NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-IILAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK, ■■MBBnanssBaaRSaeen^ V ZATURDAG den 18 April. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD JAN SNEER MAANDAG den 20 APRIL 1863, des voormiddags ten 11 uur. 1863 No. 31 h—-- BINNENLAND p BUITENLAND Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 et voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. ze gelregt voor iedere plaatsing. St. TSt het de ase ine len rijs het de ran ke rnen Naar 4 het ‘he je- ran :eft De lle- rski n- erl eii i-| r4 ijn Ier r" ide ‘e- len loo e- ijfl en I e- 1 PUNTEN TER BEHANDELING. Missive van de Plaatselijke Schoolcommissie be trekkelijk het locaal voor de eerste Burgerschool. Besluit tot onderhandsche verhuring van een plek grond. Idem tot het geven van belooning voor hel alphabetiseren der registers van belastingen. Idem omtrent het kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1863. Idem van goedkeuring der overeenkomst be trekkelijk den Singel. Rapporten over Cath. en Israëlitisch Armbestuur. Procesverbaal van verificatie der Gemeentekas. Missive van de benoemde vroedvrouw om uit stel van hare overkomst. Rapport over het voorstel tot verhooging van de begrooting voor de Stads algem. Armen over 1862. Vei slag van den toestand der Gemeente over 1862. hield. De welbekende F. Verschuur Pz. van Am sterdam zich noemende directeur eener veron derstelde waarborgmaatschappij de Adelaar, had doen dagvaarden den persoon van J. F. Jansen te Harlingen, wegens weigerachtigheid in het be talen eener premie als geassureerde over hetjaar 1861. Voor den eischer was verschenen mr. S. de Swart, advocaat te Leeuwarden; de gedaagde bepleitte zelf zijne zaak. Nadat in twee zittingen de zaak in kwestie tamelijk uitvoerig was bespro ken en de gedaagde bij die gelegenheden de an tecedenten der maatschappij en van den directeur in het noodige licht had gesteld volgde den 8 dezer de uitspraakwaarbij den eischer Verschuur de eisch werd ontzegd op gronddat volgens den gedaagde deze zaak door den eischer als ee rie zaak van koophandel was behandeldgelijk ook behoorde, maar de vooronderstelde maat schappij de evenzeer noodige koninklijke sanctie miste. Volgens eene nu onlangs door Z. M. den ko rting genomene beslissing mogen de onderwijzers het bedoelde onderwijs niet verstrekken dan na goedkeuring door heeren gedeputeerde stalen naai de rekeningen van het Roomsch miste. Daar vele personen ook met den gedaag- I de in het zelfde geval verkeeren en dus evenzeer aan de aanvallen van Verschuur bloot staan zal de goede burgerij deze uitspraak zeker niet on verschillig zijn. BREDA, 12 April. Even als in vorige jaren zullen ook nu weder de kadetten der koninklijke militaire akademie van het 3e en 4e studiejaar het kamp op de Teteringsche heide van 1 Junij a. s. tot 15 Julij daaraanvolgende betrekken om aldaar practische oefeningen uit te voeren. Uit de omstreken van Breda worden reeds aardbeziën in broeikasten getrokkennaar Lon den vervoerd. De moestuinen staan er over heerlijk. Als een bewijs van het groeizame weder deelt men verder mede, dat in den omtrek van Sche- veningen reeds morilles zijn gevonden. Gewoon lijk ziet men deze op zijn vroegst eerst in de laatste dagen van April of in het begin van Mei. Bij de ingezetenen van Alkmaar worden nu afdrukken rondgezonden van een adres aan Z. M. Alexander IIkeizer aller Russen ten gunste der invoering van den constitutionele!) regerings vorm in Polen. Een achttal ingezetenen plaat sten in alphabetische orde hunne namen onder een enkel woord tot aanbeveling. Weldra zal eene Fransche vertaling het eigenlijke