NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-IILID 10011 DE STAD EN HET AIIIIOMISSEIIENT SNEEK. I 1863 Xo. 33 ZATURDAG den 25 April. 4 BINNENLAND BUITENLAND Het provinciaal p a Slechts vee zoo Er is in de- Men vindt Het kool- Ook allean- De aardappelen St. het de ran re lt et •he Je- tan >eft De lle- zski n- ej e, iJ rJ H ijn ter T- ide *e- len loo e- ijft 'en e- j de I ase 1 ine i len rijs I WEENEN, 16 April. De Osl Deutsche Post van heden behelst een uitvoerig hoofdarlikel over de op dit oogenbhk in Zweden en Noorwegen bestaande anti-Russische spanning, liet blad somt de vele grieven op, die Zweden tegen Rusland koestert, herinnert aan het belang, dat het te rugbekomen van Finland voor Zweden hebben zou, en voorspelt, dat indien Frankrijk en Engeland er toe besluiten mogten om aan Rusland den oor log te verklaren, zij den koning van Zweden vol komen bereid zullen vinden, orn, op voorwaarde van de wederaanhechting van Finland, hun bond genoot te zijn. BERLIJN, 21 April. De Schlesische Zeitung van heden meldt uit Ostrowo van gisteren: „In het district Kalisch breidt de opstand zich uit. Gisteren avond werd het garnizoen in opschud ding gebragtdaar de tijding was ontvangen dat een Russische patrouille van 40 man in de nabij heid der stad Kalisch in handen der opstandelin - gen gevallen is. De opstandelingen zijn daar 5000 man sterken de aanval op de stad wordt dagelijks verwacht.” OSTROWO 20 April. Bij de godsdienst oefening in de Katholieke gymnasiumskerk hieven de leerlingen in het gymnasium het Poolsche volkslied aanen daar zij zich legen de hun ge geven bevelen verzettenbesloot het collegia van docenten dadelijk alle klassen te sluiten. Per te legraaf is bij de hooge regering aanvraag gedaan om hare beslissing in deze. Het grensverkeer naar Kalisch is gestremd; aan niemand word het geoorloofd over de grenzen te gaan. BELG IE. Als eene onverwachte ontmoeting, mag wel de volgende in aanmerking komen. On der de Vlaamsche werkliedendie ten vorige» jare door de firma Rousselt Co. in Belgie wa ren aangeworven om naar China te worden over- gebragtbevond zich ook zekere Theodoor van Eycken. Wegens omstandigheden genoodzaakt zijne vrouw te Antwerpen achter te laten, begaf hij zich met zijne medegezellen op reis en arri veerde den 2 February jl. lerteedevan Shanghai*. Men kan dus denken hoe verbaasd hij stond op te kijken toen bij het naderen van den Chinee- schen wal, zijne vrouw hem in een bootje tege moet kwam. Het zonderling geval was inlusschen spoedig opgehelderd Onmiddellijk toch na zijn vertrek uit het vaderland was er een tweede schip naar China op reis gegaan. Zij vond gelegenheid aan boord van dien bodem tot het verriglen van eenige werkzaamheden te worden opgenomen en kwam alzoo reeds den 19 January tl Shanghae terwijl het schip waarop zich haar man bevond, door bekomen schade genoodzaakt was geweest eene Engelsche haven binnen te loopen alwaar het veertien dagen was opgehouden. De vrouw, alzoo vroeger in China aangekomenvervoegde zich terstond aan hel aldaar aanwezige bureau der genoemde firma en kreeg nog den zelfden dag, tegen 16 dollars per maand, eene betrek king als naaister en huishoudster bij do echtge- noote van den Engelschen consul. Deze dame vond het geval zoo belangwekkend, dat zij bij de aankomst v. Eycken ten spoedigste eene boot liet halen en daarin met hare nieuwe huishoudster plaats namom van de plotselinge verrassing ge tuige te zijn. PARIJS. Dezer dagen viel op den spoorweg tusschen Saint-Rephael en Cannes een verschrik kelijk ongeluk voor. Een locomotief was door het bestuur afgezondenen daarop bevonden zich eenige ambtenarendie in last hadden den weg te inspecteren. Kort na het vertrek geraakte de