NIEUWS- EN ADVERTEN'TIE-BLAI) VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 4- 1863 No. 23 18de Jaargang, ZATURDAG den 21 Maart. J rJ rJ BINNENLAND BUITENLAND Terwijl men el- Van dien I I het de ran re- KEN1NISGEPING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEKgevolg gevende aan art. 150 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72J, noodigen bij deze de lotelingen der Nationale Militie van deze Gemeente uit, om, wanneer zij verlangen bij de Zee-militie te dienen, zich daartoe vóór den 1 sten April bij hen aan te melden. Sneek den 7 Maart 1863. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris, HAGA. ie 1- g* de ase line len rijs I St. J •rst I tiet ijft en e- er| Aeil de 3St en snt nn- eer r" Vide ‘e- len 1 ;:o° t e- t n n d l- '0 et I WARSCHAU, 15 Maart. Grootvorst Konstan- tijn heeft zich naar Sierwiewics begeven, waar schijnlijk om naar het tooneel des oorlog* te ver trekken. Het revolutionaire opperhoofd der stad heeft den volke verboden een adres te ondertee- kenen dat door Sigismund Wielopolski werd ver spreid. De heer Rozycki heeft zijn ontslag ge nomen als lid van den raad van state; dit is het achtste lid; allen zijn van de behoudene partij. Een der belangrijkste tijdingen zoo niet de allerbelangrijksteis die van het uitbreken van een opstand in Podolië. Een Lembergseh tele gram van 14 dezer meldt dit feil en tevens dat te Bar reeds eenige duizenden opstandelingen strijdvaardig zijn. Nog een omstandigheid wordt berigtdiewanneer zij waar isden toestand van den czar van Moskovië alles behalve aange- naam moet maken. Men zegt nl. dat in het Russische leger kenleekenen van muiterij zijn waargenomen. liet die je- van ;eft De lle- -ski ilratié- ne C 1 in zij gels- zon- tnoen sven naap, n elt lipten Dei uvoot SNEEK 20 Maart. Bij de tweede kamer is, gelijk men weet, ingediend een ontwerp van wetwaarbij wordt bepaald, dat de rekenkamer o. a. zal verevenen de deugdelijk bevonden vordering van H. J. Molsber- gtn, voor de levering van eene schilderij (het be kende schilderstuk van Verboekhoven, dat door den koning der Belgen in de verloting van de waters nood gegeven, door een bakker te Leiden ge trokken en door den minister Thorbecke gekocht is voor rekening van den staat)ten bedrage van ƒ4014.05. Uit de daarbij gevoegde memorie van Z. E. den minister van binnenl. zaken blijkt, dat de reken kamer bij herhaling de verlangde verevening heeft geweigerd op gronddat bij de staatsbegrooling van 1862 alleen de aankoop van schilderijen zou zijn toegestaan voor het koninkl. kabinet te ’s Gra- venhage voor het rijks-museum te Amsterdam en voor het Paviljoen te Haarlem, en dat derhalve de aankoop van het onderwerpelijk schilderstuk geenszins bij de begrooting is veroorloofd. De minister heeft geenszins met dit gevoelen inge stemd en gemeend dat onder het begrootings- arlikel „aankoop van voorwerpen van kunst en wetenschap’' ook schilderijen moeten worden ver staan. De regering heeft daarvoor thans voorge steld, de verevening te doen plaats hebben op art 142 der begrooting voor 1863. 's GRAVENHAGE 17 Maart. De tweede ka mer heeft het wetsontwerp betreffende het tiend- regt der kroondomeinen met algemeene stemmen aangenomen. Daarop is in behandeling genomen het wets ontwerp omtrent de afkoopbaarheid der tienden. De heeren Heemskerk Az.de Raadtv. Lith v. Goltstein en v. Eek hebben daartegen bezwa ren ingebragt. Het ontwerp is verdedigd door den minister en den heer v. Nispen. 19 Maart. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van heden is het wets ontwerp tot afkoopbaarstelling der tiendenna verwerping van een amendement van den heer de Brauwschier onveranderd aangenomen met 46 tegen 13 stemmen. Ter algemeene kennis van het leger is ge- bragt dat gedurende den loop van dit jaar gee- ne oflicieren meer van het leger hier te lande bij dal in Oost-Indië zullen worden overgeplaatst. Bij koninkl. besluit wordt aan de ingelijfde miliciens van alle wapens die mogten willen tre den in het 5de reg. dragonders en zich daarbij voor den tijd van zes jaren verbinden, eene pre mie van honderd gulden toegelegd. Volgens de opgave in het Jaarboekje van het koninklijk instituut voor ingenieurs voor 1863, kan de hoogte des springvloeds op den 21 dezer maand aanmerkelijk wordenindien aanlandige wind ze begunstigd. De betrekkelijke hoogte van dien vloed wordt aangenomen door 1.03, zijnde de gemiddelde hoogte van den springvloed, daar- ren met bij. De» ver- 1 u» i mal f wor bij als eenheid aangenomen. Een treurig ongeluk heeft den 14 Maart aan de Bezuinhoutsche brug te sllage plaats ge had. Men hield zich daar bezig om marmeren bladen uit eene schuit te lossen. Door overwigt sloeg de schuit om, waardoor twee werklieden onder de bladen in het water geraakten. Een hunner werd er levenloos uitgehaald, terwijl de andere zwaar gekwetst naar het gasthuis is ver voerd, waar hij kort daarna is overleden. De wereldberoemde goochelaar B. Bosco is den 7 dezer, in den ouderdom van 70 jaren, in het dorp Gruna nabij Dresdenoverledenwaar hij zich eenige jaren geleden eene eigene bezit ting had aangekocht en sedert dien tijd woonde. AMSTERDAM. Wij achten het niet onbelang rijk de navolgende vervolgingen en veroordeelin- gen, naar aanleiding van art. 8 der wet oprhet lager onderwijs ter algemeene kennis te b en- gen. Eenigen tijd geleden werden door een der schoolopzieners alhier bij het gewoon schoolbe zoek in eene bijzondere school voor meer uit gebreid lager onderwijs aangetroffen: 1° in een ver trek waarin de meisjesschool gehouden wordt eene jufvrouw, oud 20 jaren, bezig met het on derwijs in het schrijven. Dezena eenmaal bij het examen van hulponderwijzeres te zijn afge wezen had daarna slechts een akte voor de hand werken voor meisjes verkregen2° in datzelfde vertrek eene jufvrouw, oud 19 jaren, bezig met het onderwijs in het spellen en lezen. Deze had zich nimmer aan eenig examen onderworpen 3° in het vertrek, waarin de jongensschool gehou den wordt een jongeling van 18 jaren oud, be zig met het onderwijs in het rekenen, Deze was opzettelijk in gebreke gebleven zich voor het wei nige maanden vroeger gehouden examen van hulp onderwijzer aan te melden, en 4° in datzelfde vertrek een jongeling van 19 jaren oud, insgelijks bezig met het onderwijs in het rekenen. Deze was reeds tweemalen bij het examen voor hulp onderwijzer afgewezen Bij vonnissen van den kantonregter van het 3e kanton alhier, zijn voor melde vier personen, ter zake van het onbevoegd geven van lager onderwijs veroordeeld, en wel no. 1. tot eene geldboete van ƒ12,50 of twee da gen gevangenis straf; no. 2. tot ƒ25 boete of twee dagen; no. 3. tot ƒ25 of twee dagen en no. 4. lot ƒ25 boete of vier dagen gevangenis straf. Den 12 dezer stonden te Amsterdam voor de regtbank een dozijn kruideniers teregt wegens het verkoopen van waren, vervalscht met voor de gezondheid schadelijke stoffen. Het betrof hier het artikel gebrande siroopwelke men zoo als bleek uit de getuigenissen der keurmees ters vroeger met krijt, later met kalk of cement vervalscht. doch toen dit door hen was ontdekt en tegengegaan thans had vermengd met steen kool. Allen zochten hunne verdediging in be weerde onbekendheid met de vervalsching en be riepen zich op den fabriekanthunnen leveran cier, die door de meesten werd opgegeven te zijn de firma van Pottum