NIEUWS- EN AllTERTENTIE-llLAD VOOR RE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. LM 1863 A'o. 3Q c ZATURDAG den 16 Mei. )o% t. 18 de Jaargang. n 1 -l BUITENLAND BINNENLAND SNEEK 15 Mei. In de maand April jl zijn in Friesland aan de longziekte gestorven 34 en afgemaakt 17 runde ren, te zanjen 51 tegen 95 in hetzelfde tijdvak St. rst het het ■he je- ian ieft (de ‘e- len .01% 82% 58% 64% 32% BELGIE. De minister Rogier heeft aan de kamer medegedeelddat heden drie tractalen tusschen Belgie en Nederland zijn gesloten 1) omtrent de wateraflappingen op de Maas; 2) omtrent den Scheldetol 3) een tractant van handel. Tol den afkoop van den Scheldetol zijn alle mogendheden ook Frankrijk toegetreden.” RUSLAND. De uitzigten op een congres ter regeling van de Poolsche kwestie zijn eenigzins helderder geworden. De groote mogendheden "J 'ji- uur vertrok schipper E. de Jong met zijn praam, geheel bevracht met hout voor een onzer voor naamste handelaren, naar Deventer. Op de hoog te van Pol werd de praam aangevaren door de van Kampen komende stoomboot de IJsseldie hare reis voortzette en alhier ten 1 ure aan kwam. Gelukkig voor den schipper, wiens vaar tuig door den schok ernstig beschadigd was en een lek onder water gekregen had waardoor het in gevaar was te zinken bevond zich toe vallig eene sleepboot in de nabijheid welke de praam, die men door aanhoudend pompen boven water hield hier weêr in de haven heeft ge- bragtt Men is nn met allen spoed, steeds pom pende aan het lossen doch de schipper en zijn gezin zijn door dit ongeval op dit oogenblik der middel van bestaan. Voor eene plaatsing als kadet op de kon. mil. akademie te Breda hebben zich, naar men verneemtruim 200 adspiranten aangemelddie in den loop der volgende maand tot dat einde de vereischte examina zullen kunnen afleggen. Den 6 dezer des avonds te 7 urenhad te Naarden een aanslag op het leven van meerdere personen plaats door een der manschappen van het algemeen depót van discipline. Bij het le- rugkeeren van de namiddag exercitie namelijk trad plotseling een der manschappen van de 1ste categorie der gestraften uit het gelid en bragt met een scherp mes achtervolgens aan drie kor poraals van het kader vrij ernstige en aan een der manschappen minder belangrijke wonden toe, terwijl den Isten luitenant adjudant Dorré de wa penrok van den hals tot aan de sabelkoppel werd opengesneden. Genoemde adjudant deed nu met bedaardheid alle manschappen in de beste orde in de kazerne rukken terwijl enkele personen van het kader zich met den delinquent bezig hiel den en hem in verzekerde bewaring stelden. Het voorloopig onderzoek moet hebben bewezen dat verscheidene personen aan een complot hadden deelgenomen. Voor de regtbank te Middelburg is eene procedure ingesteld door mejufvrouw Cécily Strasz- burgerluchtreizigster te Parijstegen den bur gemeester der gemeente St. Kruis, tot vergoe ding der schade die zij heeft geleden door de ver nieling van haren luchtballon „Le zéphyr.' In Junij 1862 namelijk was mejuffrouw Straszburger te Bélhune in Frankrijk met haren ballon opge stegen doch zij had bij de nederdaling het on geluk daaruit te vallen, waarna de ballon op nieuw steeg en later in de omstreken der gemeente St Kruis nederdaalde. Zij die de ballon ontdek ten, vernielden haar en werden daartoe door den burgemeester aangespoord, in plaats van terugge houden. MEPPEL. Den 9 dezer is alhier de persone, omtrent wier overlijden eerst onzekerheid bestond, ter aarde besteldnadat men bewijzen voor ha ren wezenlijken dood had gevonden. De weduwe de Jager te Midwolde zoude den 6 dezer weder in het huwelijk treden. Ter wijl zij daartoe