NIEUWS- EN AIIVERTENTIE-DLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. '1 1863 No. 37 1 Stic Jaargan»^*^ ZATURDAG den 9 Mei. SEKENDMJKJXG. voor meester BUITENLAND P BINNENLAND SNEEK 8 Mei. Door den kerkeraad der Nederd. Hen. ge meente te Leeuwarden is tot predikant beroepen ds. B. ter Haar Bz. pred. te Nijmegen. n- erl ei| i -I ird rl het de ran ie- de ase ine ien rijs ijfl 'en e- St. •rst tiet liet •he je- ran :eft De lle- rski De zeven Kaapsche studenten, door eenige leden van het Leidsche studenten corps tot eene sub-commissie voor het gedenkteeken voor 1813 gekozen hebben hunne benoemingsbrieven onge opend aan het collegium teruggezonden en bij monde van een hunner op eene corpsvergadering verklaard bedoelde eer liever over te laten aan het collegiumdat zoo zeer nationaal gezind is. Het studenten-corps te Leiden heeft thans, na herhaalde vruehtelooze benoemingen tot leden eener commissie ter oprigting van een nationaal gedenkteeken voor November 1813. besloten, de uitnoodiging der hoofdcommissie te beantwoorden met de mededeeling, dat er bezwaar bestaat om eene voordragt van leden voor de bedoelde com missie in te leveren uithoofde van de wijze van zamenstelling der hoofdcommissie. Laatstl zondag den 3 dezer had in de na bijheid van Delftzijl een treurig ongeval plaats. De zeekapitein Nannesmet zijn geladen schip uit Noorwegen huiswaaits keerende, zou eender matrozen, genaamd J. Jager, te Delfzijl thuis be- hoorende, een der zeiien losmaken. Ongelukkig echter viel hij uit den mast in zee en verdween dadelijk in de diepte. Alle aangewende pogingen om den 16jarigen jongeling te redden waren vruchteloos. Hij weid niet weer gezien. Zijne oude vaderdien de blijmare reeds in de ooren klonk: „Uw zoon is binnen en komt zoo aan stonds te huis 1" stond reeds op den uitkijk om zijn lieveling te verwelkomen. Men oordeele over zijn diepen rouw. WARSCHAU, 4 Mei Sedert gisteren is hier het gerucht in omloop, dat de regering den 13 dezer maand een manifest zal uitvaardigen, waar bij de politie en de marechaussée georganiseerd en de kwestie der voormalige lijfeigenen geregeld worden. Men voegt er bij dat dan tevens do verbeurdverklaring der goederen van hen die aan het oproer deelnamenuitgesproken en eene be lasting over het gansche land ter bestrijding van de kosten tot demping van den opstandzal uit geschreven worden. FRANKRIJK. De keizer heeft twee schilde rijen van Protais voorstellende op de tentoon stelling voor 20,000 fr. aangekocht. Generaal baron Dupin is eergisteren over leden in den ouderdom van 90 jaren en 4 maan den. Te Marseille is overleden de heer Dou ble, een der rijkste reeders aldaar, nalatende ten vermogen van tien millioen. Men zegt dat de keizer voornemens is de zen zomer een bezoek te brengen aan koning Leopold van Belgie. Koning Ferdinand van Portugal wordt over eenige weken te Parijs ver wacht. ken, pen bus vorigen avond geledigdzoodat zij zich hierin te leur gesteld zagen. s GRAVENHAGE5 Mei. HH. MM. de ko ning en de koningin en Z. K. H. de prins van Oranje, benevens Hd. gevolg, zijn heden tegen den middag vaa Amsterdam in de residentie te ruggekeerd. Z. K. 11 de prins van Oranje vertrekt morgen uit de residentie naar Londen, tot bijwoning van de aldaar te houden wedrennen. Van wege den minister van binnenlandsche zaken is ter kennis van belanghebbenden gebragt, dal het toelalings-examenbedoeld bij art. 2 van de voorwaardenom als kweekeling van 's rijks veeartsenijschool te worden opgenomen zal ge houden worden worden op donderdag den 9 Julij ek.; dat zij, die tot dit examen wenschen toege- lalen te worden zich in persoon of schriftelijk mits portvrijvóór 26 Junij ek