DE STAD EN HET A1IIIONDISSEJIEKT SMIL. NIEUWS- EN ADl'EDTENTIE-BLAD VOOR ll 3 J U 1863 No. 42 WOENSDAG den 27 Mei. I. A V. 11 BINNENLAND ze p n BUITENLAND Pin- ellen het de ran re- ijft en e- rfe ase ine len i rijs I 37 flCt •he je- ran .•eft De lle- rski er. is- 16 lu- tar tar ijn ter r- ide ‘e- len loo e- St. eri doch naauwelijks had hij daarvan iets genuttigd of hij zakte in elkander en was een lijk. Als eene bijzonderheid vermelden wijdat dezer dagen door den visscherman Wichert Mul der van Genemuidenaan den afslag te Zwolle is aangevoerd een zalm wegende ruim 11 halve Ned. pondendoor hem in eene fuik gevangen tusschen de kribben, achter den nooderleidain op het Zwolsche diep. De visch werd verkocht voor ƒ13.10. Gedurende dit werk wa ren zij blootgesteld aan de schadelijke gassen (sal- peterigzuur) die de zaal vervuldenmaar op het oogenblik gevoelden zij geen ernstig nadeel daar van. De heer Stewart ging dineren zonder te vermoeden dat hij als vergiftigd was. Nu verloop van een paar uren begon hij moeijelijkheid in de ademhaling te gevoelen en liet een geneesheer halen maar zijn toestand verergerde en hij stierf reeds tien uren na het ongeval. De persoon die hem had geholpen, werd mede ziek en stierf den volgenden dag. Men vindt in dr. Petermann 's Geograhpi- sche Mittheilungen het volgende: Op den 5den November 1861 ontdekte de brik Wailua 5 zee mijlen van de N. W. kust van het kleine Noord - eiland, dat tot den groep van de Fransche eilan den behoort, die ten N. W. van Birara of Nieuw Brittanje’zijn gelegen, eene halvemaanvormige bank, van 5 zeemijlen lengte en ongeveer mijl breed, slechts ongeveer 10 voet onder de oppervlakte der zee reikende. Toen het schip de batik na derde, meende de wacht een walvisch te zien blazen maar spoedig ontdekte men dat men met een veel belangrijker verschijnsel te doen had. Er werd namelijk door vulkanische kracht een on afgebroken waterstraal van kokend heet water 150 voet hoog in de lucht geslingerd. Het schouwspel was tot op een afstand van 20 zee mijlen waar te nemen. Vulkanische verschijnse len komen in deze streken veelvuldig voor, maar een 150 voet hooge straal van kokend water, midden in den Oseaan, moet een trotsch gezigt hebben opgeleverd, en het was wel de moeite waard te weten of het verschijnsel slecht eene voorbijgaande ontploffing ware of dat het gere geld lerugkeertof wel dat het tot op heden on afgebroken voortduurt. De heer Stewartprofessor te Edinburg hield zich onlangs bezig met scheikundige proe ven in zijn laboratorium Daarbij viel eene flesch met salpeterzuur fslerk water) op den grond, en door het breken der flesch stortte het vocht op den vloer. tot hulp De heer Stewart riep dadelijk iemand en beiden trachtten den vloer van het vocht te zuiveren en een gedeelte van het zuur nog op te scheppen. zij blootgesteld In den avond jl Zondag bevonden zich op den straatweg buiten de Woudpoort, ongeveer een half uur van de stad eenige jonge liedenwelke door twee hun onbekende personen werden aangerandmet dat gevolg, dat twee hurftier, P. S. en C. V. genaamd in de daardoor ontstane worsteling, vrij ernstig gewond werden; P. S. bekwam vijf ste ken in den rug en een in de borst, en verkeert hierdoor in zorgwekkende omstandigheden. Het is dooi de ijvere pogingen der alhier gestation neerde brigadier marechaussées mogen gelukken de vermoedelijke daders, onder de gemeente Wouw te arresteren en naar t burger), en milit. huis van verzekering alhier, over te brengen, heden mor gen zijn zijonder geleide naar Breda getrans porteerd, om in handen van den officier van jus titie te worden gesteld. MEPPEL, 24 Mei. In het nabuiige Ruiner - wold heeft een treurig voorval plaats gevonden met een 24jarig jongeling. Deze was