EN ADVEHTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- 1 1' rl 1863 No. 46 WOENSDAG den 10 Junij "?'i KENNISGEVING. BINNENLAND p BUITENLAND e- ine rijs I ijn ter T- ide **e- len !oo e- 4 °l iet he e- n-J eil i-l NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK, gelet op artt. 139, 140 en 141 der wet van den 19den Augustus 1861 be trekkelijk de Nationale Militie [Staatsblad no. 72) brengen door deze ter kennisse van de belang hebbenden dal het onderzoek over de verlof gangers van de militie te land in deze Gemeente zal plaats hebben op Maandag den 22sten Junij ek.des voormiddags ten 10 ure, voor hel Ge meentehuis. Dat de verlofgangers bij het onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed en voorzien van de kieeding en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegevenvan zijn zak boekje en van zijn verlofpas. Dat, behoudens hel bepaalde in art. 130 dier weteen arrest van twee tol z e s dagen te ondergaan in de naastbijgelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrestdoor den Militie Commissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger 1) diezonder geldige redenen niet bij het onderzoek verschijnt; 2) die, daarbij verschenen zijnde, zonder gel dige redenen niet voorzien is van de hiervoren vermelde voorwerpen 3) wiens kieeding of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden be vonden 4) een lijd terwijl aan 36 eene vermindering van zes tot drie maanden is toegekend. AMSTERDAM 5 Junij. Als zeldzaamheid verdient melding, dat in Almkerk eene kat een jong heeft geworpen met acht pooten en twee staarten. Ook de gewrichten waren daarbij dub bel. Het was zeer goed levensvatbaar geboren en heeft dan ook onderscheiden uren geleefd. Had men daartoe lust gevoeld het zou vermoe delijk zeer goed opgekweekt hebben kunnen worden. In eene, woensdag jl. te Amsterdam gehou den vergadering van het comité voor de West- Frieschen spoorweg is besloten eene definitieve concessie bij de regering aan te vragen voor de verbinding van Friesland met Noord-Holland door eenen spoorweg Indien wij voorts wel onder- rigt zijndan bestaat het plan de zaak met kracht door te zetten en terstond van Leeuwar den af te beginnen met het maken van den weg zonder te wachten op den aanleg van den staats spoorweg van Leeuwarden naar Heerenveen enz. In den vaart tusschen Stavoren en Enkhuizen zul len tot genoemd einde kapitale stoombooten wor den gebragt. De overtogt van Leeuwarden naar Amsterdam zal dan in ruim vier uur kunnen ge schieden. NIJMEGEN. In de afgeloopen week had in het naburige dorp Leut, tegenover deze stad ge legen een droevig ongeval plaats. Evenals in vorige jaren, geschiedde ook wederom dit jaar het wasschen der schapen aldaar op de zooge naamde zandplaat, in de Waal, en ook weder om kenmerkte zich dit evenals altoos door een overmatig gebruik van geestrijken drank zoo- dat het bij zulk eene gebeurtenis eene aangeno men gewoonte schijnt te zijn dat bijna allen in een beschonken toestand moeten huiswaarts kee- ren. Terwijl eenige kinderen al spelende hier naar waren gaan zien werd aan een van dezen brandewijn gegeven, om het kind, dat 9 jaren oud waseens in een beschonken toestand te brengen. De uitwerking hiervan was echter zoo hevig dat het kind in zijne dronkenschap spoe dig in een bewusteloozen toestand geraakte en korten tijd daarna overleed. De officier van jus titie dezer stad liet terstond een regterlijk ondei- zoek in loco instellenen naar wij vernemen is het bewaarheid geworden, dat de dood van ge noemd kind door alcohol vergiftigd is veroorzaakt. Te Maastrict ontstond den 3 dezer bij de kazerne der infanterie twist tusschen den was- baas-soldaat en zijne vrouw. De laatste bragt haren man met eene tinnen kan een slag toe waardoor diens hoofdschedel werd verbrijzeld hetgeen hem vermoedelijk het leven zal kosten. Men meldt uit Appingadam het volgende De persoon H. K. naar men verneemt uit Friesland afkomstig en vader van zes kinderen, ontvreemdde uit eene kraam op de markt te Delfzijl een koperen ketelzeggende hij tegen den koopman„Geef het maar aan den veld wachter te kennen, dan kan hij mij oppakken. De koopman nam hem echter den ketel afmet te kennen geving dat hij maar moest weggaan. Hierop nam H. K. bij den schildwacht, die voor het kruidmagazijn op post stondeen laken en hemd weg waarop de veldwachter hem arres teerde en hem ter bewaring in de militaire pro voost opsloot. Toen echter de veldwachter den gearresteerde des anderen daags uit de provoost wilde halen om hem verder te transporteren had de ongelukkige zich aan de ijzeren tralies van het venster met zijn halsdoek opgehangen. Uit de Kaapstad meldt mendat in Natal in de beddingen van twee rivieren alle kentee- kenen zijn gevonden, die overal elders een bewijs zijn van de aanwezigheid van goud. ChancelorsviHe in Virginia doen zien dat deze aan ieder van de twee legers een verlies van 15000 tot 18000 man heeft gekost. Wel hebben de Zuidelijken ontegenzeggelijk eene overwinning be haald want zij hebben den vijand teruggedreven; zij zijn de overwinnaarswant Hooker heeft het slagveld ontruimd met achterlating zijner dooden en gekwetsten. Maar het is eene duur betaalde overwinning, die hun het verlies kost van den gene raal Jacson bijgenaamd den steenen