NIEliWS- EN AIHERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, 1863 No. 38 WOENSDAG den 13 Mei. BINNENLAND Men zegt dat de kinderen van wij vernemen h-eft het dertienjarig P BUITENLAND 'en het de ran ve- de ase ine len rijs St. •rst het het •he je- van seft De lle- rski ijn ter ide le- len too e- initiatief te hebben genomen. „Nog altijd houden wij die aftreding voor wen- schelijk. En werden wij niet door eerbied jegens Uwe Koninklijke Hoogheid weerhouden, wij zou den haar nog willen verzoeken het daarheen te leiden dat de hoofdcommissie kon besluiten zich te ontbinden om de uitvoering van het door haar aangegeven denkbeeld over te laten aan meer we zenlijke vertegenwoordigers der natieonder het voortdurende voorzitterschap van Uwe Koninklijke Hoogheid op wier blijvende leiding dezer vader- landsche onderneming door ons, gelijk door ge heel Nederland de hoogste prijs wordt gesteld.” Een man te Eext, die in een hooihaak was gevallen, is jl. maandag na acht dagen lijdens, aan de gevolgen overleden. De haak was den man 20 a 25 duim in het ligchaam gedrongen. Twee geneesheeren hadden te vergeefs beproefd, hem van den haak te bevrijdendaar de weêr- haak in de ingewanten verward zat en zij be vreesd waren, dat bij eenige krachtige poging, om den haak terug te trekken deze geheel ver scheurd zouden worden. Men werd dus te ra de prof. Jansen uit Groningen te halen. De ze kwam, en had het geluk den haak uit het ligchaam te krijgen. Inmiddels waren er twaalf uren verloopen gedurende welke de beklagens- waardige man zoo onbewegeiijk mogelijk voor over en steeds met den haak in zijn ligchaam had moeten liggen. Eene vreeselijke pijn heeft hij in dien tijd uitgestaan. Men meldt uit Zandberg d. d. 5 Meide volgende allerdroevigste ramp. Terwijl de vrouw van J. Lammers, in het Valtherveen, (gemeente Odoorn) een boodschap wilde verrigten op de na burige Zandbergbevond zijterugkomende dat haar huisje eene prooi der vlammen was gewor den. Maar dit is niet alles; ook hunne drie kin deren zijn verbrandbenevens eene koe, kalf, drie Friesche schapen en twee lammeren. Dit oppassend echtpaar is nu in eens van alles be roofd. Wenschelijk ware het.datmenschenvrien- den zich hun hoogsttreurig lot aantrokken. MEPPEL 8 Mei. De lïjarige dochter van G. v. O. alhier was dingsdag jl, naar men ver meende gestorven en het lijk zou heden middag te 12 uren grafwaarts worden gebragtwaartoe de familie in het sterfhuis reeds bijeengekomen was terwijl ook de lijkwagen reeds voor de wo ning gereed stond. Nu opende men voor het laatst de lijkkist opdat de familie nog eens het lijk zou aanschouwen Maar men zag geene doodskleur op het gelaat, en haalde daarom een geneesheerdie ook overigens volstrekt geene teekenen van ontbinding kon bespenren. Dien ten gevolge werd de begrafenis gestaakt. poging tot zelfmoord verijdeld geworden. LEIDEN 8 Mei. Het studentenkorps heeft de volgende missive geschreven aan den heer mr. C. C. E. d’ Engelbronner secretaris der hoofdcommissie tot oprigting van het monument voor 1813. Namens het Leidsche studentenkorps heb ik de eer ter uwer kennis te brengen dat inge volge uwe missive van den 15 Maart jl. alhier eene stemming is gehouden voor 7 leden der sub-commissie door u bedoeld. „Nadat tweemaal de leden hadden bedankt, heeft het korps in zijne vergadering van den 27 April jl. besloten onder betuiging van eerbied van Z. K. H. den eere-voorzitter af te zien van de eer, om mede te werken tot de oprigting van het monument ter herdenking van het jaar 1813. Tevens heeft het studenten korps verlangd dat in deze missive als reden zou worden op gegeven de zamenstelling van de hoofdcommissie. Namens