NW- EN ADVEDTENTIiE-IltAD VOOR DE STAD EN HET AllllONDISSEMENT SNEEK. 1803 No. 47 ZATURDAG den 13 Jung P|l :’S ES zijn ten het BINNENLAND I 7 BUITENLAND het de van ve- rfe ase ine len rijs ro '7 ijn ter le- len too e- n- rJ ijft en e- St. •rst het het :he Je~ ran :eft De lle- zski ool jen aar er- tot ek. AMERIKA. Volgens een verspreid gerucht zou generaal Banks die te New-Orleans het be vel voertzich hebben meester gemaakt van meer dan twee millioen balen katoen, zoodat men ver wachten kan in Europa een voldoenden voorraad te zullen ontvangen om althans lijdelijk de her vatting van den arbeid in de katoen-districten mogelijk te maken. De Fransche regering heeft maatregelen ge nomen om te zorgen dat de expeditietroepen in door onder eene heining heen te kruipen, het gevaar ontkomen. Het rood van een boezelaar zou de woede der dieren hebben opgewekt. Te Groningen heeft zich eene vereenigde commissie geconstitueerd voor het akademiefecst in 1864. Daarvan is de lieer mr. I. A. vanRoi- jen voorzitter. Door den gemeenteraad aldaar is voor dit feest eene som van ƒ500 0 toegezegd. Te Zevenhuizen in Groningen is een man overleden van 101 jaren. Hij laat in vier ge - slagten 72 afstammelingen na. ZWOLLE9 Junij. De regthank heeft twee winkeliers uit Kampen veroordeeld ieder tot eene boete van ƒ500 en in de kosten, ter zake dat zij meer dan 50 oude ponden buskruid in hunne winkels voorhanden hebben gehad. Op den eersten Junij jl. kreeg een boeren knecht uit Steenwijk, in de herbeig van 1’. van der Kolk aldaar, twist met een persoon uit Ha- velthe welke twist zoo hoog liep dat zij met elkander handgemeen werden en de eerste den tweede bij die gelegenheid een duim afbeet. Naar uit Emden o. a. wordt gemeldwas bij eene aldaar dezer dagen gehouden bijeenkomst der Gustaaf Adolf vereeniging de ingezamclde som belangrijk grooter dan in vorige jaren. Te Leer bedroeg de collecte 208 th. Te Emdcm is dezer dagen een Dorsch-machine aangekomen, waarmeê, naar men zei, de eigenaar in den dorschtijd Nederland zou willen bezoeken, om het te verhuren. Voor het den 28 en 29 Junij te Emden tb houden zangfeest worden groote toe bereidselen gemaakt. Men verwacht circa 200 zangers. O. a. zal worden uitgevoerdSchillers Festgezang an die Künstlermet begeleiding van instrumenten. Men rekent voorts op een diner van 600 couverts. Bij het station Luneburgis een opzigter het hoofd afgetreden. Men meldt uit Echternach (Luxemburg), dat aan de spingende processie, waarbij ieder deel nemer eerst drie schreden voorwaarts en dan ee ne schrede achterwaarts zetdit jaar ongeveer 10,000 personen hebben deelgenomen. Allen wa ren vreemde bewoners van het platteland. Zoo- dra de processie is afgeloopen, welke aanvangt bij den oever der rivier de Sure en eindigt voor het hoogaltaar der kerk te Echternach en vrij lang duurt, wordt eene algemeenc danspartij gehou den in de vrije lucht. Een Amerikaan, heeft het volgende eenvou dige middel tot besproeijing van vruchtboomen ge vonden. Men neemt een pot of emmer, vult dien met water en zet hem naast den boom. Ver volgens slaat men een stuk touw tweemaal om den voet van den boom eenige duimen la ger dan het bovenste gedeelte van den emmeren legt daarna de beide einden van het touw in het water. Het touw' werkt dan als hevel, en de stam, aanhoudend bevochtigd, deelt aan de wor tels voortdurend en geregeld water mede. Men heeft slechts te zorgen dat eiken dag de emmer gevuld worde. Behalve dat deze wijze van be sproeijing zeer goed isheeft men het voordeel dat op die wijze behandelde boomen door geene wormen worden aangetastdie dikwijls de schors vernielen. SNEEK 12 Junij. Ter aanvulling van het in ons vorig nomm. medegedeeldebetreffende den VVesl-Frieschen