NIEUWS- EN AIIVEHTENTIE-IILAI) VOOIÏ DE STAD EN DET AI1II0MIISSE1IENT SNEER. 1863 No. 60 WOENSDAG den 29 Julij 18de Jaargang. I BEKENDMAKING. BINNENLAND n Xe- >an ieft De lle- 'ski de ase ine len rijs St. rst iet het de /an /e- gft en e- ijn er ide e- sn e- k.M:: daarvoor ten beste. I loopen JN elhoudert ttoornoemd WOUD A. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK maken bekendaan alle ge bruikers van maten en gewigten binnen deze ge meente: dat door den arrondissements-ijker alhier voor den her-ijk zal worden gevaceerd op Woens dag Donderdag, Vrijdag en Zatuidag den 29, 30 en 31 dezer en den 1 der volgende maand, en behalve Dingsdag eiken werkdag der volgen de week d. i. den 3, 5, 6, 7 en 8 Augustus, alsmede nog Maandag den 10 Augustus, telken dage van ’s morgens 8 tot middags 12 uur en van 's namiddags 3 tot 7 ure, met dien verstande, den eersten dag voor wijk 1 de stads maten en het waaggewigt, den tweeden dag voor wijk 2 den derden dag voor wijk 3 enz., tot op den tienden dag voor wijk 10. En zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 25 Julij 18G3. Burgemeester en SNEEK 28 Julij. Vrijdag avond jl. omstreeks 6j/2 uur is ten ge volge van hel broeijen van het hooi in brand ge raakt eene groote boerenhuizinge en schuur op een kwartieruurs afstand van Langweer gelegen in eigendom behoorende aan de minderjarige kin deren van den heer mr. 1’. de Beaufort te Ut recht en in gebruik bij Anne Klazes Zandslra. Ofschoon met spoed maatregelen werden geno - men om den brand te blusschen waren de ge bouwen binnen betrekkelijk korten tijd geheel uitgebrand en werd ook de aanzienlijke voorraad van omstreeks 70 koeseten hooi in en bij de schuur opgeslageneene prooi der vlammen. Een goed deel van het huisgeraad, de kleeding enz. benevens meerendeels de voornaamste waar de is behouden. Huis en schuur en ook het hooi waren tegen brandschade verzekerd, de ove rige goederen niet LEEUWARDEN, 23 Julij. Door de staten dezer prov. is beslotenzich bereid te verklaren om, afgescheiden van de door het rijk te be kostigen baggermachine ad. ƒ100,000, voor het werk lot het maken van een geul door de on diepte de pollen voor de haven van Harlingen, bij te dragen, bij wijze van proefneming geduren de twee jaren 3/3 der kosten geraamd op ƒ60,000 alzoo ƒ18,000 per jaarte zamen ƒ36,000, mits door de gemeente Harlingen daartoe het overige 2/5 gedeelte worde verschaft. Men schrijft uit Heerenveen, aan de Steenw. Ct.-. Men verneemt dat de heer J. Rose alhier een handploeg heeft vervaardigd en voornemens is dien met nog eenige andere toestellen, welke nog niet afgewerkt zijn in de volgende maand ter bezigtiging te stellen bij den logementhouder Jansen in den Wijnbergals hij voor zijne nog te maken kosten door liefhebbers van vooiuitgang eenigermate schadeloos gesteld wordt. De ploeg heeft in den laatsten tijd belangrijke verbeteringen ondergaan zelfs kan daarbij stoom worden aan gewend maar dat werktuig is nog altijd kostbaar en daardoor niet voor den geringen landbouwer verkrijgbaar zoodat deze zich nog steeds van de schop moest bedienen en van zijn grond veel on bebouwd moet laten liggen. Voorts behoort het werk op deze wijze tot den moeijelijksten arbeid, omdat het in gebogen houding verrigt moet wor den. De heer Rose heeft dit trachten gemakke- Jijkcr te maken door het gebruik van zijnen hand- jdoeg en wij geloven dat deze uitvinding de be langstelling overwaardig is. 