NIEUWS- EN ADVEIITENTII-IJLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. - I 1863 Xo. 30 WOENSDAG den 15 April. I 18de Jaargang. BINNENLAND u- BUITENLAND zen bij vonnis p’ fl het de e- tiet the ie~ >an •eft Be lle- 'ski 1, r-1 Ie i- e 1. St. 1 irst tiet fijvan de laatst gehouden veilingte Weenen aangekomen op den achtsten en van Rotterdam op den zevenden dag na de afzending. AMSTERDAM, II April Wij vernemen dat J. C S. winkelier en fabriekant van gas-toestel- len hier ter stede den 8 dezer door de correc- tionnele regtbank alhier is veroordeeld tot twee maanden cellulaire opsluiting, wegens het frau- dules gebruik van gas Onlangs stonden dertien kruideniers te regt bij de arrond.-regtbank alhiertwaalf beschuldigd van vermenging van gebrande siroop met voor de gezondheid schadelijke zelfstandighedenname lijk met steenkoolverklaarden van die vermen ging niets hoegenaamd te weten en de waar van de fabrieken te hebben ontvangen De dertiende was gedagvaard ter zake van vermenging van pe per met meel, eene onschudelijke vereeniging, doch die geoordeeld werd bedrog op te leveren in den aard van het verkochte. De regtbank heeft he den den laatstgenoemden kruidenier tot gevange nisstraf van 45 dagen en eene boete van f 25 veroordeeld doch de twaalf andere beklaagden vrijgesproken. Aan Z. M. den koning zijn gisteren door den tuinier C. Vreedenburgh, te Monster, aangeboden de eerste nieuwe aardappelenop den kouden grond geteeld. In de gisteren te Utrecht gehouden bijeen komst der leden van de plaatselijke commissie voor de oprigting van een nationaal gedenkteeken voor November 1813 enz. is de benoeming op nieuw verdaagd. Hiertoe gaf aanleiding het ver langen van eenige leden oin de beschikking af te wachten op de voorstellen of vertoogeiiwelke zij verklaarden aan Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden te hebben ingezonden. Aan elke der rijkskweekscholen tot oplei ding van onderwijzers te ’s Hertogenbosch, Haar lem en Groningen zalmet het begin van den cursus 1863/1864 aanvang nemende den 1 Sep tember 1863, gelegenheid zijn tot plaatsing van tien kweekelingen in het eerste of laagste studie jaar, ten einde daar op kosten van het rijk hun ue opleiding tot hulponderwijzer te ontvangen. De leermiddelen worden kosteloos aan de kwee kelingen verstrekt. Aan ieder hunnermet uit zondering van hen wier ouders in de gemeente wonen, waar de kweekschool gevestigd is, wordt te Haarlem eene rijkstoelage van f 280 en te 's Hertogenbosch of Groningen eene rijkstoelage van ƒ250 toegekend, ten einde zich, onder goed keuring van den directeur der kweekschool, voe ding inwoning en bewassching binnen de ge meente te verschaffen. De stukken die om tot het examen tot plaatsing bij de kweekschool te worden toegelaten moeten worden overgelegd alsmede alle andere op dit examen betrekkelijke inlichtingen voor den belanghebbenden zijn in de Staats Courant reeds vermeld. Thans worden te Zaltbommel in het open baar verkocht de goederenbehoord hebbende aan de voormalige kerkelijke beurs van Rossum. Van de 102 perceelen hebben op de drie eerste verkoopdagen de 60 eerst verkochte perceelen de son van ƒ126,975 opgebragt. Het Weekblad van het Regt zegt omtrent deze verkocht wordende geestelijke goederen: Deze goederen zijn tot het jaar 1852 geadmi nistreerd door de heeren van de heerlijkheid van Rossum, die de inkomsten daarvan, overeenkom stig de oude verordeningenechter uitsluitend deden strekken tot bekostiging van de Hervormde ecredienst en van het onderwijs. In de maand Augustus 1851 echter werd door het domeinbe stuur tegen den toenmaligen ambachtstieerden baron van Randwijck eene vordering ingesteld, strekkende o. a. daartoe om aan hetzelve over te geven en over te laten de administratie en het beheer