NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONIJISSEHENT SNEEK, 1863 No. 43 18de Jaaiiranir. ZATURDAG den 30 Mei. L L j fl I 1 VERGADERING VAN DEN GEMEENTE RAAD VAN SNEEK MAANDAG 1 Junij 1863. des voormiddags ten lü uur. nt, I BINNENLAND ten en- het de ran re- de ase ine len rijs St. ar- oe- ke- de- teu '4 het ■he Ja van >eft De lle- rski EK hi de ia de van lier van Jen Wei if om ?n ijn ter ir- ijft en n- 1 68 's 'a SNEEK 29 Mei. De gewone voorjaars Paardenmarkt had jl. Woensdag alhier plaats, de markt was druk be zocht. Een 350 tal meest schoone paarden wer den dan ook grootendeels tegen hooge prijzen verkocht. In de jl. donderdag gehouden zitting der prov. staten te Leeuwarden is in de eerste plaats behandeld de zaak van de kanalisatie der rivier de Tjonger. De algemeene strekking van het ont werp daartoe werd goedgekeurd maar de zaak zal eerst in de e. k. wintervergadering worden beslist. Voorts is besloten ged. op te dragen a. inmiddels te onderzoeken of de betrokken ge meentebesturen van Oost- en Weststellingwerf en Schoterland tot het werk 40 pCt willen bijdra gen en na de voltooijing het beheer en onder houd op zich willen nemen, tegen genot der tol len b. met de kompagnons der Opsterlandsche vaart en met het provinciaal bestuur van Dren the in onderhandeling te treden over eene ver binding dier vaart met de Drentsche hoofdvaart door middel van doorgraving van den dam bij de Witte Wijk. Daarna was aan de orde het ver zoek van het dijkbestuur der zeven Grietenijen en stad Sloten, contributie zeedijken, om finan - tiële hulp tot versterking zijner zeeweringen. In beginsel is aangenomen, dat aan dijkbesturen voor buitengewone werken provinciale hulp kan wor den verleendmet bepaling dat voorstellen des wege van ged. staten in de wintervergadering van 1863 of zomervergadering van 1864 zullen wor den ingewacht. FRANEKER, 25 Mei. In de voorige week overleden hier een man van 32 en eene vrouw van 40 jaren die den 2 Mei jl. hun huwelijk gesloten hadden, zoodat beide echtgenooten na zulk eene kortstondige vereeniging en treurig ster ven, gelijktijdig werden ter aarde bes'eld. Een groot ongeluk had te Delft aan den spoorweg kunnen ontslaan door de roekelooze baldadigheid van een persoon W genaamd ban- ketbakkersbediende bij den heer W. te 's Dage die den 26 dezer aan het het station Amsterdam, in den laatsten trein naar 's Gravenhage gezeten, door middel van een fluitje, zooals de conduc teurs gewoon zijn te gebruikenhet sein tot ver trek gaf. Een der conducteursdie meende, dat dit signaal door zijnen kameraad werd gegeven gaf daarop ook van zijnen kant het sein zoodat de machinist voornemens was te vertrekken, toen hij nog ter regter tijd door een der ambte naren van het station werd gewaarschuwd te vachten tot hij een mondelingen last van den dag een man een paard uit de weide. Hetbragt hem daarbij een zoo hevige hoefslag toe, dat hij kort daarna overleed. Onder de nieuwe uitvindingen op het ge bied der photographic mag die, waardoor men portretten in kleuren verkrijgt, eene der merk waardigste worden genoemd. Uitnemend geslaagde proeven dezer kunst zijn vervaardigd door den heer R. Severin te 'sHage Te besluiten over van een turfschuur. Adres om magtiging tot aflossing eener grond- pacht. Voorstel tot regeling van het lager onderwijs op de 1ste en 2de burgerscholen in verband wat de eerste betreft, met de Fransche jongens school. t V 1 i L-** stationschef had ontvangen. Ware hij vertrokken, dan zou de trein in botsing zijn gekomen met den trein die van s Hage in aantogt was en die nog door een tweeden werd gevolgd zoodat de ramp die welligt daardoor was ontstaan niet te over zien ware geweest. De roekelooze die bijna zulk