EN ADVEIITENTIE-BLAI) VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- i c.) 5 1863 Ao. 21 ZATURDAG den 4 April. 18de Jaargang. xp. BINNENLAND A En BUITENLAND IIIIWiWillBlMlIlllBlllllllIffllIi1 ill's I - de ase ine len rijs St. het de ran re- tiet •he je nin :eft De lle- ski 1 J 1 V ijft en b- n- eJ el J rJ rl ijn ter !r- ide le- len too BRUSSEL28 Maart. De onderhandelingen betreffende den afkoop van den Scheldetol leiden met groote schreden tot een gunstigen uitslag. De vereenigde staten van Noord Amerika, die de 3 in rang is onder de mogendheden die de aan- zienlijkste sommen moeten bijdragen tot de kapi talisatie, hebben verklaad toe te treden, en zijn •i.-.'. sq beroemde palmpaardemarkt bij niet-ongunstig weder plaats gehad. Er waren dit maal aan de lijn 886 paarden. De handel was tamelijk levendig, vooral in paarden van weelde. De heer H. Mollenberg te Alphen (Gelder land) is als minste inschrijver aannemer geworden van 30 paarden voor het le regement dragonders te Deventer, voor ƒ364 elk paard. GRONINGEN. De slager die voor een paar weken ter zake het verkoopen van kattenvleesch door de arrondissements regtbank was veroordeeld, is van dit vonnis in hooger beroep gekomen bij het prov. geregtshof. Van de 164 doofstommen, welke geduren de het jaar 18621863 aan het instituut voor doofstommen te Groningen worden onderwezen en opgevoed zijn 43 afkomstig uit de provincie Noord Holland, 33 uit Groningen 20 uit Fries land, 20 uit Gelderland, 12 uit Overijssnl 11 uit Zuid-Holland9 uit Utrecht, 6 uit Drenthe, 4 uit Zeeland 3 uit Noord-Brabant en 3 uit Limburg. 126 van hen worden geheel gratis ge voed, onderwezen en gehuisvest, terwijl voor de overigen eene grootere of kleinere tegemoet koming wordt betaald. EELDE. Wijlen Mevr. Hesselink geboren Blee- ker heeft gelegateerd aan de kerk alhier 500. Even als de kamer van koophandel en fa brieken te ’s Hertogenbosch en Eindhoven heeft ook die te Breda aan de hooge regering een adres ingezonden omtrent de bezwaren die de handelaren en neringdoenden door het buitenge woon in omloop zijn van Fransche en Engelsche vijffrancstukken en onderdeden ondervinden. De kamer wenscht dat den betrokken ambtenaren de last verstrekt worde, dat de vijffrancs tegen eenen bepaalden, doch lageren koers dan ƒ2 25 op alle rijks-kantoren moeten worden aangeno men. De kamer vermeent dat het van regtswege bepalen van een verminderden koers het eemge middel is om de vreemde munt te weren en ontwikkelt in het breede het ongerief dat de ba- ronnie van Breda in het bijzonder als naaste grensscheiding met Belgieondervindt. In de nabijheid van het gehucht Asenraij, onder de gemeente Maasniel worden sedert ee- nigen tijd op last van de Roermondsche berg- werkvereeniging boringen bewerkstelligd In den loop der vorige week heeft men eene 9 voel dikke laag bruinkolen ontdekt, waaronder eene laag klei, terwijl men nu wederom bruin kolen aanlreft. Dat dit resultaat de hoop op het vinden van steenkolen verlevendigt, behoeft niet gezegd te worden. De volgende advertentie werd onlangs door een Duitsch blad medegedeeld: „Mijne geliefde echtgenoot is niet meer. Hij wilde niet langer tot de levenden behooren. Doch al bad hij ook gewild het podagra wilde het niet, het plaatste zich in den nacht van den 9den Februarij in zijn maag en den lOden Februarij haalde de dood mijn onvergetelijken echtgenoot. De affaire wordt door mij gecontinueerd. Ik neem deze gelegen heid le baat om het gerucht te logenstraffendat ik met mijn meesterknecht ga huwen. Ik zal echter met den geneesheer van mijn zaligen man in den echt treden. Op hem. die den afgestor vene zooveel liefde en zorg betoonde, kan ik ge rust vertrouwen. Verzoeke van brieven van rouw beklag verschoond