der geestelijke goederen van Rossum; en die vordering werd aan het bestuur toegewe- van dc arrond. regtbank te Ticl de ase ine len rijs ijn Ier van 9 April 1852. Rij dit vonnis is o. a. over wogen dat deze goederen onvervreemdbaar moe ten zijn en blijven, tot een altoosdurend genot van derzelver inkomsten voor de kerkendienst en wat daarvan dependeert- - en dat derhalve al leen de bloote eigendom daarvan onvervreembaar behoort bij den staat. In hoeverre nu een ver koop van die goederen alsof men daarvan onbe zwaard eigenaar ware is overeen te brengen en met de actie van 1851 en met het daarop ge vallen vonnis zal later moeten blijken. Dit is zekerdat tegen dien verkoop èn door het ge meentebestuur van Rossum èn door kerkvoogden der Hervormde gemeente bij deurwaarders exploit is geprotesteerd. Wat er derhalve zij van de mee- ning der couranten, dat die goederen sedert lang waren vervallen aan den staaten in hoeverre er wezenlijk grond beslaatom den tegenwoor- digen minister van finantien met die zelfde cou ranten dien verkoop als eene hoogst verdienste lijke en lofwaardige daad aan terekenen.dat zijn vragen waarover de regter vermoedelijk later zal geroepen worden te oordeelen. KAMPEN. Van de 25 jongelingen tot het aangaan eener dienstverbindtenis bij het instructie- bataillon tegen den 9den dezer herwaarts opge roepen, hebben zich 19 ter bestemder tijd aan gemeld. Van deze zijn er 2, na geneeskundig onderzoek ongeschikt bevonden voor de dienst terwijl de 17 overige bij het bataillon zijn inge- lijfd. Men verwacht de eerstvolgende oproeping te gen de tweede helft der maand Mei. In den vroegen morgen van den 4 dezer werd te Almelo gevankelijk binnengebragt de heer de J. v. A. ontvanger der rijks belastingen te Glanerbruggebeschuldigd ter zake van oplig- ting. De ontvanger had juist des avonds eene partij aan eenige zijner vrienden gegeven, toen de po litie binnentrad om hem te arresteren. Zijne echt- genoote is naar men verhaalt door dezen toe stand zoo ontsteld geworden dat zij titans waan zinnig is. MEPPEL, 9 April. Gisteren morgen kwam hier de justitie van Assen en begaf zich vervol gens naar Hoogeveen., teneinde aldaar op het postkantoor onderzoek te doen naar een vermis ten brief met ƒ300 geldswaarde. Het gevolg daarvan is geweestdat de brievengaarder van dat kantoor onmiddelijk door de justitie in arrest is genomen en gevankelijk naar hier en vervolgens naar Assen is overgebragt. Sedert eenigen tijd waren er verschillende brieven met geldw aarde niet aan het adres bezorgdwaaromtrent onderschei den malen onderzoek door de justitie bij verschil lende postbeambten was gedaan, zonder dat men den dader kon ontdekken. SNEEK, 14 April. Ter voorziening in de vacature ontstaan door het bedanken van ds. P. van Limrnikwerd gisteren avond door den kerkeraad der Ned Herv. gemeente alhier, uit het vroeger opgemaakt 12- tal predikanten, het volgende alphabetisch gestel de 6tal gemaakt I. Cramer te Charlois, I. W. P. Feith te Midden Beemster, L M. Kolf te Dalfsen E. II. van Leeuwen te Vreeland, D. G. M Roldanus te Oostzaan, I. van Wilzenburg te Bergen-op-Zoom. IJLST, 12 April. Ds. Abraham Dirk Thuijn de Lignij heeft het beroep bij de Ned. Herv. gemeente alhier aangenomen. LEEUWARDEN, 10 April. Van rijkswege is heden alhier aanbesteed het uitvoeren van de vereischte werken tot herstelling der door de stormvloeden van 20 en 21 Januarij jl. veroor. raakte schade aan de rijzen beslag en steenoe- verwerken op het eiland Ameland. Gezegd werk is aangenomen voor f 19,000 door S. R. Kupe- rus te Stavoren. Z. M. heeft o. a. herbenoemd tot kanton- regters: te Heerenveen, mr. J. Bieruma Oosting en te Bolsward mr. C. Wichers Wierdsma. LEEUWARDEN, 13 April De commissie tot het afnemen der onderwijzers examen heeft