EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 1863 Ao. 68 18de Jaargang. WOENSDAG den 26 Augustus Bbbmb Ie I >t. St et vol j si-l ft n L rfe se ie ;n ijj 1 si I in ;r - ,;.S 0 ijk 1 SNEEKER COURANT. >««K> BINNENLAND en n ‘1 II 1 I I J Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad f 1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65 iet de an e- ■lid r.l •O )t I- leii cl) nö n o iet he e- an ïft )e e- ki rigl ludië wen i J i enul Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 cl voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ctl. ze gelregt voor iedere plaatsing. V 1 0 et <en 1 De Uit Californië is, volgens de Scientific Ame rican een blok hout ontvangenvoorkomende van een boom van dertig voeten in doorsnede, De ringen van den stam deden onderstellendat die reusachtige boom een ouderdom had bereikt van p. m. 6000 jaren. Een officier van gezondheid uit Gettesburg heeft aan een wetenschappelijk blad te New-York medegedeeld, dat de petroleum met goed gevolg is aangewend bij etterende wondendat zij in die gevallen evenveel dienst doet als koud water bij eene ontstokene en bloedende wonden de lijder daardoor groote verligting van pijn onder vindt. In den rijksraad te Weenen is eene nieu we wijze van stemming ingevoerd. Voor ieder afgevaardigde is eene witte en een zwarte knoop geplaatst, terwijl eene bijna onmerkbare aanra king van een dier beide knoppen met den vinger voldoende is om eene stem uit te brengen. De president heeft voor zich liggen twee tableaux. Op het eene daarvan verschijnen witte op een zwart bord, om de stemmen vóór aan te wijzen op het andere vertoonen zich zwarte punten op een wit borddie de stemmen tegen aanduiden. Door de electriciteit wordt bij iedere drukking met den vinger door de afgevaardigden op een der tableaux de stem aangewezendie is uitge- biagt. BUITENLAND ITALIË. De Dirillo meldtdat Garribaldi thans geheel hersteld is. Hij loopt zonder kruk alleen met behulp van een stoken zet den voet krachtig en vast op den grond. Hij is zoo sterk, dat hij met zijne plaizierbool alleen verre togten op het meer doet en te paard door het eiland rijdt. De geabonneerden van den Italiaanschen schouwburg zijn in opstand gekomen, omdat men de prijzen der plaatsen wil verhoogenals gevolg van den eisch van Adelina Patti 3000 fr. per avond te hebben. De directeur zit in groote verlegen heid te meer daar de opposanten meerendeels tot het keizerlijke hof behooren. DUITSCHLAND. De Beijersche regering heeft in het algemeen belang op twee merkwaardige gevallen van herleving van schijndooden opmerk zaam gemaakt. Een 7jarige knaap van Reichen- hall had meer dan 40 minuten „geheel onder water gelegen’ en was reeds zoo stijf, dat hem de kleederen van het lijf moesten worden gesne den. De geneesheer liet het wrijven zoolang volj houden tot de armen en borst ééne wond was er bloed door de huid tc voorschijn kwam. De knaap werd in hel leven behouden en was daags daarna frisch en vrolijk. Een meisje te Landsborg, dat in Maart te 3 uur ’s namiddags vermist was werd te half 3 uit het water ge haald. Men voelde bij het kind geen polsslag o£ nis overbragt. ZWOLLE. Dezer dagen zaten eenige turf schippers op een avond in eene herberg. Onder het gebruik van een borrel werd het gesprek ge - voerd over de slechte tijden als wanneer een hunner te kennen gaf dat er geld genoeg was te verdienen en dat hij niet te klagen had, dat hij zelfs zijn praam met de lading voor f 400 durfde verkoopen, mits tegen contante betaling. Een der aanwezige schippers aanvaarde dien koop terstond en binnen korten tijd had hij de ƒ400 uitbetaalden had de andere zijne schuit met de lading overgedragen. Toen de kooper den vol