's GRAVENHAGE 26 Julij. Naar wij ver nemen zegt het Dagblad, zal eerstdaags de com missie tot hetaanleggcn van staatsspoorwegen wor den opgeheven en de ambtenaren van de staats spoorwegen direct onder den minister van bin- nenlandsche zaken werkzaam zijn. Men vleit zich dat door dezen maatregel de aanhangende zaken spoediger dan tut nu toe geschiedde, zul len afgedaan worden Zijn wij wel onderrigt dan heeft de heer van der Kun reeds voor eeni- gen tijd zijn ontslag als lid dier commissie ge vraagd. Een ander lidde heer de Bordeszal waarschijnlijk worden hoofd ingenieur van den spoorweg-maatschappij tot aanleg van den spoor weg op Java. De president der commissie de generaal van Meurs wordt gedoodverwd met de betrekking van voorzitter van den raad van toe- zigt op de spoorwegen. De tentoonstelling te Delft is gedurende de eerste 14 dagen na de opening door bijna 10,000 personen bezocht en heeft aan entrées op geleverd een bedrag van juim ƒ3000. De eerste oplage van den catalogus groot 2400 exempla ren is nagenoeg uitverkocht. Omtrent den toestand van den aartsbisschop Zwijsen gaf de Noord Brabanter dd. 22 Julij ’savonds 7 ure, het volgende bulletin: De heer Deckersgeadsistreerd door den heer Landmanheeft heden namiddag ten 5 ure de operatie van het uitsnijden van den kogelwaar door mgr. Zwijsen getroffen was, bewerkstelligd. De kogeleen stuk lood ter breedte van 1 duim en ter lengte van 2 duimzat op de hoogte van den eersten lendenwervel. De doorluchtige ge- i wonde maakt het buitengewoon goed.” Wij vernemen zegt de Utr. Ct.dat den 6 Augustus a. s. eene godsdienstige meeting in 1 de open lucht zal worden gehoudenin het bosch van Wolhezewaar reeds toebereidselen worden gemaakt voor de groote menigte welke men verwachtdat daarheen zal stroomen. De hoofd commissie bestaat uit de heerenO. G. Hel dring, pred. te Hemmen, president, P. A. Roent gen, pred. te Zeist, T. M. Looman van Amster- sterdam, J. Voorhoeve Hcz van Rotterdam,E. R. Verbeek, van Zeist en S II Buijtendijk, pred. te Harderwijk, secret en thesaur. ZWOLLE 25 Julij. Donderdag namiddag j1. is op de Hoogstraatbuilen de Kamperpoort al hier, een zevenjarig kind van den scheepsjagcr van Gerner, terwijl het aan de hand van zijn broertje uit school kwamonder de paarden van het rijtuig van den heer V. geraakt, en heeft daarbij belangrijke verwonding aan het voorhoofd en het ooglid bekomen. Het ongeluk is volstrekt niet aan onachtzaamheid te wijtenmaar aan de omstandigheid dat genoemd rijtuig op een punt waar de straat smal is voor eene diligence moest uitwijken. Te Zwolle heeft ten huize van den heer L. eene ontploffing van petroleum plaats gehad, waar door niet alleen het bassin in de lamp werd ver brijzeld maar ook eenige glasruiten zijn gespron gen. De petroleum, die zich in de lamp bevond verspreidde zich brandende over de tafel en den vloer van het vertrek, waarin de ontploffing plaats had, met zoo groote snelheid, dat de aanwezi gen met een gedeelte kunner kleedingstukken de vlammen moesten blusschen. ZUTPHEN 23 Julij. Gisteren namiddagtus- schen 2% en 3% ure ontlastten zich, met eene tusschenruimle van 20 minuten boven deze stad en omstreken twee geduchte onweêrsbuijen met zware hagelsteenen vergezeld. De daken van verscheidene boerderijen werden opgenomen; zelfs een binnenmuur stortte in. Te Brummen sche nen, ten 3 ure, de wolken de bovenste deelen der huizen te raken en het werd op eens even zoo donker, als thans tegen half negen des avonds. Te Lochem was hel wéér nog ergerer moet aldaar veel schade zijn geleden. Vele hoornen in den omtrek zijn ontworteld en vooral de boek- weit heeft nadeel ondervonden. Een hoos kwam uil het zuidwesten en het gekletter der hagel steenen was zoo hevig, dat het geroffel van den donder binnenshuis ter naauwernood kon worden gehoord. Te Tilburg heeft dezer dagen iemand, die in 1860 gehuwd was, zich herinnerd, dat bij