EN AIH'EHTENTIE-IILAI) VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- I i-| irJ 1863 i\o. 54 18de Jaargang. WOENSDAG den 8 Julij giW-iPiWMWlBWilB BINNENLAND Verplaatst: runderen in n 4 BUITENLAND Als in staat een te de ase ine ien rijs het de ran ve il" en e- St. irst het het the van •eft De lle- vski n- m RUSLAND. valide ijn ter rJ Een der regeringsdaden de In- verklaart, dat de opgaaf, in de buiten- en afgemaakte haar 2000 dollars ver-I zeide de notaris dit is eens Het SNEER 7 Julij. met half Julij 1863 A. W. J. Welf- fertelegrafist der 3e klasse, van Sneek naar Rotteidam. G. de Vries, 3e klasse, van Am sterdam naar Sneek. niet onbelangrijk berigt zijn wij kunnen melden dat zich onder de runderen van de gemeente Wijmbritseradeel 17,031 in getalin de thans afgeloopen maand Junij geen enkel voorval van besmeitelijke longziekte heeft voorgedaan, eene omstandigheid sedert het uit breken dier ziekte op 31 December 18-49 niet waargenomen. Het totale cijfer der gestorven die gemeente tot hedenheeft be dragen 6975, als in 1850 108.1851 471 ,1852 742, 911 337 1853 642, 1854 903, 1855 509, 1856 1857 924, 1858 564, 1859 413, 1860 1861 243, 1862 166, 1863 22 sGRAVENHAGE, 4 Julij. Giovanni Roncag liolo, onlangs door het hof van Zuid-Holland we gens moedwilligen manslag tot acht jaren tucht huisstraf veroordeeld, is van hier naar Leeuwar den getransporteerd, om aldaar zijne gevangenis straf te ondergaan LEIDEN 2 Julij. Gisteren is te Warmond een groot ongeluk voorgevallen. De paarden van een rijtuig uit deze stad dat met nog twee an dere rijtuigen voor het raadhuis stond, schrikten, ten gevolge van het werpen met steenen door ee- nige jongens. De koetsier schoot toe en plaatste zich voor de paardenom te beletten dat zij doorgingen maar kreeg den boom van het rij tuig tegen de borst en geraakte voorts onder de paarden en onder het rijtuig, waarbij hij zwaar werd gekwetst De paarden werden spoedig tot staan gebragt. De Tijd zegt: Volgens een ons ter oore gekomen geruchtdat veel schijn van waarheid heeft, maar waarvoor wij echter niet kunnen in staan zou het den heer Jager concessionaris voor de doorgraving van Holland op zijn smalst, te Lon den gelukt zijn aldaar het ontbrekende kapitaal voor de kanaalleening te verkrijgen De advokaat van Baerle, te Breda, is, ter zake der beschuldiging van mishandeling zijner krankzinnige moeder door het hof van Zeeland gisteren veroordeeld tot een half jaar eenzame opsluiting, boete en in de kosten. Uit Arnhem schrijft men dd. 30 Junij aan het llandelsblad. Heden stonden voor de reglbank alhier teregt drie ingezetenen dezer stadvan aanzienelijken stand, zijnde de heeren W J, G. v. O. P. (be kend van wege zijn duel met baron v. II' en mis handeling Van dien heerj, H D. M. B en J, L. S. beklaagd van diefstal en nachtelijk burenge rucht en de eerste bovendien van poging tot dief stal. Genoemde heeren hadden eenige tijd gele den in brooddronkenheid aan een aantal huizen de schellen stuk getrokken en daarvan gedeelten medegenomen. De reglbank heeft echter begrepen dat de zaak geen grap was en eerstgenoemde ver oordeeld tot 14 dagen cellulaire gevangenisstraf en de beide anderen elk tot twee geldboeten (van ƒ20 en ƒ7,50). M van Drunen een zeer gegoed landbou wer, woonachtig in de gemeente Wijk had een huis verhuurd aan zijne dochter Francma van Dru- nep huisvrouw van Gerrit vd. Steenoven, arbei der met twee kinderen. Omdat zijne dochter op den Isten Mei de huur niet had aangezuiverd, heeft hij dezer dagen het geheele huishouden ge- reglelijk het huis laten uitzetten. Het gemeente bestuur medelijden