, vader en zoon, de een wegens het maken de ander wegens het in omloop brengen van valsche rijksdaalders. De vader werd tot 7 de zoon tot 4 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Hierbij deed zich het geval op, dat de vader ver volgens in allen ernst aan de regters voorstelde, hem de vier jaren van zijn zoon er bij te geven en dan dezen vrij te latenwat echter werd ge weigerd. ZWOLLE, 21 December. De dag van giste ren zal in de jaarboeken van Overijssel een be langrijke zijn, want, op 3 palm na, wasdewa. terhoogte die van 1825 zij was gelijk aan 1 Jan. 1855. Het 4e, 5e en 7e dijkdistrict is onder- geloopeneen boerenerf in Mastenbroek, dat van Ester, is met 10 koeijen weg, de koeijen zijn SNEEK 27 December. Wij maakten voor eenige weken melding van een diefstal van schapen uit een alhier nabijge legen landgepleegd door een schipper en zijne vrouw. De schuldigen zijn in de zitting van het provin. geregtshof van Friesland, van maandagjl. beiden veroordeeld tot tuchthuisstraf voor den tijd van 6 jaren. HUISUM17 December. In het laatst der vo rige week ontving een onzer ingezetenen A. F. een familiebezoek van zijnen neef, A. V.dien hijbij zijn vertrekeen eind wegs uitgeleide deeddoch zijn neef schijnt later op zijne schre den teruggekeerd te zijn, om in den nacht het gouden horologie van zijnen gastheer dat bezij den het venster hingweg te kapen. Den vol genden morgen althans werd dit voorwerp ver mist men was zoo vrij neef te verdenken en by onderzoek vond men het corpus delicti in de bank van leening te Franeker terug en neefwerd als inbrenger herkend. De beschuldigde is daar op gevat en naar Leeuwarden gebragt. ARUM 19 December. Sedert de Christelijk Afgescheiden gemeente alhier een fraai kerkge bouw en eene flinke pastorie bezit, heeft men tot tweemaal toe te vergeefs een predikant beroepen. Thans is een beroep uitgebragt op den heer Re- derus leeraar te Beetgum van wien men hoopt dat hij het beroep zal aannemen. HARLINGEN26 December. Op heden werd door de Israëlitische gemeente alhier gods dienstig herdacht het 50jarig bestaan harer syna goge, onder de leiding van den opperrabijn in het ressort, den heer B Dusnus, terwijl op zon dagavond daaraanvolgendein het gebouw de Harmonie het feest zal worden voortgezet, om met een groot bal te eindigen. Dezer dagen is te 's Gravenhage aanbesteed door de commissie voor de staatsspoorwegen 1) het maken van verschillende werken voor het stations-emplacemcnt te Harlingen, voorden spoor weg van Harlingen naar Leeuwarden, minste in schrijver A. van de Wetering te Woudrichem, voor ƒ27,200; 2) het bouwen van landhoofden en pijlers voor de brug over de rivier de Lek bij Kuilenburg en het maken van bijkomende werken; minste inschrijver P. Quant, te Amster dam voor ƒ893 800 3) het maken van verschil lende werken tot vorming van het slations-empla- cement te Leeuwarden; minste inschijver E. J. Visser, te Leeuwarden, voor ƒ34,895. De algerneene beraadslagingen over de staats- begrooting van 1863 zijn in de eerste kamer af- geloopen. Nog enkele sprekers hadden Onanliële en koloniale bezwaren. De minister van finantie heeft de finantiële bedenking geopperd, getracht te wederleggenwaarop nog gerepliceerd werd. Daarna heeft de minister van binnenlandsche za ken er op gewezen dat het verkeerd is, om de stem over de begrooting vast te knoopen aan toekomstige wetsvoordragten of half onderzochte- ontwerpen die nog niet eens de eerste kamer bereikt hebben. Daarna werden de hoofdstuk ken 1 en 2 met algerneene stemmen aangeno- REKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK. Gelet op art. 19 der wet op de Nationale Militie van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72). Brengen door deze ter kennis der ingezetenen, dat bij hoofdstuk III dier wethandelende over do inschrijving voor de militieonder anderen voorkomt het navolgende Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie in geschreven alle mannelijke ingezetenen die op den Isten Januarij van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1) hij, wiens vader of, is deze overleden •wiens moeder of, zijn beiden overleden wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28slen Julij 1830 (Staatsblad no. 44) 8) hij, die geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatsteaan het in de eerste zin snede van dit artikel vermelde tijdstip vooraf gaande, achtien maanden in Nederland verblijf hield; 3) hij van wiens ouders de langstlevende in gezeten wasal is zijn voogd geen ingezeten mits hij binnen het rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreem delingen, behoorende tot eenen Staat, waar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpen of waar ten aanzien der dienstplig- tigheid het beginsel van wederkeerigheid is aan genomen. Art. 16. De inschrijving geschiedt: 1) van een ongehuwde in de gemeente waar de vader ofis deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden de voogd woont; 2) van een gehuwde en van een wedunaar in de gemeentewaar hij woont van hem die geen vader moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten of wiens voogd buiten 's lands gevestigd isin de gemeente waar hij woont: 4) van den buiten s lands wonenden zoon van een Nederlander die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeen te waar zijn vader of voogd het laatst in Ne derland gewoond heeft. Art. 17. Voor de militie wordt niet inge schreven 1) De in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten die geen Nederlander is; 2) de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling al is zijn voogd ingezeten. Art 18. Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven is verpligt zich daartoe bij burgemeester en wethouders aan te geven tusschen den Isten en 3Isten Januarij. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt. Art. 20. Hij die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt is verpligt zich, zoo- dra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te ge ven bij burgemeester en wethouders der gemeen te, waar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden. Daarbij gelden de bepalingen der 2de en 3de zinsneden van art. 18. Zijne inschrijving geschiedt in hot register van het jaarwaartoe hij volgens zijn leeftijd be- SHEERER COURANT t j ;j- eii he eft De ,1e- I Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ct voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. re gelregt voor iedere plaatsing. »n Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad 1.40; buiten de Stad franco f 1.65

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1