NIEUWS- EN ADTEIITENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN 1IET AHIIOMIISSEJIENT SNEEK. .1 1863 No. 1< 18<lc Jaargangi ZATURDAG den 28 Februarij. - Al gratie* je i1 in di BINNENLAND e. r 1 het de ran re- le ist en nt in ter de ase ine len rijs I St. J Irst act ijfl en e- ict he 4'e- ran eft De He il Iski G G N i" ts n- eJ ijn ter ide *e- len :oo e- toongestelde goederen is ten latste der onderne ming die zorg zal dragen voor een behoorlijk personeelbelast met de orders der tentoonstel- Iers op te volgen en de noodige inlichtingen te geven omtrent elk tentoongesteld voorwerp2) eene schrijf- en leesinrigting, voorzien van En- gelsehe en buitenlandsche dagbladen; alwaar brie ven et» stukken aan tentoonstellers geadresseerd, ztdlen worden in ontvangst genomen; 3) bescher ming van te verkrijgen octrooijen van uitvinding; aanvragen van octrooijen lot verminderde prij- zen de maatschappij belast zich met de bescher ming der regten van de geoctrooijeerdeninge val van inbreuk op verkregen octrooi-regten wordt gemaakt4) het regt om door middel van den secretaris inlichtingen aangaande handelszaken te bekomen hetzij schriftelijk of mondeling; 5) eene maandelijkschc opgavedie gratis wordt uitgege ven houdende eene alfabetische lijst der ten toonstellers hunne woonplaatsen en korte opga ve der tentoongestelde voorwerpen. Uit het bovenstaande ziet men dat de jaarlijk- sche bijdrage betrekkelijk gering is, in tegen overstelling der aangeboden voordeelenvooral daar de tentoonstellers bevrijd zijn van de drukken de kosten van bedienden tot bewaking en tot het geven van inlichtingen. De toegang tot de doorloopende tentoonstelling zal geheel vrij zijn. Verkoopen kunnen geschie den door tusschenkomst van makelaars commis sionairsof agenten der tentoonstellers, of wel door de beambten der onderneming, in het laat ste geval tegen de gewone commissie. De onderneming vond reeds groote ondersteu ning en haar werd de bijstand toegezegd van den Franschen minister van landbouw koophandel en publieke werken, die dienaangaande aan keizer Napoleon een uitvoerig rapport heeft ingediend van den minister van den koning van Zweden en Noorwegen en van den koning van Hannover. De tentoonstelling is reeds geopend lot ont vangst van goederen. Den heer Monguicl, een Fransch uitvinder heeft zijn voornemen te kennen gegeven om ons van de tirannie der gasmaatschappijen en het ge vaar van gas te verlossen, en daarvoor een licht te verschaffen oneindig veel goedkooper en meer doeltreffend. Dit zal moeten geschieden door de dampkringslucht door eene vloestof, phologenege naamd te laten passeren; het schijnt eene naphta Ie zijn van een vliegende aard en die met de ge wone gas ornementen gebrand kan worden. De toestellen zijn zeer eenvoudig en het licht is zeven maal sterker dan gasen het voornaamste schijnt te zijn de goedkoopheid. De voorstanders dezer uitvinding zeggen, dat bij het ontsnappen photo- gene’, die vloeistof slechts op den grond of op de meubelen zou vallen en dan alleen in brand zou kunnen gaan als het in werkelijke aanraking met vuur kwam. De gaszoo als ze nu gebruikt wordt kau ook door photogene gepasseerd wordenhet geen eene besparing van veertig percent in het gebruik oplevert, benevens eene vijfmaal sterker veriichlende kracht. Deze uitvinding vindt reeds naar men zegt in Frankrijk veel ingang Omtrent de betreurenswaardige verdeeld heid in kerkelijke zaken te Leiden schrijft men uit die stad aan het Nieuw Dagblad van 's Gra- venhage Een bestaand geschildat sedert een paar jaren tusschen den Leidschen kerkeraad der Ne der!. Hervormde gemeente en de kerkmeesteren heerschtmaar ook aan ”s regters beslissing werd onderwerpen, dit geschil is dezer dagen op nieuw uitgebarsten. De kerkelijke inkomsten vermin deren met elke week. Zitplaatsen in de kerken worden telkens opgezegd en de collecten voor de eeredienst nemen in opbrengst af. Daardoor scheen