EN AIHEIITENTIE-ilL.il) VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIELWS- ’r MS 1863 Ao 26 18de WOENSDAG den 1 April. i L BINNENLAND C x T n- eJ eJ iJ rj rl St. de ase ine len rijs het de ran ve- ijfl en e- I 11 V ijn ter t t i. len :oo e- Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ct# voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 eta. ze- gelregt voor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65 hot •he je- ran teft De Ile- ski Q. $8 BUITENLAND Alhier nemen dé. demonstratie» ter gunste der Polen toe. Op dè warme di cussiën over den Poolschen opstand en in zij Heden promoveerde in I belang in den rijksdag te Stockholm gehomJer kennisgeving. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK, voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19den Au gustus 1801 (Staatsblad no. 72), brengen door deze ter kennis der ingezetenen dat de tweede zitting van den Militiraad voor deze gemeente zal worden gehouden te Heerenveen op zaturdag den 18 April des middags 12 ure. Dat in die zitting uitspraak wordt gedaan om trent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken en omtrent hen die als plaatsvervanger of nom- merverwisselaar verlangen op te treden. Dat alzoo voor dien raad moeten verschijnen 1hijwiens zaak in de eerste zitting niet is afgedaan; 2) hijdie voor een loteling als plaatsvervan ger of als nommerverwisselaar verlangt op te treden. Sneek den Isten April 1863. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. VEEN L. B. De Secretaris, HAGA. e» ie wel een paar honderd ponden boter in beslag - ZWEDEN, genomen wegens het niet voldoen aan het ver- eischte gewigt. LEIDEN, 27 Maart. SNEEK 31 Maart. Gisteren avond werd door den kerkeraad der Nederd. Herv. Gemeente, uit een reeds vroeger op gemaakt gros van predikanten, het volgende, alpha- belisch gestelde 12tal opgeinaakt: I Cramer te Charlois, I. T. A. van Dorp te Hoornaar, I. W. P. Feith te Midden BeemsterC. P. de Groot te Ruinerwold R. J. Jungius te Drempt. I. M. Kolf te DalfsenB C Ledeboer te Eibergen E II van Leeuwen te Vreeland, W. Mijsberg te Benthuizen, D. G. M. Roldanus te OostzaanG Snit te Grootebroek I. van Wilzenburg te Ber- pn-op Zoom. In het jongst verschenen nummer van het egtsgeleerd tijdschrift Themiskomen belangrijke statistieke bijzonderheden voor nopens de dood straf in Nederland, gedurende de jongste vijftig jaren bijcengebragt door mr. J. B. Vos regter in de arrondissements-regtbank alhier. Daaruit blijkt dat het gezamenlijke getal doodvonnissen van 181160 uitgesproken, heeft bedragen 423, waaronder wegens moord 109moedwilligen manslag 30kindermoord 45 vergiftiging 24 vadermoord 7moedermoord 1 brandstichting 89 diefstal met verzwarende omstandigheden 89, valsche munt enz. 24 en 5 wegens en slaan ver wondingen van ambtenaren of gewapende aanslag. Van het gezamenlijk getal doodvonnissen (423) zijn ten uitvoer gelegd 101 zoodat gratie van de doodstraf hebben erlangd 322. Door Z. M. is, op zijn daartoe gedaan ver zoek, eervol ontslag verleend aan den heer mr. H. Hiddinga, als procureur bij dearrondissements- reglbank te Sneek Te Beetsterzwaag zouden een paar jonge lieden door het huwelijk een einde maken aan hunne verkeering. Zij hadden zich daartoe met hunne ouders op reis begeven naar het gemeen tehuis van Opsterland, doch toen zij aan de deur Van dat gebouw gekomen waren, zeide de bruid: „Ik wil niet," en verliet onmiddelijk het gezel schap, zoodat bruid en bruidegom beide onverrig- ter zake te huis kwamen. *s GRAVENHAGE, 27 Maart. Gisteren avond ongeveer 9 ure ving in de teeken-akademie het bal aan,'doof eene