sooorwegkunnen wij meldendat geen plan bestaat daartoe subsidie of rente waarborg van het rijk te vragen. Volgens het aan de tweede kamer der sta- ten-generaal ingediende wels-ontwerphoudende voorzieningen omtrent de Nederlandsche bank wordt zij weder voor 25 jaren geregligd om als circulatiebank werkzaam te zijnde hoofdzetel blijft te Amsterdam zij vestigt te Rotterdam eene bijbank en elders agentschappen en correspondent schappen in elke provincie minstens één agent schap het maatschappelijk kapitaal is bepaald op minstens zestien milioen gulden. LEEUWARDEN 11 Junij De werkzaamheden van het Landhuishoudkundig Congres en de bij die gelegenheid te houden festiviteiten zijn thans geregeld, als volgt; Dingsdag 23 Junij,’s namid dags 6 uurontvangst der leden in de groote zaal op het gemeentehuis; 6'/2 uur, zamenstelling en vergadering der aldeelingen 's namiddags, har- monie-muziek in de Prinsentuin. Woensdag 24 Junij ,s morgens 9 uur, vergadering der afdee- lingen, 10 uur, opening van het Congres, in de zaal der Sociëteit Amicitia-, 11 uur, opening van de tentoonstelling van vee, voortbrengselen van en werktuigen voor den landbouw; 12 uur, keuring van de chaispaardenvan 24 uur, proefneming met de dorschmachines; 4 uur, keuring der spannen paarden; 6 uur, vergadering der afdee- lingen; 5 uur, concert in den Prinsentuin. Don derdag 25 Junij, 'smorgens 9 uur, vergadering der afdeelingen 11 uur, algemeene vergadering van voormiddags 11 tot namiddags 4 uur, ten toonstelling van vee enz,; van 2 tot 4uur, proef neming met de dorschmachines; 6 uur, vergade ring der afdeelingen8 uur soirée musicale in de groote zaal der Sociëteit Amicitia. Vrijdag 26 Junij’s morgeus 9 uur vergadering der afdee lingen; 11 uur, algemeene vergadering; daarna sluiting van het Congresindien de werkzaamhe den afgeloopen zijn1 uur harddraverij met paard en chais5 uur, diner; 10 uur vuurwerk achter het Paleis van Justitie. GORREDIJK 6 Junij. Gisteren heeft er eene verschrikkel'jke brand plaats gehad in het nabu rige Terwispel. Door onvoorzigtigheid in het omgaan met gloeijende asch, geraakte eene hoop turf in branddie op eene der zoogenaamde hoopsteden stond. Spoedig deelde de vlam zich mede aan andere hoopen en eene digt daarbij staande zeer groote turfschuur die grootendeels gevuld was met turf. Door de ontzettende droog te der turf scheen men eerst aan geen blusschen te kpnnen denken; de stevige wind en het in branden van den grond zelven maakten alle toe bereidselen onmogelijk en het liet zich aanzien dat de geheele massa turf, die zich daar bevond, een prooi der vlammen zou worden. Echter is men er toch in geslaagd door middel van de brandspuiten van Gorredijk en Beetslerzwaag nog onderscheidene hoopen turf te bewaren. De scha de door deze brand veroorzaakt, is zeer groot Van hen die de turf bij tijds hadden verassu- reerd, kan men zulks niet zeggendoch een veen baas, die verreweg het meeste aandeel in de ver brande turf had en niet was geassureerd, zal, naar men zegt, wel eenige duizenden guldens daarbij inschieten. FRANEKER, 9 Junij. Het kerkgebouw der Doopsgezinde gemeente alhier verkeerde reeds se dert jaren lang in zulk een toestand dat verbe tering in dezen hoogst noodig was. Zoo is dan het kerkbestuur overgegaan tot het uilschrijven eener publieke aanbesteding tot het bouwen eencr nieuwe kerk, en is daarvan aannemer geworden de heer Wijbrandus alhier, voor ƒ10,200. HARLINGEN, 10 Junij. De directie der Zeil en Roei-vereeniging heeft haar programma voor den scheepswedstrijd op'den 1 Julij e. k. bekend gemaakt. Daaruit blijkt, dat, zij, even als in het vorige jaar, niets onbeproefd heeft gelaten om dit volksfeest zoo luisterrijk mogelijk te maken. Van vele