met de familie afwezig was brand de hare boerderij geheel af, en de terugkeeren den vonden in plaats van eene bruiloftskamer ee ne afgebrande puinhoop. meester en worden gevaceerd MAANDAG DEN 18 MEI 1863. des vorigen jaars. Er werden 10 stallen op nieuw aangetast en 11 gezond verklaard, terwijl in April 1862 het cijfer d’.r nieuw aangetaste stallen was 18 en dat der gezond verklaarden 27. Door Z. M. is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Koudum de heer H. Lunsinghthans in dezelfde betrekking te Ee. Tot predikant bij de Hervormde gemeente te Foudgum en Raard is beroepen de heer Van Dolderthans hulpprediker te Hardegarijp en Rijperkerk. LEEUWARDEN. 14 Mei. Onder de werking der nieuwe wet op de nationale militie heeft de ze week alhier voor de eerste maal de aflevering plaats gehad van de manschappen van de ligting van 1863 uit deze provincie, ten getale van 752 manwaarvan zijn ingelijtd 738 bij de militie te land en 14 bij die ter zee. Onder eerstgenoemd getal waren 121 plaatsvervangers en 84 nummer- wisselaars. Aan de oproeping hebben niet vol daan 18 man. Heden zijn in druk verschenen de vier aan de tweede kamer der staten-generaal ingediende wetsontwerpen tot wijziging van het stelsel van belastingen. Zij zijn1) tot wijziging der wette lijke bepalingen op de personele belasting; 2) tot afschaffing van de belasting op de brandstoffen 3) tot afschaffing van de belasting op de zeep en 4) tot verhooging van den accijns op hel gedistilleerd. Bij het eerste ontwerp worden slechts genoemd vier der thans bestaande grondslagen a. huurwaardeb. deuren en vensters, c. stook plaatsen, d. mobilari. De belasting naar den len grondslag is gesteld op 6% van de huurwaarde naar den 2en grondslag op 68 cents van iedere deur of venster naar den 3en grondslag op 4 voor elke stookplaats en naar den 4en grond slag op 1% der waarde van het mobilair. Bij het laastgenoemde wetsontwerp wordt de accijns van het binnenlandsche gedistilleerd verhoogd tot ƒ35 per vat, bij een» warmte van 15° van den honderddeeligen thermometer hetwelk 50 kan zuiveren alkohol bevat. Op den 18 Junij 1863 zal door de com missie voor de staatsspoorwegen worden aanbe- sleedhet maken van de aardenbaan met de kunstwerken en afsluitingen voor een gedeelte van den spoorweg van Leeuwarden naar Groningen en op den 25 Junij: het maken van de aarden baan met knnstwerken, het leggen van de spoor baan enz. voor den spoorweg tusschen Niedorper Verlaat en Alkmaar. Omtrent den nabij Hoorn opgevischten gou den ring wordt gemelddat hij voorzien is van het beeld eens keizersgekroond met de keizer lijke kroon aan elke zijde bevindt zich voorts een hart. Deze beide harten zijn door eene slang aan elkander verbonden. Vermoedelijk is het beeld dat van keizer Karei den Vijfde. ARNHEM 11 Mei. Naar men verneemt, zou een boerenknecht het huis zijns meesters te Vaassen onder Epe opzettelijk in brand hebben gestoken, waardoor het met onderscheidene stuks rundvee geheel is in den asch gelegd. De da der moet zich reeds in handen der justitie be vinden. ZUTPEN. De ondernemers der gasfabriek al hier hebben eergisteren uit eigene beweging be sloten den prijs van hel gas met 3 cent te ver lagen zoodat de particulieren in het vervolg 16 cent voor de cubieke el zullen betalen. Vele verbruikers van deze lichtsoort zijn intusschen met deze vermindering nog niet tevredente meer omdat, te Deventer deze week een voor stel moet gedtan zijn, om met 1 Jan 1864 het gas tot een minimum van 10 cent te brengen. In het openbaar belang is deze verminderings- wedijver in de twee zustersteden aan den IJs sel als een merkwaardig verschijsel van den