X NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BUD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1863 iXo. 44 ros W OENSDAG den 3 Junij I i-l ril 18de Jaarpan!*. 9 N. KENNISGEVING. loozen BINNENLAND het de liet •he 5'e- van ■eft De lle- ?ski 7 lil ‘e- len rot» e- ijfl 'en e- St. irst het Q ïjn ter 1 ide I de ase ine len rija ,0 et huis van bewaring te Echt met braak ontvlugt- I te. Thans in Pruissen op nieuw aangehouden en den 21 dezer, na door den regler van in structie te zijn gehoord, weder naar de gevange nis overgebragt zijnde heeft hij op nieuw een» poging tot ontvlugting beproefd, doch de schild wacht der gevangenis dit merkendeheeft het geweer op hem aangelegd en hem een kogel door het lijf geschoten, aan de gevolgen waarvan hij daags daarna is overleden. Te Hoorn begaf zich jl. woensdag C. G. F., een jongman van 21 jaren naar de woning zij ner beminde die hem den vorigen dag afscheid had gegeven. Na vele vruchtelooze pogingen om de zaak weder bij te leggenhaalde hij een pi stool uit den zak en bragt zich voor de oogen zijner voormalige beminde en harer moeder een schot toe. Zijne wonde wordt door deskundigen voor ongeneeslijk gehouden. In de maanden Junij, Julij en Augustus zul len iederen woensdag van Amsterdam Rotterdam en Utrecht weder volkstreinen op den Rijnspoor weg naar Arnhem en terug rijden tegen zeer laag gestelde vrachten. Te Rotterdam heeft men plan tot het hou den van een gecostumeerden optogt, ter gelegen heid der feestelijke viering van het öOjarige ju- bilé van Nederlands herkregen onafhankelijkheid in de maand November a. s. Op de beide pinksterdagen zijn over den Hollandschen spoorweg vervoerd 31,200 reizigers waarvan 10,500 op den eersten en 20,700 op HARLINGEN29 Mei. De stoomboot Har lingen van Amsterdam naar hier, zag nevens Stavoren op verren afstand een schip in hulpe- toestand. De kapitein stoomde terstond derwaarts enofschoon het zijne aankomst meer dan een uur vertraagde had hij het genoegen het tjalkschip Nooit gedacht, schipper A. Koopal, met aardappelen naar Amsterdam en loebehoo- rende aan den heer J. Kooistra te Franeker, op sleeptouw te nemen en hier binnen te brengen. De mast van het schip was gebroken, zoodat het aan de strooming was prijs gegeven Z. K H. de prins van Oranje is den 28 Mei te Parijs aangekomen uit Engeland en afge slapt in het Grand Hólel. GRONINGEN. Omtrent het door de heeren v. d. Hoop en Reepmaker ter verkoop aangebo den kasteel te Wijchen vindt men eene merk waardige bijzonderheid medegedeeld door mr. A. W. Engelen in zijne „Wandelingen door Gel derland enz namelijk dat het vroegernaar men wil evenveel kelders had als er maanden evenveel vertrekken als er weken evenveel ven sters als er dagen en evenveel glasruiten als er uren in het jaar zijn. Te Winschoten is eene 69 jarige vrouw in beschonken toestand, terwijl zij alleen te huis wasin het vuur gevallen en zoo omgekomen. Zij werd later levenloos en voor een groot ge - deelte verkoold gevonden. ZWOLLE 28 Mei. Eene vreeselijke gebeur tenis, heden morgen in de nabijheid dezer stad voorgevallen heeft alhier algemeene ontsteltenis den tweeden dag. en deelneming verwekt. De burgemeester der I gemeente Genemuiden, een man, die geëerd was om zijne bekwaamheden als staatsburger, geliefd wegens zijne hoedanigheden als menschheeft zich door een pistoolschot van het leven beroofd. ZWOLLE 30 Mei. Jl. dingsdag avond wa ren drie personen behoorende tot het personeel van den brugbouw over den IJsselbezig in een vrij zwaar beladen bootjeter hoogte van dat werkde rivier over te steken terwijl er juist eene