lokomolief uit het spoor en viel in een diepte van meer dan 25 elten gevolge waarvan do eerste machinist het leven verloor doordien zijn hoofd van den romp werd gescheiden en al de overige personen bekwamen meer of minder ern stige verwondingen. SNEEK 24 April. De commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt in deze provincie heeft dingsdag jl. bevorderd tot apotheker, de heer T. Risselada alhier. Hel provinciaal geregtshof van Friesland heeft maandag jl. een manspersoon veroordeeld tot 5 jaar tuchthuisstraf, wegens feilelijkemet geweld ondernomen en uitgevoerde aanranding der eerbaarheid gepleegd jegens een persoon van het vrouwelijk geslacht. LEEUWARDEN, 21 April. Uit het bestaande twaalftal van predikanten is heden door den al- gemeenen kerkeraad der Nederduitsche Hervorm de Gemeente alhier het navolgend alphabetisch gestelde zestal geformeerd dr. J. G. R. Acquoy te Koog aan de Zaan B. ter Haar Bz. te Nij megen H. de Jager te Brielle dr. G. H. Lamers te ScherpenzeelIL W. Terpstra te Zaandijk en J. van Witzenburg te Bergen-op-Zoom. Dingsdag 28 April zal het drietal worden op gemaakt. FRANEKER, 20 April. Overal in den om trek begint het koolzaad te bloeijen en over eeni ge dagen zal het in vollen bloei staan. In den regel begint het zaad eerst nagenoeg veertien da gen later te bloeijen Ook staat het bij uitstek schoon en krachtigzoodat men zich met hoop op goede uitkomst vleit. Er is dit jaar veel land met koolzaad bezet in den omtrek. 's GRAVESANDE 19 April. De vooruitzigten op de vroege aardappelen zijn zoo gunstig, ais men die maar kan verlangen. Reeds hu staan de aardappelen mooi in de rij en komen er geene nachtvorsten dan zal men in Mei reeds druk aan het wroeten zijn. Z. M. de koning heeft den burgemeester van Amsterdam gemagtigd bekend te makendat Z. M na gehoord te hebben de inlichtingen door den burgemeester omtrent de deelneming in de kanaalmaatschappij gegeven het gewoon be zoek aan de hoofdstad bepaald heeft op donder dag 30 April a. s. De minister van binnenl. zaken, overwegen de, dat het met de pliglen van de ambtenaren bij den rijkstelegraaf onbestaanbaar isdat zij zich belasten met hel leveren van nieuwstijdingen aan dagbladen en dat de wetenschap daarvanbij het publiek en inzonderheid bij de afzenders en geadresseerden van dagbladberigten het zoo noo- dige vertrouwen op de onschendbaarheid van het geheim der telegrammen zou kunnen verzwakken, heeft bepaald: 1) dat geen der ambtenaren bij deu rijkstelegraaf, middellijk of onmiddellijk, nieuwstijdingen aan dagbladen mag bezorgen of tot de redactie dier bladen in eenige betrekking staan, en 2) dat van de kennisneming dezer be schikking door eene verklaring met eigenhandige onderteekening der ambtenarenin de agenda’s der kantoren behoort te blijken. De tweede kamer der staten-generaal is tot hervatting van hare werkzaamheden bijeengeroe pen tegen dingsdag 5 Mei a. s. Een bij het departement van koloniën ont vangen regeringstelegram, gedagteekend Buiten zorg 14 Maart, luidt: In Madioen en Soerabaija hebben overstroo- mingen plaats gehad. Overigens niets buitenge wóons.” - Jl. donderdag namiddag woedde boven Roer mond en omstreken een hevig onweder. Te Heel sloeg de bliksem in den kerktoren, enrigttedaar eenige schade aan. Te Vlodrop sloeg de bliksem in een huis, doch bragt gelukkig geene schade te weeg. Eene vrouw evenwel, die uit een te genover liggend huis het inslaan des bliksems be merkteschrikte dermate, dat zij onmiddellijk daarna ziek werd en weldra in levensgevaar ver keerde Te Thorn was een man bij het ontstaan van hel onweder op zijn akker bezig met spitten» hij stak de schop in den grond en ging schuilen in een nabij gelegen huis. Toen hij ter