NIEUWS- EN ADI'EIITENTIE-RLAD VOOIS DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I 1863 No. 3ö WOENSDAG den 6 Mei. 18de Jaargang. BINNENLAND vee Oranje onmiddel- n o KERKMEIWS. van BUITENLAND n de ase ine ien rijs St. het •he je- ran •eft De lle- ?ski e- '1 n- ej 1 Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 c» voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. c« gelregt voor iedere plaatsing. hoods gestaakt had moeten worden. Een blik op de zalenwaar ten die tl vurige nacht met zijne herinneringen door e 'n i het vei geten verledene behoorde, dit nummer gaf bewijs van echt tact. I ijn ter 1de ‘e- len SNEEK 5 Mei. Zondag avond den 3 dezer trad Ds. P. van Limmik voor het laatst onder ons op en legde zijne Evangeliebediening neder. Hij deed het op hartelijke en indrukwekkende wjze met de uitboezeming en ontvouwing van den zoo gepasten als heilzamen wenscb dat de God des vredes, die den Heer Jezus Christus uit de dooden heeft opgewektons mogen volmaken in alle Christelijke deugden en werkdadige Godsvrucht, naar aanleiding van Hebr. 13: 20, 21. Getuigde die welsprekende toespraak en heerlijke zegenbede van regt Eyangelischen geest ea het de ran AMERIKA. In de staten der Unie worden de hartstogten des volks ten opzigte van het los barsten van een oorlog met Engeland door de regering zeer opgewonden. Door enkele bladen wordt hiertegen gewaarschuwd, daar het voikj, eenmaal sterk opgewonden zijnde, niet meer zou zij zich bevonden moest de gas den koninklijken prins overtuigen, dal prachtigen middag was gevolgd en dus tol De keuze van 1 prinselijken’ Ten half acht ure werd het bal in de mid denzaal geopend. Behoeft het gezegd te worden, dal de dans geanimeerd was en eene wandeling in dep schitterend en smaakvol verlichten tuin ni I tvl de minste genoegens van den avond be- SNEEK 5 Mei. Z. M. heeft benoemd tot procureur bij de arrondissements regtbank alhier mr. H. II Hiddinga, advocaat, en te Alkmaar mr. J. P. Kraakmanplaatsverv. kantonregter en advocaat aldaar. Donderdag den 30 Aprildes namiddags te half twee ure zijn HH MM. de koning en de koningin benevens Z. K. H. de prins van Oran je met gevolg uit de residentie te Amsterdam aan zijn te bedwingen. ITALIË. De ex-koningin van Napels bevindt zich thans weder te Rome. Men zegt, dat zij echter in het geheel niet met haren gemaal is verzoend, slechts op herhaald verlangen van den paus is teruggekeerd en spoedig weder naar Duitschland zal vertrekkenonder voorwendsel van de baden te moeten gebruiken. SPANJE. Een bijna ongeloofelijk gerucht zegt, dat de Spaansche vrouwen, die mede geteekend hebben op het adres aan de koningin van Spanje ter gunste van de om Protestantsch geloof tot galeistraf veroordeelden, geregtelijk vervolgd wor den ter zake van die onderteekening. Bedoeld adres zou namelijk door de koningin in handen van den minister van buitenlandsche zaken zijn gestelddie in overleg met zijnen ambtgenoot van justitie het moet hebben opgezonden aan het gereglshof ten einde, indien er termen zijn tot vervolging der adressanten, daartoe over te gaan. RUSLAND. De Donau-Zeitungeen orgaan van het Oostenrijksch gouvernement zegt onder anderen Alle berigten uit onderscheiden deelen van het Russische rijk gewagen van krijgstoerustingen op groote schaal. De geheele landmagt van Rus land en een groot deel van deszelfszeemagt moe ten op den voet van oorlog worden gebragt. Aan de zijde der regering wordt het zoo voorgesteld, als of deze toerustingen enkel een voorzorgmaat- regel zijn, maar in wel onderrigle kringen te St. Petersburg weet men zeer weldat die maat regelen voor een aanmerkelijk deel strekken moe ten om gevaren binnen ’s lands te verhoeden. Terwijl in Polen verdere vermeerdering