commissie van 30 aanzienlij ken met Z. K. H. den prins van Oranje aan het hoofd, gegeven. Na hetgeen zich uit het reeds medegedeelde liet verwachten kan men zich eenig- zris een denkbeeld vormen van den aanblik der de regten de heer B. P. van lïarinxsma (hoe Slooten, geb. te Beetsterzwaag, na verdediging van een akademisch proefschriftover de straf— beding bij verbi ndten issennaar hel NederJandscb burgerlijk regt." Een vroeger secretaris der gemeente Boe ket is gearresteerd wegens het schrijven van ee- nen brandbrief aan zijne tante. De groote zui nigheid door hem aan den dag gelegdheeft zijn persoon dadelijk bekend doen wordenhij had namelijk een papier gebruikt, waarop aan de eene zijde zijn adres stond geschreventerwijl hij misschien onwetend op de keerzijde die on beschreven was het adres had geschreven van haar voor wie de bewuste brandbrief bestemd was. Door dit ontegensprekelijk stuk papier is hij tot bekentenis gekomen. Vroeger was hij beschuldigd van manslag op zijnen oom den burgemeester van Boekeldoch bij gebrek aan genoegzaam bewijs vrijgesproken. Uit Stedum schrijft men de volgende spook historie: „Te Westeremden heerscht sedert 3 4 wekenten huize van den kramer Z. K. alle avonden een zeker gedruisch, dat door velen voor iets bovennatuurlijks wordt gehouden. On derscheidene personen moeten reeds onderzoekin gen in het werk gesteld hebben, om de oorza ken daarvan te ontdekken, maar tot dusver schijnt zulks nog vruchteloos. Het geluid wordt des avonds, wanneer het licht is uitgedaan, zoowel in als buitenshuis gehoord en duurt tot bijna aan middernacht. Zoozeer wekt dit verschijnsel de aandacht bij het volkdat er thans iederen avond van twee tot driehonderd personen in en bij het huis zich verzamelendie met de ingezetenen ook van andere omliggende dorpen aldaar zamenkomen om dit wonder te hooren. Jawanneer men alles hiervan mededeeldewat er van verhaald wordt zou men meenen zich in de middeleeu wen verplaatst te zien. t Zou misschien niet ondienstig zijn, dat de policie tusschenbeide kwam, opdat èn de rust al daar hersteld werd én de ligt- en bijgelovig heid bij het volk niet meer voedsel vond.’’ Volgens berigten uit het Westland is de staat der veldgewassen aldaar zeer gunstig. Meest overal staan de vroeg gepoote aardappelen boven den grond, en bij verder gunstig weder rekent men aldaar omstreeks half Mei de nieuwe te kun nen rooijen. Ook de vruchlboomen beloven meer dan aanvankelijk te verwachten was. In den nacht van 24 op 2o dezer waren te Bergen op-Zoom zestien werklieden bezig met het uitpompen en verdiepen van een welput bij de in aanbouw zijnde suikerfabriek aldaar. Des morgens te 6 ure brak onder het werk de om de pomp bevestigde stellingzoodat allen in den diepen put stortten met het ongelukkig gevolg dat een hunner het borstbeen brak en de overi gen allen meer of minder kneuzingen en ver wondingen bekwamen. Door spoedig aangebrag- le hulp mogt men er in slagen allen levend uit den met modder gevulden put te halen; maar een der zestien zal waarschijnlijk aan zijne won den sterven. De geachte pastoor der gemeente Eygels- hoven in Limburgde heer Brandtis jl. zon dag op den predikstoel midden in zijn sermoen door eene beroerte getroffen en dood gebleven. Te Antwerpen heeft een achtjarige knaap die zich met het boogspel vermaakte zijn elf jarig zusje den pijl vlak in het oog geschoten zoodat die in het voorhoofd zitten bleef. Dei volgenden dag stierf het slagtoffer dier ouvoot zigtigheid. zalen. Inzonderheid de balzaal leverde een be- tooverend geziut op, als wr^-e het eene schepping uit de Duizend en een nacht. De schitterende