het onmogelijk om wat 40 jaren lang had plaats gehad vol te houden, namenlijk aan elk der pre dikanten een aiterum tantum van f 200 te geven. Een twaalftal leden der gemeente waaronder voor de helft kerkmeesters vroegen bij circulaire aan hunne medeleden eene bijdrage om dit ver lies te vergoeden. Maar het nieuwe collcgie welks wettige zamenstelling door den regter moet worden onderzocht, werkte dit tegen en zond ook eene circulaire aan de gemeenteledenmet ver zoek om aan haar en niet aan het bestaande col- legie hunne giften ter hand te stellen. De pre dikanten hebben in de Leidschc Courant geannon ceerddat zij alleen de handelingen van het nieu we collegie in hun belang homologeren. De Leid- sche kerkenraad heeft vervolgens beslotenniet meer eene tweede inzameling of kerkezakje toe te laten of aan te bevelen, ten behoeve der ad ministratie van kerkmeesters. Dat alles zal nu te niet worden gedaan want nu zullen zij die reeds voor f 600 hadden ingeschreven de hand terug trekken.'” Ten opzigte van deze oneenigheid wordt noj uit Leiden dd. 22 Februarij aan de N. R. C. ge meld De algemeene kerkeraad der Nederduitsche Her vormde gemeente heeft besloten, met den dag van heden te verbieden het houden der collecte met het tweede zakje bij alle godsdienstoefeningen waarvan de opbrengst strekt tot bestrijding der kosten van de eeredienst. Gisteren waren onder scheidene geruchten in omloop van maatregelen door den kerkeraad genomen, om aan zijn be sluit kracht bij te zetten en den sterken arm der politie in te roepen waartegen de kerkmeesters zouden voorgenomen hebben om als de inza meling sedert eene halve eeuw gehouden feite lijk werd verhinderd, de kraan van den gazmeter bij de godsdienstoefeningen af te sluiten want point d argentpoint de suisses." Tot op dit oogenbhk is echter alles rustig en ordelijk afgeloopen dank zij't moet erkend wor den, het ingenieus besluit van kerkmeesters, die door hunne kosters en kerkbedienden op de zit plaatsen vóór den aanvang der godsdienstoefe ning in elke kerk hadden doen leggen en verder ronddeelen eene gedrukte mededeeling inhouden de dat de gewone collctanten de gaven ten be hoeve der openbare eeredienst aan de deuren na afloop der godsdienstoefeningzouden inzameleu. „Toen de predikanten de collecte voor de ar men aankondigden en aanbevolen deden zij te vens mededeeling van 's kerkeraads besluit, maar bij het eindigen der godsdienstoefening plaatsten de gewone collectanten zich aan de deuren en de kerkgangers deden blijkendat zij ook langs dien weg hunne giften niet wilden onthouden en den maatregel goedkeurden waardoor de stoornis der godsdienstoefening was voorgekomen ARNHEM, 23 Febr. Zaturdag II. is de vrouw van zekeren L papiermaker te Rozendaal, nabij Arnhem aangehouden, en gevankelijk herwaaits overgebracht als verdacht van het huis van den heer Broekhoven, secretaris dier gemeente, met wien zij sedert geruimen tijd in onmin leefde, in den avond van 20 dezer opzettelijk te hebben in brand gestoken, welke brand evenwel ontdekt zijnde, door spoedig aangebragte hulp is ge- bluscht. VEENDAM24 Februarij. Er heerscht hier even als alle voor- en najaren weder eene bui- tengemeene drukte tengevolge van het vertrek der zeelieden uit Veendam, Windervank, Oude- en Nieuwe Pekela naar de binnen- en buiienland- sche zeehavens tot uitoefening van hun beroep. Geen wonder dan ookdat de behoefte aan een sneller en goedkooper middel van vervoer, zoo voor passagiers als pakgoederenzich weder levendig gevoelen laat, en velen den wensch doet uiten dat de spoorweg verbinding met Holland en het buitenland vooral ook voor die gemeen ten zoodanig moge plaats hebben, dat zij daar mede in regtstreeksche aanraking komen. Niet minder toch dan een 700tal bodems met derzel,- ver bemanning behooren in die gemeenten te huis. gels- zon- k noen ven naaf, n eK 11 toten Dei ivoor i SNEEK 27 Februarij. Het Fransch Zanggczelschap