Co. te Leiden. Een dertiende kruidenier scheen het erger te hebben gemaaktdoordien hij eigenhandig de ver valsching had gepleegd, doch met onschadelijke bestanddeelen, namelijk eene vermenging van peper met meel Den 9 April ek. zal de regtbank in deze zaken haar vonnis uitspreken. HELLENDOORN, 18 Maart. ders feest viert, begint het er met de werklie den van de koninklijke stoomweverij te Nijverdal zeer treurig uit te zien. Sedert eenige weken is die fabriek door de tijdsomstandigheden even als vele andere elders, buiten werking gesteld. tijd hebien heeren fabrikanten voor hunne rekening eene spijskokerij opgerigt en hielden zij daarvan eene doelmatige uitdeelingen bovendien nog eene bedeeling van voedzaam roggebrood met I genot van vrije woning en wat brandstoffenter wijl andere den werklieden eene wekelijksche gei- delijke bijdrage deden genieten om zoodoende de arbeiders althans tijdens de wintermaanden te verzorgenwaarschijnlijk in de hoop dat het werk zou kunnen worden hervat. Zulks schijnt echter niet het geval te zijn althans verneemt men dat dezer dagen aan de werklieden is te kennen gegeven, dat het geraden was,elders naar werk om te zien, daar de bedeelingwelligtspoe dig hoewel nog niet bepaaldzou geslaakt wor den. Voorwaar onaangenaam zoo wel voor hee ren fabrikanten dezer vroeger zoo bloeijende zaak, als betreurenswaardig voor het zoo talrijk perso neel van werklieden. Men kan zich daarvan ee- niger mate een denkbeeld maken, wanneer men in aanmerking neemt, dat er meer dan 300man nen, vrouwen en kinderen werkzaam waren die mede moesten voorzien in de behoeften van hoog bejaarden kleine kinderen en dezulken die onbe kwaam waren voor het werk. Waar zal men nu werk bekomen voor zooveel menschen uit alle deelen van het rijk, zelfs uit het buitenland her komstig Men spreekt van publieke werken, bijv, spoorwegen maar het zijn slechts weinigen die daarvoor bekwaam zouden zijn. Het Nijverdal, waaraan vroeger zeer eigenaar dig deze naam werd gegevenveranderthelaas zoo betreurenswaardig voor velen in eenen kwij nend - dal. Te Alkmaar en te Purmerende is dezer da gen eene monsterkaas ter bezigtiging gesteld. Dio kaas heeft’gewogen toen zij gemaakt is, 1100 halve Ned. ponden en weegt nog op dit oogen- blik 1000 Eng. ponden of 904 halve Ned. pon* den. Tot het maken van deze kaas zijn benoo- digd geweest 5000 kan melk. Zij is gemaakt door een Hollandschen boer, in Noord Amerika gevestigd, die aldaar 999 koeibeesten melkt. Om de massa der kaas bijeen te houdenis eene stoompers gebezigd. Bovengenoemde kaas is van Noord-Amerika verzonden met 923 stuks kazen, wegende ieder 250 halve Ned. ponden ter waarde van ƒ72,000. Deze kaas is in Amerika bekend onder den naam van Jack. Den 13 dezer des avonds te half tien ure geraakte een der groote geheel met gas gevulde gashouders in de gasfabriek te Middelburg zooda nig op zijdoor bet breken van een der gelei— stangen dat de geheele hoeveelheid gas daarin aanwezig, in de lucht ontsnapte en door nabij heid van lichten vlam vatte. Gelukkig deelden zich de vlammen niet aan het fabriekgebouw me de. Middelburg was, wijl alle gasvlammen daar door uitgingen voor eenige oogenblikken in dui sternis gehuld. Te Blijham (provin. Groningen) leeft nog een grijsaard met name J. W. Timmerdie den 6 Maart 1753 in de Hervormde kerk te Vlagtwedde is gedoopt. SNEEKER COURANT M -I Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ct voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. ze gelregt voor iedere plaatsing. ijn Ier te Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco /1.65 om den volg veri-' 9 >rag- J W

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1