NIEUWS- EN ADÏEIITENTIE-I1LAD VOOR DE STAD EN HET AII1I0M1ISSEIIENT SNEEK. 1863 Ao. a 18de Jaargang. ZAT UR DAG den 17 Januarij. BINNENLAND ski ander is bereids aangifte gedaan dreven. v tjft :st en •nt »n- jer St. 1 rst iet het de ijn Ie I- r (de e- len 'oo e- d i- ren H net H bij f i -■ om oB den -■ volg’ 1 reri- 1 v«- >rag- C 1 uit J m»M j aor gel,-||| zon- kl noen 1 ven I naaf. n el loten I De I ivoot f iet he >e- /an eft De lle- .Jratië’ H ae< 1 in oud* behoeve van den spoorweg van Harlingen naar Gro ningen; het leveren van 50 halve wissels, enz.; het maken leveren en stellen van 11 draaischijven. Volgens geruchten wordt er aan gedacht om het ministerie van koloniën voor goed aan den beer Bctz op te dragen, en den heer Bachie- ne lid van den raad van state, tot minister van finanliën te benoemen. Men houdt het echter voor zeker dat tot de benoeming van een definitive» minister van kolo niën niet zal worden overgegaan voor dat ook de eerste kamer die tegen den 20 dezer bijeen geroepen is de credietwet heeft aangenomen. Het bestuur van de vereeniging ter bevor dering van fabriek- en handwerksnijverheid in Nederlandafd. s Hageverzocht aan den mi nister van binnenlandsche zaken om de thans ge restaureerde loterijzaal tot locaal voor hare te houden tentoonstelling, doch ontving daarop een afwijzend antwoord, op grond dat Z. E. van meening wasdie zaal tot een museum van Va- derlandsche oudheden in te rigten, en dat dit museum wel spoedig zou tot stand komen. AMSTERDAM, 12 Januarij. Door een der pastoors uit Zuid-Holland werd ons een voor werp ter bezigtiging aangeboden, dat voor het aanschouwelijk onderrigt op de scholen tot groot nut een is zeer van houdsmaten heeft daarbij kan strekken. In de beknopte ruimte van kubieken palm heeft men alles wat noodig om aan de kinderen op aanschouwelijke en bevattelijke wijze het juiste begrip te geven onze Ned. lengte-vlakte-kubieke en in en ook van de Ned. gewigten. Hij eene uitlegging gevoegd, die het juiste gebruik der voorgestelde figuur aanwijst. De uitvinding is zeer eenvoudig en daarom vol komen geschikt voor het doel dat zij beoogt. Aan allen die belang stellen in bet onderwijs wordt bij onzen uitgever de gelegenheid aangeboden om een exemplaar te bezigtigen. Volgens sommigen zou het wenschelijk zijndat men er ook op aan schouwelijke wijze het onderscheid in voorstelde lusschen den kubieken halven palm en den hal- ven kubieken palm. Het zou slechts eene verde re ontwikkeling zijn van het aangegeveu plan. Wij wenschen den uitvinder geluk met deze wel geslaagde proeve, en hopen, dat zijn vindingrijk brein zich voor het onderwijs nog onder vele op zichten verdienstelijk moge maken. (De Tijd N. H. C.) Volgens eene particuliere correspondentie uit Milaan is onze beroemde landgenoot mevr. Rosa de Vries, op den 30 December jl. voor het eerst in dit saizoen opgetreden in den schouw burg Della Scala aldaar De voorstelling bestond uit de opera Jl Bravo van Mercadantewaarin zij de rol van Theodora zóó voortreffelijk vervul de dat zij herhaaldelijk door het buitengewoon talrijk publiek werd toegejuicht en teruggeroepen. UTRECHT 12 Januarij. Door de commiesen alhier is voor eenige dagen aan de Waardpoort aangehouden eene modderschuit op vermoeden van sluikerij. De lading modder hebbende doen wegnemen is gebleken, dal het vaartuig onder den bodem was voorzien van een kennelijk met het doel om fraude te plegendaartoe aange- bragten kelder of zoogenaamden beun, ter leng te van ongeveer 28 el, breedte 0 25 el en diep te 0.15 el, verdeeld in drie vakken, ieder ge sloten met een luik en waarin waren geplaatst 12 blazen met gedistilleerd, inhoudende 49 kan inlandschen brandewijn a 98 pet. en 9 kan en 7 maatjes inlandschen jenever, a 84 pet. Tegen de overtreders is proces-verbaal opgemaakt en