stoomboot voorbij voer. Door de kwalijke besturing van het bootje kwam het ongelukkig dwars voor den golfslag te liggenwaardoor het omkantelde en met zijne lading zonk De drie voormelde personen zouden gewis eene prooi der golven zijn gewoiden indien het niet aan eenen voorbijzedenden schipper gelukt was hen door behulp van touwen te redden. Op den dag zijner ondertrouw en terwijl hij feest vierdewerd dezer dagen tfe Delft een per soon gearresteerd Precies zei hij tegen zijne verloofde „lieve schaap als" enz., toen men hem gevangen nambeschuldigd van schapen te hebben gestolen. De veroordeelde Protestanten in Spanje wier gevangenisstraf in ballingschap is veranderd, worden naar Malaga vervoerdom van daar naar iet buitenland te vertrekken. Verleden week is te Genderen een huwe lijk gesloten tusschen een jongman en eene jonge dochterwelk paar te zamen nog geen 34 jaren telt. Uit Moergestel wordt geklaagd over het bekeuren van 10 landbouwers, omdat zij op den 2den Pinksterdag groen maaiden voor hunne koei- jen. Men beweert dal dit de zondagswet te streng toepassen isomdat men jong gras en klaver geen twee dagen te voren kan halen, of het be derft, en men moet zijne beesten toch kunnen voederen. Uit Roermond berigt men het volgende: Reeds vroeger is melding gemaakt van den be- ruchten roover Jacob Laubachdie, hoewel slechts 28 jaren oud zijnde, reeds gedurende 10 jaren in verschillende gevangenissen heeft gezeten en den 22 February jl. uit de gevangenis te Dussel- dorp ontslagen werd. Sedert dien tijd heeft hij weer zes crimineele diefstallen gepleegd waarna hij te Venlo werd aangehouden, doch uit het NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK, gelet op artt. 139, 140 en 141 der wet van den 19ilen Augustus 1861 be trekkelijk de Nationale Militie ^Staatsblad no. 72) brengen door deze ter kennisse van de belang hebbendendal het onderzoek over de verlof gangers van de militie te land in deze Gemeente zal plaats hebben op Maandag den 22sten Juni ek.des voovmiddags ten 10 ure, voor het Ge meentehuis. Dat de verlofgangers bij het onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed en voorzien van de kleeding en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegevenvan zijn zak boekje en van zijn verlofpas. Dal, behoudens hel bepaalde in art. 130 dier wet, een arrest van twee tol zes dagen, te ondergaan in de naaslbijgelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrestdoor den Militie Commissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger 1) diezonder geldige redenen niet bij het onderzoek verschijnt; 2) die, daarbij verschenen zijnde, zonder gel dige redenen niet voorzien is van de hiervoren vermelde voorwerpen 3) wiens kleeding of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden be vonden 4) die kleeding- of uitrustingstukken aan een ander toebehoorende als de zijne vertoont. Sneek den 2 Junij 1863. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOITDA. De Secretaris JIACtA. SNEEK 2 Junij. Ds. K. J. van Goor, predikant bij de Christe lijk Afgescheiden gemeente alhier, maakte zondag morgen jl. bekend dat hij het beroep naar Hoo- geveen heeft aangenomen. Door de commissie belast met het afnemen van het examen tot candidaat-notarissen zijn don derdag jl. als zoodanig toegelaten de heeren IJ Rodenhuis van Franeker en G. Benthem Red- dingiusvan Sneek. Al de miliciens van de ligting dezes jaars welke in t begin der maand Mei bij de verschil lende wapencorpsen ingelijfd zijn, zijn onmiddelijk tot eerste oefening daarbij in activiteit gesteld, met uitzondering van diegenenwelke bij het wapen