hebbmde, heeft hen voorloo- pig huisvesting verschaft in den toren der Gere is in den Noord-Kethelpolder gemeente Kethel en Spaland een luchtbol neergekomen ter groot te van ongeveer een Nederl el in middellijn: er was een briefje aan bevestigd waaruit blijktdat deze bol te Londen (Norwood) was opgelaten den 29 Junij des voormiddags te 10 uur zoodat die afstand door dezen kleinen luchtbol was afgelegd in den tijd van 21 uren. Den 29 Junij haalde eene jonge vrouw in de apotheek van den heer Stark te Rhenen een fleschje vitrioolvragende op de aanmerking van den bediende in de apotheek (om er voorzigtig mede te zijn) „of men van het gebruik zoude sterven Toen de vrouw hierop ten. antwoord had ontvangendat slechts een weinig van dat vocht daartoe noodig was hoorde men eenigen tijd daarna, dat zij plotseling ernstig ongesteld was geworden en aan hevige pijnen leed, ten ge volge waarvan zij reeds spoedig overleed. Alle aangewende geneeskundige hulp had niet gebaat ZWOLLE, 4 Julij. Op de markt van vrijdag jl. werd alhier, onder toevloed van eene menigte menschen een hevige twist gevoerd tusschen een landbouwer uit Kampen en den slager v. T.te dezer stede, over den koop en verkoop van een vet kalf, bewerende eerstgenoemde dat kalf ver kocht te hebben tegen den prijs van 17’4 cent per pd van 5 oneen, de slager daarentegen daar van kooper te zijn voor 17 'Za cent per Ned. pd., omdat bij den gehouden handel geene vermelding van een of ander zou zijn geschied, en alzoo al leen het Nederlandsche gewigt in dezen kon of inogt gelden. De orde werd door de policie her steld de slager geraakte in het bezit van het kalf, doch de boer zal den kooperdie zulk eene voorliefde tot het metrieke stelsel aan den dag legdewaarschijnlijk in regten vervolgen. Ik vermaak aan mijne vrouw, Mary’ de som van 1000 dollars, zeide onlangs een oude farmer in Michigan. Hebt gij het neder geschreven mijnheer Ja antwoordde de notaris. Doch zij is niet zoo oud, zij kan wel eens weder trou wen. Wilt gij niet eenige verandering hebben, indien zulks eens mogt geschieden De meesten doen zulks Doen zij vroeg de farmer wel schrijft dan dal, wanneer mijne vrouw ooit ve der trouwt ik haar 2000 dollars maak. Wel, zoo veel als wanneer zij ongetrouwd bleef gaal gewoonlijk anders om; wanneer de wedu we hertrouwtis doorgaans het legaal vermin derd. Ja hernam de oude man maar die haar krijgt zal het goed noodig hebben. Op het eiland Madagascar heeft eene om wenteling plaats gehad. De koning van dat ei land, de Europeeschgezinde Radama 11, is ver moord en de oude reaclionnaire partij op het kussen geraakt. Al de tractaten met Europesche mogendheden gesloten zijn geschorst Radama's regering is ontwellig verklaard en de rouw over den gedooden vorst is verboden. De weduwe van Radama II is lot souvereine vorstin uitge roepen; zij heeft met de moordenaren van haren echtgenoot eene schikking gemaakt, en verklaard hel bewind te zullen uitoefenen op de grondsla gen der constitutie van de partij der Hovas. Een burgeroorlog wordt er verwacht. Volgens de Parijsche bladen zijn ook de minis ters van koning Radama alsmede de oficierenvan het paleis en de commandant der lijfwacht om het leven gebragt. De France zegt, dat de ko ningin en hare ministers, die den opstand hebben bewerkt, onder Engelschen invloed slaan. ,tO et wieff gegeven zijn die de strekking hebben om met de uiterste gestrengheid tegen de voorstan ders van den Poolschen opstand te werk te gaan geheel en al onwaar is. Murawieffs dood is door de Polen besloten. Hij neemt de meest mogelijke maatregelen van voorzorg, verlaat zijn hotel bijna