I ilL.s< NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-IILAD VOOR DE STAD EN HET AIIIIONDISSEHENT SNEEK. 11 l| I 1863 No. 10 WOENSDAG den 4 February. 18de Jaargang. n- BINNENLAND >1- t- BUlTENLAND e r t 1 e- - la ist en mt in ter ijfl en het de 'an te gels- zon-, noen J ven I naai I mien Dei i als wachter rusten naar behooren te vervullen* Met genoegen verneemt men dan ook dat het ge meentebestuur in het belang der menschheid on- middelijk een en ander ter kennisse der bevoegde magt gebragt heeften dat er weldra maatrege len genomen zullen wordendie dergelijke schro melijke ongelukken in het vervolg zullen trachten voor te komen.” ZIERIKZEE, 28 Januarij. Gedurende hetjaar 1862 werd weder eene zeer aanzienlijke hoeveel heid zelkeasch afgeleverddie aan de gemeente kas de niet onbeduidende bate van ƒ18,710.45 verschafte. Voor de regtbank te Assen werd in het laatst van November een meisje uit Hoogeveen in hechtenis genomen verdacht van valsche ge tuigenis te hebben afgelegd. Zij bleef tot nu toe, dus bijna 2 maanden gevangentoen het geble ken was dat zij de waarheid had gesprokenen het hof hare invrijheidstelling beval. Wie zal hare twee maanden gevangenis vergoeden Uit Meppel meldt men aan de Ulr. Ct.dat de gemeenteraad woensdag avond na langdurige discussieover het al of niet benoemen van een vasten beurtschipper in het vacante veer op Am sterdam besloten heeft om van den raad te Am sterdam te verzoeken ontbinding van het vroeger gemeenschappelijk tot stand gebragte tarief en re glement, om daarop de vrije concurrentie te laten volgen. el ej i-l ren net. I bij. 1 Des H om o den i- volgt ■eri-'S ver- rag- I uil J mal r nor i 6 ure, achtig, van gaauwschen wegtusschen den oliemolen en de Kromme Heul door twee manspersonen ontmoet, waarvan de een hemterwijl hij tusschen hen beiden doorging, met een stuk hout van achteren op het hoofd sloeg, terwijl de ander hem in de das greep en riep „mijn bl...." Daarop ontstond tusschen J. en laatstgenoemde eene worsteling waarbij J. het geluk had zijn aanvaller na hem eerst goed te hebben afgerostin de sloot te werpen. Van den persoon die hem den slag had toegebragt ontdekte hij niets meer, waarop J. zich huiswaarts spoedde. De boosdoeners worden door de policie opgespoord; een hunner was ta melijk lang, de andere niet groot van gestalte en op klompen. AMSTERDAM, 31 Januarij. Heden morgen ten 12 ure heeft de gecombineerde commissie uit de kamers van koophandel en fabrieken, te Am sterdam en te Rotterdam de eer gehad bij Z. M. te worden toegelaten, om aan denkoningden dank van den handelstand in beide koopsteden uit te spreken bij het tot stand komen van de wet op de waterwegen. Nadat de audiëntie bij den koning was afge- geloopen heeft dezelfde commissie zich ook be geven naar de ministers van binnenlaiidsche zaken en financiënde heeren Thorbecke en Betz ten einde hunne Excellentiën den dank van Amster dam en Rotteidam te brengen voor de krachtda dige bevordering en verdedigiging dezer voor het vaderland zoo hoogst gewïglige wet. ROTTERDAM 29 Januarij. Ter vervulling der bestaande vacature bij de Nederlandsche Her vormde gemeente alhier is gisteren opgemaakt een zestal, bestaande uit de predikanten: F. C. A. Pantekoek, te Schiedam; F. Rauwenhof, te Zait- BommelH. G. Hagen, te Leiden; Hoog, te HaarlemC P. Hofstedete Dwingelo en J. Stein- fortte Bloemendaal. UTRECHT 30 Januarij. Heden heeft dr. J. J. van Oosterzce het hoogleersambt aan de hoo- geschool alhier aanvaardmet het houden eener plegtige Latijnsche oratie de scepticismo hodiernis Thaologis caute vitando dat is over het scepticis me (de twijfelzucht), door de hedendaagsche godge leerden bedachtzaam te ontwijken. De redevoering door eene inleiding van meer persoonlijken aard voorafgegaan en met de