NIEUWS- EN ADVEllTENTIE-BL.il) VOOII DE STAD EN' HET AIIHONDISSEJIENT SNEER. Vi mU, I J 1863 No. 19 ZATURDAG den 7 Maart. 18de Jaargang. h an r- binnenland Ie r BUITENLAND I 1 l 1 ie !St en •nt in de ase ine len rijs het de ^an ze- De lle- ski n- eq i-l rj 1 wan IR- st- :ek A- m- r- e- ir- JS :ot te St. rst let opgewondenheid des volks, hetwelk des avonds in massa de h< kken welke de mannen van de vrouwen afscheiden, op drie plaatsen met geweld een omverrukte terwijl sommige zich met de latten daarvan wapenden. Den heer Ilulseboseh, onder directeur van het gesticht, die onmiddelijk op de plaats verscheen, gelukte het niet, hen tot be daren te brengen dan onder belofte om mol den adjunct directeur hierover te spreken. Deze werd dadelijk door eerstgenoemden gehaald en begaf zich mede in het midden der menigte. Inmid dels was hel aan de brigadiers, bijgestaan door de veldwachters, gelukt, het volk met hunne wa penen tegen te houden doch daar de hekken nu op verscheidene plaatsen opengebroken waren was dit langer ondoenlijk geworden, door de wei nige weerbare politie. De doldriftige menigte noodzaakte nu, met de verschrikkelijkste bedrei gingen aan den adjunct-directeur, dezen, aan hunne gewoonte toe te geven, ten einde een bloedbad te voorkomen waarna alles heenliep om de oude gewoonte te volgen. Later was alles rustig, doch men laat hun den gang nu gaan, Het ontbreekt voor het oogen- blik de directie aan de magt om het besluit tot de bovengenoemde verandering door te drijven. Heden middag is een detachement militairen 1 sterk 24 man onder kommando van een onder officier, per rijtuig van hier naar de Ommerschans afgezonden om ongeregeldhedendie in de be delaars kolonie aldaar ontstaan zijn, gewapender hand te bedwingen. De regtbank heeft den gedetineerde G. v. d. R.gewezen vader in het armen weeshuis to Kampen verdacht van onzedelijke handelingen te hebben gepleegd jegens eenige aan zijne zorg toe vertrouwde weesmeisjes, buiten vervolging gesteld en uit de gevangenis ontslagen. Uit Deventer berigt men aan het üandels- blad, dat de heer A.te (Wesepe?) al zijne vijf kinderen binnen weinige dagen aan de keelziek te heeft verloren Tom Thumb, zoo verhalen de New Yorker bladende ook in Europa bekende dwerg van 31 duim lang en 25 jaar oud, is den lOden Fe bruary gehuwd met mejufvrouw Lavinia Warren oud 21 jaar en 32 duim lang. Barnum had de ze dame voor zijn museum geëngageerd en deed alles wat hij kon om te beletten, dat de jeugdi ge dwergen elkander zagen. Hij kon echter niet beletten dat de generaal Thumb, even als ie dereen 25 centen entrée betaalde en op die wij ze in het museum binnentrad. Hij kwamhij zag en werd overwonnen. De huwelijksplegtig- heid werd door duizenden bijgewoond. gels- zon- noen ven aaaj, a ell I zotei» Dei ivoor ren net I bij. Des tj om «1 den -I ver- rag- l ui ma* vor idê le- len WARSCHAU1 Maart Op den grooten weg buiten deze stad wierden gisteren tachtig perso nen die op het punt stonden zich bij de opstan delingen aan te sluiten door de politie aange houden. Nadat zij eenige malen geschoten had den uit het huis w aarin zij zich bevonden bega ven zij zich op de vlugtdoch werden achter haald en gevangen genomen, waarbij een hunner om het leven kwam. Het gebeurde had geen volksoploop in de stad ten gevolgeals vroeger heerscht hier volkomen rust. Het officiële blad van Warschau meldtdat de benden opstandelingen onder Langiewicz en Iczivranski bij Woloszezow geheel zijn verslagen, en 70 bagaadjewagens en 152 paarden hebben verloren. Langiewicz is gewond en op de vlugt. De boeren nemen