NIEliWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARR0M1MEM SMiElé^ 1863 No. 40 WOENSDAG den 20 Mei. 1 Stic Jaargang. BINNENLAND BUITENLAND n Ju de ase ine len rijs St. ■rst het 'en e- het de ran ye het •he Je~ van ■eft De lle- zski e I. ;r ijn ter ir- heeft gen. Zoo wel tot bewaring der orde als oni hem te doen uitslapen, werd hij aan den avond van dien dag onder den toren gebragt, waar hij zon dag namiddag, niettegenstaande op dien dag in- geroepen geneeskundige hulp overleed." om onthoudt Holland zich steeds van ecnige par tij in de builenlandsche politiek te kiezen en de koning der Nederlanden is de zoon eenerRus sische grootvorstin. De adhacsie, die deze rege ring aan den stap der mogendheden schenkt, mag dus veeleer geacht worden eene waarschuwing voordan eeoe vijandige daad tegenover Rusland te zijn.” lid S 4^ Ten opzigte van de houding van de Neder- landsche regering in de Poolsche zaak bevat de ministeriële Londensche Morning Post het volgen de berigt uit Weenen dd. 7 Mei. Er is hier berigt ontvangen, dat het Neder- landsche gouvernement zich heeft aangesloten bij den stap door de drie groote mogendheden in de Poolsche kwestie gedaan. Die regeringsdaad is te opmerkelijkerwaar men zich herinnert dat de Nederlandsche regering in 1831 gewei gerd heeft, aan eene diplomatieke interventie ten behoeve van Polendeel te nemen. De buiten landsche politiek van Holland is overigens altijd geweest strikt conservatief. Holland zelf heeft door de revolutie schade geleden, het land heeft daardoor de helft van zijn gebied verloren. Daar- RUSLAND. Eene telegrafische dépêche uit Krakau zegt: Alhier ontvangen berigten melden dat de opstand in Volhynië eene groote uitbrei ding erlangd heeft. In de omstreken van Sau- domir hebben de opstandelingen onder Czachows- ki eene volledige overwinning op de Russen be haald die 90 dooden verloren. Het Russische leger is geheel ontmoedigd. TURKIJE. Er zijn op nieuw onlusten te Tre- binje uitgebarsten. Gewapende vrouwen der Muzelmannen uit de omstreken zijn loegesneld en hebben de in vrijheid stelling gevorderd van de personen die gearresteerd waren bij gelegenheid van het vernielen der Grieksche school. De ge regelde troepen uit Mostar hebben de menigte uiteengedreven. BERLIJN 14 Mei. De partij van den voor uitgang in de kamer van afgevaardigden heeft het ontwerp ingediend van een adres aan den koning waarin de verwijdering der ministers verzocht wordt. Adressanten geven verder te kennen dat zij met dit verzoek het voorkomen van groo- tere onheilen in de binnen- en builenlandsche aangelegenheden en het waarborgen van de hand having der constitutie bedoelen terwijl zij ein delijk de verzekering geven dat de geheele na tie bereid is den troon te ondersteunen. DU1TSCHLAND. Volgens een juist dezer da gen door de dagbladen openbaar gemaakte offi ciële opgaaf, telt het Pruissische leger thans 1. veldmaarschalk, 1 gen.-veldluigmeester33 gen. der inf. en kav.waaronder een aantal buiten!, prinsen; 61 luit.-gen.waaronder 3 van burger), geboorte 63 gen. maj.waaronder 7 burgert 230 kol. en luit.-kol. der inf. idem 298 maj. waaronder te zamen 82 burgerl meest majoors; bij de kav., 174 hoofd-offi,daaronder 11 bur gerl., bij de art., 117 hoofd offic., met slechts 48 adelijkenbij de genie 53 hoofd offic., waar van slechts 13 adelijken maar van de 10 staf- offic. van den trein zijn nog weder 6 van adel. Dus zijn alleen bij de beide studie-vakken artil. lerie en genie, de meeste officieren van burger lijke geboorte. LONDEN, 14 Mei. De Daily News meent te weten dat de Grieksche troonkwestie nog wei vooreerst niet opgelost zal zijn. Prins Christiaan van Denemarken, zegt