bij den directeur moeten aanmelden voor de bijzonderheden ver wijzen wij naar de Staats Courant van den 4 Mei. AMSTERDAM. Naar wij vernemen zal eerst daags een dertienjarig kind te regt staan bij de arrondissement reglbank alhier (derde kamer)ter zake van negen moedwillige brandstichtingen. Uit hoofde de aangeklaagde beneden de zestien jaren is behoort deze zaak bij den correctionele regter. Te Londen is het prospectus uitgegeven eener op te rigten Engelsch-Belgische en Neder- derlandsche bank, waarvan de zetel aldaar zal ge vestigd zijn, met bijkantoren te BrusselAntwer pen GentLuik Amsterdam en Rotterdam On der de directeuren wordt genoemd de heer jhr A. L Schimmelpenninck te Amsterdam Het ka pitaal zal zijn 1,000,000 pd. st., verdeeld in 20,000 aandeelen van 50 pd. st.waarop bij in schrijving 1 pd. st. en bij toewijzing 2 pd. st. te stortten is. Het is de bedoeling op ieder aan deel niet meer dan 20 pd. si. te doen storten. Vooreerst wordt slechts de helft der aandeelen uitgegeven. De operation der bank zullen zijn hel openen van rekenmg-courant met rente, het aannemen van opvraagbare deposito's met rente het koopen en veikoopen van effecten, wissels en edel metaal, het negotiëren van leeningen, het disconteren van wissels en het afgeven van ere dielbrieven en mandaten. Jl. zaturdag morgen, toen de eerste trein, die van Amsterdam te Piet-Gijzenbrug aankwam, weder in gong werd gebragt, wilde iemand, die van daar naar Rotterdam zich wilde begeven, in een der waggons van de 3de klasse stappen, doch miste den oplred viel daardoor achterover en had het ongeluk dat de trein over zijne beenen liep, met dat gevolg, dat beide afgesneden werden, zoodat het ligchaam aan de eene, en de beenen aan de andere zijde van de rails bleven liggen. Volgens later berigt zou de ongelukkige reeds overleden rijn. .0 et i». «e I Cl* 1 Dat de zoodanigenwelke schoon bevorens in andere Gemeenten ingeschreven, sedert de in schrijving van het vorige jaar binnen deze Ge meente zijn komen wonen zich insgelijks op dien dag zullen moeten laten inschrijven in dat registerloopende over een der jaren 1829 tol en met 1837, waartoe zij volgens hunnen ou derdom behooreu. Dat een ieder zonder onderscheidof zij ver- meenen al of niet tot de vrijgestelden of uitge slotenen te behooren tot deze inschrijving ver- pligt is. Dat voor ingezetenen worden gehouden alle Nederlandersalhier hun gewoon verblijf hou dende alsmede alle vreemdelingen binnen deze Gemeente woonachtig welke hun voornemen om zich binnen dit Rijk te vestigen zullen heb ben aan den dag gelegd hetzij door eene uit drukkelijke verklaring, hetzij door het werkelijk overbrengen van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaan. Dat zijdie in meer dan ééne Gemeente hun gewoon verblijf houden of den zetel van hun ver mogen hebben gevestigd tot de inschrijving ver- pligt zijn binnen die Gemeentealwaar eene dienstdoende Schutterij aanwezig is. Dat de registers ter inschrijving op den 15 Mei ek. geopend en op den 1 Junij daaraanvol gende gesloten worden en dat allen die be vonden worden zich alsdan niet te hebben doen inschrijven, volgens artikel 9 der wet op de Schutterijen door het Stedelijk Bestuur ambts halve zullen worden ingeschreven en door den Schuttersraad tol eene geldboete worden verwe zen terwijl zij bovendien zonder loting bij de Schutterij zullen worden ingelijfd indien het zal geblijken dat er, tijdens de verzuimde inschrij ving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling ten hunnen aanzien bestonden. Dat eindelijk een iederwelke binnen deze Gemeente niet geboren is wordt aangemaand om zich tijdig van eene geboortc-acte te voor zien en