EN ADVEI1TENTIE-DLAD VOOR DE STAD EN HET ARROKDISSEMEKT SNEEK. NIEUWS- I r H W 1803 No. 53 WOENSDAG den 4 Julij 18de Jaargang. illlllB na n I Van SS het de /an ze de ase ine len rijs St. rst tiet Wormerveer 3 Zaandam5 tiet ■he je- »an :eft De lle- rski Br erl ijn ter r- ide ‘e- en oo e- l. en M. gaf nog eenig tee- en werd kort daarop naar zijne Ouder weg kwam eene jonge O - op de hoogte van Schokland van het leven be roofd door in de Zuiderzee te springen. De po ging die door het stoppen van de machine en het uitzetten der sloep aangewend is om hem te redden of zijn lijk te vinden is vruchteloos ge weest. De oorzaak wordt geweten aan de om standigheid dat de kapitein der boot ten gevol ge van een hevigen twist tusschen den hofmees ter en den kokgegronde redenen had om eerst- gemelde aan te zeggen dat hij bij aankomst te Amsterdam ontslagen was uit zijne betrekking. NIJVERDAL, 29 Junij. Niet alleen dat het hier door den stilstand der fabrieken met den arbeidenden stand zeer ongunstig gesteld is, heeft ook de landbouwende stand den 25 dezer een gevoeligen slag gekregen door een zware onweêrs en hagelbui Bijna al de veldgewassen zijn ver nield bagelsteenen als een kievitsei werden ge vonden. Alleen de rogge is gedeeltelijk gespaard gebleven aardappelen en boekweit zijn letterlijk verloren. AMBT-OMMEN, 29 Junij. De aardappelen en andere veldvruchten zijn in de laatste acht dagen zoo buitengewoon in groei toegenomen dat de uitzigten allerheerlijkst zijn. De gevallen regen met de daarop volgende sterke warmte heeft zeer veel daartoe bijgedragen. te zamen 227 m. of 3 u. en 47 m. Wederom hebben wij drie diefstallen inliet arrondissement Sneek te vermeldenalle in den- zelfden nacht gepleegd. In den nacht van den 16 op 17 Junij jl. is nl. van het boerenerf van B J. Dijkstra te Dijken in de gemeente Doniawerstal, ontvreemd een zoogenaamd platbodem vaartuigje, eigen maaksel, gemaakt van vuren hout, pl. m. 3*/2 Ned. el lang, met verschillende bankes; van het bleekveld bij de woning en ten nadeele van A. E. vd. Gaast, veehouder aldaar, 2 of 3 bijna nieuwe linnen bedlakcns en 5 katoenen dito 9 diverse hemden, en eenigejandere kleedingstukken en van liet erf en ten nadeele van B. J. Hoek stra te Legemeer, een koperen handketel en 1 mansbroek. Ofschoon het ontvreemde niet van groote waarde is, zij het eene waarschuwing voor de „buitenlui’ om 's nachts geen gemakelijk meê te nemen voorwerpen buiten ’L huis te laten liggen. KOUDUM30 Junij Eergisteren hield de sub commissie in Hem. Oldeph en Noordwolde, in al de dorpen dezer gemeente in persoon eene collecte ten behoeve van het te slichten nationa le gedenkteeken voor de staatkundige gebeurte nissen van het jaar 1813waarvan de zuivere opbrengst de som van ƒ179.67 k2 beliep. Behoudens eenige uitzonderingen ondervond de commissie met genoegen dat de inzetenen zeer met deze zaak waren ingenomen, en algemeen gaf men den wensen te kennen dat een waardig gedenkteeken ten algemeenen nutte deze gedenk waardige feiten mogl vereeuwigen. Uit ’s Gravenhage meldt men aan het Han delsblad Het kost thans moeite om de sedert kort al hier woonachtige jonge Japanezen van de overige ingezetenen te onderscheiden. Niet alleen dat zij hunne gedachten in de Hollandsche taal zeer ge- makkelijk weten uit te drukken, hebben zij ook nog hunne eigenaardige en vreemdsoortige klee- derdragt afgelegd, en die geheel en al veiwisseld met het toilet van onze tegenwoordige galants jeunes hommes en overeenkomstig den smaak van deze zijn zij ook groote liefhebbers van rooken zelden