NIEUWS- EN AlimTENTIE-IJLAD VOOR DE. STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 'I cil 1863 No. 62 18de OENSDAG den 5 Augustus BUITENLAND van St. rst iet rfe ase ine 'en ijs iet he <e- an eft De lle- ski het de an fe- jn er r- de )ft ?n m A- yï-S l L** 'fe- IVethoudert voornoemd WOUDA- De Secretaris t HACA.: ---- Advertcntiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 rij» voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 85 ota.w» gelregt voor iedere plaatsing. i c.;_-Q-C7* q ^4' 1 Wordende hierbij herinneid aan Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad 1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65 BEKEN DM M KING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SMEEK maken bekend, aan alle ge bruikers van maten en gewigten binnen deze ge meente: dat door den arrondissemenls-ijker alhier voor den her-ijk zal worden gevaceerd op Woens dag Donderdag, jVrijdag en^Zatuidag den 29, 30 en 31 dezer en den 1 der volgende maand, en behalve Dingsdageiken werkdag der volgens de week d. i. den 3, 5, 6, 7 en 8 Augutus alsmede nog Maandag den 10 Augustus, telken dage van *s morgens 8 tot middags 12 uur en van ’s namiddags 3 tot 7 ure, met dien verstande, den eersten dag voor wijk 1 de stads maten en het waaggewigt, den tweeden dag voor wijk 2 den derden dag voor wijk 3 enz., tot op den tienden dag voor wijk 10. En zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 25 Julij 1863. Buryeineester en aflevering inzage te nemen. Berigtenjj uit Paramaribo tot en met den 5 Julij melden, dat de vrijverklaring van deslaven bevolking in de kolonie Suriname op den eersten dier maand heeft plaats gehaden daarbij aan duizenden natuurgenooten de regten zijn toege kend op welke zij als menschen aanspraak mog- ten maken. In den vroegen ochtend van den 1 Julij is deze belangrijkej’gebemtenis door het lossen van 21 kanonschoten van het fort Zelandia aangekondigd en hebben de ter reede liggende schepen even als vele inwoners van Paramaribo gevlagd. Te acht ure heeft eene overgroote menigte zich naar de kerken der verschillende gezindheden begeven, ten einde den Allerhoogste voor de aan de vrij- gemaakten bewezen weldaad te danken en te lo ven. De kerk der Moravische broeders was bij die gelegenheid overvol en met bloemen en kran sen versierd. Onmiddellijk na de godsdienst-oe- fening heeft een der vrijverklaarden verlof ver zocht en verkregen’om den leeraars dezer ge meente ook in naam van zijne lotgenooten, dank te zeggen voor hunne gegevene lessenmet de betuiging van den wensch, dat des lleeren zegen op hun voornemen om den weg van deugd en gehoorzaamheid te blijven bewandelen moge rusten. Van de kerk hebben de vrijgemaakten zich naar het gouvernementshuis begevenom den land voogd hunne dankbaarheid te betuigen voor het hun te beurt gevallen geluken heeft de menig te een vers van het door de Moravische broe ders vervaardigd danklied aan den koningop de wijze van het Nederlandsche volkslied aangehe ven. Zij hebben gelijke hulde bewezen aan den procureur-generaalden gouvernements-secretaris en den met het staatsloezigt belasten commissaris. De dag is verder in vreugde doorgebragt, en alles is zonder stoornis afgeloopen. Ook op St. Martin is de vrijverklaring plegtig afgekondigd (en zonder wanorde met groote vreugde gevierd. De voormalige eigenaren van slaven hebben geprotesteerd tegen de vergoeding van ƒ30 per hoofd welke hun bij de wet is toe gekend. SNEEK 4 Augustus, Wij vernemen met genoegen (ai’e achterstaand^ Advertentie') dat de raad dezer gemeenteop voor stel van de commissie van administratie der gas fabriek heeft besloten, om met 1 September aan staan le, wederom de prijs van het gas perkub.