te blijven, De troostelooze gele kaarsen fabriekants zaliger weduweCatha rina Gaberte Marsburg". de armen in hunne gemeenten. Tevens werd verscheel eene bezending van ongeveer 1000 exemplaren boeken voor eene godsdienstige lees- inrigting Men verneemt dat de schade aan het ge bouw der teekenakademie te 's Gravenhage bij den brand van den 26 Maart des avonds, die bij de heeren de Jong Co alhier, is verzekerd, bedraagt ƒ3000. Het mobilair was door de feestcommissie bij de Haagsche brandwaarborg- maalschappij en de maatschappij de Phoenix ver zekerd voor ƒ40,000. De schade daaraan be draagt ƒ28.000. AMSTERDAM 28 Maart. De ingezetenen van Friesland staan over het algemeen bekend als veel van opschik en weelde houdende maar dat ook de regterlijke magt in die provincie aan die zucht tot weelde niet vreemd isdaarvan leverden de zittingen van den hoogen raad der Nederlanden van eergisteren en gisteren het bewijs op In eene eenvoudige zaak, betreffende de al of niet regtsgeldigheid van een dwangbeveldoor een waterschapsbestuur uitgevaardigd, heeft het hof van Friesland een arrest gewezenbevattende niet minder [dan driehonderd achtenzeventig overwe gingen en honderd en tien bladen schrift, nog zijn partijen niet tevreden. Immers een hun ner kwam van dat arrest in cassatie, en niet min der dan vier advocaten (de heeren Blusséde PintoRochussen en Kappeijne van de Coppelo), vergezeld van twee procureurs fde hh. de Bas en Kraijenhof van de Leer), staan voor den hoo gen raad om ieder op zijne wijze de regtmatig- heid van het dwangbevel uit te leggen. De heer mr. Blussé ving dan ook zijne pleitrede aan met het arrest van het hof in Friesland te noemen eene lijvige brochure, opgemaakt, wat de kos ten aan zegels enz. aanbelangt, zonder eenig me delijden met de beurs der daarbij betrokken par tijen. Van den 31sten. Naar men verneemt heeft Z K. H. prins Frederiktengevolge van de beden kingen die van verschillende kanten geopperd zijn tegen de zamenstelling van de hoofdcommissie voor het oprigten van een nationaal gedenktee- ken voor het herstel van Neêrlands onafhankelijk heidzich bereid verklaard, om aan die commis sie een voorstel te doen om haar aan te vullen met dertien ledente benoemen in de steden Amsterdam, Rotterdam en in elke der hoofd- plaatsen van de elf provinciën. Het N. D. brengt buide aan het bewonde- ringswaardig gedrag van Z K. H. prins Hendrik der Nederlanden bij gelegenheid van den brand in de Teeken-akademie. De broeder des konings moet met onverstootbare kalmte op de gevaarlijk ste punten van den brand zich vertoond hebben, met eigen handen de brandende decoralien heb ben neêrgehaald om de aanraking der vlammen met de kleederen der dames te verhoeden zoo veel doenlijk voor een ordelijke uitkomst der gas ten zorg gedragen in één woord zich voorbeel- deloos moedig, met verachting van eigenhehoud, tot het laatste toe gedragen hebben Heden werd een handelaar in brandstoffen alhier, die 25 takkebossen meer binnen deze ge meente heeft ingevoerd, dan door hem bij de amb tenaren was aangegeven en daardoor de gemeen te benadeeld voor tien centendoor de regtbank veroordeeld tot ƒ50 boete. Te Delft heeft zich eene jonge dochterjdoor ophanging van het leven beroofd. Wanhoop omdat zij door haren minnaar was verlaten, en angst voor hare toekomst schijnen de rampzalige tot dezen stap gedreven te hebben. Wij vernemen zegt het Leidsche Dagblad dat het dochtertje van den winkelier R te Ouds- hoorndoor 500 bogten achtereen touwtje te springen eene herschenschudding heeft gekregen, waardoor hersenontsteking is ontstaan Zij is dien ten gevolge een dag daarna overleden. UTRECHT, 31 Maart. Gisteren heeft hier de SNEER 3 April. Door Z. M. isop zijn daartoe gedaan ver zoek