NIEUWS- EN AIH'EUTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARI1OKDISSE11ENT SNEER. r°° WOENSDAG den 4 Maart. I VERGADERING VAN DEN GEMEENTE RAAD VAN SNEER DONDERDAG den 5 MAART 1863, des voonniddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. 1863 No. 18 j Oppenhuizen en e r 3) l BINNENLAND •Ie militie; vrijstelling 1) 2) I le ist en nt in ter ijfl en fe er het de ran re- ren net bij. Des St. rst iet Jrató- je 4. in ot»<K Voorstel tot betaling uit het fonds van onvoor ziene uitgaven over 1862. Idem tot ruiling van land. Adres wegens het maken van een pad over de Steenklip. ;e- ran ieft De lie- ski ase ine Kunstweg van Sneek over Uitwellingerga naar de Joure. V ?saai SNEEK, 3 Maart. Ds. D. C. de Haas predikant te Scherpen - zeel, heeft het beroep naar St. Jacobi-Parochi aangenomen. HARLINGEN, 1 Maart. De bedieningvan het II. Avondmaal, heden morgen alhier in degroote Burgemeester en ijn Ier I ‘e- len e- in het hout zoude aanzien, men nog veertien centen. De Prov. Gron. Cl. geeft opdat van 9 zeeschepen, die allen te Groningen zijn afgeladen met haver naar Engeland en den 16 Januarij jl. uitzeilden, tot dusverre niet één zijne bestemming heeft bereikt. Twee er van zijn gestrand vier zijn in Duitsche en Deensche havens met zware averij binnengekomen en van de drie andere is volstrekt geen berigt ingekomenzoodat die be schouwd worden als met man en muis te zijn vergaan. Door de aanwezigheid van een tele graafkantoor te Oostmahorn waardoor de mete orologische waarnemingen aan de gezagvoerders der uitgezeilde vaartuigen konden worden mede- Kohier van belasting op de honden. Idem van omslag der kosten van herstelling der opslag en wal bij het Postjemet de daartegen ingebragte bezwaren Twee adressen van bezwaar tegen denhoofde- lijken omslag over 1863. Adres om een plek grond. Verschillende rapporten. keraad der Nederd. Herv. gemeente alhier is he den avondter voorziening in de vacature van een predikantontstaan door het vertrek van den heer dr. J. J. van Oosterzee en voortdurende door het bedanken van den heer F C. A. Pan- lekoek het volgende zestal van predikanten op- gemaaktDe heeren P. Raauwenhoftheol. dr. te Zalt-BommelC. P. Hofstede de Groot, th. dr. te Dwingelo H. C. Hagen, th. dr. te Leiden; J. G. Koch, th. dr. te Wormerveer; J. vanWit- zenburg te Bergen-op Zoom en F. Haverschmidt, aan den Helder. Den 4 Maart zal het drietal gevormd worden. Den 25 Februari) werd voor het prov. ge- regtshof van Noordbrabant behandeld de zaak van den heer van Baerle te Breda onlangs door de regtbank te Breda wegens mishandeling zijner krankzinnige moeder tot 15 dagen cellulaire ge vangenisstraf veroordeeld. De procureur generaal requireerde tot toelating van het appelen met vernietiging van genoemd vonnistot schuldig verklaring van den appellant aan het feitwaar van hij is aangeklaagd, en tot zijne veroordeeling tot eene eenzame opsluiting gedurende den tijd van één jaar in eene geldboete van ƒ100 en in de kosten van het proces. Een voorval te Heusden op den 19 Febr. jl. bij gelegenheid der loting voor de nationale militie toont weder den treurigen toestand waarin de sterke drank den dronkaard plaatst. Na afloop dier loting had een der lotelingen uit de gemeente Vlijmen opgewonden door het over magtig gebruik van sterken drank den moed wil, om in eene herberg te Oud-IIeusden een- vensterruit in te slaan. De eigenaar drong nae luurlijk bij hem aan op vergoeding waaraan hij dan ook na lang tegenstribbelen voldeed, en on der vreeselijke vloeken er bijvoegde Als ik het dan toch betalen moet, dan zal ik het op- vreten ook Hij nam daarop de stukken beet ze klein en slikte ze gedeeltelijk door met het ongelukkig gevolg dat hij, na een allerverschrik kelijkst lijden, drie dagen later is overleden. In het hoofdkiesdistrict Zierikzee is bij her stemming over een lid van de tweede kamer de heer J. J. van Kerkwijk gekozen met 612 van de 1127 stemmen. Op den heer Schuurbeque Boeijc waren de 515 stemmen uitgebragt. ZWOLLE, 28 Februarij. Deze week is een Staphorster boer in de gevangenis gekomen om zijne straf te ondergaanwaartoe hij bij vonnis der regtbank alhierwegens een correctionneel feit is veroordeeld, Nadat hij behoorlijk gevisi teerd was-, werd hij bij de andere kostgangers ingelijfd. Aan de bewaarders werd later mede gedeeld dat de bedoelde gevangene nog geld bij zich had en dit verborgen hield in zijne klom pen. De klompen werden onderzocht en men bevond dat onder den hiel een gat was geboord dat met een kurk was digt gestop; in dat gat had de gevangene 8 dubbeltjes verborgen. Toen dat onderzoek was afgeloopengaf de boer te kennen dat er nog meer geld in zaten toen men dit niet vinden kontoonde hij een ander op gelijke wijze in de klomp geboord gat, zoo danig digt gemaakt dat men het voor eene noest Uit dat gat haalde BEKEN DMA KIN G. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK, voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19den Au gustus 1861 (Staatsblad no. 72) brengen door deze ter kennis van de belanghebbenden, dat de eerste zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal worden gehouden te Heerenveen op Zaturdag den 14 Maart 1863 des voormiddags ten 11 ure, in welke zitting uitspraak zal wor den gedaan omtrent de verschenen vrijwilligers voor de lotelingen die redenen van hebben ingediend; de lotelingen, in de artt. 55 en 56 be doeld alle overige lotelingen. Raad alleen behooren te gels- zon- I noen ven iaat a el- I mien Del j ivoor 4) Zullende voor dien verschijnen II Zij, die zich als vrijwilligers voor de Mi litie hebben aangeboden 2) de lotelingen die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken of ge mis van de gevorderde lengte. Sneek den 2 Maart 1863. Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris, HAGA. kerk gehouden werd voor een oogenblik gestoord. Bij het afgaan van de tweede tafel, kreeg een der mede aanzittende, de heer J. Z.een toeval waardoor hij weggedragen moest worden. Te huis gebracht, verergerde zijn toestand zoozeer dat hij te 7 ure reeds een lijk was. 's GRAVENIIAGE Bij Z. M. besluit is de za- menstelling van het contingent der nationale mili tie voor de ligling dezes jaars bepaaldwaar bij o. a. het aantal in te lijven miliciens is ge raamd op 8880 daarvan zullen 8580 bij de land- en 300 bij de zeemagt ingedeeld worden. Van den 28sten. Bij de gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. Prins Frederik, op he den, heeft de verlooving plaats gehad van Z K. H. den Prins van Oranje met H. K. H. Prinses Marie tweede dochter van 1IH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik. Volgens berigt van den consul-generaal der Nederlanden te Athene iste rekenen van 1 Fe bruarij 1863 de Nederlandsche vlag met opzigt tot de kustvaart op de Ionische eilanden gelijk gesteld met die der meest begunstigde natie. Staats - Courant J In verband met de gebeurtenissen in Polen heeft de regering van Pruissen voorloopig den maatregel ingetrokken waarbij het paspoorten stelsel is afgeschaft. De Nederlanders alzoo die Pruissen wenschen te bezoeken, zullen wel doen, om ter voorkoming van vertraging of onaange naamheden zich, even als vroeger, van een bui- tenlandsche pas te voorzien. AMSTERDAM. De oorlogzuchtige geruchten zijn sedert een paar dagen van meer geruststel lende aard wat het behoud des vredes voor Eu ropa betreft. Inmiddels blijven de opstandelingen nog slaags met de Russen. In de schermutselin gen zijn nu eens deze dan weder gene overwin naars; tot een geregeld gevecht is het nog niet gekomen en naar het schijnt trachten beide par tijen dit te ontwijken. Rusland oordeelt dat het tegenwoordig oogenblik niet geschikt is om een grooten slag le leveren, en dat de opstandelin gen eerst vele kleine nederlagen moeten lijden de Polen, onder Langiewicz, willen den veldslag nog nietomdat de Russen eerst moeten afge mat uitgeput worden door noodelooze marschen waartoe hij, door gedurig van stelling te veran deren hun aanleiding geeft, zonder dat zij er op voorbereid zijn. In Polen wint de opstand steeds meer terrein de hooge adel, waartoe de aanzienlijkste grond eigenaren behooren had zich tot dus verre ont houden van deelneming aan de anti-Russische be weging doch thans heeft het te Warschau ge vestigd comité dier grondbezitters een proclama tie uitgevaardigd waarin de redenen worden op- gesomd, die den Imogen adel aanvankelijk heb ben bewogen den opstand af le keuren en daar na de gronden opgegeven waarom hij zich er thans onvoorwaardelijk bij aansluit. Na de zo nen komen de vaderszeggen de grondeigena ren en hun belangrijk stuk eindigt met deze woorden: „Hoe ook de uitslag der begonnen worsteling moge wezenuit de stapels lijken uit de puinhoopen der steden en dorpenzal al toos eene stem opgaan om voor God en de menschheid te verlatendat Polen nooit afstand kan doen van zijne onverjaarbare en onvergankelijke regten en dat er althans maatschappelijke en zedelijke pligten bestaan, tot wier vervulling elke regering, zelfs eene despotische en uilheemsche gehouden iswil zij op andere wijze dan met vuur en bloed het bewind uitoefenen.’ Lan giewicz zijnerzijds heeft tot zijne troepen eene proclamatie gcrigt, allezins geschikt om den moed der vaderlandslievende Sarmaten nog meer aan te vuren hij geeft zich in dat document den titel van: „militair opperhoofd van het palatinaat San- domir. ROTTERDAM 25 Februarij. Door den ker Voorstel omtrent de 1ste en 2de burgerscho len. Aanneming van den heer G. Gooi zijner benoe ming tot lid van de directie der muziek en zang school. Besluit van goedkeuring tot het geven van twee gratificalen. Idem van subsidie voor eene diligence-dienst tnsschen Sneek en Bolsward. Adres van Sierd vd. Zee (aangehouden.) Missive omtrent het alphabeliseeren der kohie ren van belastingen tot het opmaken der kiezers lijsten. SNEEKER 4 r< T 1 i i ll ei i- om iet ■he len I rijs I 0 den - volgt eri- *1 vec- rag- 1 nar ivor ide J ;.Sf ,.0 et Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco 1.65 Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ct voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. ze gelregt voor iedere plaatsing. COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1