NIEUWS- EN ADTEIITENTIMUD VOOR DE STAD EN DET AIIIIOMIISSMEM' SKEEK. zllïv i? -I I J rJ 1863 Ao. 32 60. W OENSDAG den 22 April. 18<le Jaargang. FF i I eJ ej i-| V* r - i SNEEKEB land BINNENLAND :n. BUITENLAND I. ADVERTENTIE». Mr. J. B. VOS, 7 1 het de ran Ve nn ’u oor •ko« van lam. Voorspoedig bevallen van een’ 1 o o n M. KRAIJ—SüstriW- Sneek 21 April 18G3. n- ijft én e- de ase ine len rijs St. rst het het rhe je- van reft De lle- rski ran er- or al ad. a] ar id. 3- 1 Advertentiën van 1 tot 4 regels/^ew^no letter 40 ci voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. zo gelregt voor iedere plaatsing. genoemd gebouw door onzen burgemeester nog niet is voldaan, en naar wij vernemen, maakt ons gemeente-bestuur zwarigheid om daaraan ge volg te geven zoolang in deze zaak niet door bet wettig gezag beslist zal zijn. De vossen schijnen tegenwoordig in enkele streken vrij talrijk te zijn. Op eene klopjagt de zer dagen bij Wedde in Groningen gehouden zijn er niet minder dan acht geschoten. Door wijlen vrouwe Cornelia Schellinger douarière van mr. P. Steijn, zijn bij hare uiterste wilbeschikking van 26 Januarij 1774 bepalingen gemaaktwaardoor een fonds werd gesticht ten behoeve van officiers- en predikants-weduwen. Uit dat fonds knnnen een zeker aantal weduwen begunstigd worden met eene jaarlijksche toelage van ƒ200, indien zij namelijk worden toegelaten om de nu en dan openvallende plaatsen te ver vullen waarvoor zij zich behooren aan te melden thans bij Z. E. den minister van financiën. Al len zoodanige weduwen, die tot het Nederduitsch Hervormd kerkgenootschap behooren en wier in komsten niet meer dan 500 in het jaar bedra gen. Men verneemtdat genoemde minister eer lang zal overgaan tot de begeving van eenige toe lage uit het gemelde fonds. p O o Wegens vertrek naar elders worden zijdie iets te vorderen hebben van den ondergeteekendeverzocht daarvan uiter-. lijk Donderdag e. k. aangifte te doen. Sneek 21 April 1863. Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaterdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco yi.65 ijn Ier r- ide ‘e- len :oo e- Heden overleed ANTOINETTE JOHAN NA 2'Zj, jaar oud, innig geliefd Dochtertje van Mevrouw de Wed. I’. .1 COSTERUSWitteveen, Sneek, 18 April 1863. SNEEK 21 April. Bij koninkl. besluit van den 16den April no. 56 zijn benoemd tot regterlijke ambtenaren ter beschikking van den gouverneur van Suriname de heeren mr. P. Alma advocaat en Secretaris der gemeente Culemborg, en mr. J. B. Vos, reg- ter bij de arrondissements-regtbank alhier. Blijkens het thans verschenen programma zal het 18e Nederlandsch Landbouwkundig Congres te Leeuwarden worden gehouden van 23 tot en met 26 Junij aanstaande. De verdeeling is als volgt Dingsdag 23 Junij. Ontvangst der leden door het bestuur des namiddags 6 ure in de groote zaal van het gemeentehuis. Zamenstelling en vergadering der afdeelingen ten 6'/2 ure. Woensdag 24 Junij. Vergadering der afdeelin gen des voormiddags 9 ure Opening der alge- meene vergadering in de groote zaal van de so ciëteit Amicilia te 11 ure. Vergadering der af deelingen des namiddags 6 uur. Donderdag 25 Junij. Vergadering der afdeelingen des voormid dags 9 uur. Algemeene vergadering ten 11 uur. Vergadering der afdeelingen des namiddags 6 uur. Vrijdag 26 Junij. Vergadering der afdee lingen des voormiddags 9 uur. Algemeene ver gadering ten 11 uur. Sluiting van het congres, indien de werkzaamheden afgeloopen zijn. Ge durende het congres zal van wege de Fritsche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt eene ten toonstelling van vee, voortbrengselen van en werk tuigen voor den