NIEEWS- 1 EN ADTEDTENTIE-DLAD V001I DE STAD EN HET AIIU0NII1SSE1IENT SNEEK. ZATURDAG den 27 Junij 1 F 1863 No. öl E l NBENIAND J Het p St. •rst het de ase ine ien rijs het de ran >e- ijft en e- eil yn Ier ide ‘e- en oo e- het :he je- ran •eft De lle- rski ITALIË. In het Journal de Bruxelleseen ven de voorname Katholieke dagbladen, komt in een schrijven uit Rome het volgende voor Men merkt op dat de zindheid der Fransche overheden te Rome meer en meer welwillend voor de pauselijke regering wordt. Tot staving dier bewering zouden een aantal feiten kunnen wor den aangevoerd. Zoo is onlangs een reactionnair priester door de Fransche politie gevat en in handen der Romeinsche overheid gesteld, hoewel de Napelsche regering met aandrang verlangde s f ,V bergen met hetgeen zich daarin bevond de prooi der vlammen werden. Thans is het gebleken dat een jongen van 12 jaren die gewoonlijk de kacijen moest hoeden uil baldadigheidzonder het kwaad te vermoeden dat hij stichtte, door middel van een lucifer eenige lompen heeft ont stoken en dat dit genoemden brand veroorzaakte. HAARLEM 23 Junij. Men verneemt alhier het volgende.- Zekere P. S., metselaar van be roep voor eenigen tijd van zijne vrouw alhier gescheiden was dezer dagen bezig met het ver- rigten van werkzaamheden aan eene woning in de gemeente Haarlemmermeer. Aldaar schijnt hij met de vrouw des huizes in eene al te naauwe ongeoorloofde betrekking verkeerd te hebbenhij moet althans zaturdag jl. door den wettigen man betrapt zijn, waarop deze, door toorn vervoerd, den overspeler zoodanig slagen en wonden heeft toegebragt, dat de dood daarvan het onmiddelijk gevolg is geweest, waarna hij het slagtoffer zijner wraak in eene sloot of het kanaal moet gewor pen hebben. De bedrijver van deze overijlde daad is reeds ter dezer stede gevankelijk binnengebragt, alwaar hij zich thans in arrest bevindt. Naar men verneemt, zal het Landhuishoud- kundig Congres (thans te Leeuwarden) in 1864 alhier gehouden worden. De burgemeester van Sloten (Holl.) berigt dat op 14 Junij jl. uit de Haarlemmervaart na bij den Osdorperweg binnen de gemeente Slo ten, is opgehaald het lijk van een onbekend mans persoon hetwelk reeds tot ontbinding overgegaan en aan het hoofd gewond was. Het lijk is van middelbare lengte tusschen de 30 en 40 jaren oud en gekleed met buisvest en broek van zwart Engelsch leder zwart zijden daszwarte wollen sokkenhooge rijgschoenen en katoenen hemd in een der zakken bevonden zich een rood katoenen doek en katoenen beursjewaarin ’/a cent was. DEVENTER, 22 Junij. Z. M. de koning thans op het Loo, passeerde heden langs deze stad om een bezoek te brengen aan de heerlijk heid den Cannenburgh, onder de gemeente Vaas sen. Men verhaalt, dat dit uitgestrekt riddergoed, eens het verblijf van den vermaarden Maarten van Rossum door den baron dlsendoorn a Blois aan den prins van Oranje ten geschenke is aangeboden, onder voorwaarde dat jaarlijks eene aanzienlijke som worde uitgekeerd voor de armen van Vaas sen die daar sinds vele jaren eene buitengewo ne liefdadigheid ondervonden. De heerlijkheid, die eenige millioenen waard wordt geschatgrenst aan het park van het vorstelijk Loo Maandag morgen omstreeks 3 uur ging de schipper Jan Tams Edens, te Nieuwolde, zijn huisgezin verlaten, zeggende: „Ik ga eerst hoen, om gras te halen, en dan zullen wij naar Win schoten varen” Wat later gingen de werklieden uiten toen zij aan de til of brug van den heer H. Schrage kwamen vonden zij daar eenige klee- deren netjes opgevouwen, met pet en pijp erop. Zij erkenden al spoedig in een en ander het ei gendom van