NIEUWS- EN AIIVEIITENTIE-HLAI) VOOII DE STAD EN HET AllliOMIISSEIIENT SNEER. r 1863 No. 56 W OENSDAG den 15 Julij I I i I rl OlSISii'iijwSiSw J 18de Jaargang. I 4 BINNENLAND P n BUITENLAND Hpiffliiiirr I het de van ve- de :ase line len rijs St. »rst het het :he ^e- van ■eft De lle- vski n-J |'il :ijn ter :r- ide •e- en oo e- ijft 'en e- NOORD-AMERIKA. Volgens berekening, ge maakt door den schrijver van een te Richmond uitgegeven Dagverhaal van den afscheidingsoorlog, hebben Noord en Zuid sedert den aanvang der vijandelijkheden reeds de volgende verliezen gele den alleen aan menschen Noord gesneuveld 43,874 gekwetst 97,027; krijgsgevangen 62,218; te zamen 203,119; overleden aan ziekten of aan de gevolgen van bekomen wonden 250,000. Zuid: gesneuveld 20,893; gekwetst 63,515; krijgsge vangen 22,169; te zamen 106,577; overleden aan ziekte of aan de gevolgen van bekomen won den 136,000. deelde vrouwen te Woerden, over een getal van] 253 gevangenen, gerekend van 10 Novea her 1862 1 tot 17 Junij jl geene overleden is. Dit mag niet alleen worden toegeschreven aan de gezonde ligging dier gevangenis maar ook aan de aldaar heerschende zindelijkheid orde en zorg voor lucht- verversching. De personen die verzocht hebben als leer- ling-telegrafisl in aanmerking te komen, zijn aan geschreven om zich voor het vergelijkend onder zoek aan het gebouw op den Fluweelen Burgwal, no. 22, te 's Gravenhage aan te melden, op maandag 20 Julij aanslaande des voormiddagsten 8 ure. Het examen voor de jonge liedendie sur numerair wenschen te worden bij de registratie enz. begint 29 ek en zal te Utrecht woiden ge houden. Er zijn 24 aspiranten en daarvan kun nen geplaatst worden 8. liet examen zal hoogst waarschijnlijk eerst tegen de helft van Augustus geëindigd zijn. Bij het prov. geregtshof van Gelderland is door het O. M. de doodstraf geeischt voor Griet je Wilbrink huisvrouw van Albert Beekman en Gerrit Dunlow, gewezen veldwachter te Beek bergen wegens poging tot vergiftiging door rat- tekruid van Albert Beekman met oogmerk om daarna gezamenlijk een huwelijk aan te gaan. De zesde goedkoope volkstrein op den Rijn spoorweg bragt op jl. woensdag 2033 personen naar Utrecht en Arnhem. De arrond.-reglbank te ’s Hertogenbosch heeft bij een breed gemotiveerd vonnis eene be langrijke beslissing genomen omtrent de werking van vreemde naamlooze maatschappijen hier te lande. Zij heeft o. a. beslist dat eene vreemde naamlooze maatschappijin casu de brandwaar- borg-maatschappij la Belgique gevestigd te Brus sel, hier te lande niet kan werken en zonder bewil liging. handelende geene regten kan verkrijgen en dus niet ontvankelijk is in eene vordering te- gen een Nederlander ingesteld tot voldoening der premie van de goederen welke zij tegen brand schade verzekerd heeft en die in Nederland ge legen zijn. Uit Ath wordt het volgende voorbeeld van ongeloofelijke wreedheid bij een knaap van 14 ja ren gemeld. Deze knaap Blanchart genaamd was zoo verbolgen op een jongentje van 4jaren, dat hem soms uitschold dal hij het kind buiten de stad lokte en, in het veld gekomen, het ter aarde wierp, mond, neusgaten en ooren met aar de vol stopte en na nog een steen in den mond van het kind te hebben gedrongenhet levenloos liet liggen. De justitie heeft zich reeds van den jeugdigen misdadiger meester gemaaktdie na aanvankelijk, zelfs bij het lijkje van zijn slagtoffer alles geloochend te hebben eindelijk tot beken tenis kwam. Te Zutphen is den 8 dezer de eenige zoon van den bakker B. bij het zwemmen in de stads gracht verdronken. De vader, hoorende dat zijn dertienjarig kind in levensgevaar verkeerde ijlde er terstond