NIEUWS- EN ADÏEIITENTIE-IILAD VOOR DE STAD EN HET AHIIONDISSEIIENT SMIJv. 863 ZATURDAG den 6 Junij BINNENLAND BUITENLAND In de zitting van den a. heden behandeld de voor- n- erJ C|| i-l irJ ijft 'en e- St. 1 »rst het het de van ve- het :he je- van :eft De Ile- ski ijn ter r- «de ‘e- len loo e- Adverten$iën van 1 tot 4 regels, gewone letter if) et voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35’cts. z.e gelregt voor iedere plaatsing. t»« «e j Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65 dadelijk in het oog moet vallen. Die steen is nagenoeg 4 voet breed en 2 voet hoogen draagt het volgende inschrift in vergulde letters: Ho ning Willem de Derde heeft in het hart van j Jen zesden pijler dezer brug den eersten steen gelegd en daarmede den aanleg der staats spoorwegen in zijn Rijk ingewijd. XXII October MDCCCLXI. Als vervaardiger staat onder aan den steen opge geven H. G. Knoops C. O. zn te Arnhem wien lof toekomt voor de waarlijk fraaije en smaakvolle bewerking van dit aandenken eener belangrijke handeling onzes konings. VLAARDINGEN1 Junij. Morgen zullen de drie eerste schepen ter haringvaart vertrekken; de vloot zal dit jaar bestaan uit 75 schepen ge durende den jaaglijd benevens 7 jagers drie schepen zijn bovendien uit de jagerij geblevm; na den jaagtijd zal dus het getal schepen op 85 komenwaarvan 53 van Vlaardingen. AMERIKA. De conscriptie zal eindelijk door gezet worden. President Lincoln heeft voor eeni - ge dagen eene proclamatie uitgevaardigd, volgens welke alle vreemdelingen dienstpligtig zijn Hij geeft hun echter 65 dagen tijd om het land te verlaten waaraan zij die geld hebben evenmin voldoen zullen als zij die het niet hebben. De eersten kunnen zich vrijkoopen, de laatsten moe ten het lol afwachten. Maar de publieke opinie verklaart zich tegen dezen maatregel en een krach tig verzet is te verwachten in den staat van New- York ITALIË. De uitgravingen in Pompeji worden met den meesten ijver voortgezet. Ónder de de zer dagen gevonden voorwerpen bevindt zich eene kinderwieg, vervaardigd geheel naar het tegen woordige stelsel, nl. met schommeling. Voorts heeft zeer de aandacht getrokken fijn houtsnij werk voorstellende zwaardvechtersworstelingcn volksspelen veldslagen enz.en door middel van mekaniek in beweging gebragt, zoodat deze hou ten kunstwerken eene veel betere aanschouwelij ke voorstelling van een en ander verschaffen dan de beste schilderij SPANJE. De Protestantendie te Grenada en Malaga veroordeeld zijn maar wier straf in verbanning is veranderd zijn naar Frankrijk ge zonden. De Spaansche bladen die voorstanders zijn der regeringzeggen „dat koningin Isabel la bij het verleenen hunner gratie van de ga leistraf, hiertoe ook geleid werd door de be geerte om de galeijen, waar de veroordeelden hunnen straftijd hadden moeten doorbrengen, voor Protestantsche besmetting te vrijwaren. GRIEKENLAND. Volgens de Berlingske Tidende zijn de onderhandelingen over de Grieksche aan gelegenheden in de laatste dagen zoo ver gevor derd dat men binnen kort den afloop daarvan kan verwachten en is het waarschijnlijk dat men het omtrent de voorwaarden der troonsbeklim ming van den prins Wilhelm ten volle eens zal worden. De Londensche Observer zegtdat de prins definitief de Grieksche kroon aanneemt. De Correspondance Havas verzekert in een brief uit Koppenhagedat men het eens is ge worden over het financicele punt, hetwelk tot veel onderhandelingen had aanleiding gegeven. De jeugdige koning van Griekenland zou eene ci viele lijst hebben van 1,260,000 fr.waarbij de inwoners der Ionische eilanden het genot van twee kasteden zouden voegen die jaarlijks 125,000 140,000 fr. opbrengen. Geen vreem deling zou koning George I bij