eervol ontslag verleend aan den heer P. van der Feer Cz. als le luitenant bij de dd schutterij te Sneeken in die zelve betrekking benoemd den heer J. Droge, thans 2e luitenant. Z. Maj. heeft benoemd tot ontvanger der directe belasting en accijnsen te Akkrum c. a. de heer jhr. E. J. van Holthe, thans in dezelfde be trekking te Dieven c. a. FRANEKER. Bij het door de politie ingesteld onderzoek, bleek dat onder de ter markt gebragle boter zich 14 stukken bevonden die het vereischte gewigt niet bezaten en dat ondanks op dien dag de aanvoer van pond boter gering was. Wat wel bevreemdend was, is dat de te ligt bevonden bo ter aan vier verschillende personen toebehoorden en deze dus allen, ondanks de tegenwoordig zoo hooge prijzen van dit artikel, zich nog door ont- eerende hebzucht hebben laten verleiden. 's GRAVENHAGE, 28 Maart. Naar men ver neemt is gisteren voor de directie van de Maat schappij Phoenix gevestigd te Amsterdam aan haren agent alhier exploit gedaan, dat zij de ver zekering volgens opgaaf door hem op 26 dezer gesloten als herverzekering aan de Haagsche as surantie compagnie op meubelen in het gebouw der teeken-akademie, niet erkent en hem voor alle gevolgen aansprakelijk stelt. Ook is namens dezelfde directie van de maatschappij Phoenix aan de Haagsche assurantie-compagnie exploit ge daandat zij de herverzekering, door den agent gedaan niet erkent dat zij zich de zaak niet aantrekt dat zij de regeling of uitbetaling van schade verbiedt, en dat zij legen alle gevolgen protesteert. Vrijdag den 27 Maart is door de tweede kamer verworpen het wetsontwerp tot het ver benen eeuer Subsidie aan de Holl. Spoorweg maatschappij voor spoorversmalling met 35 tegen 20 stemmenen daarna achtereenvolgend aange- I nomen: 1) het wetsontwerp houdende nadere be- i palingen omtrent den accijns en bepalingen om trent het invoerregt op het gedistilleerd; 2) het wets ontwerp tot goedkeuring van eene schikking lot wijziging van het verdrag van handel en scheepvaart met Frankrijk; 3; het wetsontwerp tot wijziging van’hoodstuk Vil der staatsbegroo- ting voor 1862; 4) het wets-onlwerp tot voor ziening in de verevening van door de algemeene rekenkamer afgewezen vorderingenallen met algemeene stemmen. De commissie van rapporteurs voor het wetsontwerp tot uitstel van den termijn lot in voering der wet op de regterlijke inrigting, heeft daaromtrent eindverslag uitgebragt zullende de dag der beraadslaging nader bepaald worden. De tweede kamer is daarna tot nadere bijeen- roeping gescheiden. Het adres aan de koningin van Spanjeom gratie te vragen voor Matamoros en zijne lotge- noolen is door niet minder dan 43,000 Neder- landsche vrouwen onderteekend. AMSTERDAM. Van eene geloofwaardige zij de wordt verzekerd dal bereids door Z. Maj. den koning order is gegeven voor een belang rijk cijfer uit Hd. bijzondere fondsen deel le ne men in de negotialie van de Amsterdamsehe ka- naal-maatschappij. Ook van andere leden van ons koninklijk huis wordt persoonlijke deelneming in deze negotialie te gemoet gezien. Het dames-comite alhier tot bevordering van de Evangelie-verkondiging ook na de afschaf fing der slavernij in Suriname, heeft dezer dagen aan de hernhuttersche zendelingen te Paramaribo loon toekomen een bedrag van ruim ƒ2000 .et bepaling eener gelijkmatige verdeeling daar- n ten behoeve der zendingzaak de scholen, en SNEEKE COURANT ro X TSt het Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 41) voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. ze gelregt voor iedere plaatsing. .seat iO et j «e pi Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaterdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco /1.65

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1