het blad bleef erop staan, dat koning Otto eerst formeel zijne kroon zon nederleggen en daar deze hiertoe niet kon be sluiten boden de beschermende mogendheden aan om in een protokol den Griekschen koning, prins Willem, eene soort van internationalen regts - titel te geven. De koning van Denemarken, die sedert het eerste oogenblik der onderhandelingen eene waardige consequente onzijdigheid aan den dag heeft gelegdverklaarde daar niets tegen te. hebbenwanneer ook prins Willem aan dat plan zijne adhaesie wilde schenken. Hiermede is even wel prins Christiaan vader van den nieuw ver kozen koning, niet tevreden; hij blijft vasthou den aan zijne eenmaal gestelde voorwaarde dat koning Ollo eerst de regering moet nederleggen. Zóó staat, zegt dat blad, op het oogenblik de zaak, en hel komt wel wat twijfelachtig voor, of ook overigens de familie van den prins het aanbod der mogendheden zoo gunstig heeft op genomen, als men in Engeland reeds geneigd was te gelooven. In een der laatst gehouden gevechten tus- w ijzer moet nog worden voorzien. Bij het graven voor de nieuwe vestingwer ken te Zutphen heeft men in de Lijmerijgron- den 51 zoogenaamde Jakobakannetjes opgedolven. Men vermoedt, dat zij afkomstig zijn van een vaartuig, dat voor nagenoeg 300 jaren aldaar zou zijn gezonken toen de Berkel op die hoogte nog zijne uitwatering in den IJssel had De kannet jes zijn ongelijk van grootte en voor het grootste gedeelte zonder glazuursel. Te Kampen hebben twee meisjes, B. v. E oud 18 jaren, en M. Z. oud 16 jaren, in den laatslcn tijd haar werk gemaak van het wegne men van verschillende manufacturen zoo hebben zij eenigen tijd geleden bij den winkelier Schaap aldaar op een avond weggenomen twee paar wit te kousen die bij de winkeldeur gehangen had den en in de maand Maart jl. een stuk paarsch bont van 20 30 el dat in dien winkel op de toonbank had gelegen. De eerstgemelde wordt daarenboven verdacht van in den avond van den 23 April jl. bij den zelfden winkelier een stuk blaauw gebloemd katoen en een lap gestreept bont te hebben ontvreemd. Die zeilde verdachte moet bovendien nog wegens een vroeger ge- pleegden criminelen diefstal op den 19 Mei teregt staan voor het provinciaal geregtshof in Overijssel. De regtbank heeft tegen de beide verdachten ter zake van de hiervoren omschrc- ven feiten regtsingang verleend. RAALTE 13 Mei. Gisteren nacht had het volgende droevig voorval plaats. Eene 67jarige vrouw bevond zich tot een kortstondig bezoek bij haren zoon wiens huis onder Hellendoorn slaan de met inboedel geheel door brand werd ver nield. Een kalf kwam mede in de vlammen om, doch de eenige koe werd gered en dat ten kos te van hel leven der boven bedoelde vrouw. Het dier was uit de brandende woning gebragt, doch keerde daarin terug. Nu haalde de vrouw het er weder uit en werd daarbij zoo met brandwon den bedektdat zij na een jammerlijk lijden van omstreeks 4 uren in een huis onder deze ge meente waar zij intusschen was opgenomen bezweek. Te Wieren isvolgens de Twentsche Cour. weder een slagtoffer van den sterken drank ge vallen. Vrijdag jl. -zegt die Courant had er bij gelegenheid van eene bruiloft het volgen de voorval plaats Zekere J. II. B. had reeds zoo veel jenever gedronken dat hij lastig begon te worden. Nu kwam men te rade om hem zoo veel te gevendat men van hem ontslagen kon worden. Men ging daarom met hem wi d- dingschappen aan wie het hardst zou kunnen loopenieder keer om een half oort jenever. Men zegt, dat hij zulks acht keeren gewonnen toen was men dan ook van hem ontsla- SNEEK 19 Mei. Zondag moigen werd bij de voormiddag Gods dienst oefening aan de Herv. gemeente bekend gemaaktdat de