NIEUWS- EN AIIIEIITENTIE-IILAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1863 No. 32 18de Jaargang WOENSDAG den 1 Julij BINNENLAND snellen er heen, maar komen te laai: het kind is reeds verdronken. DE WERKEN, 25 Junij. Hoe allezins gegron de angst in ongedachte blijdschap kan verkeeren, bleek hier gisteren namiddag op treffelijke wijze. het de n- e4 Cll 1 ijn ter en oo e- St. te roepen bleven vruchteloos. Den 23sten Junij had het bijna 2jarig doch tertje van een landbouwer te Borne het ongeluk in een mestput te geraken, met het treurig gevolg dat het er levenloos uit werd opgehaald. eene keuken voor den handwerksman te brengen alwaar hij tegen vastge- tiet •he Je- ran >eft De Ile- /ski de ase J ine ien I rijs verriglle. De verminkte, Gerrit Dijkman, is ie mand in de kracht zijns levens en vader van vijf kinderen. Het is aangenaam te kunnen beriglen, dat de ondernemers van den centraal-spoorweg allezins hunne belangstelling en deelneming hebben doen blijkendoor dadelijk de familie onderstand toe te kennen en zich bereid te verklaren ook in het vervolg te zorgendat Dijkman in het onderhoud van zich en de zijnen kunne voor zien Te Nijmegen is de aanvoer van kersen zeer grootzij worden reeds voor 5 a 6 cent per pd. verkocht. Te Amsterdam heeft zekere H. B.oud 47 jaarop de Brouwersgracht woonachtigzich op den Hoogendijk buiten de Willemspoort,door een pistoolschot het hoofd zoodanig verwond dat hij bijna onkenbaar was, doch daar hij nog teekenen van leven gafwerd hij naar het gasthuis ge- bragt, alwaar hij kort daarna overleden is. Uit Munster berigt men dat de gemeente raad in zijne jongste zitting het besluit heeft ge nomen om eene som van 50,000 thal. aan de schatkist te schenken in geval een staatsspoor weg langs de stad gaande in regUlreeksche ver binding wordt gebragt met den spoorweg van En schedé in Nederland. Z. Maj. heeft benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de wis en natuurkundige facul teit aan de hoogeschool te Leiden den heer D. Bierens de Haan doctor in de wis- en natuur kunde te s Hage. Al weder meldt men van een sterfgeval door onvoldoend toezigt op kinderen. In het dorp Wilp, gemeente Marumwaren twee kinderen, een van 8 en een van 4 jaar, met den hengel aan het visschen dat daar door kinderen veel ge daan wordt. Het oudste gaal naar huis. De ouders vragen naar het jongste kind, en de jon gen zegtdat hij nog aan het hengelen is. Zij geneeskundige hulp om hem in het leven terug En wijders onder verzoek dat aan het comi té de voorkeur worde gegeven voor eene con cessie tot het leggen 1) Van eenen spoorwegbij eene eventuele overbrugging van het IJten oosten van het groot Noord-Hollandsch kanaal; de lijn, waarvoor thans concessie wordt aange vraagd van Hoorn met die overbrugging verbindende 2) Van eenen spoorweg van Sneek langs Dragten naar Groningen Men kan hier nog bijvoegen dat indien deze lijn tot stand komt, hel traject van Leeuwarden over Alkmaar naar Amsterdam, (lot maatstaf ne mende den werkelijken loop der sneltreinen van den Rijn-spoorweg met inbegrip van den Zee weg wordt berekend op nagenoeg 4 uren en dat, indien zulks over Hoorn, Edam, Monniken dam en de overbrugging over het IJ geschiedt, er slechts 3 uren 20 minuten benoodigd zijn terwijl eindelijk de reis van Groningen over Sneek, Hoorn, Alkmaar enz,, binnen 5 uren 4 minuten zal kunnen gedaan worden. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van den 29 Junij is het wets ontwerp houdende goedkeuring van het verdrag met Belgie tot afkoop van den Scheldetolzoo mede het handels-tractaat met Belgie, met alge- meene stemmen aangenomen. Het wets ontwerp houdende goedkeuring van eenige artikelen van het verdr g van handel en vriendschap met de Hawayi-Eilanden is door de regering ingetrokken. Vervolgens heeft de beraadslaging plaats gehad over het wets ontwerp tot verhooging van de be- grooting van hel departement van binnenlandsche zaken voor 1863 (scheepvaartkanalen in de pro vincie Groningen, Calamiteuse polders in Zeeland en haven van Middelharnis)dat met algemeene stemmen is aangenomen. LEEUWARDEN, 29 Junij. lieden namiddag ten 1 ure heeft in eene algemeene openbare ver gadering van het provinciaal geregtshof van Fries land de plegtige installatie plaats gehad van den heer mr H Óverbeek als substituut griffier bij dat coilegie, bij welke gelegenheid door den pro cureur-generaalden president en den nieuw be noemde toepasselijke aanspraken zijn gehouden, waarbij o a. eene waardige hulde werd gebragt aan den vroege! en substituut-griffierwijlen den heer S Ferwerda Jz. Aan de groote harddraverij, den 26 dezer te Leeuwarden gehouden, hebben 36 paarden deelgenomen De prijszijnde een zilveren thee ketel met dito komfoor, is behaald door het paard van den heer W. Hoeksema, te Winsum bereden door den pikeur Harmen Luurs. Er was geene premie uitgeloofd. SNEEK 30 Junij. Vrijdag jl is alhier van bestuurswege voor den tijd van één jaar verpachtde opbrengst van het marklgeld wegens staanplaalsen voor het uitstal len van waren zoomede ten dienste van open bare vermakelijkheden, voor de som van f 555 aannemer is geworden Sijbe de Wolf. Wij vernemen van goederhand dat het comité voor den Noord - llollandsch - Frieschen- spoarweg heeft aangevraagd s Concessie voor eenen spoorweg van Leeuwar den naar Alkmaar; uitgaande van Leeuwarden en loopende van daar langs Sneek naar Stavoren met sloomboolen van Stavoren op Enkhuizen en wel tot den vuurtoren aan de Ven digt bij het Noorden van die gemeente gelegen, en een spoor weg van dat punt langs Hoorn naar Alkmaar. Dat het comité voor deze onderneming con cessie heeft gevraagd voor het geval dat de staatsspoorweg in Noord-Holland van Alkmaar langs de Zaanstreken naar Amsterdam wordt af gelegd. De knecht van den landbouwer H vd. Meyde. onder Almkerk, reed met een beladen hooiwagen, een voer, ongeveer 1000 kilo, door de gemeen te voorbij een winkel. Voor de deur stonden twee kinderen bij een wagentje, waarin nog twee kinderen waren. Op dat oogenblik schoof de hooilast, die waarschijnlijk gebrekkig opgeladen was, zijlings af en op de kinderen, zoodat allen geheel er onder bedolven werden. Dadelijk schoot men ter hulp toe, doch het hield toch eenigen tijd aan, eer de massa kon weggeruimd zijn. Het wagentje was verpletterdmaar de kinderen schoon twee er van geheel bewusteloos waren bleken overigens ongedeerdinderdaad als door een wonder daar het gevaar van stikken onge twijfeld groot was en iedereen dan ook niet an ders verwachtte dan de kinderen dood te vinden. ZWOLLE, 24 Junij. Reeds lang werd alhier de wensch gekoesterd om den minderen man voedzame en gezonde spijs te kunnen verschaffen, die hij wel zelf betaaltdoch tot een veel gerin ger bedrag dan hij die op eenige andere wijze zou kunnen verkrijgen, even als zulks met goed gevolg in het buitenland, met name o. a. te Glas gow geschiedtalwaar de handwerksman een voldoenden maaltijd kan genieten voor het mini mum van (zeven en een halven centterwijl de uitkomst heeft geleerd, dat, als een gevolg van het ruim gebruik hetwelk van die goedkoops gaarkeuken werd gemaaktde winsten nog ruim genoeg warenom in al de kosten der inrigting te voorzien. Door dat goede voorbeeld aange spoord, zal men nu beproeven, om ook in deze stad zulk tot stand ziekenhuis vervoerdwaar de heer van Woerden stelde lage prijzen zijn eten kan gebruiken, of