zijnen intogt te Athene vergezellen dit is eene uitdrukkelijke voorwaarde door de Grieksche deputatie te Kop penhage gesteld en op wier vervulling zij met den meesten ernst heeft aangedrongen. DUTSCULAND. De toestand van den koning van Wurtemberg is, naar men verneemt, in de laatste dagen zorgwekkend. IL M. de koningin de ase J ine ien rijs gehaald doordien de machine van die stoom boot een paar slagen achteruit deed onder het rad geraakt en gezonken. Het is echter gelukt al de personen te redden. Voor eenige weken had er in de gemeente Öuds-Hoorn ten gevolge van het overlijden van de wed. K. eene verkooping plaats van haren inboedel. Hieronder bevond zich een kabinet dat door zekeren C. S.in die gemeente woon achtig, gekocht werd. Er eenige verandering aan willende laten brengen, haalde hij er een tim merman bij die bij de verandering in eene ver borgene lade 2 zakken specie, ten bedrage van ƒ1300, drie zilveren lepels en vorken, eene beugeltasch en andere zilveren kleinodiëneen en ander ten bedrage van pl m. 100, ontdekte. De ambachtsman gaf van deze ontdekking niet aan den nieuwen eigenaar van het meubel, maar onmiddellijk aan den executeur van den boedel kennisdie dit bedrag onder zich heeft genomen, en zwarigheid schijnt te maken om dit montant aan den kooper van het kabinet te overhandigen. In de vorige week werd gemelddat in een regenbak van het voormalige Instituut te Medemblik het lijk was gevonden van een sedert geruimen lijd vermist persoon. Dit berigt is bij nader onderzoek gebleken onjuist te zijn en was zijn oorsprong verschuldigd aan een gerucht, dat vrij algemeen was verspreid. UTRECHT den 1 Junij. Gisteren had alhier de eerste proefreis plaats van Utrecht tot het Kalerveer bij Zw'olleover den tot zoo ver vol tooiden centraal spoorweg, waar door de directie eenige officieuse invitaliën hadden plaats gehad. De afstand, ruim 15 uren, werd op de terug reis in 2 u. 10 min. afgelegd. Algemeen roem de men de gelijkheid der ligging van de rails en de doelmatige bewerking. Over den Hollandschen ijzeren spoorweg zijn gedurende de maand Mei 1863 vervoerd 136,759 reizigers; opbrengst van reizigers ƒ111,498 50, idem van goederen ƒ19,404 23; totaal ƒ130,902 73 Sedert primo Januarij aantal reizigers 503,697opbrengst reizigers en goede ren ƒ477,385.01. TEXEL, 2 Junij. gen SNEEK 5 Junij. Woensdag jl. werd alhier aanbesteed hot bou wen van een nieuw gemeentehuis van Wijmnrit- seradeelaannemer is geworden S. van der Werf, timmerman alhier voor eene som van 11,400. Men schrijft uit Harlingen dat de ijzeren bruggen voor den spoorweg van daar op Leeu warden welke reeds lang zijn afgeleverd nog steeds uitblijvenwaarom weet men niet. Met het leggen der rails is men reeds een uur gaans voorbij Franeker gevorderdzoodat dit werk goed vooruit gaat. Men gelooft echter niet dat het spoor tusschen Harlingen en Leeuwarden nog in dit jaar zal worden bereden zelfs zegt men dat het leveren der locomotievenop dien weg te gebruiken nog niet is aanbesteed zoodat er nog eenige maanden zullen verloopen eer men ze op den reeds zoo langgevvenschten weg zal kunnen zien gebruiken. Uit het vuurhok van den timmerman Popke Alberts l’opma te Welsrijpzijn in den nacht van 19 op 20 Mei jl. onderscheidene gereed schappen en kleedingstukken ontvreemd. De da der of daders hebben zich waarschijnlijk door middel van een valschen sleutel toegang we ten te verschaffen en meegenomen: 1 koperen en 1 ijzeren schenkketel2 emmers2 ijzeren braadpannen6 paar diverse schoenen en muilen waaronder met zilveren gespen2 lakensche broe ken en andere voorwerpen van geringe waarde. De officier van justitie te Sneek verzoekt op sporing aanhouding en berigt. 