niet, en laat, terwijl zijn eten wordt gereed gemaakt, de keu ken sluiten. Door het revolutionair bewind is een besluit uitgevaardigd, ten doel hebbende om de dienst langs den spoorweg tusschen Warschau en St. Petersburg en tusschen Wilna en Eydlkuhnen alsmede langs de daaraan verbonden telegraaflij nen te doen staken. Daarbij wordt aan de be ambten der administratie, de machinisten, de wachters en werklieden bevolen hunne posten ter stond te verlaten aan de telegrafisten wordt ver boden depêches over te seinenaan bijzondere personen om van den spoorweg of den telegraaf gebruik te maken. Overtredingen zullen door het revolutionair geregt streng gestraft worden. In het Poolsche dagblad van Posen wordt o. a het volgende medegedeeld Duizenden met dorschvlegels en stokken ge wapende boeren doortrekken gelijk zwermen sprink hanen het land verslaan de kleine benden op standelingen dooden of mishandelen de ontwa penden plunderen of vernielen de haven der grondbezitters sleuren hen zelveu uit hunne wo ning en brengen hen geboeid naar de sleden om hen aldaar aan het Moskovische krijgsvolk over te. leveren. De regering dankt de boeren daarvoor en betaalt voor eiken haar overgelelerden opstande ling eene premie van drie roebelsmaar van on eindig meer waarde is de rijke buitdien de boe ren uit de adellijke landhuizen halen. „Op die wijze zijn hier, te Mohilew tot nog toe bijna 600 gevangenen afgeleverd. Te Smo lensk en in de andere steden der omstreek is het aantal gevangenen niet minder. Deze gevangenen worden opgesloten in on- deraardsche kerkers alwaar zij zeer hard worden behandeld en zelfs gebrek aan genoegzaam voed sel hebben; in dien toestand moeten zij de uit spraak afwachten van den krijgsraad die weldra zal zamenkomen om over hun lot te beslissen" KRAKAU, 2 Julij. In Volhynie is tusschen de Russen en de opstandelingen een gevecht gele verd datna elf uren geduurd te hebbenbij het afzenden van het berigt nog niet beslist was. Brody was vol gekwetsten. ATHENE1 Julij De nationale vergadering heeft eenige zeer onstuimige zittingen gehouden. De partij van Bulgaris heeft het ministerie zoo hevig aangevallen dit dit waarschijnlijk zal aftre den De nationale vergadering is voornemens den koning meerderjarig te verklaren ZWITSERLAND. Voor eenigen lijd is to Londen verdwenen een achtjarig meisje Elisabeth Hunter genaamd, en is eene belooning van 100 p. st. uitgeloofd aan dengenen, die eene aanwijzing omtrent het kind kon doen. Een paar dagen ge leden nu is in de nabijheid Van Neuenburg onder zeer bijzondere omstandigheden het lijk gevonden van een meisje van den opgegeven ouderdom. Do bondsraad heeft van dit feit kennis gegeven aan het Engelsche gezantschap ten einde op die na dere kennisgeving, inlichtingen te kunnen doen inwinnen en verdere nasporingen te doen. GROOT-BRITTA NNTE. De Great Eastern heeft na eenigen lijd te Liverpool te hebben gelegen de reis naar New-York weder aanvaard, met 600 a 700 passagiers en een lading van zeer aanzienlijke waarde LONDEN. De invoer van petroleum in Enge land welke in de vijf eerste maanden van 1861 siechs 103 ton beliep, heeft in dezelfde maan den van 18626695 ton bedragen, en is in het- 13,670 ton gestegen. keizer geheime bevelen aan den generaal Mura- Den 30 Junij des morgens omstreeks 7 uur SNEEKER COURANT. i J i- I p I 8 iro, HIlilUtDKUII Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65 T- ide e- en oo e- n- ëd Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 iet voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets, ze gelregt voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1