het gedistilleerd in beslag genomen. Vrijdag jl. kwam bij de teregtzitting der ar- rondissements-regtbank te Utrecht het incident voor dat een getuige weigerde op grond van gemoedsbezwaren, den gevorderden eed af te leggen; op rekwisitoir van den offic. van justitie werd die getuige daarop in gijzeling gebragt. Dc Haarlemmer Courant meldt als eeile en regeld. Ook de spieringvangst wordt met succes ge- De spiering is buitengewoon groot van stukzoo groot als kleine haring en wordt ƒ5 per 1000 verhandeld. Er hebben zelfs verzendin gen in deze vischsoort op groote schaal naar Pa rijs en elders plaats. Tot dat einde wordt ze stuksgewijs in papier gewikkeld en io mandjes gepakt Insgelijks worden er aanzienlijke partijen snoek SNEEK16 Januarij. Gedurende het jaar 1862 zijn in deze ge meente geboren: 282 kinderen, waarvan 145 manl. en 137 vrouwl. Er hebben plaatsgehad 3 twee ling geboorten, waaruit 2 manl. en 4 vrouwl. kinderen zijn gesproten. Levenloos aangegeven 9 kinderen, waarvan 6 manl. en 3 vrouwl. Over leden221 personen, waarvan 121 manl. en 100 vrouwl. Gehuwd 70 paren. De bevolking bedroeg op 1 Januarij 1863 8779, waarvan 4111 manl. en 4668 vrouwl. Door Z. M. is benoemd tot directeur van het postkantoor te Lemmer de heer A. G. Brink, tot dusverre geagreëerde klerk op het postkantoor te Enschedé. HIJLAARD, 15 Januarij. Heden is alhier tot predikant beroepen de weleerw. zeergel. heer A. E. Kingma predikant te Reitsum c. a. Ds. H. E. Gravemeijer, predikant te Midwolde, heeft voor het beroep naar Rinsumageest bedankt ZURICH 12 Januarij. Onze stinsachtige to ren bij de zeevaarders wel bekendis sedert tachtig jaren zonder kerk. Vroeger was de ker kelijke gemeente gecombineerd met het naburige Pinjum, welks predikant hier op vaste tijden de dienst verrigtte. Daar er nog al kerkelijke eigen dommen zijn, doet men thans moeite om weder eene kerk te bekomen. De vraag is nu maar of ook de predikant van Pingjum weder verpligt kan worden hier de dienst te vervullen. HARLINGEN 11 Januarij. Wij vernemen met zekerheid dal door den minister van oor log is bepaalddat de 5de of tiraillenr-compag- nie van het 4de bataillon van het 8ste regement, thans te Gorinchem in garnizoenzoo spoedig mogelijk naar Harlingen zal worden gedetacheerd. ’s GRAVENHAGE, 11 Januarij. Gisteren over leed alhier in 75 jarigen ouderdom de heer L. J. Enlhovenstichter en chef van de firma L. J. Enlhoven en Co. Aan hem had de aanzienlij ke industriële inrigting, welke sedert veertig ja ren zoo ruimschoots tot bevordering der nijver heid hier te lande heeft bijgedragen haar ont slaan en haren bloei te danken, en alzoo waren gedurende al die jaren honderden huisgezinnen aan hem werk en onderhoud verschuldigd. Van den 13den. Heden werd hier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer L. J. Enthoven. Acht honderd werklieden zijner fa briek waren daarbij tegenwoordig. In de Staats-Courant van den 10 dezer is opgenomen het tractaat van vriendschad handel en scheepvaart; lusschen Nederland en het rijk van Siam gesloten door Hunne Majesteiten den koning der Nederlanden en Phra Bard Somdetch, Phra Paramendr Maha MongkutJ, Phra Ghom Klau Chau ¥u Hua den eersten koning van Siam en Phra Bard Sombetch Phra Parawendr Ramesr Mahiswaresr Phra Pui Klau C.han Yu Hua den tweeden Koning van Siam. Van de zijde van Z. M. den koning der Nederlanden is als gevolmagtigde benoemd de heer mr Jan Hen drik Donker Curlius ridder der orde van den Nederl. Leeuw en der Russische orde van St. Anna 2e kl. in diamanten. Den 12 dezer heeft zich de persoon van J. E., smid aan den Noordwal te 'sHage, door middel van een pistoolschot het hoofd verbrijzeld. Huise lijke onaangenaamheden moeten, naar men ver zekert de oorzaak daarvan zijn. Hij laat eene mouw en kinderen na. s GRAVENHAGE 13 Januarij. Op