NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET AllHONDISSEMEM' SNIEk 'i 1863 No. 41 ZATURDAG den 23 Mei. V. 1 I 7« I .J 18dc Jaargang. BINNENLAND ijn P n i- het de ran <e- de ase ine ien rijs ijfl 'en e- St. rst tiet tiet ■he rfe- van •eft De lle- /ski 'a n-J eil i-l r4 r-1 ■'4 Maar hoe groot was zijne verbazing of ontsteltenistoen hij vond dat de zak 11 1 .0 et - SNEER 22 Mei. Naar men verneemt, is door de gouverne menten van Hannover en Nederland eene inter nationale commissie benoemd, ten einde de mo gelijkheid te onderzoeken van eene verbinding van het Stadskanaal en van de Drentsche kanalen met de Eems en deswege de noodige voorstellen te doen. Van Nederlandsche zijde zijn daartoe be noemd de heer Fijnfe hoofd-inspecteur van den waterstaat te Arnhem, en mr. N. A. G. baron de Vos van Steenwijk lot den Havixhorstcom missaris des koiings in Drenthe. ’s GR AVENHAGE20 Mei. In de zitting van de tweede kamer van heden heeft de heer Groen zijne interpellatie gedaan over de nota aan Rus land, nopens Polen De minister van binnenland- sche zaken verklaarde, dat de aanleiding daartoe was de algemeene sympathie in Europa voor Po len, en de uitnoodiging van Frankrijk en Enge land aan andere rijken om mede blijk van sym pathie te geven. De nota is door Rusland opge vat in vriendschappelijken zin. De heer Groen stelt daarop eene motie voor, uitdrukkende, dat op de wenschelijkheid eener volkomene onzijdig heid te weinig zou zijn gelet. Na het drukken der nota zullen de discussien daarover worden voortgezet. Onlans ’s avonds werd aan een agent van politie te 's Hage door een vrouw op de straat- gezegd dat weinige oogenblikkcn vroeger een circa zestienjarigen jongen door middel van een stokje met een haak of [spijker er aan uit de brievenbus op de Heerengracht brieven ontvreemd had. De agent begaf zich onmiddellijk naar de aangewezen woning van den jongen, in het Lam groen te ’sHage, en vond hem, de gestolen brieven lezende, terwijl hij de adressen had weg geworpen. De agent nam hem mede naar het bureau van politiealwaar de knaap die dan ook naar het huis van arrest is overgebragt, zijne misdaad bekende. Men onderstelt dat meer deug nieten van denzelfden leeftijd in deze zaak be trokken zijn en hetzelfde misdrijf reeds meer malen door hen gepleegd is. Jl. zondag werd te Amsterdem het nieuwe jongensweeshuis Aby Jetomim (vader der weezen) der Ned. Portug. Israel gemeente ingewijd. Het nieuwe gebouw is hoofdzakelijk verschuldigd aan de weldadigheid van mevrouw de weduwe Orobio de Gastro te Amsterdam Dij deze plegtigheid werd door het bestuur van het weeshuis aan ei ken weesjongen een zilveren potlood en aan elk weesmeisje een zilveren naaldekoker geschonken. Een der zonderlingste avonturen is zonder twijfel het volgende, dat dezer dagen in een Fransch blad medegedeeld werd Velen, die den beroemden Junker, professor aan de universiteit te Halle, kenden hebben hem zeker dikwijls hooren verhalen, dat hij op zeke ren dag ten dienste van zijne anatomische studiën de lijken van twee opgehangenen ontvangen had Bij de ontvangst den sleutel zijner anatomie ka mer niet hebbende kunnen vinden, had hij ze maar in een vertrek naast zijne slaapkamer doen brengen. Des avonds was Junker volgens gewoonte in zijne slaapkamer aan het schrijven gegaan. De klok had 12 uur geslagen en zijn geheel huisge zin lag reeds in diepe rusttoen een dof gedruisch, in het vertrek waar de lijken lagen zijne ooren trof. Denkende dat men uit verzuim de kat bij de lijken had laten komen, nam hij eene kaars om naar de oorzaak van ’t gedruisch onderzoek te doen, liever welke de lijken bevatte, van een gescheurd en één der lijken weg was. Deuren en vensters waren met de grootste zorgvuldigheid gesloten en óp ter T- 1 ide ‘e- len 100 