de vlugtenden gevangen en heb ben reeds 200 dier lieden uitgeleverd. Het l’ruissische huis der afgevaardigden heeft het bekende voorstel van de hh. Hover- beck Carlowitz c. s. met eene zeer geringe wij ziging aangenomen. Van de 303 aanwezige le den verklaarden zich 246 voor en 57 tegen,zoo- dat de nieuwe nederlaag der regering niet min der vreeselijk is dan al de vorige door haar ge leden. Wal hel kabinet Bismarck lhans zal doen eenkomsten kortom, gedroeg zich als de wettige eigenaar der kerkelijke goederen, als het eenig overgebleven lid dier gemeente. Nu hebben zich in de laatst verloopen jaren enkele Doopsgezin den alhier gevestigd. Zij boden bij hunne komst te dezer stede den diaken hunne altestatiën aan om hen in te schrijven als leden. Deze weiger de echter die stukken in ontvang te nemenen de nieuw aangekomenen als leden der gemeente te erkennen. Van hier het beruchte proces. De laatstgenoemde deden bij deurwaarders-exploit den diaken K. sommeren om in eene bijeenkomst van de te dezer slede gevestigde Doopsgezinden de attestalicn te viserenen aan de gemeente reke ning te doen van zijn beheer. De heer K. ver scheen niet. Dien ten gevolge werd er eene ac tie ingesteld legen hem om hem te verpligen tot rekening. De regtbank besliste den 26 Februarij 1) dat de heer K. rekenpligtig is aan de Doops gezinde gemeente alhier en aan haar al de be zittingen dier gemeente behoorende, moet afstaan; maar ook 2) dat de zich noemende leden der Doopsgezinde gemeente alhier, geenszins ad evi- dcnlium juris bewezen hadden, de Doopsgezinde gemeente uit te maken. Men meent echter, dat de laatsten in appel zullen komen van dit vonnis bij het provinciaal hof. Aan de gedetineerden in het huis van verze kering te Maastricht wordt vergund, voor de mar- merfabriek van den heer Le Comte Keijzer in de gevangenis le werken. Van hetgeen zij hiermede verdienen vervalt °/l0 ten voordeele van het huis en 4/10 wordt in eene uitgangskas bewaard. Den laatsten der verloopen maand werd dien ten ge volge aan een gevangene bij zijne invrijheidstel ling de som van 175 uitgekeerd. HAARLEM. In de nabijheid gelegen zandeiij werden den 28 Febr. door eene nedervallende zandmassa twee personen daar werkzaam be dolven. Een van hen is daarbij omgekomen, den anderen heeft men na eenigen tijd graven nog wel levend opgedolven, maar hij bevindt zich echter in zorgelijken toestand. De overledene was ge huwd en vader van vijf kinderen. ROTTERDAM, 4 Maart. De uitslag van de verkiezing van een lid in de tweede kamer, in de plaats van den heer Fransen van der Putte benoemd tot minister van koloniën, is geweest, dat zijn uitgebragt 1670 stemmen, waarvan van onwaarde 21. Gekozen is de kandidaat der li beralen de heer Virnly, met 1058 stemmen; terwijl de heer 's Jacob van de behoudende partij 460, en de heer Bichon 121 bekwam. Uit het gemaakte zestal van predikanten is door den kerkeraad der Nederd. Hervormde ge meente alhier op heden het volgende drietal ge- dd. F. Rauwenhoff, th. dr. te Zalt- C. I’. Hofstede de Groot, th. dr. te en II. G. Hagenth. dr. te Leiden. ZWOLLE, 3 Maart. Gisteren middag kwam hier ter stede het berigt dat er ongeregeldheden in het gesticht de Ommerschans waren voorge vallen ten gevolge waarvan eenige militairen van het hier aanwezige garnizoen onmiddelijk werden gezonden. Van ter zijde vernemen wij omtrent het gebeurde het volgende: De personen uitmakende de bevolking van het gesticht de Ommerschans, waren vroeger altijd gewoon, tweemaal eiken dag het eten, dat zij overhieldenaan hunne vrouwen of mannen le ge ven. Dit was