zich alzoo van zijnen juisten ouderdom te verzekeren, ten einde de inschrijving naar be hooren geschiede, en hij alzoo niet kome te val len in de straf bij het aangehaald art. 9 bepaald. En opdat niemand hiervan eenige onkunde zal kunnen voorwenden, zal deze worden afgekon- digd zoo als gebruikelijk is en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 7 Mei 1863. ijn ter 1de *e- len loo e- Uit eene bij ons ingekomen advertentiën (sic hier achter) zien wij dat er eene oproeping gedaan wordt ter vergadering van leden der Her vormde Kerk alhier op morgen zaturdag, in het Schoollocaal Eben Uaèzer. Misschien komen wij later op de uitslag dezer vergadering terug. FRANEKER, 3 Mei. Dezer dagen heeft men hier eene misdaad gepleegdhoedanige in Fries land zelden voorvallen namelijk kerkroof. CWaar van reeds in een onzer vorige nommers melding is gemaakt) De dienst der R. K. gemeente wordt, tijdens den opbouw van de kerk, in eene houten nood- of hulpkerk gehouden. Nu hebben zich dieven een toegang weten te banen tot de sakris- ty en zich toegeëigend het zilver van het mis- saaiboekeen Evangelieboek met 8 hoeken2 knippen en 2 medailjons op plat in zilver, be nevens 2 koperen wierookscheepjes. Daar er ve le kleederen van waarde aanwezig warendie niet zijn medegenomen mag men daaruit opma- dat de dieven alleen om geld of voorwer- van edel metaal waren gekomenmaar de voor den St. Pieterspenning was juist den BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK roepen bij deze op alle mansper sonen binnen deze Stad en jurisdictie woonach tig welke op den 1 Januarij 1863 hun 25ste jaar zullen zijn ingetreden en mitsdien allen die geboren zijn in den jare 1838 ten einde zich de Schutterlijke dienst te doen inschrijven; zullende daartoe door en namens Heeren Burge- en Wethouders op de Stads Secretarie worden gevaceerd MAANDAG DEN 18 MEI 1863. SNEEKER K COURANT. (i vorig na der Proc- i ld s i- Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ei voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. ze gelregt voor iedere plaatsing. .Burgemeester en Het volgende ontleenen wij aan een Friesche Courant. GYMNASTIEK SNEEK. Bij gelegenheid dat de afdeeling Friesland der Neder- landsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst voor eenige dagenhare gewone vergadering te Sneek hieldwerden de leden dier afdeeling door de directie der Gymnastiekschool welwillend in de gelegenheid gesteld eene buitengewone les in de Gymnastiek en Wapenkunde bij te wonen. Deze inrigting van wege de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen opgerigt en door eene subsidie van Stads wege ondersteund, werd den 1 Oct. 1861 geopend en mag zich thans reeds als gevestigd beschouwen. Immers be halve de gratis leerlingen maken ruim 260 kinderen gebruik van het Gymnastiekaal onderwij». Dit welslagen is zij behalve aan de kunde en goeden tact van ouderwijzer des heeren Peverelli en aan den ijver oer Commissietevens aan het helder doorzicht en de welwillendheid van Burge meester en Wethouders verschuldigd. Toen de aanwezige geneeskundigen de Gymnastiekzaal betraden werden zij niet alleen door de flinkemen mag zeggen, militaire houding en het gezonde uitzien der jonge lieden aangenaam verrastmaar ook beviel de in vele op- zigten doelmatig en net ingerigte zaalwaaraan een ter rein in de open lucht was toegevoegd voor tnadiw en Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad /1.40; buiten de Stad franco 1.65 des morg. van 9 tot 10 uur voor die van Wijk 1, 2 en 3 10 11 4, 5 6 H 12 7, 8 9 midd. om 12 uur 10. Wethouders voornoemd WOl'DA. De Secretaris HA<»A. ir-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1