EN AIIÏEIITENTIE-DLAI) VOOR l)E STAD EK IIET AIIIIOKDISSMEKT SNEEK, NIEUWS- II 1 i J 141 L 1803 No. 71 18de Jaargang. ZATURDAG den 5 September V B i ol BINNENLAND SNEEK, 4 September. De herbenoemde leden van den gemeenteraad September 1855 27 Junij 1859. v V t I tot candidaat voor de tweede kamer geko- de heer mr. A. F. Jongstra te Heerenveen. 1 om du we te en aan ƒ100 I De Stoompost zegt Men verneemt dat er zich onder diiectie van den photographist Radar eene Engelsch-Fransche maatschappij gevormd heeft met het doel om een kolossalen luchlballon te vervaardigen, geschikt voor buitengemeen lange luchtreizen. Deze ballon zal eene hoogte hebben gelijk aan drie vierde der Notre-Dame kerk te Parijs en on deraan wordt een kleinere ballon aangehecht bestemd tot berging van het noodige gas. De daarmede verbonden schuit zal met salonskabi netten enz. alsmede met een photographisch toe stel benevens eene drukkerij voorzien zijn en alle mogelijke gemakken voor een vrij aanzienlijk getal reizende aanbieden. De eerste opstijging is bepaald op 8 September te Baden-Baden. Na twee volbragte reizen zal de ballon te Pa rijs, Londen en New York ten loon gesteld wor den. De hierdoor ontvangen gelden zullen gebezigd worden tot het bouwen van een naar het stel sel van zekeren heer de Ponton d’ Amecourt ver vaardigden autometer (zelf beweger), waarvan het model in de werkplaats van Rader te Parijs voor een uitgezócht gezelschap is ten toon gesteld. de heeren H. Clz. Wouda, A. Veen, S. K van der Meulen en .1 ter Horst GHz.zijn op den 1 dezer als zoodanig beëedigd en geïnstalleerd en zijn in die zelfde vergadering tot wethouders her kozen de heeren mr. B. S. Stienstra en A. Veen. Zooals ook reeds in andere Couranten is gemeld heeft de Heer J. S de Groot van Har lingen eene onderlinge vereeniging lot uitkeering bij overlijden opgerigt. Het doel dezer vereeniging is om bij versterf van een manslid aan de we- verstrekken de som van ƒ250 gulden een man bij overlijden zijner vrouw De punten waarin zij zich voordeelig boven de meeste maatschappijen van dien aard onderscheidt, is de eenvoudigheid waarmede ze gedreven wordt en het grooter voordeel dat zij In plaats van, zoo- HARL1NGEN1 September. In den nacht van donderdag op vrijdag jl is door de stedelijke policie gearresteerd de pleegster der onderschei dene diefstallen (vermeld in een onzer vorige nom- mers)eenige oogenblikken nadat zij op een Noordsch schip, onder bijkomende omstandighe den zich had weten meester te maken van eene som ten bedrage van ruim 22 gulden toebehoo- rende aan den gezagvoerder en dientengevolge gisteren naar Leeuwarden getransporteerd. Van den 2den. Heden was de gelegenheid opengesteld tot het inschrijven voor eene leening, groot ƒ40 000 4% pct., ten behoeve der ge meente. Op het bepaalde uur bevonden zich ten raadhuize vier personen als gegadigden die nu om de voorbeurt van inschrijving lootten. De ge lukkige nam dadelijk de geheele leening. ROTTERDAM, 31 Augustus. Aan de fabriek van de hh. David Christie Co te Kralingen is de ketel gelegd voor een ijzeren stoomboot ten behoeve eener Friesche maatschappij. AALSMEER, 1 September. In den nacht van zondag op maandag is alhier ten huize van den hoofd onderwijzer Gortzak, op den Uiterweg.een vrij brutale diefstal gepleegd. De dieven schijnen door de ramen binnen gekomen te zijn en heb- v i K| oorbellen en een gouden horologiealsmede een lessenaartje medegenomen, welk laatste, na van in den