genden dag zijn koop bezigtigdeontwaarde hij tot zijne verbazing dat de schuit hoogstens ƒ150 en de lading turf hoogstens 60 waard was. Hij wilde nu de koop weder vernietigen doch daar wilde de andere niets van weten die hem inte gendeel vroeg of hij niet gelijk had toen hij zei- de dat er geld genoeg te verdienen was. zen gewonnen: een zilveren beker met 4 feest- daalders (elk van 5 fr.)een gouden horologie met 4 feestdaalders 600 francs, door de Zwit sers te Liverpool uitgeloofdeene Zwitsersche ordonnantiebuksgeschenk van den Bondsraad eene waarde hebbende van 160 fr., met de vvoor denB undesrath Ehrengabe ton 1863 op den kolf; een vaatje wijn, ter waarde van 40 fr.en eenige andere pi ijzen die nog niet bekend zijn. Op 31 December 1863 telde het krank zinnigengesticht Meerenberg bij Haarlem 530 lij ders. Uitsluitend met de oppassing en bediening der lijders zijn belast 39 mannelijke en 39 vrou welijke bedienden. Alleen voor huis- en keuken dienst heeft men over 9 mannelijke en 9 vrou welijke dienstboden te beschikken. Werkzaam met de patiënten zijn 25 mannelijke en 8 vrou welijke personen. Het geheele personeel van be dienden en vaste werklieden bestaat uit 74 man nen en 56 vrouwen, dat is uit 130 personen, zoodat ten naastenbij elk viertal lijders een be diende heeft. De Kamp. Cour, verneemt uit s Hage dal ’s Konings weigering om het vorstencongres te Frankfort bij te wonenin verband zou staan met het voornemen der regering, om van de te verwachten bondhervorming gebruik te maken ten einde ernstige stappen te doen ter losmaking van Limburg van den Üuitschen bond. De hooge prijs en de groote plaatsruimte die de naaimachines vereischenzijn tot nog toe oorzaken dat het gebruik er van zich tot een zeer beperkte kring bepaalt. Maar welligt zal ook hierin verandering komen, en zal men wel dra deze machine, in verkleinen maatstaf door de Franschen machine d coudre bijou genaamd de handen van iedere vrouw ziendie gaarne hare eigene kleine benoodigheden voor het toilet of anderzins zelve vervaardigen wil. In een klein fraai doosje van 15 centimeters in het vierkant, tegen 4 centimeters hoogbeslotenis liet ge makkelijk in een werkzak of mandje te vervoeren. In ééne seconde kan het werktuigje aan den ta fel vastgehecht en in werking gebragt worden, door middel van eene kleine bewerking met de hand worden de plooijen zoomen en elk an der soort van naaiwerk met eene verwonde- renswaardige snelheid en regelmatigheid vervaar digd. Tulie, neteldoek, katoen en voorts alle ligle stoffen worden het meest door deze machi nes bewerkt. Eene korte maar duidelijke uitlegging voor het gebruik is bij iedere machine gevoegddie ove rigens zeer eenvoudig is. De prijs te Parijs is vooreerst twintig francs. --Uit Neuenhaus meldt men aan het Handels en Effectenbladdat in het llannoverschc stadje N. dezer dagen een dief op heeterdaad is betrapt, van wiens maatschappelijke positie men dit het allerminst zou verwacht hebben. De zaak heeft zich toegedragen als volgtSedert eenigen tijd bemerkte een tabakshandelaar, dat hem van tijd tot tijd niet alleen geld uit de toonbanklade, maar ook gedurig tabak en sigaren werden ontvreemd, zonder dat hij eenigen dader kon bespeuren. Ein delijk besloot hij tot eene buitengewone werk zaamheid en bleef eenige nachten in een zijner vertrekken te waken, met dal resultaat dat hij den derden nacht zijne deur hoorde openen en ie mand op de winkellade zag afgaan en er geld uit nemen. Onmiddellijk schoot de koopman toe werd met den dief handgemeen en bragl hem eenige wonden toe ten gevolge waarvan de dief op den grond viel Maar wie beschrijft nu de verbazing van den koopman, toen hij in den dief den commissaris van policie in