NIEUWS- EN ADl'EIITENTIE-DLAD VOOR OE STAD EN HET ARRONDISSE11ENT SNUL jMiM 1863 Ao. 28 18de Jaargang. WOENSDAG den 8 April. on- BINNENLAND BUITENLAND SiilliWIll^ 11 z. NAPELS. Bij de jongste opgravingen in Pom- peji is eene groote lamp van zuiver goud gevon den ruim 33 ons wegende. ATHENE, 30 Maart. De prins van Holstein werd heden door de nationale vergadering onder den naam van George I, met algemeene stem men tot koning gekozen. zeer rijke vruch- KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van de Gemeente SNEEK brengt ter kennis van de ingezetenen dat op den 4e dezer maand bepaaldelijk zijn vastgesteld en gesloten de lijsten aanwijzende de personen die in deze gemeente bevoegd zijn tot het kie zen van Leden van de tweede kamerder pro vinciale staten en van den gemeenteraad en dat de bedoelde lijsten aangeplakt en van nu af ter Secretarie dezer gemeente voor een’ ieder ter in zage zijn nedergelegd. En zal deze worden afgekondigd zoo als gebrui kelijk is. Sneek den 8 April 1963. vroegere oorsprong aan den staaten waren even als die reeds lang aan den staat vervallen maar schijnen als meerdere goederen van dien aard vooral in Gelderland door invloed van een vroe ger provinciaal gezag, zoo langen tijd in particu liere handen te zijn verbleven. De maatregel van verkoop dezer goederen thans nog in de doode hand mag allezins wor den goedgekeurd. Die maatregel schijnt reeds onder een vroeger ministerie te zijn genomen. Velen vragen waarom ook thans de geestelijke goederen van St. Agatha, die van den zelfden oorsprong zijn als die van Rossumniet openbaar worden verkocht. Wij meenen, dat, ten gevol ge van onderhandelingen omtrent deze goederen ook onder een vroeger ministerie, tot dien ver koop vooralsnog niet kan worden overgegaan dat echter eene onpartijdige afdoening dezer zaak van dit ministerie eerlang te wachten is. Wij maken op dien verkoop der landerijen van het vroeger klooster en kapittel te Rossum op merkzaam, ,0m de belangrijkheid van dien ver koop. Zijn wij wei onderrigtdan maken die landerijen te zamen een bedrag uit van ongeveer 140 bunders van het beste en ten afgewerpend land, die zullen verkocht wor den in ruim 100 perceelen, Naar men verneemt is de heer Spurgeon van Londen voornemens te Rotterdam te komen prediken en wel den 28 dezer in de Engelsch Presbyteriaansche en den 29 dezer in de Schot- sche kerk. Ook te Amsterdam zal hij den 25 of 26 dezer als kanselredenaar optreden. Op den spoorweg van Bergen-op-Zoom naar Rosendaal heeft jl. zaturdag een ongeluk plaats gehad. Terwijl eene locomotief met 12 ledige zandwagens, waarop zich een vijftigtal arbeiders bevondenvoortstoomden brak de as van een der wagens, waardoor zeven andere uit het spoor geraakten. Drie arbeiders zijn daarbij ernstig ver- wond. Men leest in de Surin. Cour, het volgende berigt uit Paramaribo dd 2 Maart„LI. vrijdag avond is, met de koloniale stoomboot Parama ribo de heemraad der diverse Beneden Cottica A. Kennedyvergezeld van een detachement sterk 50 mariniers en 30 jagers, onder bevel van den Islen luit, der mariniers Steyn Parvé, vertrokken naar de plantage Kroonenburgalwaar ongere geldheden en verzet der slaven zich hadden voor gedaan. Den volgenden avond is de heemraad met het detachement in de hoofdplaats terugge keerdmedebrengende 18 belhamels, benevens den basliaan der plantageom door het hoofd der politie te worden verhoord. „Uit het weglooperskamp achter de plantage Rac-a Rac zijn vier slaven vrijwillig teruggekeerd namelijk: Nicolaas en Johannis van de verlaten plantage Waterloo, Dolfijn van den houtgrond 0- vertoom en Heintje van plantaadje Rac a-Rac. Volgens verklaring van laastgenoemden moesten de nieuw aangekomenen in het kamp hard werken en zware straf ondergaan. De bastiaan van plan tage Rac-a-Racdie het laast naar de kamp was gevlugt, moet aldaar eene geduchte geeseling on dergaan hebben. Indien men de verklaring van Heintje gelooven mag, dan zou eene strenge be waking de oorzaak zijn dat niet meer wegloopers uit het kamp naar hunne plantagiën terugkeeren. „Naar wij vernemen is Heintje reeds naar zijn plantage opgezondenen zal dit insgelijks met de overigen geschieden." IJLST4 April. Gezond is verklaard het aan longziekte geleden hebbende rundvee van den veehouder Walle Jans Oppedijk te Ijlst. LEEUWARDEN, 2 April. Ten gevolge van een ingekomen adres van eenige ingezetenen al hier zal de tentoonstelling van vee enz. door de Friesche maatschappij van landbouw en vee teelt, bij gelegenheid van het landhuishoudkundig congres in den aanstaanden zomer, niet, zoo als aanvankelijk was bepaald, op Donderdag en Vrij dag 25 en 26 Junij, maar op Woensdag en Don derdag 24 en 25 Junij gehouden worden. Ds. F. C. A. Pantekoek predikant te Schie dam heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Te Rinsumageest is de vrouw van Tjalling Sjoerds de Boer landbouwerverlost van drie welgeschapen zonen. De moeder en de drie kin deren zijn allen wel. HARLINGEN, 3 April. Ook hier is, evenals in de naburige gemeenten Franekeradeel en Fra- nekereene verordening vastgesteld tot wering van dronkensohapmet dien verstande, dat be paald is: „Ieder, die zkh op de openbare straat of wegen binnen de gemeente in kennelijken staat