e- het was schier onmogelijk, dat men het ligchaam gestolen had. Rondziende ontdekte hij het lijk in een hoek. Junker was een oogenblik verstijfd van schrik. Het lijk scheen zijne blikken op hem te rigten. Dit verhoogde den angst van den pro fessor die nu beslootdit ijselijke oord te ont- vlugten. Reeds had hij de deur bereiktdoch nu rigtte het onlkleede ligchaam zich op en volg de hem. Den professor ontzonk bij zulk ecu schrik kelijk tooneel alle moed. Hij liet den blaket val len vluglte haastig in zijn kamer en wierp zich op zijn beddoch het gewaande lijk volgde en be reikte hemwierp zich aan zijne voelen omvat te zijne knieën en slaakte een zucht. Wie gij ook zijt riep nu Junker, laat mij los.” De gehangene liet hem los en fluister de, na veel zuchten, met gebroken stem de woorden „Goede beid, goede beul, erberm u mijner.” Den professor werd toen de zaak duidelijker en hij bekwam weldra van zijn schrik. Hij vernam wie de man was en maakte zich gereed iemand der zijnen te roepen Wilt gij mij dan vermoorden riep toen de gevonnisdeals ik ontdekt wordt zal ik voor de tweede maal ter dood gebragt worden. In naam der menschelijkheidred mij van den dood.” Junker stond toen op, stak het licht weder aan, wierp den man een ouden slaaprok om en gaf hem een versterkend middel in. Hij vei nam nu, dat de man wegens desertie gevonnisd was. Doch hoe hem nu te redden? De professor gaf den man wat oude kleederen en ging vroeg in den morgen met hem op weg Aan den wachtpost bij de poort gekomen zeide hijdat hij eensklaps bij een zieke buiten de stad ge.oepen was en wegens den toestand van den zieke een bediende medegenomen had. Meuken de den professor en liet hem met zijn medgezel door. Eerst in het open veld gekomenwierp de ongelukkige zich voor de voeten van zijnen redder en zwoer hem eene eeuwige dankbaarheid. Deze gaf hem nog wat reisgeld en verliet hem daarna Twaalf jaren later bevond prof. Junker zich te Amsterdam. Hij bezocht er ook de beurs. Daar werd hij aangesproken door een deftig gekleed man, die een van de rijkste kooplieden der stad genoemd werd. De koopman vroeg hem beleefdof hij niet de eer had, prof. Junker uit Halle te zien, en toen deze hierop bevestigend antwoorddedrong de Amsterdammer er zeer sterk op aan, dat de pro- fesser bij hem ten maaltijd kwam. Deze, wel wat verwonderd, nam het aan. Aan het huis van den koopman gekomenwerd hij er in eene nette zaal ontvangen door eene bevallige vrouw met twee lieve kinderen, die den professor buitenge meen vriendelijk bejegende. Weldra kwam de gastheer, en een keurig diner werd voorgediend. De professor begreep niets van het buitengemeen gastvrije onthaaldat hij hier bij een onbekende genoot; doch na den maaltijd noodigde de koop man Junker in zijn kantooren zeide daar tegen hernHerkent gij mij niet Neen zeide de professor. „Welnu ik u wel; uwe trekken zullen nimmer uit mijn geheugen gaan aan u ben ik mijn leven verschuldigd. Herinnert gij u niet den deserteur te Halle? Die ben ik Nadat ik mij van u verwijderd had ben ik dadeiijk naar Hol land gegaan Ik schreef eene goede hand, ik rekende goed kortom dit bezorgde mij eene goede plaats op het kantoor van een koopman. Mijn gedrag en mijn ijver deden mij het vertrou wen winnen van mijn patroon. Toen hij zijne za ken kwiteerde volgde ik hem op en huwde zij ne dochter zonder u was al dat geluk voor mij verloren geweest. Edele manbeschouw voort aan mijn huis als het uwe en zeg waarin ik u van dienst kan zijn." De professor werd tot tranen toe bewogen en beide mannen zaten nog lang bij eikanJcren ble ven hun leven lang de meest innige vrienden. LEIDEN, 13 Mei. De dagbladen deelden de zer dagen een besluit mededoor den rector der hoogeschool te Jena genomen waarbij een stu dent werd gestraft met