gewone toespraken be sloten, handelde achtereenvolgens over het karak ter den oorspronghet regtde vrucht en de genezing van den hedendaagschen twijfel op the ologisch gebied. ZUTPHEN, 28 Januarij. De gewone winler- plaag isofschoon later dan gewoonlijk weêr over onze streken gekomen. Door den voort- gaanden was van het water is de IJssel uit zijne bedding getreden en heeft de laag liggende wei den en landerijen aan beide zijden der rivier on der water gezet. Heden middag ten 4‘/a ure stond het water aan de peilschaal 11 voet 7% duim. Men schrijft uit Breda aan de Arnh. Ct.-. Den 15 Januarij is de trein komende van Rot terdam naar Antwerpennabij het station te Ze venbergen, gederailleerd. Het ongeval heeft, Gode zij dank 1 geene andere gevolgen gehad dan dat het den reizigers eenige uren oponthoud ver oorzaakte. Het station Zevenbergen is bepaalde lijk het drukste tusschenstation van de gansche lijn Antwerpen-Rotterdam. Wij deelen het feit mede omdat het een gevolg is van de misplaat ste karigheid der directie. Immersuit het on derzoek is gebleken dat het voorval te wijten is aan het onklaar zijn van het exentriek aldaar. De wachter, welke volgens den wil van het bestuur tevens het beroep van fakteur en sjouwerman moest uitoefenen, is ten gevolge daarvan een groot gedeelte van den dag afwezig en mitsdien buiten de mogelijkheid de dure yerpligtingeodie op hem KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van de Gemeente SNEER, noodigt ter voldoening aan art. 7 der wet tot regeling van het Kiesregt enz.van den 4 Julij 1850, (Staatsblad no. 37) de inwoners dezer Ge meente uit, om zoo zij elders in de directe be lasting zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15 February ek. te doen blijken. En zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 24 Januarij 1863. De Burgemeester voornoemd WOUDA. SNEEK, 3 Fcbruarij. Z. M. heeft goedgevonden 1) den heer F. C. de Greuve gewoon hoogleeraar in de letter kundige faculteit aan de hoogeschool te Gronin gen, door het bereiken van den zeventigjarigen ouderdom emeritus gewordenop zijn verzoek te rekenen van den Isten dezer, eervol uit die betrekking te ontslaan; 2) ter vervulling der daar door ontstane vacature tot gewoon hoogleeraar in voorschreven faculteit te benoemen den heer H. van der Wijck. Door Z. M. is benoemd tot minister van kolo niën de heer J. D. Fransen van de Putte,lid van de tweede kamer der staten generaal. Aan de tweede kamer der staten-generaal is toegezonden een adres van geneeskundigen ten platte lande in de provincie Groningen ter zake van de aanhangige wetsontwerpen belrekkelijk de geneeskunde, waarvan het slot aldus luidt: „Re denen waarom de onderget., voor een groot deel ook leden der maatschappij ter bevordering der geneeskunst onder het brengen van innigen dank aan allen, die tot de daarstelling dezer wets ontwerpen hebben medegewerkt, u, edelmogen- de heeren, eerbiediglijk verzoeken, derzelve, in het belang van het vaderland in hoofdzaak on veranderd tot wet te verheffen.” De tweede kamer der stalen-generaa! is tegen den 24 dezer tot hervatting harer werkzaamheden bijeengeroepen. Bij beschikking van den minister van bin- nenl. zaken van 28 Januarij is bepaald dat de verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal in het hoofdkiesdistrict Zierikzee wegens het overlijden van den heer mr. S II. Anemactop donderdag 12 Fcbruarij en de her stemming, zoo noodig op donderdag 26 Fcbruarij as. zal geschieden. Volgens de nieuwe wet op de vrijheid der nijverheid in Baden, kan zich thans ieder vreem deling in het groot hertogdom vestigen en zijnen handel en zijne nijverheid uitoefenen zonder dat het noodzakelijk is Badensch onderdaan te zijn. Het eenige hetwelk buiten den pasverlangd wordtis een bewijs van goed