gelegenheid dier plegtigheid niet de naam zijner vrouw, maar die zijner vrouws zuster was voor gelezen. liet hieraan toeschrijvende dat hem de kerkelijke inzegening van zijn huwelijk geweigerd wasvervoegde bedoelde persoon zich tot den wethouder; die bij onderzoek werkelijk bevond dat de man gehuwd was met eene andere vrouw dan hij bedoeld had. De wethouder wist er niets beters op dan het huwelijk nog maar eens,maar nu met de bedoelde echtgenootete voltrekken. Dit heeft dan ook plaats gehad. Gelukkig was het huwelijk nog met geene kinderen gezegend. Te Andelin de gemeente Baflo (prov. Groningen) was men voornemens eene harddraverij te houden. Men vervoegde zich bij den burge meester, om permissie daartoe op een zaturdag. Deze gaf eindelijk zijne toestemming, mits op vrijdag. Men zegt, dat de predikant dier plaats, die de harddraverij liever niet op zaturdag ge houden zag zijn geestelijken invloed op den bur gemeester heeft uitgeoefend. Toch deed men het op zaturdag den 18den dezer. Geen wonder derhalve, dat, toen de harddraverij op den pu- blieken weg een aanvang zou nemen, vijf politie dienaars verschenen, die dit verboden, en gelas ten, om de bakens weg te nemen. Nu gaf de wethouder der gemeente, M. L. Bentema, te Andel een aan hem toebehoorend stuk land Toen hier de harddraverij was afge- gingen velen naar de herbergen, waar inmiddels bevel was gekomen, om niet na 11 uur te tappen. Het gevolg van dit een en ander is, dat tegen 90 a 100 personen om verschil lende redenen proces verbaal is opgemaakt. Beschroomd naderde een klarinettist de be zoekers die voor eene der Parijsche cafés had den plaats genomen. Heerenzoo ving hij aanik zou wel een deuntje op mijne klarinet blazenmaar ik weet welde heeren houden van mijn instrument niet, als zij mij daarom hierbij stak hij de hand uit als tol een bewijs dat hij bereid was de gasten ook zonder muzicale straf te laten betalen. De bezoekers echter dach ten dat is toch een verstandig man die me delijden met de ooren zijner slagtoffers heeft," en gaven bereidwillig de gebruikelijke schatting. Zoo ging het een geruimen tijd voort. De kla rinettist kwam en ontving rijkelijk voor zijne stille muziek Eens echter riep hem een der bezoe kers van het caté, die misschien zijne ooren met katoen gewapend had, luchthartig toe: „ik heb je nu al dikwijls genoeg gezien, en zou je nu ook wel eens willen hooien. Speel een vrolijk deuntje.” „Maar ik speel heclslecht,” antwoorde de muziekant verlegen,” - „Ik geloof je op je woord,” riep de an der maar wat komt er dat op aan? Ik houd van de klarinet! Blaas maar op!” De muzikant geraakte al meer en meer in verlegenheidein delijk kwam er stotterend uit: Heeren ik moet u iels bekennen Ik kan geen toon uit de klarinet halen, en gebruik die maar om bang te maken. B U I T E N L A N~D DUITSCHLAND. Per telegraaf wordt berigt r dat Oostenrijk reeds aan Rusland geantwoord heeft dat het eene Ooslenrijksch Russisch Pruisische con ferentie betreffende Polen niet aanneeml en zich houdt aan de zes punten. Voorts heeft Oosten rijk aan Frankrijk en Engeland doen weten, dat het zijn bondgenootschap met deze twee mogend heden voortzet. Volgens een gerucht, waarvan de Norddeut- sche Zeitung melding maaktzou de koning van Pruissen maandag avond te Salzburg een onder houd hebben gehad met den koning van Beijeren. ce ..A jess MT. i i iet ■he i- ej ii| 111 rd rl 30 De Secretaris II AO A. Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65 Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalvg 35 ets. ze gelregt voor iedere plaatsing. COURANT .0 et IlilP^IIWIlIÉllWIWlÜltltllii?

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1