WelEerw. Zeergel. Heer J M. Kolff predikant te Dalfsen het beroep naar hier heeft aangenomen. Zoo als bekend is, zal er dit jaar geen oe- feningskamp te Millingen worden gehouden. Dien ten gevolge isnaar men verneemt door het depart, van oorlog bevolen dal er in alle groo te garnizoensplaatsen door de aldaar gevestigde troepen gecombineerde oefeningen op groote schaal zullen plaats hebben. Voor den Zoölogisch-Botanischen tuin te ’s Hage zijn reeds aangekocht 101 dieren, meest alle geacclimateerd en tot acclimalie in den aan te leggen tuin geschikt. Den 11 Mei is te Ammerzodcn brand ont staan die zoo spoedig toenam dat binnen een uur tijds twaalf huizen in de asch waren gelegd. De oorzaak van den brand is onbekend. Aan de tegenwoordigheid van geest van een jongeling van vijftien jaren is het middelijkerwij- ze te dankendat er bij deze ramp geene men- schenlevens zijn te betreuren. Hij maakte zich eerst door nat en liep toen in een brandend huis waar uit hij een kind redde. Gedurende het jaar 1862 zijn in 's rijks munt vervaardigd de navolgende muntspeciën als a Voor rekening van het rijk ten behoeve van de circulatie hier te lande 800,000 tiencentsslukken; 400,000 vijfcentsstukken2,026,000 centen; 2,026,000 halve centen, b. Voor rekening van bijzondere personen 3,304,118 2'/2 guldens en 4,001,577 ’/2 guldens te zamen uitmakende eene nominale geldsw. van f 10,391,473.50. Z. M. de koning heeft op de teekenten- toonstelling in Arti te Amsterdam onderscheide ne teekeningen aangekocht. In eene fabriek te Leyden is een zeventien jarig jongelingdie met de in werking zijnde machine in aanraking kwam daarmede rondge voerd en waseer men hem te hulp kon ko men reeds dood. Dit ongeluk had plaats in te genwoordigheid van den vader des jongelings. ZAANDAM, 12 Mei. Heden morgen zag men uit de gemeente Westzaan een verschikkelijke rookmassa opstijgen en weldra vernam men dat aldaar brand was ontstaan in een kuiperswerk- plaats, welke zoo hevig toenam, dat het nevens staand woonhuis ook spoedig door het woedend element was vernield. De ijverige brandweer is het gelukt de vlammen te sluiten. De oorzaak is nog niet met zekerheid te vermelden. VAASSEN 17 Mei. In den vroegen morgen van gepasseerden zaturdag werd te Vaasen eene misdaad gepleegd, zoo afschuwelijk als waartoe zelden een mens?h in staat is. De knechtdie met Mei jl. den landbouwer T. van l Einde ver laten had stak diens woning in brand met het doel, naar zijne eigene bekentenis, om al de per sonen uit den weg te ruimen die, daar hij van diefstal beschuldigd werdtegen hem konden ge tuigen. In een’ oogenblik stond de woning en de schuur in lichte laaije vlam en met moeite redden zes personen hun levenzeodat niets van den inboedel behouden bleef. Acht stuks vee en een jong paard kwamen om. Het huis en de meubelen waren verzekerdmaar het vee niet. Van 't Einde is dus niet alles kwijt, maar G. Vis ser een verwereen oppassend jongmensch, heeft door den brand alles verloren dewijl hij niets verzekerd had. De misdadiger was spoedig in de handen der justitie en heeft zijne misdaad bele den. ALMELO, 13 Mei Bij besluit van den raad dezer gemeente zijn benoemd tot eerste en vier de hulponderwijzer A. Warmink en P. G. ten Cale Uzn in de vacature voor derde hulponder- SNEEKER h COÜRAN ms ir i- P B S Il- Ill ijft n n'J I eil i-l r| r-| n i. f f. o a 1 L* 13 I l. t ide le- len !oo e- o' Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad f 1.10; buiten de Stad franco 1.65 .0 et t...e Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 et - - voor eiken regel daarenboven 10 cis. behalve 35 ets. ze gelregt voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1