der Rus sische krijgsmagt onmisbaar wordt geachtver spreidt de opstand in de westelijke provinciën des keizerrijks zich over een steeds grooter ter rein en hierdoor wordt het noodig telkens meer troepen derwaarts te zenden. Binnen in Rusland zelf zijn de zaken op zulk eenen voet, dat mili taire voorzorgmaatregelen er onmisbaar zijn. Er bestaat eene magtige geheime vereenigingdie overal in het rijk takken heeft en met alle mid delen en verlokselen de onbeschaafde volksmenig te voor hare doeleinden in beweging tracht te brengen." Van de Russische zijde wordt in Warschau het gerucht verbreid, dat eerlang voor het koningrijk Polen eene constitutie zal worden uitgevaardigd. Intusschen blijven de leiders der revolutie werk zaamom de gemoederen tegen alle schikking op te zetten. DENEMARKEN. In een brief uit Koppenha- ge aan de Berlijnsche National-Zetlung wordt ge meld dat al de Deensche oorlogschepen uitgerust en 6()00 man onder de wapenen geroepen zullen worden. WEENEN 1 Mei. Een van de liberale dag bladen van Weenen de Pressedeelt het vol gende berigt uit Insbrack van den 22 dezer me de. De Prolestantsehe ingezetene® dezer stad hebben zondag jt. voor bet eerst gebruik gemaakt van het regt lot vrije uitoefening hunner gods dienst dat hun door den keizer van Oostenrijk bij het patent van den 8 April 1861 is verleend. De leden onzer Evangelische kerkgemeente heb ben zich vereenigd ter gelegenheid eener doop- plegligheid, waarvoor de predikant Fischer uit Weenen was overgekomen. hoorde? Behoeven wij er bij te voegen, dat de soiree bijna malinéc werd en ook Z M. de ko ning het feest van zijnen zoon eerst tegen drie uur in den morgen verliet HOORN, I Mei. Op de groote voorjaars koe markt van gisteren waren omstreeks 400 stuks aangevoerd. Ofschoon het aangebragte vee over het algemeen zeer schoon en van goede kwaliteit waswas de handel evenwel zeer traag en de prijzen hoog. Te Scheveningen is den 26 April op het strand aangespoeld het lijk van een zeevarensge- zel hetwelk reeds zoodanig was vergaan, dat het hoofd geene vleeschdeelen meer bevatte en het overige gedeelte van het ligchaam door de klee- derendie bijna lompen waren geworden bijeen werd gehouden. Naar de kleederen te oordeelen, zou de doode een Engelschman zijn geweest. Hij is onmiddellijk in het duin begraven. Den 25 Januarij jl. is op reis van Macasar naar China op de Helenbank verongelukt de Ne- dtrl. ijzeren bark Partinux. Slechts 10 personen zijn gered; met het zinken der boot, kwamen de kapitein W. E. Hageman met vrouw en kind benevens 5 andere personen om, terwijl 23 Chi neesche passagiers, die zich met de barkas tracht ten te redden mede hunnen dood in de golven vonden. De gemeenteraad van Vlissrngen heeft den prijs van het gasdat daar geleverd wordt door de stedelijke gasfabriek verminderd van 20 cent op 15 cent per kub. el. Als eene zeldzaamheid deelt men uit’s Bosch mededat aanst. woensdag in de parochie van St. Jacobop het Hinthamereinde drielingen die den 31 Januarij jl. den ouderdom van 11 K. H. de prins van Oranje de gastheer I jaren bereikten, zonen van de weduwe van Heesch, hunne eerste H. Communie zullen doen. Te Groningen is in 71 jarige ouderdom overleden prof. F. C. de Greuve, emeritus hoog- leeraar in de letterkundige faculteit aldaar. Bij het Instituut voor Doofstommen te Gro ningen worden thans weder de noodige maatre gelen genomen voor de opneming van nieuwe kweekelingen bij het begin van den aanstaanden cursus. Dit jaar kunnen geplaatst worden alle doofstommen die in Augustus e. k. den ouder dom van zes jaren bereikt hebben en nog geen voile 15 jaren oud zijn. Aan de ouders die zulks mogten verlangen kan ook toegeslaan wor den hunne kinderen ten hunne koste buiten het instituut