het, des verkiezende, kan afhalen. Sedert eenige dagen bevindt zich onder de leden van een Italiaansch opcra-gezelschap te Frank fort onze landgenoot mw. Rosa de Vries. Men schrijft van daar, dat deze gevierde artiste met uit stekend succes in de rollen van Norma en Lucre tia Borgia is opgetreden. Jl woensdag middag is op de Nieuwe Vecht nabij Zwolle een droevig ongeluk voorgevallen. Terwijl de 19jarige jongeling Pieter Dragt zich met eenige kameraden aldaar baaddewerd hij door een ouder gersoon aangemoedigd en eindelijk ge holpen, ofschoon hij de zwemkunst niet verstond, zich met hem naar de overzijde van het water te begeven. Naauwelijks op het midden der ri vier gekomen, waar de diepte gemiddele 2 ellen is, geraakte de helper zelf in gevaar en moest hij daarom Dragt loslaten. Deze zonk spoedig en ofschoon hij kort daarop door middel eener dreg boven water gebragt, nog eenig teeken van leven gaf, mogt het de doctoren Schaepman niet gelukken de levensvonk weder op te wek ken. MEPPEL 25 Junij. Gisteren namiddag is in de nabijheid dezer gemeente een hoogst treffend ongeluk gebeurd. Een schipperhet Meppeler Diep bevarende, zag zijn kind in het water val len en sprong het dadelijk in de diepte na. De arme man zonk onmiddellijk en verdronk jammer lijk. Het kind werd nog bij lijds door eenige ter hulp gekomen boeren gered. Men kan de treu rige gemoedsgesteldheid beseffen van de vrouw die in één oogenblik van haren steun beroofd werd en met hare drie kleine kinderen hulpeloos achterbleef. VOLLENHOVE25 Junij. De jongeling D. uit Blokzijl gistei en in het hooiland le Blanken ham werzaam zijnde ging zich zoodanig te bui ten in het drinken van karnemelk dat hij tenge volge daarvan oogenblikkelijk den geest gaf. Alle 18 IJLST, 29 Junij In het laatst der vorige week ging een zevenjarig meisje van den schipper B M. alhierbij eeue buurvrouw in een test vuur halen doch hare kleederen raakten daarbij zooda nig in den brand, dal die slechts kon worden gebluscht dan door haar in het water te werpen. Ernstige brandwonden en koorts zijn de gevolgen geweest. GROUW 25 Junij. Maandag avond jl. zijn twee metselaars bij het bouwen eener nieuwe kerk der Doopsgezinden, te Warrega, van den hoogen steiger naar beneden gevallen, met dat gevolg dat een hunner nog dienzelfden dag is over leden, terwijl de andere er met den schrik en eene kleine kneuzing is afgekomen en reeds gis teren zijn werk weder heeft hervat. De overle dene afkomstig van Veenwoudenwas doof stom en ongehuwd. AMSTERDAM25 Junij. Gisteren liep de vierde goedkoope volkstrein op den Rijnspoorweg van Amsterdam en Rotterdam naar Utrecht en Arnhem met 1409 personen die van deze ge legenheid gebruik hebben gemaakt. Donderdag middag kwam een trein met zandwagens van den centraal spoorweg te Utrecht op het punt van aansluiting aan don rijnspoorweg aan, toen een werkman, op een der wagens ge zeten onvoorzigtig genoeg was nog voor de trein stil hield de verbinding met de andere wagens wilde iosmaken. Hij plaatste zich te dien einde op de stootkussens der beide wagensmaar ver loor ongelukkig het evenwigt zoodat zijn linker been tusschen de wagens geraakte en letterlijk bijna afgescheurd werd. Dadelijk werd heelkun dige hulp ingeroepen en de ongelukkige naar het j SNEEKER COURANT. i ran ve- ijft en N ide ‘e- TSt het Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65 Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ct voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ct«. re gelregt voor iedere plaatsing. .0 et nunLuiiuia icivut'iu, wam uc ituci van nuuiuuti met goed gevolg de amputie tot boven de knie 14 rJ rl

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1