landbouw worden gehouden. De feestelijkheden die door het gemeentebestuur in den Prinsentuin enz. zullen worden gegeven zullen nader worden bekend gemaakt. Men verneemt, dat de gemeenteraad van Amsterdam, ondersteund door eenige kapitalisten zich de zaak van de doorgraving zal aantrekken, ten einde te verhoeden, dat de hoofdstad langer verstoken blijve van hel bezoek van Z. M. den koning. Ofschoon wij dit belangrijk berigt van eene allezins geloofwaardige zijde ontvangen mee nen wij het toch onder reserve te moeten mede- deelen. Den 18 dezer zou te Amsterdam het mu scum Fodor voor het publiek worden geopend Dal museum bevat een aantal uitstekende voort brengselen van de meest gevierde kunstschilders der moderne scholen van niet minder voorlref felijke teekeningen van de groote meesters der oude zoowel als moderne scholen en van eene lijke verzameling etsen en gravuren. Deze kunstschatten, door den heer Fodor in een betrekkelijk gering aantal jaren bijeengebragt, zijn door hem aan de stad Amsterdam gelega teerd. AMSTERDAM. 19 April. Men verneemt, dat onder dagteekening van den 14 dezer Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, als voorzit ter der hoofdcommissic tot oprigling van een Na tionaal Gedenkteeken voor November 1813 enz.de volgende circulaire heeft gerigt aan de plaatselij ke commissiën De heeren leden der hoofdcommissie hebben mij in hare vergadering van heden als hunnen wensch voorgedragen en door haar is vervolgens vormelijk beslotenomovereenkomstig mijn denkbeeldde heeren die door de plaatselijkc commissie van Amsterdam en Rotterdam en door die der provinciale hoofdsteden bij de hoofdcom missie zullen worden afgevaardigd als medeleden aan te nemen. Teneinde voorts nu de geest der natie zich voor onze zaak heeft verklaard mede te gemoet te komen aan het gevoelen van hendie aan de hoofdcommissie zouden wenschcn verbonden te zien de namen der historische personendie van Nederlands herboren onafhankelijkheid de eerste grondleggers waren, is, op voorstel vandenheer J. Kooy beslotenom op zoodanige wijze als door mij het voegzaamst zou worden geoordeeld de betrekking van eerelid bij de hoofd-commissie, met regt van stemmingvan wege de hoofdcom missie op“te dragen aan een der nazaten van w ij len Adam Frans baron van der Dnyn van Maas dam Gijsbert Karei graaf van HogendorpLeo pold graaf van Limburg Slirum en jonkh. mr. Jo hannes Melchior Kemper. Het verheugt mijde overbrenger te mogen zijn dezer tijding, die veler wenschen zal bevre digen, maar tevens getuigenis geeft van de zui ver vaderlandslievende beginselen der hoofdcom missie. Zeer aangenaam zal het mij zijnwanneer uwe commissie alsnu onverwijld mogt kunnen over gaan tot de benoeming van haren afgevaardigde. Het berigt daarvan wordt door mij met belang stelling te gemoet gezien.” Aan de commission te Amsterdam Utrecht en 'Maastricht, die zich om verschillende redenen nog niet hadden geconstitueerd, zijn bijna eenslui dende circulaires gezonden. De s Gravenhaagsche plaatselijke commissie heeft zich eindelijk geconstitueerd maar tevens zijn als leden uitgevallen de heeren de Casem- broot, vd. Duyn Fagel Heemskerk Bz v. Ho gendorp Jochems v. Limburg Strirum Lucas Mackay, v. Pallandl en v. Rechteien 1 Voorwaar een krachtig protest tegen de wijze, waarop ee ne nationale beweging geleid wordt 1 En alsof dit nog niet voldoende warehebben de overige leden besloten aan den koninklijken voorzitter der hoofd-commissie schriftelijk te verklaren, „dat de vergadering hare ernstige bezwaren niet mag onthouden en zich niet in allen deele met het programma der hoofd-commissie kan vereenigen