's HAGE1 Junij. In de zitting van den Iloogen Raad werd o ziening van den officier van justitie bij de regt- bank te Sneek tegen een vonnis dier regtbank waarbij eene dagvaarding tegen Lyclc Reins Ros ma c. s. was nietig verklaard, op grond, dat daarin geene feiten waren opgenoemd. Het O M. concludeerde, voornamelijk op grond dat „za- menscholingen nachtelijk rumoerenz. wel degelijk feilen daarstelden lot goedkeuring der dagvaarding en verwijzing naar dezelfde regtbank. Uitspraak op 15 Junij. Den 1 Junij 1838 werd de hoogc raad der Nederlanden door den toenmalige minister van justitie mr. C. F van Maanen plegtig geïnstalleerd. Na een vijf en twintig jarig be-taan is van al de genen die bij de zamenstelling van den Imogen raad optraden de toenmalige advocaat-generaal nu procureur-generaal mr. G. A. G. van Maa nen de eenig overgeblevene. Aan dezen is thans door al zijne tegenwoordige medeleden van den raad, een fraai geschenk aangeboden. Van den 3den. Mgr. Vecchiolti, laatstelijk in ternuntius van Z II. den paus alhier, heeft he den na een verblijf van ruim zeven jaren deze stad verlaten en zich naar Rome begeven. De nieuw benoemde nuntius zal het hótel van mgr. Vecchiolti betrekken. Z. K. H. de prins van Oranje is weder van Parijs naar Londen vertrokken en zalna een kortstondig verblijf aldaar, weder eenige dagen te Parijs doorbrengen. Z K. 11. moet het voor nemen hebben, om zich daarna, ter viering van den verjaardag van H. M. de koninginnaar hel Loo te begeven. Den 29 Mei zijn reeds ruim 100 mud nieu we aardappelen uit het Westland komende van Rotterdam naar Engeland verscheept. Naar de berigten uit het Westland laat zich het ge was zeer gunstig aanzien en wordt de kwaliteit der nu verscheepte aardappelen geroemd. Kruis bessen en meloenen worden reeds geregeld uit gevoerd en de handel in dergelijke artikelen schijnt zich hoe langer hoe meer uil te breiden. Te ’s Gravendeel is jl. zalurdag namiddag eene boot met 13 passagiers, die van de stoom boot, welke van Middelburg kwam, werden af- Ten gevolge van verzendin- van zeegras naar het buitenland heeft men alhier proefnemingen gedaan om het te persen. 'Ien dien einde heeft de firma Koning Co. zeegrashandelareneen pers aangekocht De proefneming slaagde naar wenschzoodat men dagelijks druk bezig is aan het persen. Het vo lume dat nu 100 kilos zeegras beslaat,is 25 kub. voet, Amst. maat; zoodat 1) de vrachten daarvan, zoowel binnen- als buitenlands, veel minder zul len zijn, 2) die geperste pakken voor bergingee ne geringer ruimte innemen, en 3) de kooper da delijk op het eerste gezigt der pakken over de kwaliteit kan oordeeien, alles zonder verlies van de veerkracht De beroemde ingenieur Bonelli heeft een toestel uitgevonden om door middel vaneen elec- trischen stroom een wagentjegeschikt om er brieven en kleine pakketten in te bergen met eene tot heden ongekende snelheid van de eene plaats naar de andere over te voeren. NIJMEGEN, 31 Mei. Heden heeft men op de hoogte van het nieuwe fort builen de Her- togsteepoort het lijk gevonden van een jongen man in burgerkleeding bij nader onderzoek een Duit- scher, als korporaal in Nederl. dienst, iemand van fatsoenlijke afkomst. Bij geregtelijke schou wing bleek, dat hij zich met een pistool door het hart had gescholenterwijl nog een geladen pi stool naast hem W'erd gevonden als bewijs van zijn vast besluit tol het schrikkelijk voornemen. ZUTHPEN 1 Junij. Heden ochtend vroeg is de laatste hand gelegd ter bevestiging van een zwarten marmeren steen aan den binnenzijde van het linkerhoofd van de spoorwegbrug over den IJsselen zoodanig geplaatst dat hij bij hel over gaan der brug, zoodra deze zal gebruikt worden, fl t- M ■O et

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1