ui’ Toulouse zal aanstaande Maandag in de Hervormde Kerk alhier een concert geven. Uit het album van dat gezelschap blijkt de hooge tevredenheid van de verschillende hoven en vorstelijke personenvoor welke het gezelschap zich heeft mogen doen hoo ien en bovendien de goedkeuring van den groo ten Meijerbeer over de uitvoeringen van de zan gers. Omtremt de uitvoering van het gezelschap te Hage in het locaal Diligenlia wordt van daar o. a. het volgende gemeld De voorgedragen Nos. hebben de algemeene tevredenheid wegge dragen vooral eene aria van den tenor en die van den barylon uit het beleg van Corinthe heb ben veel genoegen verschaft. De emsemble stuk ken droegen blijken van studie en werden naauw- gezet ten gehoore gebragt liet gezelschap heeft van wege II M. de kouingin-moeder voor wie het zich Vrijdag jl. heeft doen hooien de meest vleijende betuigingen van tevredenheid en een aanzienlijk geschenk ontvangen. LEEUWARDEN, 22 Februarij Nadat de vo rige week door de commissie voor de nieuw op te rigten gasfabriek circulaires bij de ingezetenen waren rond gezonden tot inteekening voor gas vlammen tegen den prijs van 14 cent hoogstens per kub. elis thans door den hoofdbesluurder der bestaande fabriek berigt, dat, indien zijne maatschappij er in inogt slagen met het gemeen tebestuur eene overeenkomst te sluiten, aan de zoodanigen die zi:h voor 5, 7 of 10 jaren tot het nemen van gas aan zijne fabriek willen ver binden, het gas, met ingang der nieuwe conces sie, zal worden geleverd 5 pet. beneden den prijs, welke daarvoor aan eenige concurrerende fabriek zoo die in werking mogt komen zal worden be taald en niet hooger dan 14 cent, en dat hun bovendien op den tegenwoordigen prijs (24'23 ct.) een rabat van 10 tot 20 pet. zal worden to»ge kend in te gaan zoodra de te sluiten overeen komst met het gemeentebestuur zal zijn lot stand gekomen. Ten opzigte van de verbetering van het vaar water uit de haven van Harlingen naar zee, heeft de minister van binnenlandsche zaken voorgesteld, dat het rijk een werktuig zoude leveren tot weg ruiming van de pollen; daarentegen zouden de gemeentede provincie en het rijk ieder voor een derde, deel in de verdere kosten, deden ge durende de drie jaren, die men zich voorstelde als proefjaren te nemen. AMSTERDAM. Wij vestigen de aandacht van belanghebbenden op de te Londen te houden doorloopende tentoonstelling voor alle natiën Permanent. International Exposition] van stalen of monstersvan waren en manufacturenbe nevens modellen. Men stelt zich voor die zoo danig te rangschikken dat artikelen van gelijke soort in dezelfde klasse worden gebragtmet het doel om koopers of belanghebbenden in de ge legenheid te stellen de voorwerpen onderling te vergelijken en daaruit te kiezen. De localen in het bezit der onderneming zijn van dien aard dat een groot aantal tentoonstellers voor hunne goederen daarin plaats kan vindenen voor die uitbreiding vatbaarwelke de omstandigheden noodzakelijk zullen doen voorkomen. De entreeprijs als lid der doorloopende tentoon stelling is ƒ24 (2 p. st.), het lidmaatschap kost 84 (7 p. st.) per jaar te voldoen bij vooruit betaling waartegen elk tentoonsleller het regt zal hebben over eene vierkante yard (0.914383 Ned.) hetzij grond of wand oppervlakte te be schikken voor eiken vierk. voet extra wordt 'sjaars ƒ7.20 betaald. Tentoonstellers worden de volgende voor waarden aangeboden 1) het opzigt over de ten ren net bij I De» om den -■ eri- 5 wa* rag- 4 1 4 1 war vor SNEEKER 5. le« i COURANT. or os sk i I I ril 'P' 15; ,0- fe h- re ar ;n et n lei. us in- 90 si te i in r f :U- tje ns d, IU- ei| i-l r J -J Advertcntiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ct voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 cis. ze gelregt voor iedere plaatsing. I - J .0 et ts. se Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaterdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1