EN AIII'EliTENTIE-liLAI) VOOR DE STAD EN HET AIIROMJISSEMEKT SNEEK. NIEUWS- 1863 Ao. ZATURDAG den 11 Julij I I VERGADERING VAN DEN GEMEENTE-LllD VAN SNEER MAASDAG 13 JULIJ 1863. des voormiddags ten 10 uur. 18de Jaargang. BUITENLAND BINNENLAND I t P n I in *1 St. »rst het o o ijfl en e- het ;he -Se van ;eft De lle- rSki het de van ve - ijn ter ir- ide e- en oo e- de :ase line ien rijs liteit is merkelijk verbeterd en de vangst ook minder ongunstig. Den 4 Julij voer voorbij Dordrecht een vaar tuig waarvan de schipper hevig verschil met zij ne vrouw scheen te hebben. De vrouw sprong daarom in drift van boord in het water. De schipper toonde daarover geene bekommering, maar een paar andere schippers bragten haar aan wal, en de onmedelijdende echtgenoot werd door de policie in verzekerde bew’aring gebragt. KAMPEN 6 Julij. Als eene bijzonderheid melden wij, dat J J. P. Mouton, sigarenmaker alhier, oud 37 jarenuit zijn huwelijk met F. Kok, oud 39 jaren, heden morgen de geboorte van zijn twintigste kind heeft aangegeven bij den burgerlijken stand alhier. PUNTEN TER BEHANDELING. Missive van het Comité voor den Noordholl.- Frieschen spoorweg.! Missive van de Heeren R. Gorter en A. van Ringh houdende aanneming hunner benoeming tot directeur van het Stads Werkhuis Adressen vau de Heeren G Gorter en A Stam van Lankhorst, aangehouden. Rapport over de rekening van de Stads Alg. Armv. over 186’2, aangehouden. Besluit omtrent de wijziging der belasting op het Gedisleleerd. Voorstellen tot benoeming van Hulponderwijzers. Suppl. begrooting voor het O. B. weeshuis dienst 1863. Prosesverbaal van Verificatie der Gemeentekas. Benoeming van twee leden uit den Raad in de Commissie voor de Gasfabriek. voornemen heeft, om in de maand Augustus de ze provincie te bezoeken en in persoon ook de vorderingen van den spoorweg in oogenschouw te nemen. (Fr. CtJ ‘s GRAVENHAGE6 Julij. Een onzergeachte ingezetene de heer L. heeft dezer dagen, ten ge volge eener onvoorzigtigheid met het branden van een petroleum-nachtlampje bijna het leven verlo ren. Dit lampje, waarvan de pil geene genoegzame lengte had om door de olie te worden gevoed, werd in zijne slaapkamer gebragt Op het punt zich ter- rusle te begeven, werd bij gelukkig uitgeroepen. Na verloop van een uur terugkeerende vond hij zijne kamer met stiklucht vervuld zoodanig dat indien hij, zonder uitgeroepen te zijn, zich ter ruste had begeven, voorzeker zou zijn gestikt. Dit strekt dus ter waarschuwing voor hen, die zich van pe troleum nachtlampen bedienen, om vooral zorg te dragen dat de pit genoegzame lengte heeft om behoorlijk dc olie te kunnen bereiken. J.-.t.sï SNEER, 10 Julij. In de vorige week is van hier naar hetkrank- ziniiigen-huis te Fianeker vervoerd een roggedra- ger, genaamd Cramer. Deze persoon is door in de brandende zon te liggen slapen, in geheel krankzinnigen toestand wakker geworden. Wel een waarschuwing voor velen Alhier huizen sedert een korten tijd een paar (voigens sommigen meer) Steen Marters. Zij rigte veel schade aan onder het gevogelte en zijn door groote vlugheid tot nog toe aan alle navol gingen ontsnapt. Op hel eene oogenbhk ziet men ze hier, een korte poos later wéér elders Hoe wel men ook reeds beproefd heeft ze néér te schieten zijn die pogingen evenwel lot nog toe vruchteloos gebleven. De geruchten en praatj< s die er over loopen zijn talloos. Zij schijnen bij nacht door de schoorsteenen in de huizen te slui pen zoodal het hoog lijd begint te worden dat men maatregelen neemt om van deze lastige roof dieren verlost te worden. De leden van den raad der