plaatse terugkwamzag hijdat de door hem gebruikte spade door den bliksem verbrijzeld en de grond op geweldige wijze omgewoeld was. Te Mont fort (Limburg) sloeg de bliksem door eene goot een huis binnen, wierp een kind ter aarde en drong vervolgens door het dak naar buiten, het bovenstuk van den gevel afwerpende en het dak- slroo in vlam zetlende. De brand werd echter dadelijk gebluscht. Twee ijzeren voorwerpen die er naast elkander aan den muur hingenwerden bij hel inslaan des bliksems zoo aaneen gesmol ten dat zij zelfs niet met inspanning van kracht konden gescheiden yvorden. In de zelfde ge meente keerden tijdens het onweder vijf menschen, hunne schoppen op den schouder dragende, huis waarts toen de bliksem hen eensklaps allen te i gelijk ter aarde wierp doch gelukkig zonder hun verder letsel toe te brengen. Donderdag avond trof de bliksem ook de stoomboot Willem lil, tij dens hare vaart van Arnhem naar Nijmegenzon der echter schade te veroorzakendaar hij langs het ijzer in het water werd geleid. De boot kreeg een geduchten schok en de stuurman voel de zijne handen van het roer afslaan. Visschers, donderdag morgen te Harlingen aan gekomen verhalen, dat den vorigen avond inde noordzee een hevig onweder woeddezoodat de bliksem niet van de lucht was en een stortregen langen tijd onverpoosd zich ontlastte. NIJMEGEN, 17 April. Een landbouwer uit Hemmen gisteren als getuige voor de regtbank alhier verschenen ter zake van een aldaar ge- pleegden diefstalontstelde zoo hevig bij het zien der beschuldigde dat hij door eene beroerte werd getroffen en naar het ziekenhuis overgebragt reeds dezen morgen is overleden. LAND VAN ALTENA 20 April, weinige menschen heugt het dal het vroeg in de weiden werd gebragt. ze streek thans overvloed van gras, dan ook bijna geen vee meer op stal, zaad staat in bloei en belooft veel, dere granen staan naar wensch. komen reeds op verscheidene plaatsen te voor schijn. MIDDELBURG, 20 April. geregtshof in Zeeland heeft heden uitspraak ge daan in de op 17 dezer voor genoemd hof be handelde zaak van Pieter Faasoud 26 jaren slager en rietdekker te Biervliet, beschuldigd van poging tot doodslag en van feilelijk en gewelda- dig verzet tegen bediende en beambten verkee- rende in de uitoefening hunner ambtspligten en het moedwillig slaan en schoppen van die beamb ten. Het hof heeft hem schuldig verklaard aan moedwillige verwonding of toebrengen van kwet suren waardoor geene ziekte of beletsel van te werken van meer dan 20 dagen is veroorzaakt gepleegd met voorbedachten radealsmede aan geweldigen en feiteiijken wederstand tegen veld wachters of bedienende beambten handelende ter uitvoering van de wet, gepleegd door een per soonzonder wapenenen hem te dier zake ver oordeeld tot eene correctionele gevangenisstraf van 4 jaren, alsmede in eene geldboete van ƒ25 en in de kosten. Een Engelsch tuinier zich grondende op de ontdekking van Liebig volgens welke in de as- pergieeven als in thee en koffij eene bijzon dere zelfstandigheid, theïne genoemd, voorkomt, heeft in die plant eene goede plaatsvervangster van de koffij willen vinden. Met de jongste sten gels (de aspergie zelve) gelukte dil nietdeze hadden een loogzoutigen smaakals zij tol eenen drank bereid warenmaar het gelukte hem wel met de rijpe zaden diegeroosterd en gemalen eene krachtige geurige koffij gaven, welke van den gewonen drank uit koffijboonen bereid niet dan moeijelijk te onderscheiden was. .0 et SNEEKER Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ct ▼oor eiken regel daarenboven 10 ols. behalve 35 ctti.ro gelregt voor iedere plaatsing. TSt het Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco /1.65 i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1