electrieke verlichting, nu eens hel en flikkerend, dan weder het effect van maanlicht makende, kaatste op den prachligen watersprong terug en was boven alle beschrijving indrukwekkend. De vorstelijke familie was aanwezig. De dames toi letten waren buitengewoon prachtig en bevallig; van alle zijden blonken diamanten en paarlen. Nadat eenige nommers der dansmuziek waren ge speeld zette men zich bij half 12 urè aan het souper, na afloop waarvan het bal verder zou worden voortgezet. In de gangen ter wederzij den van de zalen waren uit voorzorg vier brand spuiten aangebragtdaar men van verschillende zijden in den loop van den dag bezwaren voor brandgevaar had geopperden men vreesde dat door de digte aanraking van de bougies met het gaas en vloeijpapier die stoffen ligt vlam zouden vatten. Met leedwezen moet men melden dat die vrees niet ongegrond bleek te zijn. Naauwelijks was men aan het souper en speelde het orkest het derde concertnommerzijnde de ouverture van Gustave, of het gaas vatte ter regterzijde van de zaal boven de kroonlijst vuur; terstond werden met lange stokken waaraan sponsen bevestigd waren, pogingen ter blussching aangewend, het geen eenige heeren gelukte, doch ten laatste ge raakte het geheele gazen plafond in vlam, stuk ken brandend gaas vlogen in het rond en deel den het vuur in een oogenblik aan de wanden en lichtkroonen als ook aan de draperiën in de an dere zalen mede zoodat het geheel in een oo genblik eene vuurzee scheen. De verwarring was bij dit ongeval onbeschrijfelijk, men vernam niet dan het breken van porselein en glas het geroep van verschrikte dames waar tusschen de bevelen der brandmeesters; in een oogenblik waren de spuiten in de weer en overdekten de zaal met slroomen water. Alles vlugtte, de dames, hare toiletten niet sparendesnelden de straat op en werden spoedig door de heeren gevolgd. De spiegels knapten en de glazen lantaren in de zaal braken zoodat de vallende stukken glas de ver warring niet weinig vermeerderden. H. M. de koningin en de prinssessen hebben zich te voet naar het paleis van Z. K. H. prins Frederik be geven, en zijn van daar huiswaarts gekeerd. Ruim 12 ure was de zaal door de genoodigden ont ruimd en ten 2 ure was het werkvolk en de bedienden de vlammen meester. Z. M. de ko- ning is tot het laatste gebleven en moedigde met woord en daad de menigte aan. De zaal heeft veel geleden. Eene menigte voorwerpen van waardezoo tot de toiletten als de dienst be- hoorende, wordt vermist. De schade zoowel daardoor als door gebroken en bedorven voor werpen moet vrij aanzienlijk zijn en werd nog vermeerderd door het Vallen van een prachtige lichtkroon. Het behoeft niet gezegd te worden dat de daines-toiletlen veelal zijn bedorven. Ook de heeren zijn daarbij niet verschoond gebleven. Gelukkig dat bij al die verwarring door de spoe dig aangebragte hulp geen persoonlijke rampen zijn te betreuren. De muziekanten op het orkest konden zich nog in tijds door ladders redden welke spoedig werden aangebragt, terwijl die op de orgeltribune, welke de koraal-muziek moesten blazen, veilig langs een achtertrap ontkwamen. Ook van bedienden zijn vele kleediugslukken enz. bedorven en zoek geraakt. Er zal een geruimen lijd verloopen eer de zaal weder zal zijn hersteld. Man kan in deze niet nalaten lof toe te zwaaijen aan den heer H. H. van Goghdie in zijne be trekking van opper-brandmeesler vele gewigtige diensten heeft bewezen. Te Hoorn zijn op de laatste weekmarkt !r" 1 ide ‘e- SPIEKER COURANT l)illtlit|iiil)tlllllllil)lt)ll1llllliWI!]|ll!lt)i', TSt het H n i i. n O i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1