boven op een huis geklommen en begaf zich in den schoor steen om die schoon te maken maar naauwe lijks was hij er inof hij gleed naar beneden en zich niet met de voeten tegen de wanden van den schoorsteen kunnende tegenhouden viel hij met kracht op den haalbooin, waardoor zijn on derlijf bijna geheel van een werd gespleten. On middellijk zijn geneesheeren van hier gehaald om, zoo mogelijk den ongelukkige in het leven te behouden. --Een persoon, genaamd P. J. de Jong, laatst verblijf gehouden hebbende te Rotterdamdie zich van Amsterdam naar Zwolle had begeven met oogmerk om door bedelen naar de kolonie Ominerschans te geraken heeft alhier een plot- selingen dood gevonden. Donderdag avond per stoomboot arriverende, bevond hij zich in beschon ken toestand, hetgeen hem evenwel nog niet ge heel buiten staat stelde om eene slaapstede op te zoeken. Aldaar aangekomen werd hem tot ontnuchtering een kop warme kefllj aangeboden NOORD-AMERIKA. Twee officieren van’t Po- tamac-leger hadden twist en zouden duelleren. Het lot moest beslissen wie het eerst zou schie ten degenedien dit voorregt trof miste zijne tegenpartij. De andere stond op het punt van te schieten, toen de eerste uitriep: „halt! ik wil u uw schot afkoopen.’’ Voor hoeveel vroeg de andere. Voor duizend dollars." Gij schat u zelven al zeer geringmijn schot is zeker. Ik moet meer hebben.' Gij zijt zeer beleefdmij zoo hoog te schat ten welnuik geef u dan tweeduizend dollars maar ook geen cent meer." De koop werd gesloten. Terwijl Noord-Amerika de petroleum tot een der belangrijkste handelsartikelen maakt, schijnt Zuid-Amerika in deze zaak een geduchte mede dinger te zullen worden. In de provincie Rioga, niet ver van de Plata rivier op het grondgebied Tot nog toe heeft men de daders niet kunnen vinden doch de politie doet ijverig onderzoek. De Staats-Courant heeft medegedeeld de lijsten der hoogst aangeslagenen in de rijks direc te belastingenverkiesbaar tot leden van de eer ste kamer der staten-generaal zoo als die door gedeputeerde staten der verschillende provinciën zijn opgemaakt. De eerste der hoogst aangesla genen in Zuid Holland is Z. K. H. prins Frede- rik der Nederlanden, te 's Gravenhage, ƒ17,730 44; in Noord-Holland de heer G Visser van Hazers woude te Heemstede, 5513,02'/^; in Utrecht mr. C. W. J. baron van Boetzelaar van Dubbel dam te Utrecht, 5888.14’/,; in Gelderland A. W. C. W. baron van Pallandt van Keppel te Keppel, 6588 31 in Zeeland de heer A. Tak, te Middelburg, ƒ3054 43; in Noord Brabant de heer J. H Mabie van Boxtel en Liempde te s Hertogenboschƒ2559 241/,; in Overijssel mr. J. D C. baron von Heeckeren van Wassenaer te Ambt Delden ƒ10,602.57; in Friesland jhr. mr. J F. v. Eysinga, te Leeuwarden, ƒ10,099 50 in Groningen de heer G Reinders, te Warffum, ƒ1873.101,; in Drenthe mr: R. H baron de Vos van Steenwijk te de Wijk, ƒ753 80; in Limburg graaf O de Marchant d' Ansembourg te Gulpen ƒ3068.18. Zr. Ms. stoomschip Cornells Dirks is den 21 April te Paiamaribo aangekomen. Het was daar zeer stil en men vreesde dat het er na de emancipatie nog veel stiller zou wordende scheepvaart zal grootendeels te niet gaan, want zoo schrijft de berigtgever 7/8 gedeelte der plantaadjes zou, naar hem verzekerd was, be dankt worden dan kunnen dus de schepen geene lading meer krijgen. Dan zal hier vervolgt hij niet veel te eten vallen want als het wat lang duurt dat er een schip uit het moederland zich laat wachtendan kan men hier nagenoeg niets krijgen. BERGEN-OP-ZOOM, 20 Mei. van 0 et “e SNEEK 26 Mei. De arrondissements-regtbank alhier heeftter vervulling der vacature van regter in die regt- bank de navolgende aanbevelingslijst opgemaakt; le mr Boeles, advocaat te Groningen, 2e mr. Minne- ma Buma advocaat bij het provinciaal geregts hof van Friesland en burgemeester van Franeker en 3, mr. Albarda substituut-griffier bij de ar- rondissements-reglbank alhier. LEEUWARDEN 23 Mei. 