gemeente Ijlst die in 1863 zullen aftreden, zijn de heeren: W. Ringnalda 1’. C. de Jong en R F. van der Velde. Men zegt dal de heer Kingma zijne betrek king als lid der tweede kamer zal nederleggen. De geestverwanten stellen als candidaten ter ver vanging voor, de heeren mr Limburg Brouwer te ‘s Gravenhage en mrs. A. F. Jongstra en B. Brou wer te Heerenveen. LEEUWARDEN 4 Julij. Met zekerheid kun nen wij melden dat de heer mr. J R. Thorbec- keminister van binnenlandsche zaken, het vast- DUITSCHLAND. In een dorp in de Rijnpro vinciën waren’ dezer dagen vijf jeugdige kinderen in huis gelaten door de oudersdie op eenigen afstand hunner woning zich met veldarbeid bezig hielden. Een onweder ontlastte zich boven het dorp en de kinderen, vol angst voor de vreesselijke don derslagen verborgen zich in eene groote kist. Het toeval wilde dat de schoot van het slot door het nedervallende deksel binnenwaarts werd ge drongen maar weder uitsprong zoodat het slot zich sloot De vijf jeugdige kinderen waren niet in slaat de kist te openen, en vonden allen, ten gevolge van gebrek aan tersche luchteen jam merlijken dood. Te Britzingen nabij Mullheim in Baden werd op Junij jl. eene zeldzame plegtigheid ge vierd. Eene talrijke schaar begaf zich in statigen optogt kerkwaarts. Aan het hoofd der feestelin gen wandelden een jeugdige bruidegom en bruid die in den eeht zouden verbonden wordenach ter hen volgden de vader en moeder der bruide gomsdie de zilveren bruiloft, en de grootouders, die de gouden bruiloft vierden. De Duitsche correspondenten van sommige l’arijsche dagbladen meenen te kunnen verzeke ren, dat de koning van Saksen, die den monar- chalen beginselen met warmte toegedaan is, bij zijne jongste ontmoeting met den koning van Pruissen in het stationsgebouw te Leizig, dien vorst ernstig vermaand heeft toch niet al te ver te gaan in het wederstreven van de wenschen der liberale partij in Pruissen. RUSLAND. Volgens berigten uit Weenen heeft de Russische regering een middel uitgedacht om van het voorstel tot een wapenstilstanddoor de drie mogendheden haar gedaanin haar eigen belang partij te trekken. Zij zal namelijk die mogendheden in mora stellenom de zes pun ten die tot grondslag van het herstel des vredes moeten dienen, door het Poolsche nationale co mité te doen aannemen. Mogt dit weigeren dan is Ruslands verantwoordelijkheid gedekten die mogendheid zal dan in den loop der verdere on- derhandelingen op het doellooze kunnen wijzen van eene tusschenkomstreeds vooraf verworpen door hen ten wier behoeve zij aangewend wordt, want de Polen zullen deze punten nooit aanne men en liever in een wanhopigen worstelstrijd ontkomen, dan vrijwillig hunneu wissen dood on- derteekenen. ATHENE, 5 Julij. In Griekenland is een mi litaire opstand uitgebroken. De inhechtenisne ming van luitenant Lelzenko gaf aanleiding tot de ongeregeldheden. Een deel van het leger en de nationale garde zijn aan de regering getrouw gebleven. Op verscheidene punten is gevochten. De gezanten van Engeland, Frankrijk en Rusland hebben een tweedaagsche wapenschorsing weten te bewerkenen ter bescherming van de bank zeesoldaten aan land doen zetten. De bank is door de opstandelingen aangetast, bij welke gele- nengekomen, aanbrengende 70 ton haring; de kw«- genheid 50 man gedood of gekwetst, geworden Men verneemt dat een nieuw brevet is aan gevraagd om de petroleum te gebruiken in bui zen die naar de verschillende verdiepingen in de huizen ieilen, op dezelfde manier als men gas verbruikt, alleen met een toesteldat in kelder of zolder wordt gezet, waar elke maand