gedrag. Alzoo wordt de aandacht gevestigd op de noodzakelijk heid voor Nederlanders, die zich in Baden willen vestigen om zich te voorzien van zulk een be wijs bij het hoofd van het gemeente-bestuur der plaats hunner woning. OLDEBOORN, 1 Febr. Heden was het voor de Herv. gemeente ter dezer plaatse een ware feestdag Haar hooggeachte en beminde lecraar ds. A. Buwalda van Holkemagenoot het voor- regt. de gedachtenis zijner 25jarige evangeliebe diening alhier te mogen vieren. De geheele ge meente nam deel in dezen voor haar geliefden leeraar zoo blijde gebeurtenis. Ouden en jongen, voornamen en geringen wedijverden met elkan der in het geven van blijken hunner liefde en erkentelijkheid. Des nademiddags trad z. eerw. voor de gemeente op en sprak tot haar naar aan leiding van II Cor.4 vers. 1. Na het uitspre ken van den zegen zong de talrijk opgekomen schare het laatste vers van Ps. 134. iet he /an left De lle- 1 ski POLEN. De tegenstrijdigheid in de telegrafi sche depêches betreffende de gebeurtenissen in Polen maakt het onmogelijk, een juist denkbeeld te krijgen van den toestand aldaar. De uit of- ficiëele bronnen afkomstige berigten zijn evenmin onvoorwaardelijk voor juist aan te nemen als die der omwentelingsgezinde partij. Uit Parijs ver neemt men dat de Fransche regering bij de Rus sische stappen heeft gedaan, om bij de beteuge ling van den opstand de minst mogelijke gestreng heid in acht te nemen. Oostenrijk zijnerzijds be handelt de Poolsche vlugtelingendie in Gallicie eene wijkplaats zoeken zeer menschlievenden namens het Weener kabinet is van dit besluit der Oostenrijksche regering aan het Russische bewind kennis gegeven. In genoemd Oostenrijksch Poolsch gewest hebben de te Warschau voorgevallen ge beurtenissen geen den minsten weêrklank gevon den. ITALIË. Graaf de Christen de Fransche edel man die ter zake van deelneming aan eenBour- bonsche zamenzwering tegen de thans in Italië regerende dynastietot tien jaren dwangarbeid was veroordeeldheeft een verzachting van straf gekregen. Door koning Victor Emanuël is be paald dat de graaf die tien jaren in een verbe terhuis zal doorbrengen en men houdt zich ver zekerd dat hij daar zoo veel mogelijk met onder scheiding behandeld zal worden. Zelfs verwach ten sommigen bij de eerste gunstige gelegenheid een volkomene kwijtschelding van straf. De paus heeft door het Giornale di Roma een verslag doen openbaar maken van de gruwelijke vervolgingen der Christen in het Anamitische rijk. Uit dit stuk blijkt dat in 1862, 16,000 Christenen den marteldood gestorven en 20,000 tot slavernij gebragt zijn. Volgens eene dezer dagen te Turyn ontvan gen depêche uit Bome heeft de pauselijke rege ring aangekondigddat zij een bedrag van 4 mill, kroonen aan certificaten op de schatkist zal uit geven. Elk certificaat zal 100 kroonen groot zijn, 5 perc. rente geven en binnen 15 jaren a pari afgelost worden. De aflossing zal geschieden bij wijze van uitlotingtweemaal 'sjaars. De prijs van uitgifte is: tot 31 Maart, 85; tot 31 Mei, 90 en tot 31 Julij95. BE1JEREN. Tijdens den storm op den 20 Jan. heeft zich te München het zoogenaamd St. Et- DELFT29 Januarij. Jl. dingsdag avond ten is de mr. timmerman J.alhier woon- Pijnacker komendeop den Delf- de ase 1 ine I len I -ijs l I St. J Irst I iet ijn I er 1 Jratië- je in SHEERER te V. a» te ,n 1 0 Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ct voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. ie gelregt voor iedere plaatsing. 1 fl 1 I d. er a- 10 >P P- 'P 5, 15 in Ts n- e, n- JO a* n- P» F f te te a- T. U- IVOOl Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65 -it 3F- >n- ilp OF. “3 ijd en tij. ?e- JF- )F. ile en dt et h COURANT. 0 et ido I 'e- I len l’oo e" J 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1