zijden is haar dan ook de deelneming toegezegd, en wij verwachten, dat haar besluit omtrent de 2de klasse; vracht- en beurtschepen boven de 40 ton, waaraan schependie twee maal hier de prijs gewonnen hebben, geen deel mogen nemenvele andere tot den wedstrijd zal uitlokken. De deelnemende schepen zijn voor de ze gelegenheid in 9 klassen verdeeldwaarvoor de prijzen zeer uitnemend zijn. De prijsdoor Z. K. H. Prins Hendrik, beschermheer der ver eeniging uitgeloofd, zullen wij later bekend maken. sGRAVENHAGE, 8 Junij. Naar men ver neemt zullen eenige der jeugdige Japanezen zich alhier komen vestigen. Den 5 dezer had te Delft het volgende on geluk plaats. In eene azijnmakerij was een kui- persleerling in eene azijnkuip gegaan, om die van binnen te reinigen. Toen hij daar eenige minu ten was bezig geweest, hoorden de buiten de kuip staande knechten geene beweging meer en werd ook op hun geroep geen antwoord gegeven. Toen men daarop in de kuip klom, vond men denjon- geling in bewusteloozen toestand. Hij werd er onmiddellijk uitgehaaldmaar alle middelen om hem in het leven terug te roepenbleven vruch - teloos; de ongelukkige was gestikt. TEXEL 7 Junij. Gisteren geraakte een bark schip in de buitengronden van Eijerland aan den grond en werkte zeer. Met den vloed geraakte het weder vlot. Intusschen was een loodskotter komen opdagen, die het verder assisteerde. Men vermoedde dat het een noordsch schip was. TEXEL, 10 Junij. Verblijdend is het de mid delen te zien die dagelijks hier vermeerderen ter voorkoming van schipbreuken; men is nu druk aan den bouw van een vuurtoren Ook het be stuur der Redding Maatschappij deed het zijne om zooveel doenlijk het leven van schipbreukelingen te redden Een nieuwe boot werd dezer dagen alhier aangebragt, die op het oog door deskun digen zeer wordt geroemd. Uit Harderwijk schrijft men aan de Rotter- damsche Courant: Uit eene zeer goede bron verneemt men dat Z. M. de koning concessie heeft verleend tot het aanleggen van een spoorweg van Amsterdam gaande over Naarden en Hilversum naar Nijkerk, en zoo verder langs het kamp bij Milligen naar Apeldoorn. Wie de ondernemer is, is tot nog toe hier onbekend naar men zegt worden de kosten begroot op eene som van ƒ13,174,964.94; bij de heeren van Baersel Tuin te Amsterdam is de ontworpen spoorwegkaart te verkrijgen Het voornemen bestaat om later die lijn van uit Apel doorn in verbinding te brengen met de lijn te Zutphen. De in ons land aangekomen Japannezen zijn 9 officieren en 6 onderofficieren. Prof. Hoffman heeft hen naar Leiden begeleid. De Leidsche Ct. zegt dat hunne beleefde manieren vriendelijkheid en bescheidenheid niet genoeg geroemd kunnen worden. De directie van de gas-fabriek te Haarlem heeft aan de gasverbruikers aldaar mededeeling gedaandatte rekenen van 1 Julij a. s., de prijs van het gas per 10(10 kub. voeten van ƒ4 wordt teruggebragt op ƒ3.50 (dat is de kubiek Ned. el iets minder dan twaalf en een halven cent.) Te Arnhem zal een nieuwe schouwburg worden gebouwd. Hiertoe is met eene som van ƒ20,000 die uit de gemeentekas er toe wordt verstrekt ƒ100,000 bijeengebragt. Tc Neerijennabij Zalt-Bommelis dezer dagen eene melkstervergezeld van een Gjarig kind door de koeijen zoodanig verwond dat zij aan de gevolgen reeds overleden is. liet kind is, SNEEKER cses=. net fl I iu- en ke ei ns ion ns, ,d. is, an- 5 te iet es •u- et- .es u iet ai- .es 50 Bn T- ide i-| Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 10 ct voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 et$.-së gelregt voor iedere plaatsing. Deze Courant verscaijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65 z. d. r ;es la te ,d i er, ae

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1