de be- noodigde voorraad moet ingedaan wordenalle pijpen en toestellen blijven zoo ze zijn alleen in de lusters of lampen wordt eene kleine verande ring gemaakt om eene vegetale mêche in te doen die nooit wordt gesnoten. Z M de koning heeft den 6 dezer de ten toonstelling te Delft bezocht. H. M. de koningin bezocht die tentoonstelling zalurdag namiddag met Z. K. H. prins Alexander. De troon van Z. M. den koning, geplaa s in de tweede kamer dor staten generaaldie al daar sedert de regering van koning Willem I stond, zal thans worden vernieuwd Die werk zaamheden zijn opgedragen aan de heeren Gebr Horrix te s Hage die daartoe reeds prachtige modellen moeten geleverd hebben. Uit s Gravenhage berigt men aan de Amst. Ct. dat de heer Jager een langdurig onderhoud met den minister van financiën heeft gehad en dat men daarbij verneemt dat hijthans weder zelf als handelend persoon optredende en het be leid. der uitvoering zijner concessie voerende, er in geslaagd zou zijnde noodige maatregelen te treffenwaardoor het welslagen der zaak als ver zekerd kan worden beschouwd en dat men spoe dig van zijnentwege de openlijke mededeeling daarvan te gemoet ziet. Gelijk bekend is, was het sedert langen tijd ten hove van Z. K. II. prins Frederik gebruike lijk om op den verjaardag van H. K. II. prinses Maria uitnoodigingen te doen aan burger-jonge- jufvrouwendie ongeveer denzelfden leeftijd van H. K. H. bereikt haddenwelke alsdan eenige uren bij de prinses doorbragten en met cadeaux begiftigd huiswaarts keerden. Die receptie tel ken jare op grootere schaal ingerigt, werd eer gisteren op het paleis het Huis de Paauw in plaats van gisteren gehouden. Zeer vele burger jufvrou wen waaronder onderscheidene dochters van be ambten dier hofhouding, waren daartoe uitge- noodigd Volgens de Amst. Ct. zal de dienst op den centraal spoorweg van Utrecht-Amersfoort Zwolle (Haitem) den 16 dezer worden geopend. Het Handelbl. spreekt echter van den löden. ROTTERDAM, 7 Julij. Ten 1 V2 ure is er brand ontstaan in de metaal-gieterij van de hh. W. G. Pasteur Co. in de Nadorstlaan alhier, door dien terwijl men bezig was een pot met olie te koken boven een vuur op een open plaats, de pot om ver gevallen iswaardoor eene groote vlam ont stond, die zich medegedeeld heeft aan een daar tegen staande houten loodsgevuld met hooi. De brand is spoedig door de werklieden der fa briek gebluscht Eenige spuiten zijn nitgerukt doch hebben geen water gegeven. Twee der werklieden van genoemden fabriek zijn ernstig aan de beenen gebrand. Te Alkmaar heeft iemand in eene hevige ziekte gedurende den nacht aan zijnen bewaker welen te ontkomen en is daarop in het water geloopen en verdronken. HOORN, den 4 Julij. Heden is alhier een bedroevend ongeluk gebeurd. Twee broeders, een van 19 en een van 21 jaar, beide deugzame en oppassende jongelingen, zouden ten 5y/2 uur gaan zwemmen, Aan den zeekant gekomen togen zij dadelijk te water Doch de een raakte al heel spoedig in gevaar, en de andere, op het hulpge schrei zijns broeders bijstand willende ver- leenen zonk met hem onmiddelijk in de diepte weg. Beide werden door middel van visschers bootjes ten vijf ure levenloos opgehaald. Den 8 Julij is de tweede haringjager bin SNÊEKER CODRANT. A i ItlllHISIffillllWltflllllllllllllHiiimili" ■a Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco /1.65 8 n 4 rt- eil ieil r Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ét voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. ze gelregt voor iedere plaatsing. to et

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1