donder dag den 29 dezer zal hier worden aanbesteed het bouwen van stationsgebouwen te Harlingen en te Leeuwarden ten behoeve van den spoor weg van Harlingen naar Groningen en den 12 Februarij het maken ran een stations gebouw te Dronrijp ten behoeve van den spoorw eg van Harlingen naar Leeuwarden; van woningen ten zeldzaamheid tengevolge van hel ongemeen zachte weder hier te lande terwijl in het zuiden van Europa de winter veel strenger is dan gewoon lijk dat den 9 dezer maand Januarij reeds een paar ooijevaars te Zandpoord zijn teruggekomen hun nest van het vorige jaar weder betrok- de ase ine len ■ijs ken hebben. HELDER, 12 Januarij. Zoo hoog hier het water tijdens den jongsten storm in zee stond zoo zonderling laag was het gisteren, zijnde ruim 20 palmen beneden vol zeezoodat men zelfs met geen klein vaartuig de haven van Texel kon uitkomen. Te Arnhem hebben zich van den 18 tot den 24 Dec. jl. opgehouden 3 Duitschers, ge naamd, volgens hunne opgaven, A. Roth, A. Mittler en H. Sarransde twee eerste leden ,de laatste secretaris der Hoog-duitsche opera te Am sterdam. Deze lieden hebben aan onderscheidene fatsoenlijke ingezetenen te Arnhem toegangkaart jes voor een door hen op zondag 28 Decem. t« geven concert verkochten de gelden daarvoor ontvangen zonder dat dit concert heeft plaats gehadterwijl zij in den ochtend van den 24 met achterlating van eenige oude kledingstukken zon der waarde en zonder het door hen verschuldig de te betalen, heimelijk hun logement en die stad hebben verlaten. De commissaris van policie te Arnhem brengt, ter voorkoming van herhaling, deze bedriegelijke handelingen ter kennis van zijne ambtgenooten, en verzoekt, indien de bedoelde personen zich elders mogten verloonen, daarvan te worden onderrigt. In den vroegen morgen van den 8 Januarij tusschen 3 en 4 uur had onder de gemeente Groot-Ammers, eene stoute aanranding op den publieken weg plaats. De koeijenkooper F. van der Walop w eg naar het Schoonhovensche veer zijndeom zich van daar met nog iemand naarde markt te Gouda te begeven, ontmoette twee mannen, wien hij, tusschen beiden doorgaande, het gewone goeden morgen" toeriep. Naauwelijks achter was hij hen eene schrede voorbij, toen hij van achteren plot seling een slag ontving op het achterhoofd ten gevolge waarvan hij boven van den dijk naar be neden werd geworpen en met een der beide aan randers aan het worstelen geraakte. Daar van der Wal, niettegenstaande den hevige» slag zijne par tij onderkreeg, ontving hij van dezen een mes steek in de dij en toen de onderliggende ook daardoor niet los geraakte bekwam van der Wal eene diepe wonde aan den halsmet de door eene gesmoorde stem geuite bedreiging, dal, in- dien hij niet los liet, hem de hals zou worden afgesneden Toen schijnt de aangevallene het be wustzijn verloren te hebbenwantna eenige» tijd gelegen te hebben, tol zich zelven gekomen zijnde, miste hij eene som van ƒ400, die hem onder de worsteling door den anderen aanvaller ontnomen werd. Beide mannen hadden zich on kenbaar gemaakt en waren natuurlijk spoorloos verdwenen. Van een en en procesverbaal opgeinaakl. VOLLENHOVE, 10 Januarij. De groene hn- ringvisscherij levert sedert eenige dagen weder gunstige resultaten op. Het gebeurt niet zelden, dat men per beug of 2 schuiten dagelijks 40 a 50 verdient. In de bokkinghangen heerscht dien ten gevolge eene gevvenschte bedrijvigheid de verzendingen van bokking geschieden ge- COURANT. - in a Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaterdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65 ;n da ran re-.. er i- i '1 id Advertcntiën van 1 tot 4 regels, gpwone letter 40 e* voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. ze gelregt voor iedere plaatsing. 0 et ie en

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1