een groot ongeluk had veroorzaaktwerd op ver zoek van den ijveriger) stationschef door de po litie onmiddellijk gearresteerd en is tot 27sten te Amsterdam in verzekerde bewaring gehouden, ter wijl tegen hem procesverbaal is opgemaakt en zijne onbezonnenheidnaar wij niet twijfelen streng zal worden gestraft. AMSTERDAM, 25 Mei. De heer Charles Burn, civiel-Ingenieur, die in 1853 een der oor spronkelijke aanvragers was voor de concessie tot doorgraving van Holland op zijn smalst en thans nog deelgenoot en gedeeltelijk eigenaar der con cessie is, heeft onder geleidend schrijven eene missive van een voornaam Engelsch aannemer bij onzen gemeenteraad ingezonden. Deze firma zou hebben aangeboden om onder waarborg het werk voor de gedane begrooting en binnen den tijd van 7 jaren af te maken. Zelfs onder bedingdat indien de uitgaven desom van 15,350,000 over treffen het meerdere bedrag in ongewaarborgde aandeelen zal uilbetaald worden. Verder nemen zij aan, al de werkzaamheden binnen zeven jaren gedagteekend van den tijd dat zij in het bezit der landerijen komen, tevol- tooijen en mogten zij daarin te kort schieten, dan stellen zij zich borg het ontbrekende bij t? psssen, zoodat de aandeelhouders in alle gevalle i'/2 pCt. interest voor hun geld gedurende het aanbouwen der werken ontvangen kunnen maar ingeval zij die werkzaamheden binnen zeven jaren voleindigen en de interessen aan de aandeelhou ders uitbelaald geen 3 millioen guldens bedragen dan vermeenen zij geregtigd te zijn het overschot te moeten ontvangen. Naar men verneemt hebben zich naar de drie opengestelde plaatsen voor kweekeling op 's rijks vee-artsenijschool te Utrecht, ten einde voor rekening van het ministerie van oorlog tot paardenarts bij het leger te worden opgeleid, 15 adspiranten aangemeld, De examina zullen den 5 Junij aanvangen. LEIDEN, 26 Mei De hoogleeraar Kaizer be- rigt ons dat, ten gevolge van eene schrijffout, de totale maanverduistering van dit jaar, in zijn Populair sterrek.indig jaarboek en elders op een verkeerden dag is aangeschreven. De verduistering zalop de aangewezen tijdstippen, niet in den nacht tus- schen den 31 sten Mei en den Isten Junij, maar in den nacht tusschen den Isten en 2Ien Junij gebeuren. Voor hen die weten dat eene maans verduistering alleenlijk bij de volle maan mogelijk is, kan echter omtrent den juisten dag geen twij fel bestaan daar alle opgaven omtrent de volle maan, in den laten avond van den Isten Junij, met elkander overeenstemmen en daarbij meestal de verduistering is vermeld geworden. In het begin dezer week heeft de reglbank te Nijmegen een belangrijk vonnis gewezen. De regtbank besliste, namelijk, in overeenstem ming met den kantonregter, wiens uitspraak in hooger beroep was aangevallendat een com missionair niet verpligt is tot het noemen van den verkooper aan den kooper, daar eene zoo danige verpligting met het wezen en den aard van het commissionairs-vak strijd. Te Oudendijk bij Hoorn, haalde jl. donder en in diens photografisch établissement tentoon- I gesteld. Deze portretten in kleurendoor hem chromo- photographiën genoemd, gelijken op aquarellen; maar wanneer men ze van naderbij beziet, schijnt het alsof zij door het glas zelve te voorschijn ge roepen wordenen geven zij den indruk van eene zeer fijne schilderij in olieverw. Wij mee nen de aandacht te mogen vestigen op deze nieu we soort van photographiën die er allerliefst uit zien, om niet te zeggen verfraaid portret leveren. De soms in ’t oog vallende mindere aangenaam heid der gewone zwarte photographiën zonder retouche en de slechte gelijkenis van een sterk geretoucheerd of gekleurd portret zijn daardoor overgenomen. Donderdag jl. werd in den gemeenteraad van