ontmoet men hen zonder een sigaar. Al gemeen roemt ieder, die omgang met hen heeft, hun gezond verstand en hunne goede inborst. Het Ilandelsblad berigtdat de beroemde tra gédienne Mw. Adelaide Ristori, in Augustus as. ITALIË. Bij de gehouden discussie in den Ilaliaanschen senaat over de begrooting heeft de minister bekend gemaakt dat de bezuinigingen, die op 20 millioen waren geraamd op het ein de van het jaar 25 millioen zullen bedragen; hij voegde er bij dat de nieuwe wet op de belas tingen in vier jaren het resultaat zou opleveren waarvan in zijne financiële beschouwing werd melding gemaakt. De begrooting is goedgekeurd. DUITSCHLAND. Voor eenigen tijd is uit Hamburg een man met twee wettig aan hem ge trouwde vrouwen naar Amerika gereisd. Zijne geschiedenis is hoogst belangwekkend. Voor twaalf jaren in een klein plaatsje van Silezie gehuwd en vader van twee knapenging De Natal Merkury deelt de volgende merk waardige genezing mede. Zekere heer Greij te Umgamitrapte onlangs op eene vergiftige mam ba en werd doodelijk door haar gewond. Hij vlugtte om hulp in het nabij gelegen huis zijns zoons die dadelijk middelen aanwendde welke hem vroeger reeds als heilzaam bekend waren ge worden. Na eerst een doek stijf om het been te hebben gebonden vlak boven de wonde, maakte hij vier insnijdingen dwars over de indrukken der tanden plaatste het vierde gedeelte van een ge weerschot buskruid daarop en liet dat ontbranden, waarop het bloed voor het eerst begon te vloei- jen. Daarna deed hij van de luce op de wonde, er eerst den lijder vijftien droppelen van te hebben ingegevenen die dosis werd herhaald telkens wanneer de patient scheen te zullen be zwijmen of tot een staat van verdooving of onge voeligheid te vervallen die hel gewone gevolg is van een slangenbeet. Het buskruid-proces werd insgelijks drie malen herhaald, telkens met zeer merkbare verligting voor den lijder. Deze maat» regelen gepaard met de toediening van een kelk je biandewijn op het oogenblik dat de gewonde buiten kennis zou geraken bleken van het uit- muntendste gevolg te zijn. Andere genezingen door dezelfde middelen zijn met even goede uit komsten bekroond. Het groote beginsel waarop deze kuur berust is de opwekking van het zenuw gestel en de levenskracht die door het vergifter- stond worden aangedaan Rottenkruid of potasch is nog beter dan eau de luce, en wordt door de Indische doctors in den regel toegepast doch in de hand van onkundigen is er zeer veel gevaar mede verbonden. van leven SNEEK 3 Julij. De verschillende afstanden van de plaatsen langs den ontworpen N.-HollandscheFrieschcn spoorweg gelegenzijn Leeuwarden naar Sneek 21 kilom. Sneek naar Stavoren 26 de Vuurtoren te Enkh. n. Hoorn 22 Hooin naar Alkmaar 22 Alkmaar langs de staatsspoorw. naar Amsteidam35 De tijd, die daarvoor per sneltrein gevorderd zal worden is Van Leeuwarden naar Sneek 21 minu. Oponthoud te Sneek5 Van Sneek naar Stavoren26 Oponthoud te Stavoren10 Zeereis45 Oponthoud nieuwe Hagen Enkhuizen 10 Station Enkhuizen 3 Van Enkhuizen naar Hoorn 22 Oponthoud te Hoorn5 Van Hoorn naar Alkmaar22 Oponthoud te Alkmaar als zijnde vereeniging van meerder spoorwegen 10 Van Alkmaar naar Amsterdam 35 Oponthoud Castricum5 min. Wormerveer 3 Zaandam5 „13 de reis van Londen naar Berlijn over Holland ne mende eenige dagen te Amsterdam vertoeven en in de stads schouwburg twee, hoogstens drie voorstellingen get en zal. Naar wij vernemen zou een onzer oorlogs bodems naar Perzie worden gezonden ten gevol ge van handelsverwikkelingen met dat rijk voor gevallen en zou daarvoor vermoedelijk Zr Ms. stoomschip Zeeland worden aangewezen hetwelk in den loop dezer maand van zijn kruistogt in de Middellandsche zee terug keert In het Weekblad voor Israëlieten leest men: Van de 164 gemeenten, aan welke het reg lement door de constituerende vergadering vast gesteld voor het centraal bestuur der Israëlieti- sche kerk in Nederland is toegezonden hebben 108 (waaronder alle hoofdsynagogen behalve de twee te Amsterdam en de Nedl-Portug.