eigen persoon herkendedie zelfs zijne kamers bewoonde en zeer vriendschappelijk met hem omging. Onze koop man zond direct naar den wachtmeester der gen darmerie, die den policie-commissaris zoo lang bewaakte, tot dat de justitie hem naar de gevan- LEEUWARDEN, 22 Augustus. Het geroep van brand bragl eergisteren avond eene groote menigte bewoners dezer stad op de beenniet tegenstaande het gure weder; alras zag men bui ten dcj.voormalige Vrouwenpoort, eenige stukken lands van den Stienzer weg af, een boereplaats in lichtelaaije vlam. Niettegenstaande de ijverige pogingen onzer brandweer die spoedig op de plaats des onheils aanwezig was, kon er door gebrek aan water in de slooten alsmede door dien de hevige wind het vuur steeds aanwakker- de weinig gedaan worden om het woedend ele ment in zijn vaart te stuiten. Het gevolg daarvan was dan ook dat de geheele schuur en boerehui- zinge eigen aan den heer mr. J. H. vanBoelens en bemeijerd door J Wijbrandi Dz.totaal zijn afgebrandalsmede bijna de geheele inboedel zoowel van den landbouwer zelf als van zijne dienstboden. Alleen eenige koperen emmers en eene secretaire zijn gered. Van het vee zijn twee varkens in de vlammen omgekomen. Hier is we derom het hooibroeijen de oorzaak. De provinciale Friesche geldleening van ƒ130,000 legen 4‘/2 pet. is dingsdag jl. dadelijk volgeschreven. De aanbiedingen bedroegen niet minder dan ƒ235,000. Zooals men weet, was de leening vroeger ii 4 pet. opengestelddoch was toen slechts voor ƒ160,000 ingeschreven. HARLINGEN20 Augustus. Sints eenigen lijd werd op de schepen, liggende in de Noorder- en Zuiderhaven aan de manschap geld ontvreemd en altijd op die wijze dal wanneer hel horolo gie en het geld bij elkander in een zak bewaard werden, het geld alleen weid vermist. Naarmen verzekerd, moet de dader een man zijn in vrou- vvenkleederenen op de daad betrapt wezen door iemand behoorende lolde ekwipage van het kof schip Willemdie hem wel had gegrependoch nii t kon vasthouden, ook en den persoon niet heeft gekend. Voor de vacature als lid van de tvvecdeka- mer voor hel district Dockum, die naar gezegd wordt, zal ontstaan door het bedanken van den heer M. Kingma worden thans benoemd Mr. II. Albeida, te Leeuwarden, baron van Wasse naar Catwijckkamerheer van den koning en mr. Limburg Brouwer, te ’sGravenhage. Te ’s Hage zijn in de trekvaart nog weder twee lijken opgevischt van personen, die bij hel ongeluk van jl. zondag zijn omgekomen. AMSTERDAM, 20 Augustus. Heden is de eerste trein voor hel publiek naar Amersfoort, Harderwijk en Hatlem gestoomd, en de eerste trein van daar met vele passagiers te Utrecht aangekomen. De drie genoemde sleden zijn he denevenals de andere stations langs dezen weg m feestgewaad en Amersfoort zelf viert een schoon en algemeen feest. Uit Rotterdam wordt ons het volgende be- „De gelegenheid tol doorseining tusschen en Nederland is als heropend te beschou- daar de telegraaflijn tusschen Malta en Alexandiië hersteld is, ingevolge telegram van de directie ontvangen." De verhooren in zake van den moordaan slag op den aartsbisschop van Utrechtin de laatste dagen weder voortgezet, zijn even on vruchtbaar gebleven als de vroegere. Tc sGravesande had den 15 Aug. een treu rig voorval plaats In den vroegen morgen was een jong rnensch naar hel duin gegaan om ko nijnen uit hunne holen op te delven. Over zijn lang uilblijven ongerust, ging men hem later op sporen en vond men eindelijk den ongelukkige bijna geheel onder het neêrgestorte zand bedol ven en gestikt. De bekende boogschutter, de heer de Leeuw ïit Arnhemheeft bij het schuttersfeest te La Chaux de Fonds in Zwitserland de volgende prij-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1