Groningen eene voordragt van den burgemees ter betreffende het gebruik van petroleum en gas olie ingediend, waarin de volgende bijzonderhe den voorkomenHet toenemende gebruik dezer oliën en de verordeningen, elders gemaakt om het gevaar daarvan te voorkomen hebben den burgemeester bewogen inlichtingen te vragen van de plaats, geneeskundige kommissie. Die inlich tingen zijn hem verstrekt in een uitvoerig rapport dat hij aan den raad overlegd en waaruit blijken zal, dat er onder de in den handel voorkomen de soorten van petroleumphotogènegasolie enz. zeer ontvlambare soorten voorkomen dat andere soorten echter weinig ontvlambaar zijn en de on derzochte petroleum o. a. eerst bij eene hitte van 185°Fahr. ontbrande; dat de meest ontvlambare oliën het minst lichtgevend en het duurst in prijs zijndat alzoo de minst gevaarlijke soorten het meest worden verkocht en het gevaar voor de al gemeene veiligheid dus niet zoo groot kan zijn als wel eens wordt beweerd. Met het oog hier op is de burgemeester tot het besluit gekomen geen voorstel te doen om iets te verordenen waardoor de vrijheid van handel zou worden be lemmerd, maar de zorg voor de veiligheid over te laten aan de particulieren die in deze wel hun eigen belang zullen weten te behartigen. Geen handwerk is misschien meer stilstaan de gebleven dan onze schoenmakerijen. Onze schoenen en laarzen zijn duurmen gebruikt er in het algemeen geen dun en taaimaar dik en zwaar leder voor. Naar de voldoening van eene bestelling moet men dikwijls weken achtereen wachten. Inmiddels heeft dit handwerk in het buitenland groote vorderingen gemaakt. Wanneer men de werkplaats van Philippe Latour te Lian- courtof die van Cadillot te Parijs bezoektkan men daar eenige duizenden schoenen op éénen dag zien maken. Gij schrijft uw naam op een stuk leder, en wanneer gij dan vervolgens eeni- gen tijd wilt besteden om de werkplaats in hare bijzonderheden te bezigtigenen te verw ijlen bij iederen werkmandie een afzonderlijk gedeelte bewerkt met de meest doelmatige werktuigen, terwijl er eene volkomen verdeeling van den ar beid plaats vindt, dan ontvangt gij bij het verla ten van de fabriek uwe schoenenmet uw naam op de zool. Wanneer in onze belangrijke schoenmakerijen aan de Langstraat in Noord Braband de werklie den zich associëren, om gezamenlijk dergelijke fa brieken op te rigten zal hunne oude nijverheid van lieverlede te niet gaan. Een groot aantal van den fatsoenlijken stand hier te lande hebben reeds hunnen vasten schoenmaker in Brusselei» het is niet onmogelijkdat de commis voyageurs der Fransche schoenfabrieken nog eenmaal de grenzen overgaan, om ons volk de maat te ne men. Men schrijft uit Einden In Hameln wer den reeds sedert lang geheime vergaderingen ge houden door de vreemde metselaarsgezellen, die niettegenstaande alle nasporingen der justitie, niet ontdekt werden. Nu echter is het den opper- wachter Haase en den gendarme Gans gelukt zulk PUNTEN TER BEHANDELING. Besluit van goedkeuring tot de onderhandsche verhuring van een stuk land Rekening wegens verpleeging en verdere kosten van bedelaars in de gestichten te Ommerschaus en te Veenhuizen over 1862. Voorstel daartoe betrekkelijk. Adres om grond lot aanbouw van woningen de plaats tot het bouwen SNEEKER CODRANT. I ora- Pin- ellen Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 et voor eiken regel daarenboven 10 cis. behalve 35 ets. ze gelregt voor iedere plaatsing. Pie- idde 24 150 eren -64, TSt het rts jtze van met de den. din- :wis van rts 3el- te ide le- len !oo e- e- i '4 Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad 1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65 ,0 e*

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1