te doen verplegen, zoodat deze dan als exlernes het onderwijs bijwonen. Onvermogende kweekelingen worden gratis gehuisvest gevoed en onderwezen. Behalve die doofstommen welke reeds bij het instituut zijn aangegeven bevinden zich ongetwijfeld in ons land nog veledie wel in de termen vallen om geplaatst te worden maar voor welke nog geene aanvrage is gedaan. In het belang dier kinderen voor wie elk jaar verzuimd een onherstelbaar nadeel is wordt elk dfe met hun .bestaan bekend isverzochthet zijne toe te brengenteneinde zij niet langer van hel hun zoo noodig onderwijs verstoken blijven. Eene kennisgeving aan de directeuren van een departement van het instituutof aan de hoofd directie alhieris voldoendeom de noodige in lichting aangaande hetgeen er verder vereischt wordt te ontvangen. Wegens de nabijheid van den nieuwen cursus is eenige spoed allezins noo dig daar in den regel alleen bij den aanvang van het schooljaar nieuwe kweekelingen opgeno men kunnen worden. Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco /1.05 gekomen. Na aankomst op het paleis vertoonden zich de koning en de prins van Oranje onmiddel lijk op het balcon. Te 6 uren was er diner ten hove van 28 couverts. Den volgenden morgen gaf Z. M. audiëntie die druk bezocht werd. H. M. de koningin bezocht toen de Sophia school en het museum Fodor Z. K. H. de prins van Oran je bezocht in den loop van vrijdag de ambachts school van de maatschappij van den werkenden stand waar Z. K. II. geruimen tijd verfoeide. HH. MM. de koning en de koningin en Z K. H. de prins van Oranje werden beden dingsdag 5 Mei van Amsterdam in de residentie terugver wacht. In de op last van Z. K. H. den prins van Oranje door den heer Sorel op zoo prachtige wijze gedekoreerde zalen van het paleis op den Kneuterdijk, werd eergisteren avond door Z K II. eene soirée gegeven, die, naar de mededee- lingen van wie de eer hadden tot de gemviteer- den te behooren in luister en pracht alles over- tiof, wat welligt ooit in deze residentie was aanschouwd. Men kon dat trouwens verwachten daar Z. was. De geïnvileerden werden ten half zes uur d<>or Z. K. H. in de eerste receptiezaal op de hem eigen voorkomende wijze ontvangen., terwijl weinige oogenblikken later deze zich in de aan gienzende zaal de gelegenheid zagen gegund, om aan Z. M. den koning te worden gepresenteerd. H M. de koningin was door eene ligle ongesteld heid verhinderd het feest vóór acht ure met ha "re hooge tegenwoordigheid te vereerenterwijl diezelfde reden H. M aanleiding gaf zich reeds ten half tien ure te verwijderen. In de onmid dellijke nabijheid des konings werden HH KK. HH prins Hendrik, prins en prinses Frederik en prinses Maria nevens tal van dameshet corps d plomatiek en de hoogwaardigheidsbekleeders van het hof gezien. Nadat alle gasten tegenwoordig waren, zette men zich aan tafel in de vier en suite gebouw de zalen van het paleis in de voor dat feest di sgenaamde rosêe-zaal stond de disch waaraan de koninklijke familie en hofstoet zich plaatste®. D t een gulle en toch hoogst gedistingneertfe toon a ni het dejeuner heerschle behoeft wel geen be toog De leden van ons koninklijk Huis bezitten bij uitnemendheid den echten tact het hunnen gasten aangenaam te maken. Dat die ook Z. K. H den prins van Oranje eigen isbleek vooral to o de muziek van het regement grenadiers en jagi rs met het bekende talent van dit corps gelui ende het dejeuner het eerste nommer van hel pro ramma ten gehoore bragt dal geen ander was dan de ouverture van Aubers Gustave 111, die op het bal in de teeken akadeniie zoo onver- <r SNEEKER .JQ P T TSt het ijft 'en al i- ei i-l irj rl I ir- too e- —■cao i i r i -ir--r-. i .0 et COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1