muur, dewijl hij als een muur pal stond in het gevechtdie veldheer was voor hen zoo veel waard als een leger. NEW-YORK. Volgens de Anti Slaverny Repor ter voor Mei 1863 zijn in de nieuwe Staats- constitutie van westelijk Virginie de volgende be palingen opgenomen: dat de kinderen van slavin nen die na Junij aanstaande geboren worden vrij zullen wezen dat alle slaven onder de 10 jaren vrij zullen zijn als zij 21 jaren bereiken en dat alle slaven tusschen de 10 en 21 jaren vrij zullen zijn met den 25jarigen ouderdom. Van al de Staten van Noord-Amerika was Vir ginie de staatwelke de meeste slaven bevatte. In 1850 bedroeg het getal der daar aanwezige slaven 472.528 hoofden. GRIEKENLAND. De Deensche koning zou heden zalurdag de Grieksche deputatie plegtig ontvangen om haar te verklaren dat de kroon van Griekenland door prins Wilhelm wordt aan genomen. Volgens de Correspondance Havaszal prins Wilhelm zich in het midden dezer maand uit Koppenhage naar Athene begeven om bezit te nemen van den Griekschen troon. RUSLAND. Men verzekertdat Engeland Frankrijk en Oostenrijk dezer dagen de dépeche van prins Gortschakoff zullen beantwoorden dat in de dépêche van graaf Russell het woord wa penstilstand’’ zal voorkomen, en in die van Frank rijk en Oostenrijk alleen op de wenschelijkheid zal gewezen worden om zoo spoedig mogelijk aan het bloedvergieten een einde te maken. ST PETERSBURG, 4 Junij. Het Journal de St. Petersbourg van heden bevat het antwoord van den Amerikaanschen minister Seward aan Frankrijkop de uitnoodiging om zich mede de belangen der Polen aan te trekken. Dat ant woord is afwijzend daar Amerika van zijne tra ditionele politiek van non-interventie niet mag afwijken, dan in gevallen van gebleken noodwen digheid. DUITSCHLAND. Te Kempen vierde onlangs een echtpaar, dat 13 kinderen in leven heeft, zijn zilveren bruiloftsfeest Acht dagen later ont ving het van mevr Rhodius, de voornaamste erfgename van wijlen den heer de Greiftwiens onbekrompene legaten aan de stad Crefeld inden laatsten tijd zoo veel van hem deden spreken een brief van gelukwenschingwaarin vijf en twintig muntbiljetten, ieder van honderd thaler, lagen. In het departement der Meurlhe heeft de zer dagen een hevig onweder gewoed van ha gelslag vergezeldwaardoor in minder dan 30 minuten de veelbelovende oogst van 34 gemeen ten geheel is vernield. Den volgenden dag vond men nog 40 duim hooge lagen hagelsteenen, waaronder sommige zoo groot als een duiven-ei. Veel wild en gevogelte is in het veld gedood. De schade wordt op 2 millioen fr. begroot. TURIJN4 Junij. Gisteren is de verjaardag van het overlijden van graaf Cavour met eene kerkelijke plegtigheid gevierd. De ministersde voorzitters en leden der twee kamer, het korps diplomatiek enz. waren daarbij tegenwoordig. Verscheidene kapittels hebben zich uit eigen beweging bij de regering aangeboden om on danks .het uit Rome ontvangen verbod mede te werken bij de viering der constitutie-feeslen. BRESLAU. In Finland worden door het Rus sische gouvernement militaire voorzorgmaalregelen SNEEK 9 Junij. De eerste kamer der staten generaal is ter hervatting der werkzaamheden bijeengeroepen te gen dingsdag 16 Junij a. s. 8 GRAVENHAGE 5 Junij. H. M. de konin- gin-moeder zal aanst. woensdag met een extra trein over Amsterdam naar Utrecht vertrekken om zich van daar met rijtuig vei der naar Hds. kasteel te Soestdijk te begeven. Voor het examen tot toelating aan de ko ninklijke akademie te Delft hebben zich 83 jon gelingen aangemeldwelk getal grooter is dan in eenige der laatste jaren. De Delftsche Courant acht dit een verblijdend teeken bij het uitzigt dat de akademie eerlang tot eene polytechnische school zal worden hervormd. Het provinciaal geregtshof van Zuid-Holland als daartoe aangewezen door den hoogen raad heeft uitspraak gedaan in de zaak van den heer van Baerle, advocaat te Breda, ter zake van be- leediging van een magislraatpersoon van het reg terlijk bewind met woorden ter openbare teregt- zitting van het kantongeregten hem veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van eene maand. Het munt- en penningkabinet der hooge- school te Leiden is in den laatsten tijd met on derscheidene geschenken verrijkt gewordeno. a. door president en directeuren der Nederl. bank met een volledig stel der ten jare 1843 uitgege ven bankbiljetten ii ƒ1060, ƒ300, ƒ200, ƒ100, ƒ60 ƒ40 en ƒ25. Voor de Rolterdamsche bank is door 149 inschrijvers ingeschreven voor een bedrag van ongeveer 58'/a millioen. HOORN. Aan verschillende gevangenen in het huis van correctie alhier, is weder de gewone jaarlijksche gratie verleend. Aan vijf hunner is geheel ontslag verleend van den onvervulden slraf- die kieeding- of uitrustingstukken aan ander toebehoorende als de zijne vertoont. Sneek den 2 Junij 1863. HAOA. AMERIKA, De opgaven omtrent den slag te r. SHEERER (1 I Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 et voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. z.e gelregt voor iedere plaatsing. ijft 'en St. •rst het </e ase I len I fS iet de an re- .te an /eft De ski ei| rifl Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco /1.65 Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUD A De Secretaris

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1