genoemden persoon. Na een weinig zoeken werd ook zijn lijk opgehaald. De overle dene, die nog al veel sterken drank gebruikte was pl. m. 50 jaar oud en laat eene vrouw en twaalf kinderen na. Naar men verneemt is de 1ste luit, de Sitter van het 2de bat. 7de reg. inf. te Amster. dam in rang overgeplaatst bij het 2de bat. van het 8ste reg. inf. in garnizoen te Groningen. De reglbank te Middelburg heeft twee per sonen elk tot ƒ10 boete veroordeeld, omdat de een in de Israëlitische kerk een stoel uit de kon- sistoriekamer had genomenen dien, omdat zijne plaats bezet was op eene plaats had gesteld waar geene stoelen mogen staan en slechts na opschudding dien had laten wegnemenen de tweede naast den voorzanger was gaan staan, en van daar na aanmaning niet was weggegaan dan SNEEK 26 Junij. Wij vernemen met’genoegen dat, op de uit noodiging van Bestuurders der twee hier geves tigde Afdeelingen tot bevordering van Nijverheid, er een aanvankelijk toereikend kapitaal is inge schreven tot vestiging van eene Vere'eniging tol het bouwen van Woningen te Sneek. Enonder inwachten van de Koninklijke erkenning tot het Bestuur daarvan zijn benoemd de Heeren: H. Clz. WOUDA, President. A. W. STAM. T. ten GATE, Thesaurier. A. BREUNISSEN TROOST. IL R1NIA KINGMA Secretaris. Het stichten van een twintigtal of meer Nieuwe Woningen, zal nu welligt spoedig plaats grijpen. Men schrijft uit Dokkum •- Gisteren ver trokken van hier twee broeders in een chais ge zeten. Op weg naar Kollum zijnde werd het rijtuig door een bliksemstraal getroffen, met het gevolgdat de beide broeders en het paard be wusteloos ter neder zonken en een half uur in dien toestand bleven liggen. Het gebeurde niet ver van deze stad digt bij een tolhuiswaarin zijn opgenomen. Tot groote vreugde van ieder zijn de beide broeders gelukkig weêr hersteld. Al weder een bewijs, dat men met rijtuig, wan neer het bliksemtniet op weg moet gaan. Bij besluit van 1 Junij 1863 no. 15, heeft Z. M.beschikkende op het verzoekschrift van H Fontein en D. Fontein Hz., te Harlingen, lid. bewilliging verleend op de acte van oprigting der aldaar te vestigen naamlooze vennootschaponder de benaming vanFriesche Zeeverzekering-maat- schappij. ROTTERDAM, 23 Junij. Heden avond ste vende langzaam door verschillende havens dezer stad een fraai a giorno en met gewone lampions verlicht vaartuig, waarin een aantal leden eener liedertafel gezeten waren, welke verschillende lie deren aanhieven wat een zeer schoon effect deed. Het verlichte vaartuig werd door onderscheiden andere roeivaartuigen omringd en gevolgdterwijl zich op de kaden langs welke men voer vele hoorders en hoorderessen schaarden welke door levendig handgeklap aan het einde van elk no. hunne goedkeuring te kennen gaven. De alg. kerkeraad der Nederd. Herv. gemeen te te Rotterdam heeftin een dezer dagen aan de algern. synode der Ned Herv. kerk loegezon- den adres aangedrongen op het tot stand bren gen van een reglement, waarbijin overeenstem ming met art. 23 van het alg. reglementde ver kiezing van ouderlingen en diakenen door de ge - meente geregeld wordt. Het Politieblad behelst eene uitgebreide op gave der nommers van de pandbrieven der Pool- sche crediet-vereeniging, welke zijn ontvreemd door Casimir Jonowski en Hebda chef der af- deeling comptabiliteilen. Deze twee toch zijn volgens telegram bij het Russische consulaat ge neraal te Amsterdam ontvangen de daders van den diefstal aan de bank te Warschau gepleegd NIEÜWED1EP 23 Junij Dat de zoo scha delijke en moeijelijk te verdrijven paalworm ook zelfs het gecreosoteerde houtwerk niet schuwt, is dezer dagen