het Leydsch Studenten-korpsenz. (GetG. J. PRUIM ab-actis" MIDDELBURG, 8 Mei. Dezer dagen is voor de arrondissements-regtbank te Goes behandeld de zaak van den heer Louis van Peenen heel meester te Stekene (Belgie), beklaagd van zich te hebben schuldig gemaakt aan het gedurende het jaar 1862 uitoefenen van de geneeskundige prac- lijk, door het aan onderscheidene personen in de provincie Zeelandvoorschrijven en toedienen van geneesmiddelen, zonder daartoe bevoegd te zijn, als niet behoorende tot de bij de wet bevoegd erkende beoefenaars der onderscheidene takken van de geneeskunst, en niet voorkomende op de daarvan door gedep. staten aan Zeeland voor het jaar 1862 vastgestelde lijsten. De regtbank heeft bij haar vonnis verklaarddat het feit den be klaagde ten laste gelegd, noch misdaad noch wan bedrijf noch overtreding opleverten hem van alle regtsvervolging ontslagen tegen welk vonnis de officier van justitie is gekomen in hooger be roep. De te Groningen gevestigde subcommissie ter oprigting van een nationaal gedenk toeken voor November 1813 enz. heeft eene missive gerigt tot den voorzitter der hoofdcommissie Z. K H. prins Frederik, waarin met het oog op de door Z. K. H. besloten uitbreiding der hoofdcommissie hèt volgende wordt gezegd-. „Wij mogen niet ontveinzen, dat wij, in het belang der zaakom de eenheid in deze nationa Ie onderneming te bevorderen hadden verwacht, dat de hoofdcommissie zoodanige aanvulling niet zou hebben begeerd maar zou zijn afgelreden in de overtuiging het hare gedaan en den dank der natie verdiend te hebben door in dezen het LEMBERG 8 Mei. Na eenen strijd, die he den gedurende drie uren tusschen de Russische troepen en die der opstandelingenonder aan voering van Jetsioranski gevoerd iszijn de Russen geretireerd. De opstandelingen hebben hunne oude stelling behouden. Oxinski heeft eergisteren Dombrowa en de Russen Peisern be zet. Het korps van Miniewski is geslagen. BERLIJN, 7 Mei. De Kreuz. Zl. zegt, dat de regering op het punt staat Posen in staat van beleg te verklaren wegens de ondersteuning van den Poolschen opstand. WEENEN. Van de Russisch-Poolsche grenzen wordt aan de Weener half officiële General-Cor~ respondenz gemeld dat alle in de laatste dagen ontvangen berigten daarin overeenstemmen, dat de Poolsche opstand zich meer en meer uitbreidt en zich allervvege gestadig nieuwe corpsen vor men. Als eene belangrijke bijzonderheid wordt voorts gemeld dat thans reeds in vele streken de boeren bij alle gevechten aan de opstandelin gen hulp verleenen zich met al wat zij hij de hand hebben, vooral met zeissen en bijlen, wa werkzaam te zijn. Men zegt dat de kinderen van Matamoros hier ter stede zullen komen. Een hunner moet zich reeds te Alkmaar be vinden. Naar wij vernemen h-eft het dertienjarig meisje, op 7 Mei jl. door de arrondissements regtbank te Amsterdam veroordeeld tot eene op sluiting vooi den tijd van vijf jaren ineen verbe terhuis wegens brandstichting zich tegen dat vonnis voorzien in hooger beroep, en zal de ver ooi deelde in appèl verdedigd worden door mr Rud. B. Benjaminsadvocaat te. Amsterdam. Te Rotterdam is een olifant ontscheept ter gewigt van omstreeks 6000 kilo, met zijn hok dat p. m. 4000 kilo woog. Dit dier is be stemd voor den zoölogischen tuin te ’s Hage. Een visschcr te Hoorntusschen Hoorn en Enkhuizen naar bot visschende, haalde jl woens dag in zijn net een antieken gouden ring op die hij voor ruim ƒ20 verkocht. Bij de aankomst van den spoortrein van Emmerik te Arnhem jl. donderdag te 1 uur wierp zich een persoon op de railsmaar daar de machinist nog tijdig koude stoppen is zijne SNEEK 12 Mei. Door Z. M. is aan den heer mr. J