adres ter onderteekening worden aangeboden. ZUTPHEN, 12 April, lieden namiddag, om streeks kwart voor tweeënkwam als gewoon lijk, de diligence van van Gend en Loos, corres ponderende op den eersten trein van Amsterdam naar Arnhem aan. Naauwelijks was de wagen de schipbrug gepasseerdof de voorste as brak en een der kleine wielen gleed af. Dit verwek te een grooten schrik onder de reizigersdie er echter gelukkig zonder letsel afkwamendewijl de diligence, ofschoon op zijde rakende, op den weg bleef staan. Ware dit ongeval een paar se conden vroeger op de smalle hulpbrug gebeurd ijst over de waarschijnlijk treurige gevolgen I wij vernemen gebeurde gisteren nagenoeg hetzelfde voorval met de diligence van Deventer op Zutpheneven voorbij het dorp Gorsselzoo dat de passagiers zich moesten getroosten hier heen te loopen. Sommigen beweren, dat de voor ste wielen dier rijtuigen te klein zijnen schrij ven hieraan het voorgevallene toe. Al de landerijenafkomstig van de voorma lige geestelijke beurs te Rossumzijn in 102 perceelen verkocht voor ƒ219,850. Zij waren zegt men, geschat op ƒ100,000. AMERIKA. De Amerikaansche dagbladen be helzen berigten omtrent de ontdekking van ver- 1 scheidene nieuwe goudvelden. liet meest vet- j diende die aan de rivier Boise en Cariboo de aandacht. Aan ue rivier »o:se is reeus mimen y zes weken eene stad” van 150 huizen met re- t gelmatige straten gebouwd. lïet district moet I zeer uitgestrckl zijn en goud en zilver bevatten. I Tn den New-York Times leest men, dat de kwestieom voor de aanstaande zomermaanden den noodigen voorraad ijs te hebbenvan groot gewigt wordt, daar de zachtste winter, die Ame rika ooit heeft gehadten einde spoedt. Naar de gemaakte berekeningen toch is de voorhanden zijnde voorraad op verre na niet voldoende om aan de behoefte der verbruikers in Amerika te voldoen daar gelaten nog de duizenden in an dere werelddeelen. Dat de verzending van ijs in het westelijk halfrond niet onbelangrijk is, blijkt o. a. hieruit dat een enkel huis te Boston jaarlijks niet minder dan 80,000 tonnen uitvoert. New- York en Boston zijn de grootste ijsmarkten voor het Westen en jaarlijks worden minstens 400,000 tonnen in met dat doel gebouwde huizente Rockland Lake, Hudson River en andere plaat sen opgeslagen. ITALIË. Uit Napels wordt gemelddat dezer dagen te Capura het lijk van den kardinaal van Caprera ten toon gesteld en door eene aanzien lijke menigte bezigtigd is. Deze kardinaal wordt voor heilig gehouden en de menigte drong zich om dien katefalk te zamen. Eensklaps begon het lijk zich te bewegende verschrikte menigte vlugt- te en riep dat er een wonder was geschied. Al leen een soldaat der bersaglieri was minder ver schrikt en bleef staan. Toen de menigte zich had verwijderd ligtte hij het lijklaken op en vond een levend persoon onder het laken plat op den grond liggen en het lijk in beweging brengen. De berigtgever voegt er bijdat de justitie een onderzoek heeft ingesteld en dat zijdie deze ver- tooning hebben georganiseerdgestreng zullen worden gestraft. GRIEKENLAND. Te Athene heeft de Fran sche gezant bekend gemaaktdat zijne regering de keuze van den nieuwen koning goedkeurt. Niettegenstaande de nationale vergadering prins Wilhelm van Denemarken met algemeene stem men lot koning heeft verkozen blijft de bevol king nog omtrent hem onverschillig. De afgevaardigden hebben een besluit genomen, waarbij eene bezoldiging van 300 drachmen maan delijks aan ieder hunner wordt toegekend. Daar op is een oproer uitgebarsten waarbij de glazen bij hen die de motie hadden gedaan zijn inge worpen. Vele ambtenaren wier bezoldiging door de nationale vergadering was verminderd600 