'Door de staten van Friesland is in de zitting van eergisteren o. a. besloten aan het dijksbestuur der zeven Grie tenijen en stad Slooten contributie zeedijken te verleenen eene subsidie ten bedrage van het 1/3 van de kosten der buitengewone werken welke door die contributie in het jaar 1863 ter ver sterking hunner zeeweringen zullen worden uit gevoerd, mits dit 1/3 de som van ƒ80,513.66 niet te boven gaandeonder voorwaardedat van rijkswege eene gelijke subsidie daartoe wor de verstrekt. De buitengewone vergadering is daarna door den heer commissaris des konings gesloten in naam des konings. URETERP. In de gemeente O. dorp B. heeft het volgende kluchtige geval plaats gehad. Een boer meende, dal zijn kind was betooverdom dat het niet langer eten wilde, onophoudelijk schreide en slapelooze nachten had. Toen hij de- zaak aan een in het vak van hekserij gerou tineerde buurvrouw verhaaldegaf deze hem den raad, om onmiddellijk met het mutsje van het kind naar den duivelbanner te Knijpe te gaan waar toe de boer ook dadelijk besloot.'Aj/Toen hij een eind op weg was, kwam hem in de nabijheid van Gorredijk een man tegendie hem vroeg waar hij heen moest, waarop de boer hem ant woordde naar de Knijpe.’’ Hierop zei de vreemdeling: „als gij naar den duivelbanner moet, dan behoeft gij niet verder le loopenwant die staat bij u: ik ben het zelf Dadelijk liet nu de boer het mutsje zien, dal door den vreem deling met eenige grimacen wordt bezigtigd, waar op hij den boer gebood acht maal in een ronden circel, om hem heen te loopen, 't geen hij da delijk deed. Vervolgens gebood hij, dat de boer de handen en het hoofd met drek zou wasschen in een nabijzijnd landhetgeen ook onnjiddellijk door den boer verrigt werd. Na al deze kuren verrigt te hebben zeide de vreemdeling tot hem: ga nu naar mijn huis en raak met uw voor hoofd tegen den muur van mijn huis en uw kind is genezen.-’ Hierop spoed le de boer zich naar de Knijpe en de vreemdeling ging zijn weg. Toen de boer te Knijpe kwam vroeg hij naar het huis van den duivelbanner, en stootte inderdaad met het voorhoofd tegen de muur van dat huis Daar na spoedde de boer zich weêr huiswaarts, in de volle overtuiging, dat de aangewende middelen zouden helpendoch 2 dagen daarna was het kind reeds dood. Voorzeker een kluchtig geval als men weet, dat de vreemdeling niets anders was, dan een marsdrager uit K die voorzijnen tooverraad nog 2.50 ets nam en derhalve dien dag een goede daghuur maakte. DRAGTEN, 22 Mei. Het verheugt ons le kunnen berigten, dat hh. gedep. stalen van Fries land goedgevonden hebben de gevraagde con cessie te verleenen voor eene geregelde stoom- bootdienst tusschen Dragten Leeuwarden Sneek en tusschen gelegen plaatsen. De concessionaris sen denken zoo spoedig mogelijk uitvoering aan hun plan te geven. MAKKUM, 20 Mei. Gisteren nacht heeft ie mand de baldadigheid gehad eene beste koe in het land van een onzer veehouders de tong uit te snijdenen den gepasseerden nacht is een scheephuisjemet een daaronder liggend jagt en eene boot, tot op het water afgebrand, wat als- mëde aau moedwilligheid wordt toegeschreven. SNEEKER :ns an- I* i ■I ckel van )st- ou- en- ;ea idel. cel, jta- Tur- lalk stra lius met van nga. Jan 31 is- >k. )1 »lk. van es T. lt- 3- tv- en, '6, ijl- aau >ns en ob- ne ik. de IS st a- s- |k TSt het ''■i fi ei| H Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 4 voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 et gelregt voor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco 1.65

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1