B. Vos, op zijn daartoe gedaan verzoek, met den 15Mei ek.eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van regter in de arrondissements-regtbank alhier. Door Z. K. H. prins Frederik der Neder landen zijn benoemd tot leden voor de plaatse lijke commissie te IJlst tot oprigting van hel nationaal gedenkteeken voor November 1813 enz benevens den heer W. Ringnalda als Burgemees ter de heeren T. J. Bakker, IJ W. Bolman J. J. Croles 1). H. CramerG. S. Ferwerda M. W. Hoekstra L. A Huisman, C. P. de Jong W. M. OppedijkS. S. Poelstra, T. E. van Popta, W. O. RuardiO. T. Schuurmans en R. T. van der Velde. LEEUWARDEN, 6 Mei. Bij de heden alhier gehouden harddraverij, door paarden die in Fries land te huis behooren en in geene stad eenige prijs of premie hebben behaald, waren ingeschre ven 18 paarden, waarvan na een langdurigen wed strijd overwinnaar was de zwart bles langstaart ruin van den heer J. P. Hoekema te Koudum bereden door den pikeur P. van der Wier van Goënga. Het provinciaal geregtshof van Friesland heeft zaturdag jl. een dienstmeid van Dantuma- woude schuldig verklaard aan kindermoord t door de ongehuwde moeder voor de eerste maal gepleegd en haar mitsdien veroordeeld tot ze ven jaren tuchthuisstraf. 's GRAVENHAGE, 7 Mei. Z. M. de koning heeft gisteren middag in een bijzonder gehoor out vangen mgr. Vechiottiinternuntius van Z. II. den paus bij het Nederlandsche hof, tot het over handigen zijner brieven van terugroeping, zijnde hij tot eene hoogere betrekking benoemd, en te vens om van Z. M. afscheid te nemen. Gisteren kwam een bruidegom, die weinige oogenblikken later door den huwelijksband ver bonden zou worden, op de secretarie kennis ge ven dat zijne bruid ongesteld wasen zij dus ver- pligt waren hun huwelijk uit te stellen. Twee uren later kwam hij op het bureau van den bur gerlijken stand aangifte doen dat zijne bruid zeer voorspoedig bevallen was en hij alzoo wenschte als vader te worden ingeschreven. sGRAVENHAGE, 11 Mei. Met zekerheid verneemt men dat morgen ochtend aan het mi nisterie van buitenlandsche zaken de drie trac- taten met Belgie betreffende de Maasaftappin gen den Scheldetol en het handelslractaatzul len worden geteekend. Naar wij vernemen zijn thans bij de twee de kamer der staten-generaal eenige der wets ontwerpen die in verband staan met de herzie ning van het belastingstelselingekomen Zij zul len aanstaanden dingsdag bij de hervatting van de werkzaamheden der kamer, ter tafel worden gebragt en ter overweging naar de afdeelingen verzonden. Door het departement van finantien zijn aai) de tweede kamer ingezonden de wetsontwer pen tot afschaffing van den accijns op de brand stoffen verhooging van t gedistilleerd wijziging van 't personeel en van den zeep-accijns. De ■«overige ontwerpendeel uitmakende van het al gemeen herzieningsplan, zullen nader volgen. Uitvoerige toelichtingen zijn hierbij overgelegd. Bij koninklijk besluit van 7 Meino. 1is de heer mr. J. R. Thorbecke minister van bin- nenlandsche zaken, benoemd tot ridder grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw. AMSTERDAM 8 April. Naar wij vernemen is onze stadgenoot jhr. mr. J. W. van Loon op iet ontvangen van het berigt der veroordeeliug ran Matamoros, naar Spanje vertrokken, ten ein ie zoo mogelijk alsnog op eene of andere wijze ui het belang van den veroordeelde of de zijnen SNEEKER I f I J e= eil Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65 ijft Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 et vo«r eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 85 ets, ze gelregt voor iedere plaatsing. .0 I c«.«e COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1