heen, en schoon niet kunnende zwem men, sprong hij tot redding in hel wateren werd zelf niet zonder moeite gered. nummers termen van art. 3 1827 sub. lett. a. b. LEEUWARDEN 13 Julij. Heden namiddag had alhier van wege bet gemeentebestuur de ge wone harddraverij plaats bij gelegenheid der ker mis Het getal ingeschreven paarden was 17. De prijseene zilveren koffijkan met komfoor werd behaald door de zwart langstaart merrie (de Helse), van den heer Pieter H. Fromberg te Wa tergraafsmeer, pikeur de eigenaar; de premie, een zilveren tabakspot, door de zwart langstaart merrie (Diana), behoorende aan den heer Willem G. Koning te Sint Jacobi Parochiepikeur Sipke de Bildt. 's GRAVENHAGE. Den 9 dezer is alhier eene vergadering gehouden van de hoofdcommissie tot oprigting van een nationaal gedenkleeken voor 1813. Uit het verslag bleek, dal in 723 van de 1138 gemeenten, in het rijk aanwezig, plaatselijke com- missiën zijn benoemd terwijl 35 op verzoek met andere werden vereenigd. Onder de overi ge gemeenten zijn 21, die verzocht hebben van de benoeming eener plaatselijke commissie ver schoond te blijven en 359 waarvan geene voordragt is ingekomen. AMSTERDAM, 9 Julij. Een particulier schrij ven uit Japan van den 11 Mei, den dag, waarop de termijn van het Engelsche ultimatum afliep meldt, dat de eindbeslissing, of Japan de voor- waarden al dan niet zou aannemen, den 14den zou plaats hebben. Op dien datum zou het dus uitgemaakt wor den of de oorlog zou uilbarsten. Men kon nog niet voorzien, in welken zin een besluit zou wor den genomen. Aan onzen consul generaal den heer mr. de Wit was intusschen door de regering te Jeddo berigt gezonden dat bij het uitbreken van den oorlog alle Europeanen onmiddellijk Japan zouden moeten verlaten. Dit berigt heeft onder ambtenaren en hande laren groote opschudding veroorzaakt Als eene bijzonderheid kan worden mede gedeeld, dal er in de gevangenis voor veroor- BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SS EEK, maken aan de belanghebben den bekend dal de commissie uit het Plaatselijk Bestuur, ingevolge art 15 der wet, belast met het onderzoek nopens de al of met gegrondheid der redenen, welke tot vrijstelling of uitsluiting van de dienst der Schutterij zijn ingebragtdit jaar hare tweede zitting zal houden ten Raadhui ze alhier, op Donderdag den 16 Julij 1863 des namiddags ten 12% ure, lol onderzoek van alle reclames door de ingezetenen en geloot hebben de personen van dit jaar en door de reeds vroeger ingelijfden ingebragtalsmede lot onder zoek van hen die bij nummcrverwisseling voor anderen verlangen opletreden. De belanghebbenden worden gewaarschuwd om alsdan op te komen, vermits zij anders zullen gehouden worden geene redenen tot vrijstelling te hebben en voor zoo verre zij dienstpligtige getrokken hebbendeniet vallen in de der wet van den 11 April c. I. en m. van art. 4bij de Schutterij zullen worden ingelijfd, blijvende het hun evenwel vrij, om hunne redenen tot vrij stelling in een volgend jaar te doen gelden. En opdat deze kome ter kennis van de belang hebbenden, zal deze worden afgekondigd, zoo als gebruikelijk is. Sneek den 15 Julij 1863. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUUA. De Secretaris 1IAGA. I RUSLAND Volgens berigt uit Warschau van 7 dezer aan de Ostsee Zeit. heeft eene Russische patrouille bij een reiziger het grootste gedeelte van de uil de staatskas ontvreemde pandbrieven gevonden. Op het landgoed Pogewunniet ver van de Pruissisch Poolsche grenzen, is, op last der zich noemende nationale regering van Polen, we der een tweevoudig doodvonnis voltrokken. Den 1 dezer werd nl. de woning van een daar woon achtigen boer die beschuldigd werd van, in over leg met zijne vrouw, niet lang geleden de schuil plaats van eenafdeeling insurgenlen verraden te heb ben aan een Russischen bevelhebber door eene gewapende ruiterbende omsingeld. De aanvoer der las aan den boer en diens vrouw het over hen uitgesproken vonnis voor gaf bevel om bei de op te hangen en liet daarna hunne hofstede in brand steken. --Uit Stockholm wordt aan de Correspondan- ce Havas geschreven dat de Russische regering de vestingwerken van Bomarsund, die tijdens den Krim oorlog door een Fransch korps vernield zijn, herstelt. Bomarsund is niet ver verwijderd van Stockholm, zoodat de ingezetenen dier stad over dit voornemen van Rusland alles behalve onver schillig zijn. Buitendien worden, volgens hetzelf de schrijven thans op de Aaland-eilanden ook vestingwerken opgerigt een maatregel in strijd met het Parijsche vredes-tractaat De Zweedsche regering ziet hierin een wapen tegen zich; zij zal derhalve bij Rusland er tegen protesteren en van dit protest afschrift zenden aan de mogend heden die genoemd tractaat onderteekend hebben. Uit Berlijn wordt berigtdat volgens al daar ontvangen brieven uit Petersburg de oor logsdrift onder het Russische volk begint te be daren en ook in de regeringskringen niet meer zoo sterk als vroeger wordt beweerd, dat stands eer beleedigd is door de eischen der Mogendhe den. De liberale partij in Rusland ontziet zich niet, volgens bedoelde berigtgevers, luide te ver klaren dat een oorlog tot niets leiden en alles op losse schroeven zetten zouen dat alle po litieke concessiën, in liberalen zin, de autonomie van het Russische rijk waarborgen en Ruslands welvaart in de toekomst verzekeren kunnen. Een telegram uit Gotha te Frankfoit ont vangen houdt in dat de spanning der gemoe deren te Berlijn zeer groot is. Men vreesde, dat er binnen kort aldaar ernstige onlusten zouden uitbreken niet zoo zeer tengevolge als wel naar aanleiding van de gevechten der volksmenigte met Je policie in de Oranjenstraat. I'Europe brengt hierbij in herinnering dat twee onbeduidende pi stoolschoten door onbekenden gelost de om wentelingen van 1830 en 1848 te Parijs eens klaps hebben doen losbarsten. Iets dergelijks .be weert zijzou ook te Berlijn kunnen gebeuren. Daarbij doet zij opmerken, dat de heer Guizot er gens naar waarheid gezegd heeft: „Slechte re geringen worden door de volken altoos slechts lot op zekere hoogte verdragen.” Volgens het officieuse Berlijnsche dagblad is de keizer der Franschen voornemens in Augus tus de koningin van Engeland op het kasteel Ro- senau bij Koburg te bezoeken. Te Frankfort is op den 6 dezer in t' Hollandsche Hof een eigenaardige bijeenkomst gehouden, nl. van 35 redacteurs en uitgevers van Duitsche dagbladenuit geheel Duitschland eu Oostenrijk. Bovendien waren er nog een aantal brieven ontvangen van belanghebbenden die ver hinderd waren te komen. Er is besloten gere geld jaarlijksche bijeenkomsten te houden, voor 't eerst in October van dit jaar. De redacteurs medearbeiders en uitgevers van alle Duitsche bladen en tijdschriften zullen er toegang hebben zonder onderscheid van politieke kleur. Ook is er eene commissie benoemd die voorloopig, en totdat het bijeen te komen congres een vast co mité zal aangesteld hebben de belangen der druk- ÊömNT I I 1 I 5 5 i r I i4 i<y a a it a Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco 1.65 3 - ti.se I i 1 11 ’■■-i Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone le'Vter 40 c voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 dts. gelregt voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1