van dronkenschap vertoont, wordt gestraft metee- re geldboete van één tot vijfentwintig gulden, met of zonder gevangenisstraf van één tot drie dagen. Met de werkzaamheden aan het spoor gaat het thans goed vooruit. Met het hulpspoortot vervoer van materieel, is men van het terrein in de nabijheid der haven tot aan den eigenlijken weg gevorderd, zoodat de locomotief nog deze week zal rijden. Ook zijn gisteren wel vijftig tjalken met grind aangekomen. In de nabijheid vari het eiland Urk houdt zich thans-zulk eene verbazende hoeveelheid ha ring opdat de visschers zonder moeite hunne netten ruim kunnen vullen. De prijs van de panharing bedraagt 50 60 cent het tal (200 stuks.) AMSTERDAM 30 Maart. Niet alleen ver neemt men dat al de inschrijvingen voor de leeningen betrekkelijk de doorgraving van Holland op zijn smalst zijn aangenomen, maar ook wordt verzekerd dat die inschrijvingen in ’t geheel slechts f 7,000,000 bedragen, en dus op verre na niet het benoodigde kapitaal van f 18,000,000. Naar men verneemt heeft Z. M. de koning het voornemen om, vergezeld van H. M. de ko ningin, op Dingsdag 14 April ek. zich naar de ze stad te begeven. Men meldt in het weekblad de Stem, der redaktie van den heer A. Pz. Zweedijk .Pre dikant te Uithoorn, dd. 7 April 1859, het vol gende voorschrift tegen de croup door den heer Billaud, doctor in het departement Nièvrege geven. „Zoodra men in den mond harde knobbeltjes ontdekt en aan de hoest ondersteltdat de croup aanwezig ismoet men dag en nacht elk uur aan het kind het wit van een ei, in een glas suiker water geroerdingeventelkens een eijerlepel vol. Tot drank geve men een ei, dooijer en wit, in een Nederl. kan laauw water geklopt en naar welgevallen gesuikerd. Binnen 2 a 3 da gen verdwijnen de kentekenen dier ziekte." De burgemeester van Amst. heeft bekend gemaakt dat volgens een door hem ontvangen telegram van den heer directeur van het kabinet des koningsZ. M de koning Hds bezoek te Amsterdam zal uitstellen tot dat meerdere blij ken van deelneming zullen gegeven zijn in de nationale onderneming tot doorgraving van Hol land. De burgemeester der hoofdstad is ten gevolge van een ontvangen telegram waarin Z. M. hem lot een onderhoud uitnoodigdegisteren ochtend per eersten trein naar ’s Hage vertrokken. In de nabijheid van Amersfoort heeft zich een 21jarige le luit, der artill. met een pistool door het hart geschoten. De oorzaak is onbekend. De jongste brand in het gebouw der tee- ken-akademie te ’s Hage geeft tot moeijelijkheden aanleiding. Had de brandverzekering maatschappij Phoenix te Amsterdam van de Haagsche brand- waarborg-maatschappij bij exploit doen aanzeggen dat zij de herverzekering bij den agent van Phoenix te 's Hage aangegaan, niet erkende; thans heeft de directie der Haagsche brandwaarborgmaatschappij aan der brandverzekeringmaatschappij Phoenix te Amsterdam bij exploit doen beteekenen, dat zij zich houdt aan de herverzekering door den agent van Phoenix le ’s Hage aangegaan op de meube len enz. in het gebouw der teeken-akademie en welke agent daartoe volgens notariële acte gemag- ligd was. Men verneemt, dat de opening van den tuin van het kon. zoölogisch-botanisch genootschap van acclimatie te 's Hage in den loop der maand Mei a. s. zal plaats hebben. Aan de N. Rolt. Cour, schrijft men uit Zallbommel Den 7 April en volgende dagen zullen door het bestuur der domeinen in het openbaar wor den verkocht de landerijenafkomstig van de zoogenaamde geestelijke beurs van Rossum. Vroe ger onder particulier beheerzijn deze goederen voor ruim tien jaren onder het beheer der do meinen van den staat gebragt. De goederen zijn herkomstig van een vroeger klooster en van een te Rossum gevestigd kapittel. Zij behooren dus als alle andere klooster- en kapittel-goederen van KEN1NISGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK, voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19den Au gustus 1861 (Staatsblad no. 72), brengen door deze ter kennis der ingezetenen dat de tweede zitting van den Militiraad voor deze gemeente zal worden gehouden te Heerenveen op zaturdag den 18 April des middags 12 ure. Dat in die zitting uitspraak wordt gedaan om trent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken en omtrent hendie als plaatsvervanger of nom- merverwisselaar verlangen op te treden. Dat alzoo voor dien raad moeten verschijnen 1) hij wiens zaak in de eerste zitting niet is afgedaan 2) hijdie voor een loteling als plaatsvervan ger of als nommerverwisselaar verlangt op te treden. Sneek den Islen April 1863. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. VEEN L. B. De Secretaris, HAGA. ran de ijft 'en het de ase ine ien rijs St. >rst het ijn Ier I r- I ide ‘e- len SNÊEKER COURANT .V. u- <0 iO iliMIIHIDllÜIIWlllll! 3t It ill U- T. )L- tö >P 50. .55 ie z. z. :k il ls in h. i, to ;r- in. 5 er jes ve en- ’an di- n - 10 •d e- och on. a Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ct ▼oor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. ze gelregt voor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco 1.65 De Burgemeester voornoemd WOUDA. iar 3U, re- D. iu- le ei o’ liet ■he je- ran ■eft De lle- 'ski too

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1