-Israëlie- tische te 's Hage) van hare toetreding kennis ge geven terwijl men van de overige mag aanne men dat zij stilzwijgend hare adhaesie aan het reglement hebben gehecht.” Men wil dat van wege den minister van ju stitie nog pogingen in het werk gesteld zullen worden om de weigerachtige gemeenten van haar besluit te doen terugkomen. Op 29 Julij jl. zijn uit een verzegeld paket, verzonden door H A. van der Horst te Arnhem, aan Wijsman en de Voogt te Amsterdam, per dienst van Gend Loos vermist: 1 bankbiljet D. 397, groot ƒ1000, dd. 1 April, 1859; 1 dito B 435, groot ƒ1000, dd 1 April, 1859; en 1 dito B. 2420, groot 1000, dd. 1 April 1859, on 1 di to A. 4600, groot ƒ1000, dd. 1 April.1859. De commissaris van policie te Arnhem ver zoekt bij ontdekking aanhouding en berigt. Maandag middag vervoegde zich aan het kantoor tan de heeren Polak en Zonen te Rot terdam een goed gekleede boerenman van een dorp nabij Zalt-Bommelvragende of men hem een bankbiljet van ƒ1000 wilde wisselen, hetgeen werd toegestemd. Reeds had men den boer het geld toegeteldtoen men in het door dezen over gegeven bankbiljet, eene der bij II J. T. Matvelt te Leijnen uitgegevene nieuwjaarswenseben her kende. De politie wist den Gelderschen boer echter spoedig in te pakken en hem voorloopig de gelegenheid te benemenzijne industrie nog elders voort te zetten. BREDA, 1 Julij. Dezer dagen is bij een ge acht ingezeten dezer stad den heer F.door een jongen een pakje bezorgd met de boodschap dat er binnen kort wel een grooter hoeveelheid zou de volgen op de vraag van wien het kwam en wat het inhield antwoordde de jongen dat een hem onbekende heer het hem zoo juist ter be zorging had overhandigd. Het pakje bevatte niets dan eenige buitengewoon groote aardbeziën die zoo als later bleek met kopjes van lucifers ge vuld waren. De policie is van een en anderon- derrigt en doet ijverig onderzoek. ZUTPHEN 28 Junij Zekere M.schoenma ker alhier een man die zich dikwijls aan het misbruik van sterken drank te buiten gaat, begaf zich gisteren avond tusschen 6 en 7 uur naar het slingerboschje alwaar hij zich aan de tak van een boom ophiug. Hij was reeds geheel bont in zijn aangezigt en schijnbaar levenloos, toen de heer J. met den jongenheer R. voorbij kwam den dronkaard afsneed, ken woning vervoerd. maagd van 18 jaren den stoet tegen en vroeg wat die drukte beduidde Een werkmandie haar niet kende antwoordde kort afM. heeft zich opgehangen Op het hooren van deze woorden viel het arme meisje in zwijn en men bragt haar met moeite weêr bij het was de dochter van den zelfmoordenaar. Dingsdag morgen jl. beeft de hofmeester van de stoomboot de Lwaluwop Zwolle, zich SNEEKER h COURANT. BINNENLAND 95 55 BUI T EN I. AND BiiiniiiiiiiiiiiiiiiHi^ llffliwi 55 55 55 55 55 55 55 55 ijft en i-| rJ rl J i l i n Advertentiën van 1 tot 4 regels, gèwope letter 40 et voor eiken regel daarenboven 10 cts.' belialve 35 ets. ze gelregt voor iedere plaatsing. ,0 et t». te Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65 55 55 55 55 5» 55 55 55

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1