gebleken bij het ligten der sluis deuren der koopvaarderssluis alhier hoezeer nog niet lang gebruikt en bevorens gecreosoteerd, wa ren die deuren wel degelijk door den paalworm aangetastofschoon niet zoo sterk als het andere niet-gecreosoteerde houtzoodat dit middel in dit geval niet als proefhoudend kan aangemerkt w or den. Dezer dagen had te Apeldoorn een brand plaats bij de papierfabriek Brouwermolcnwaar door binnen weinig tijds twee schuren en twee na bcleedigende uitdrukkingen tegen den kerk- meester. Nog heeft die reglbank eene vrouw lot 3 jaren gevangenisstrafboete en ontzegging van regten veroordeeld omdat zij hare achtienjarige dochter tot ontucht aanzetle haar daartoe gele genheid gaf in hare woning en een deel der daardoor verkregen gelden voor zich nam. ENSCHEDÉ, 22 Junij. Gisteren begaf Jacob van Huizen, timmermansgezelzich van hiernaar de Knalhutte, alwaar hij met de dochter van een landbouwer verkeering had In eene nabijgelegen herberg, over de Pruissiche grenzen, gaande, om iets te gebruiken ontmoette hij aldaar de zoon van den ontvanger. Niels kwaads vermoedende wilde hij dezen een glas toebrengendoch ont ving een weigering. Hij ging daarop zijns weegs. In het^terugkomen wilde hij weder dezelfde her berg bezoeken doch klopte in vergissing bij den ontvanger aan, maar verwijderde zich onmiddelijk zoodra hij dit bemerkte. De zoon van den ont vanger gewapend met een sabelwas echter buiten gekomen volgde hem en bragt hem ein delijk met het plat twee slagen op het linkerdij- been en een derde met het scherp toe, welke laatste zoo zeker trof, dat de timmerman een ernstige wonde bekwam cn nederstortte. Hij is in de herberg ter verpleging g< bragt en bevindt zich niet buiten gevaar. Men zegtdat minne nijd oorzaak van deze daad is. Het geregt van Ahuizen onderzoekt de zaak. Naar men verneemt zijn van de 41 jonge lingen, die tegen den 16 dezer opgeroepen wa ren tot eene plaatsing bij het instructie bataillon te Kampen, 14 jongelingen aangenomen en 5 afgekeurd wegens ongeschiktheid voor de dienst, terwijl de overigen deels hebben bedankt en deels door bijzondere omstandigheden niet zijn opgeko men. Het met zoo veel ongeduld verwachte werk: Victor Hugo raconté par un témoin de sa vie is jl. donderdag door de hh. Lacroix Verboeck- hoven Co. te Brussel uitgegeven. Te twaalf op dien zelfden dag was reeds de geheelo eerste oplage uitverkochtde tweede is reeds ter perse. Het werk, dat, zoo als men indiscreet genoeg heeft publiek gemaakt, door de echtge- noote van den grooten dichter geschreven is beslaat uit twee lijvige deelen in het formaat van de oorspronkelijke editie der Misérables. Het geeft niet alleen de biographic van Vitor Hugo, maar ook de gescheidenis van zijne gezamenlijke dichtwerken. De Stooniposl zegt In een Duilsch tijdschrift hebben wij de be schrijving gelezen eener nieuwe uitvinding, strek kende tot vervaardiging van eene lont, die door den regen niet kan uitgebluscht worden. Wij ge- looven het belangrijk genoeg, vooral uithoofde der eenvoudige zamenstelling hiervan kortelijk melding te maken. Men neemt vier deelen drooge salpeter, twee deelen buskruid twee deelen houiskolen en een deel zwavel. Men vermengt dit alles goed en vult daarmede een papieren peperhuishebbende de dikte van een pennenschacht. Aangestoken zal de lont door den regen niet worden uitge bluscht. 'i ure n BUITENLAND I ;4 "i I Adverteutiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ots.ee gelregt voor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65 ■O et cs. se 11 x

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1