der cavaleiie (de vijf regem riten dragon ders en het regemeut veld- en rijdende artillerie) zijn ingedeelddie eerst den 1 October dezes jaars daarbij in werkelijke dienst zullen moeten optreden. Laalstgemelde miliciens zijn tot op dat tijdvak met onbepaald verlof naar hunne haardste den teruggezonden. Naar men verneemt, laat het zich aanzien, dal de landbouw tentoonstelling, den 24 en 25 Junij te Leeuwarden te houden, bijzonder luister rijk zal zijn daar er 184 paarden 160 runde- len, alsmede een groot aantal schapen en var kens ter mededinging zijn opgegeven. Het aantal en de soort van aangegeven werktuigingen voor land- en tuinbouw moet mede zeer groot en uit muntend zijn. Zijn wij wel onderrigt, dan zullen ook uit het buitenland dorschmachines en loco mobiles worden aangevoerdzoodat er bij de proefnemingen die met deze werktuigen zullen worden gedaan, door onze landbouwers veel te zien en voor onze werktuigkundigen veel zal zijn te leeren Wij voorspellen diensvolgens aan deze expositie een zeer talrijk bezoek, ook uit naburi ge provinciën. Eenigen tijd geleden verkocht een bakker te Haarlem zijn huis en bakkersgereedschap aan een particulierdie kocht voor zijn meester." Toen de dag van transport en die van betaling i kwambleef de kooper wegterwijl ook geen f ander zich als meester deed kennen. De ver- kooperna vruchteloos den kooper te hebben ge sommeerd dagvaarde dezen daarop bij de ar- rond, regtbank te Haarlem tot ontbinding van den koop met schadevergoeding De kooper antwoor- dedat hij wel gekocht had, maar „voor zijn meester”en zich persoonlijk niet verbonden acht te. De regtbank stelde den verkooper in het ge lijk oordeeler.de dat de bijvoeging van niet per soonlijke aansprakelijkheid slechts eene subjectieve meening bevatteterwijl wijders hel koopen voor een meester, indien het blijkt, dat geen meester opgedaagd isden kooper niet ontslaat van den koop Het prov. geregtshof in Noord-Holland heeft het vonnis der regtbank volkomen beves tigd. LEIDEN 29 Mei. Op den 22 Mei werd voor de arrond.-regtbank alhier behandeld de zaak van het indertijd plaats gehad hebbende tweegevecht buiten de Rijnsburgsche poortonder de gemeente Oegstgeest Het openbaar ministerie eischte de s huldigvcrklaring aan verwonding met voorbedach ten rade, en veroordeeling van den schuldige tot vier maanden cellulaire gevangenisstraf. De ar- rond. regtbank heeft heden bij een beredeneerd vonnis den dader schuldig verklaard aan uitdaging tot een tweegevecht en verwondingen hem veroordeeld tot eene maand cellulaire gevangenis straf; terwijl een afwezig gebleven getuige is ver-,, oordeeld in eene geldboete van ƒ25. BREDA. Op gisteren den 1 Junij hebben do kadetten der koninklijke militaire akademie be hoorende tot het 3e en 4e studiejaar flen geta le van ruim 150) het kamp op de Teteringsche en Oosterhoutsche heide betrokken, tot het hou den hunner praktische oefeningen en om aldaar gekampeerd blijven tot den 15 Julij a. s. Dezer dagen is in een regenbak van het voormalige instituut te Medemblikgevonden het lijk van een voor 6 jaren aldaar vermist militair van de slrafdivisie. Men maakte den bak schoon en vond hel lijk bijna geheel vergaan doch bij hetzelve nog eene som van ƒ25 en een horologie. Uit Samarang wordt gemeld dat op Kali- SHEERER COURANT am ran re- Wij n-J etl r- 1 Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 4!) et voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve S5 ets. ze gelregt voor iedere plaatsing. 7; Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad f 1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1