met jongelieden (ongehuwden) ook het geval, welke alsdan gelegenheid hadden eeni ge oogenblikken met hunne liefste te spreken. Volgens eene ontvangen order mogt dit echter niet meer plaats hebben, en den 1 Maart zou met deze verandering een begin worden gemaakt. Zondag morgen ging dit zeer goed, doch des de gemeente behoorende kostershuis, namiddags betuigde het geweldig schreeuwen de KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK geven door deze kennis dal door den Gemeenteraad, in zijne vergadering van den 5 Maart 1863 is vastgesteld: Het Kohier van belasting op de binnen de Ge meente Sneekgehouden wordende Hondenover het jaar 1863, en dat hetzelve te beginnen met heden gedurende acht dagen ter Secretarie der Gemeente voor een’ ieder ter inzage is nederge- legd. Sneek den 7 Maart 1863. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK, gevolg gevende aan art. 150 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72;, noodigen bij deze de lotelingen der Nationale Militie van deze Gemeente uit, om, wanneer zij verlangen bij de Zee-militie te dienen, zich daartoe voorden 1 sten April bij hen aan te melden. Snoek den 7 Maart 1863. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris, HAGA. SNEEK, 6 Maart. Woensdag avond ten 7 uur werd alhier een luchtverschijnsel waargenomen. Ongeveer honderd voeten hoog bewoog zich in de rigting van het N. Westen naar het Z. Oosteneene prachtige vuurbol van peervormige gedaante, ter grootte ongeveer van een menschenhoofd aan het dikste uiteind helder withet middelste gedeelte schoon azuurblaauw en uitloopende in een sierlijke roode staartwelk luchtverschijnsel eenige seconden de gcheele stad verlichtte. Men verneemtdat de heer P. van der Meulen te Dragten c. s. zich tot hoeren ged. staten dezer provincie hebben gewend om con cessie tot oprigten van eene stoombootdienst van Dragten op Leeuwarden en Sneek vice, versa. Men verneemt, dat door den heer A Har- mens thans aan het gemeentebestuur te Leeu warden een ontwerp van overeenkomst is aan geboden waarbij het gas zoowel bij nacht als bij dag hoogstens 14 cents per kubiek el verkrijgbaar wordt gesteld. OOSTERWOLDE. Als een zeldzaam voorko mend geval deelen wij mede dat de laatste van een zestal zoons van A. J. Dijkstra alhier, onlangs voor de nationale militie wederom een vrij nom- mer heeft getrokken, gelijk zijne vijf broeders vroe ger zoodat niemand van deze zes broeders dienst- pligtig is geworden. De Middelburgsche Courant bevat uit Dord recht het volgende berigt Dezer dagen heeft de arrondissements regtbank vonnis gewezen dat met belangstelling ge wacht werd. Het gold het eigendomsregt op de bezittingen der Mennonieten-gemeente alhier. Van de vroegere gemeente, die langzamerhand uitstierf, bleef weinig jaren geleden slechts één persoon over, de diaken K. Deze betrok daarop liet aan ontving van dat tijdstip de renten van het ten name der diaconie op het grootboek staande ka- *i pitaalverhuurde de kerk voor godsdienstige bij- SNËEKER I'O 0 l- r. e» Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco 1.65 formeerd: Bommel Dwingelo C l V ijfl en ter iiet the je- zan ;eft ei| e- n- zi n z. ro ll i- s t. 9 it Ie ÏS is - Jratië' re C. in ti. IIIIHWWtilllllllilIllllllilIlilijliipiiiii" ijn Ier Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUD A De Secretarie II AG A 0 et 10 ?.r’ COURANT. --- Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ,cft voor eiken regel daarenboven 10 ots. behalve 85 cts. sfr gelregt voor iedere plaatsing. i...

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1