vooral ook, om de uitsluitende rigting, met be trekking tot de nijverheid daarin opgenomen. Te Utrecht had men zóó zwaarwegende bezwaren te gen de zamenstelling der hoofd-commissie die zichzclve heeft opgeworpen, dat men met groote meerderheid van stemmen geweigerd heeft zich te constitueeren. Prof. Vreede heeft zelfs in dien geest een brief aan prins Frederik geschreven. Bijna overal elders zijn dezelfde bezwaren open lijk uitgesproken En evenwel heeft de hoofd- commissie haar eigenmaglig aanvaard mandaat niet nedergelegd. Men berigt, dat zich dezer dagen te Breu- kelen eene commissie zou gevormd hebben, wel ke zich ten doel stelt, Ie onderzoeken, in hoe verre er mogelijkheid bestaat tol droogmaking van veenpiassen onder Breukelenveen en Loos- drechtter grootte van omstreeks 1600 bunders. Te oordeelen naar het verslag dal daarover ce- nige jaren geleden, is opgemaakt, zal die zaak, hoe wenschelijk ook niet kunnen tot stand ko men dan door belangrijke subsidiën. Wij hopen en vertrouwen, dat, door de zamensteliing der commissiewaarborg wordt gegeven voor een goede uitvoering In dat geval zal de regering ongetwijfeld de pogingen van eene zoodanige commissie ondersteunenwant de nuttigheid van soortgelijke ondernemingen kan bij niemand eeni ge tegenspraak ontmoeten. Wij vernemen dat de beroemde Engelsche prediker, de wcl-eerw. heer Spurgeon aanst. Woensdag, den 22 dezer, in de Willemskerk te ’s Gravenhage als voorganger zal optreden. TIEL 15 April In de meeste dagbladen der vorige week werd een berigt opgenomen van den volgenden iidioud Onlangs heeft de burge meester te Tielin naam des konings met ke ten en slot een particulier gebouw doen verzege len bestemd voor bijbellezing en evangeliesatie. Naar aanleiding daarvan werd een request inge diend aan den minister van justitie. Thans deelt men mededat door Z. Exc.na gedaan onder zoek aan den burgemeester is gelastde geslo- tene zaal te ontsluiten Als een vervolg op bo- I venstaande kunnen wij mededeelen dat tot he den aan den gegeven lasttot ontsluiting van RUSLAND. Het besluit van keizer Alexander ten opzigte van de te verleenen amnestie heeft in Polen een ongunstigen indruk gemaakt. Het revolutionair comité heelt de amnestie verworpen en de bevolking aangemaand om de wapenen niet neder te leggen vóór z j hare onafhankelijk heid verworven heeft en ook voortaan geene door de Russische regering opgelegde belasting te betalen. Het heeft tevens tot de Polen die zich bij de Russische armee in dienst bevindeneene oproeping gerigt om tot de insurgenten over te loopen. KRAKAU, 15 April. Kolonel Cieszkowski die bij Rroscenzin gekwetst werd is te Sesnian- kj op een adelijk kasteel door de Russen ver moord die ook den zoon van den eigenaar van dat kasteel hebben gedood ofschoon bij geheel weerloos was. Een manifest van het nationale bewind is ver schenen waarin men het volgende leestWij hebben de wapenen opgevat voor de vrijheid en onafhankelijkheid des vaderlands niet voor be- driegelijke beloften van den czar. Wij nemen zijne genade niet aan en zullen voor viijheid en vaderland sterven." De stemming te Warschau is algemeen tégen elke schikking. VAN DE POOLSCHE GRENZEN, 15 April. Het revolutionnajre comité heeft Polen in 23 dis tricten verdeeld, die ieder 400 man moeten le veren. In elke plaats moet belasting opgebragt worden o. a. te Lodz 25,000 roebels te Czen- stochaw 10,000 roebels. In de districten zullen subcomités werkzaam zjjn om te zorgen voor de inning der belasting, het leveren van recrutenen voor de handhaving der strafwetten. '0 et >23 I 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1