verbanning voor den tijd van twee jaren, wegens het ophitsen van een hond tegen eene oude vrouwdie daardoor ]<■:- sel bekomen had. Heden heeft de arrondisse- ments-regtbank alhier, wegens een del gelijk feit, een student veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 14 dagen en geldboete van 5,benevens een schadevergoeding van ƒ10 aan een nachtwacht, die ten gevolge van het ophitsen van een zooge- naamden bloedhond schade geleden had aan zijne kleederendie gescheurd en onbruikbaar waren. De politie houdt in den laalsten tijd het oog op de bedrijvers van zulke baldadighedenwaardoor niets kwaads vermoedende voorbijgangers onver hoeds door aangehitste honden worden aangeval len, en het is te hopen, dal deze regterlijke ver volging een afschrikwekkend voorbeeld zal geven. Eenige ingezetenen van Hardenburgdie veel door ratten geplaagd werden, hebben de raadgeving van een boer opgevolgd, om op de plaat sen, waar de ratten kwamenkleine stukjes ge droogde gist te leggen, met dit gevolg, dat zij de ratten in menigte dood vonden en er totaal van bevrijd zijn. -In de fabriek van W. A. Brosowskij in Jasenitz, bij Stettin, worden machines vervaar digd van 6-18 voet diepgang voor de turfgra verijen. De prijs is van 125 tot 168 thaler. De machine arbeidt in- en onder het water en heeft het voorregt, geene zoogenaamde water- banken te laten staan. Tot hare bediening be- hooren 3 man, welke met haar in' 12 uren tijds 10 tot 12,000 turven maken van 4 lot 5 duim lengte. Volgens berekening van der zaak kundigen zou de prijs der machine, door de minder benoodig- de manschappen, in een graafsaizoen uitgewonnen worden, en verdienen, zeer te worden aanbevo len. Te Boijl heeft een vierjarig kind dat alleen in eene kamer werd gelaten, waar een keteltje met koffij op tafel stond van do kokend heete koffij gedronken en was een uur daarna reeds een lijk. Te Heerlen (Limburgl heeft dezer dagen een zware brand gewoedwaardoor eerst acht huizen werden vernield terwijl zich daarop het vuur nog aan twee andere woningen mededeelde. EEXT, 16 Maart. Gisteren had in het nabu rige Armen eene geheele opschudding plaats. On geveer te 1 */2 des namiddags liep eenjhond langs de straatdie duidelijk de bewijzen van honds dolheid gaf. Het beestaan zekeren R. S. toe- behoorendehad eerst aanleiding tot het vermoe den dezer ziekte gegeven door te huis in alle hem omringende voorwerpen te bijten eindelijk wendde hij zich naar een wieg waarin zich een klein kind bevond. Het kind overkwam echter geen leed. De hond begaf zich op straaten na eenige andere honden gebeten te hebbenwerd hij met geweerschoten afgemaakt. Nog denzelf den dag zijn vijf andere honden gedoodvan wie men vermoedde of wistdat zij door den eersten gebeten waren. Na het voorgevallene verwonder de zich niemand over de bepalingdat hier voort aan alle honden moeten vast liggen. Gisteren zijn van Deventer in het huis van verzekering te Zwolle overgebragt 14 kolonisten van de Ommerschans welke worden beschuldigd van op den 1 Maart 1863 rebellie te hebben ge pleegd en verbreking van afsluiting in het geslicht de Ommerschansvoor welke feiten zij op- den 2 Junij 1863 voor het provinciaal gereglshof in Overijssel zullen te regt staan. ZWOLLE 19 Mei. Voor eenige dagen is naar hel huis van verzekering alhier overgebragt G. J. Mekenkamp, tegen welken persoon door de SNEEKER COURANT I 5 i L I l l 1- :n Pin ellen e 8 1. s 3 ai- ije els ia 31 ittje ot- net Les •ns. en- ns e i as r is et m a, li es le de a i- 28 220 eren -70, 5gw. O Cl Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65 Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewou^ letter 40 ct voor eiken regel daarenboven 10 ets. behaW 35 ets. zo gelregt voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1