gewapende nationale gardes en vele officieren o. a. de zoon van Kalergisbevonden zich aan het hoofd van den opstand. Nu is de nationale vergadering sedert eenige dagen geschorst en vele leden willen hun ontslag nemen. Een hondertal Grieken hebben aan den Engel- schen gezant bij de Porte een dankadres overhan digd voor hetgeen Engeland ten behoeve van Griekenland heeft gedaan. Een soortgelijk adres van 120 Grieken, met den zoon van generaal Kalergis aan het hoofd is aan den Franschen gezant, den heer Detnoustierter hand gesteld, uit erkentelijkheid voor hetgeen Frankrijk geheel belangeloos heeft gedaan voor de Grieksche zaak. In dit alles wordt de hoop te kennen gegeven dat Griekenland met Frankrijks magtige mede werking eene betere toekomst moge te gemoet gaan. DÜITSCHLAND De keizer van Rusland heeft gelijk men weeteene amnestie uitgevaardigd voor de opstandelingen in Polen en in de westelijke pro- vinciënmits zij vóór 13 Mei de wapens zullen neerlegen. Ziedaar eene schrede van den keizer lot toenadering; wel te verstaan, indien ’t niet waar is, dat de aanvoerders «an den opstand, gelijk men wiler van zijn uitgelaten. Tot dusverre kennen wij den tekst van die amnestie nog niet. Maar ook het is den Polen minder te doen om eene amnes- 1 tie, dan we! om vervulling der beloften, door Aan de rivier Boise is reeds binnen keizer Alexander I zoo plegtig gedaan. En voldoet dan het manifest, waarbij de amnestie verleend wordt voor zoover bekendaan dien eisch In geenen deele. De geoctroijeerde instellingen ten uanzien SNEEK 17 April. Door de provinciale commissie van geneeskun dig onderzoek en loevoorzicht in Friesland zijn den 13 en 14 dezer, na afgelegd examen o. a. bevorderd lot heelmeester ten platten lande de hee ren L. II. Wigersma en P. van Rijgcrsmaen tot vroedmeester de heer S. Nieboervroeger reeds als heelmeester ten platten lande loegclaten. Op aanschrijving van de synode der Her vormde kerk in Nederland gaan sommige kerken raden er toe over om tegen eene geldelijke te gemoetkoming aan de onderwijzers bij openbare scholen op te dragen hel geven van onderwijs in koraalgezang en bijbellezen. aanleiding van art. 24 der wet van 13 Augustus 1857 Staatsblad no. 103. LEEUWARDEN, 16 April. Gisteren zijn door de commissie tot het afnemen der onderwijzers examens aclen van toelating uitgereiktals hoofd onderwijzeres aan Janke Romein te Leeuwarden en Aukje Wijbrandus te Franeker, afgewezen ee ne; in de beginselen van het Franschvolgens art. 1 aan Tjeerd Hoekstra te Sneek, Jan Kos ter te Harlingen en Johannes de Vries te Bols- wardafgewezen één; in het Fransch, volgens art. 72, aan Theodore Henry White te Leeu warden in de beginselen van het Hoogduitsch volgens art. 1aan Jacob Heeringa te Leeuwarden en Catharina Rouline Roldanus id.afgewezen één in de beginselen van het Engelseh, volgens art. 1 aan Jan Koster te Harlingen en Anna Charlotta Frederika van Os te Dokkum, afgewe zen twee; in de beginselen der wiskundevol gens art. 1 aan Cornelis Bartstra te Dragten, Jan Jaarsma te Sneek, Eliza Luitsz te Harlingen en Cornelis Wijnands te Leeuwarden. Als hoofdonderwijzer aan Marten Jans Bakker te Oldeholtwolde, Jellc Bergsma te Oude-Biltzijl, Eelke Uilkes Blaauw te LangezwaagCornelius Samuels Gal te Hommerts, Pieter Groustra, te IrnsumPieter Cornels Johannes Lapidolhte Wommels en Karei de Vries te Foudgum afge wezen acht. Dezer dagen is door den kantonregter in hel kanton Harlingen beslissing genomen in eene zaak die veler aandacht in hooge mate bezig A SHEERER COURANT. <0 et l .1 k Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco 1.65

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1