- •1 met 3 cents te verminderen. Wij vertrouwen, dat deze prijsvermindering de deelneming nog meer zal doen toenemen en nog meer algemeen maken dat diegenen welke het tot hu toe niet gebruiktenomdat zij het te duur vonden, thans niet langer om die reden zullen teruggehouden worden, om ook van die heldere en aangename verlichting gebruik te maken. Wij brengen onze hulde aan de commissie on zer gasfabriek die in het algemeen belang vrij willig tot deze aanzienlijke prijsvermindering over gaande betoont, dat zij èn het belang der fabriek èir dat der burgers ter harte neemten de con currentie waarmeê de petroleum de gas bedreigt, het hoofd weet te bieden. LEEUWARDEN, 3 Augustus Donderdag avond jl. is de minister van bmnenlandsche zaken te dezer stede gearriveerd en aan het hólel de Nieuwe boelen afgestapt. Vrijdag heeft Z Exc. eerst hier en vervolgens te Harlingen <le spoor- wegwerken bezigtigd, vergezeld van den heer J. W. Witzen Elias eerst aanwezend ingenieur bij fen NOORD AMERIKA. Het plan om een be vaarbaar kanaal om de eene zijde van den wa terval der Niagara te graven, is lang besproken geweest, maar niet ten uitvoer gebragt, omdat men deze onderneming voor onuitvoerbaar hield. Thans is het weder op het tapijt gebragtvoor namelijk om den toevoer van granen enz. uit het westen naar de markt van New-Yoik te bevorde ren. Bedoeld kanaal zou ongeveer 20 mijlen lang wordenhet voornemen is het zoo diep aan te leggen dat het voor schepen van LoOt» tonnen bevaarbaar zal zijn. RUSLAND. Het gerucht is in omloop dut vorst Gortschakoflf zijn ontslag zou hebben ge vraagd. De Parijsche Pays gelooft echter dal dit onwaar is. Men leest in de Weener PresteDoor de zeldzame ongelijkmatigheid der temperatuur in dit jaar heeft een deel der Oostenrijksche monar chie zoo veel geleden door overmatige nattigheid, waardoor aan den oogst groote schade is toege- bragt terwijl in andere provinciën de veldvruch ten mislukken en kwijnen door overgroote droog te. Een kurieus gevolg van dezen stand van za ken is een dubbele bedevaartgang naar de kapel der Heilige Maagd bij llohenburg een dorp aan de oevers van den Donau. Een deel der bede vaartgangers komt droogte en een ander deel regen afsmeeken. WARSCHAU. Den 17 Julij zijn drie kwee- raad van de huiskamer dienen kan, aan .te schaf- kelingen van het keizerlijk instituut voor adelijke de in alle boekwinkels voorbanden le jonkvrouwen te Warschau wegens insubordinatie BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK. maken bekend dat de JAARMARKT, op welke geene bedelaars, rijfe- laars hazardspelen of loterijen met kaartjes om koek glas en aardewerk Of andere voorwerpen zullen worden toegelaten alhier zal ingaan op Dingsdag den 11 Augustus aanslaande, des mor gens ten acht ure, en eindigen op Vrijdag den 21 Augustus daaraanvolgende des morgens ten acht ure, en dat vóór den 23 dier maand alle, kramen, disschen tenten enz zullen moeten zijn afgebroken en weggeruimd. art. 46 van de algemeene Policie verordeningwaarbij is be paald dat niemand eene TentKraam of iets dergelijks op den voor de openbare dienst bestemden grond mag opslaandan op aanwijzing van den Marktmeester en na voldoening van het markt- geld. Sneek den 22 Julij 1863. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUD A De Secretaris 1IA€A. BINNENLAND de staats spoorwegen alhier. De heen en terug reis geschiede over den spoorweg, ’s Namiddags nam Z Exc deel aan een diner ten huize van jhr. mr. F. J. J. van Eijsinga, lid van de eerste kamer, dat ook met de tegenwoordigheid van de heeren commissaris des konings en burgemeester werd vereerd, s Avonds is de minister naar Har lingen vertrokken en den volgenden dag heeft Z Exc. van daar per stoomboot de terugreis naar Holland aanvaard. AMSTERDAM, 1 Augustus. Bij geruchte ver nemen wij dat gisteren namiddag ongeveer ten 1'/2 ure: nabij het station Oberhausen de trein, komende van de Aken Dusseldorf-Ruhrorler baan gereden is tegen den trein die ten 12 ure van Emmerik vertrokken waswaardoor een beambte onmiddellijk gedood twee anderen zwaar ge kwetst zouden zijneen dezer laatsten moet reeds zijn overleden. Men zegt dat een der passagiers zijnen arm gebroken heeft en anderen eenige ligle verwondingen bekomen hebben. TILBURG, 31 Julij. Er loopt hier een ge ruchtdat gisteren te Haaren, na afloop van het laatst gehouden regterlijk onderzoek in zake de poging tot moord op mgr. den bisschop van Utrechtdrie vrouwen zouden gearresteerd zijn. Men .is nieuwsgierig naar tijding, die dit berigt bevestigen of weêrspreken zal. Jl. zaturdag zoo schrijft men uit Dordrecht, lag een Engelsch schip met steenkolen geladen in lossing aan de Mijl. De stuurman, die in den voormiddag aan wal was gegaan kwam des avonds in beschonken toestand terug en vroeg zijn kapi tein om geld, 't welk hem echter, met het oog op zijne dronkenschap, geweigerd werd Men meende op die wijze hem aan boord le zullen houden. Hij wist echter gelegenheid te vinden om weór weg te komen en keerde niet terug. Maandag morgen vond men zijn lijk in de rivier. Den 30sten Julij heeft in Arnhem eene al lertreurigste gebeurtenis plaats gehad. De heer M. C. Sommerset Leegepensioneerd kolonel in Engelsche dienst een uitstekend militair van een zachtaardig karakter, heeftten gevolge der her haalde plagerijen van zekeren gepensioneerden ka pitein der infanterie, v. D. F., tot het uiterste gebiagt, in een aanval van hevige woede, dien kapitein versshèidene doodelijke wonden toege- bragtwaaraan deze laatste twee uur later is be zweken. Ook mevr. v. D F., die haren man te hulp kwam ontving een paar wonden. De heer Lee is naar het huis van arrest overgebragt. De deelneming in het lot van den 71 jarigen gepen sioneerden kolonel is algemeen. In de gevangenissen in Gelderland wordt veel werk gemaakt van het geven van onderwijs, dat de beste resultaten oplevert bij de eenzaam opgeslolenen. Een boerenzoon bragl het in de gevangenis te Tiel zelfs zoo verdat hij een ondei wijzers-examen kon afleggen. TIEL. De boekhandelaar H. C A. Campagne alhier heeft de uitgave ondernomen van eenen Prachtb'gbel voor alle standen, waarvan de le af levering bereids het licht ziet. Deze uitgave van den bijbel geschiedt in gr. 4°. formaat en wordt opgeluisterd door 40 keurige staalplaten allen expresselijk daartoe vervaardigd door Nederland sche graveurs zoodal deze belangrijke nationale onderneming mede sterkt tot aanmoediging en op- beuring der Nederlandsche graveerkunst Eene hier te lande schier ongekende oplage van 20,000 exemplaren heeft het den uitgever mogelijk ge maakt dezen bijbel verkrijgbaar te stellen voor een prijs zoo laag dat zelfs daarvanbedriegen wij ons niet, nog nimmer in het buitenland zelfs het voorbeeld gegeven is. terwijl de uitvoering den heer Campagne allezins tot eer strekt Wij noodigen een ieder uitdie zich eene geringe uitgave getroosten wilom zich eene prachtuit- i gave van het beste boek dat levens als een sie SNEEKER COURANT. *«6ö. i- IWIIK|tlllHIH»!’i!GII|||IWIdl!:iil!Ïlh- )O .0 et i- n r-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1