woens dag jl. hare taak begonnen en tot en met zalur- dag geëxamineerd 37 als hulponderwijzers, 15 als hoofdonderwijzers3 voor het teekenen en 3 voor de gymnastiek. Van de eerstgenoemden zijn vrijdag toegelaten: Pieter Aitema te Tjerk werd Johannes van Boertim te Dokkum, Leonard Jans Bos te Harlingen Pieter Gerrit len Cate te Sneek, Gerrit Dijkstra te Marum, Johannes Feenstra te Heerenveen Johannes Feenstra te Weidum IJle Feenstra te Wijnjeterp, Thijs Cornelis Feenstra te Franeker, Rinse Haanslra te Heerenveen, Frede rik Heeroma te Molkwerum, Johannes vd Heide te Weidum, Jan Heemstra te Munnekezijlen A driaan Willem Jaarsma te Dokkum, FokkedeJong te Franeker, Willem Kuiper te Wolvega, Johan nes Leopold te Surhuislerveen, MartenSiebe Mna- kal te Sneek, Hendrik Abeles Meijer te Heeren veen, Anne Minkema te Heerenveen, Pieter Mo lenaar te Sneek, Jan Posthuma te Lippenhuizen, lloite Postuma te Tornaard, Bartele Prins te Hol- werd, Anne de Vries te Leeuwarden en Corne lls Wielsma te Sneek. Heden zijn acten Voorts zijn heden onderzocht 4 voor de wis kunde, 3 als hoofdonderw ijzel es en 1 als hulp- onderwijzeres. Morgen heeft het onderzoek voor vreemde talen plaats. Jl. donderdag zijn te 'sllage overleden de heeren mr. M. Wiardi Beekman, vroeger minis ter voor de Herv. Eeredienst, laatstelijk lid van den Raad van Stateafdeeling Justitieridder van de orde van den Ned. Leeuw en W. D. A. M. baron van Brienen van de Groote Lindt, ridder van verschillende orden UIL MM. de Koning en Koningin, alsme de de overige leden der koninklijke familie, heb ben na het vernemen van den dood van den heer van Brienen, dadelijk bij mevrouw de douairière van Brienen een bezoek van rouwbeklag afgelegd. Ten gevolge van het sedert kort ingevoerde rcgtstreeksch goederenvervoer tusschcn Oostenrijk en Nederland zijn verscheidene wagens met kof Heden zijn acten van toelating uitgereikt: voor het teekenen aan Auke Hoekstra te Wijnjeterp voor de gymnastiek aan Siederus Henderikus Huls- hoff te Harlingen, Sijtzc Guillaume Schippers al daar en Inne Visser te Sneekvoor nuttige en fraaije vrouwelijke handwerken aan Aaltje van der Mculen te Sneek en Sipkje Schilstra te Harlingen en voor nuttige handwerken aan Imkje Balt te LeeuwardenTrijntje Durks Gort en Aukje Wij- brandus te Franeker (voor dit vak is niemand af gewezen). ITALIË. Als gisteren luiden ook heden de Poolsche berigten zeer gunstig voor den opstand. Deze breidt zich al meer uiten de vrijkorpsen, die voor de onafhankelijkheid des lands strijden ontvangen steeds aanzienlijke versterkingen. In geheel Polen verdubbelt de geestdrift der patriot ten en op den eersten Paaschdag is te War schau een collecte ten behoeve van den opstand gehouden die meer dan 100,000 roebels heeft opgebragt. Bij het gemeenschappelijke maal dat gewoonlijk ter viering van het Paaschfeest gege ven wordt, hadden al de gegoede familiën de werklieden en de behoeftigen uitgenoodigd met hen aan den disch te zitten. Ook in het buiten land inzonderheid in Italië neemt de belang stelling in der Polen lot toe De ex-dictator van Zuid - Italië heeft een schriftelijke oproeping aan de Italianen uitgevaardigd om geldelijke bij dragen voor de Poolsche zaak te stortenen zij nerzijds heeft Mazzini uit Londen een gelijke op- eisching gedaan. C' SHEERER COURANT. N ir. j. 0- I, n r s Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad f 1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65 ik in >0- <5 /an /e- ijft en rd er- Ier er ri- a- or en T. at- L- te ar ■2 it fi ll i| 1-1 er 'ri i- - Advertentiën van 1 tot 4 regel», gewone letter 40 <t voor eiken regel daarenboven 10 cis. behalve 35 ets. ze gelregt voor iedere plaatsing. .O et se a- d. T” tde ‘e- len roo e-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1