in vloed van de petroleum te beschouwen. Van den llden. Heden voormiddag ten 10% het de I ran ve- Dat de zoodanigenwelke schoon bevorens in andere Gemeenten ingeschreven sedert de in schrijving van het vorige jaar binnen deze Ge meente zijn komen wonen zich insgelijks op dien dag zullen moeten laten inschrijven in dat register, loopende over een der jaren 1829 tot en met 1837, waartoe zij volgens hunnen ou derdom behooreu. Dat een ieder zonder onderscheid of zij ver- meenen al of niet tot de vrijgestelden of uitge slotenen te behooren tot deze inschrijving ver- pligt is. Dat voor ingezetenen worden gehouden alle Nederlanders, alhier hun gewoon verblijf hou dende alsmede alle vreemdelingen binnen deze Gemeente woonachtig welke hun voornemen om zich binnen dit Rijk le vestigen zullen heb ben aan den dag gelegd hetzij door eene uit drukkelijke verklaring, hetzij door het werkelijk overbrengen van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaan. Dat zijdie in meer dan ééne Gemeente hun gewoon verblijf houden of den zetel van hun ver mogen hebben gevestigd tot de inschrijving ver- pligt zijn binnen die Gemeentealwaar eene dienstdoende Schutterij aanwezig is. Dat de registers ter inschrijving op den 15 Mei ek. geopend en op den 1 Junij daaraanvol gende gesloten worden en dat allen die be vonden worden zich alsdan niet te hebben doen inschrijven, volgens artikel 9 der wet op de Schutterijen door het Stedelijk Bestuur ambts halve zullen worden ingeschreven en door den Schuttersraad tol eene geldboete worden verwe zen terwijl zij bovendien zonder loting bij de Schutterij zullen worden ingelijfd indien het zal geblijken dat er, tijdens de verzuimde inschrij ving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling ten hunnen aanzien bestonden. Dat eindelijk een iederwelke binnen deze Gemeente niet geboren is wordt aangemaand om zich tijdig van eene geboorte-acte le voor zien en zich alzoo van zijnen juisten ouderdom te verzekeren, ten einde de inschrijving naar be hooren geschiede, en hij alzoo niet kome te val len in de straf bij het aangehaald art. 9 bepaald. En opdat niemand hiervan eenige onkunde zal kunnen voorwenden, zal dele worden afgekon- digd zoo als gebruikelijk is en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 7 Mei 1863. Burgemeetter en BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK roepen bij deze op alle mansper sonen binnen deze Stad en jurisdictie woonach tig welke op den 1 Janunrij 1863 hun 25ste jaar zullen zijn ingetredenen mitsdien allen die geboren zijn in den jare 1838 leu einde zich voor de Schutterlijke dienst te doen inschrijven; zullende daartoe door en namens Hoeren Burge- Wethouders op de Stads Secretarie - J SNEEKER zou- P i Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 et voor eiken regel daarenboven 10 cis. behalve 35 ets. ie gelregt voor iedere plaatsing. .zes Vel- ;te Pin ts vellen ijft en fe- de ase ine len rijs i, 30 325 [veren1 4—13' De lle- ?ski >p het 47.75 ap het i te stra al- ians :ma, D- eJ C' i-l <rJ rl 1- ijn ter r- !00 e- ?rieschi daarvai lingsda; iwel 1» markt e kunne igtg<v< rens te Etet- irne- insk- Op- l, te en leo- kes en s de Wethouder» voornoemd WOUD A De Secretarie JIACA. COURANT '0 ce Deze Courant verschijnt Woensdags en Zalurdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco /1.65 9 tot 10 uur voor die van Wijk 1, 2 en 3 J> 1» fi i Ou- latja part, utke- en kkes, i. serds Hem- Bak- Lan- sman Jana i, te t. beide en diem- flsurn r. n. tema, [leeg, jmen- aate I ij hui- des morg. van 10 11 4, 5 6 „11 1^ G 8 9 midd. om 12 uur 10.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1