tuin is wedergevonden. Ook in den afgeloopen nacht is onder Kudelslaart eenig goed ontvreemd. Z1ERIKZEE. Bij de jongste verkiezing van le den van den gemeenteraad alhier is gebleken, dat voor vijf te benoemen personen zes de volstrek te meerderheid der stemmen hadden bekomen en zich dus een geval heeft voorgedaan ten aan zien van hetwelk bij de gemeentewet niet wordt voorzien. De raad heeft de zaak in handen ee ner commissie gesteld om deswege te worden voorgelicht en overeenkomstig het advies diercom- missie besloten lot niet toelating der gekozen le den. Bij een dergelijk geval dat zich vroeger voor deed waren gedeputeerde staten van Zeeland van meening dat volgens den geest der wet zij die de meeste stemmen hadden verkregen de geko zenen zijn. BLOKZIJL, 31 Augustus. Als een bewijs van bijzonder en voordeelige productiviteit kun nen wij mededeelendat de landbouwer J Z. te ambt Vollenhove dit jaar voor 50 cent koolzaad kocht en het zaaide in een verloren hoekje bouw grond en dat hij daarvan heeft gewonnen zes mud koolzaad die hij verkocht voor 12.62 J/2 per mud. den deelnemers waarborgt. als bij andere vereenigingen eene vaste wekelijk- sche inleg te betalen (gemiddeld pi. m. 10 ets, om tot genoemde sommen te geraken) betaalt men De Raad voornoemd Mr. B. STIENSTRAVoorzitter. HAGA Secretaris. Wolk besluit is goedgekeurd bij Koninklijk be sluit van den 25 Julij 1863 no. 79. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 1 September 1863. 1 enl l f tot genoemde hier alleen bij versterf van een der mansle den 25 cis. aan de overblijvende w'eduwe en is de overledene eene vrouw, 10 ets. aan den man. Voor administratie kosten is slechts 1 cent per week voor ieder lid berekend. Wie de som van ƒ250 gulden te gering is, kan voor meer dan klasse inschrijven, zooals er reeds verschei-i ben; benevens eene som geld, een paar gouden AFKONDIGING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK doen te weten dat door den Raad dier Gemeente in zijne Vergadering van den 13 Julij 1863 is vastgesteld het navolgende BESLUIT tot WIJZIGING der PLAATSELIJKE BELASTING op het GEDISTILLEERD in de Gemeente SNEEK. De RAAD van de GEMEENTE SNEEK Gelet op artikel 1 der Wet van "den 20 Junij 1862, {Staatsblad no. 62) en art. 2 en 8 der Wet van den 1 Mei 1863 {Staatsblad no. 47.) Overwegende, dat naar aanleiding der daarin vervatte bepalingen en met het oog op de mis sive van Zijne Excellentie den Minister van Bin- nenlatidsche Zaken van den 1 Julij 1863 no lilt, g 2e afdeehngBinnenlansch bestuurhet besluit tot het heffen eener Plaatselijke belasting op het Gedistilleerd en den Wijn dezerzijdsch vaslgesteld den 22 Augustus 1859 en goedge keurd bij Koninklijk besluit van den 18 Septem ber 1859 no. 43 zal belmoren te worden ge wijzigd. Heeft beslotengelijk hij besluit bij deze Art 1. Er zal te beginnen met de afkondi ging van dit besluit, op de hoofdsom van den Rijksaccijns op het Gedistilleerd geheven worden 90 opcenten voor zooveel het binnen en buiten lands ch de binnenlands che likeuren, bitters en andere gedistilleerde dranken en 60 opcenten voor zooveel de buitenlandsche zoe te likeuren betreft. Alsmede zal er op het ingevoerde binnen- en buitenlandsch gedistilleerdde binnenlandsche likeu ren bitters en andere dergelijke gedistilleerde dranken en buitenlandsche likeuren waarvan de Rijks accijns elders voldaan is, eene belasting geheven worden van 19,80 per vat. Meerdere of mindere hoeveelheid naar evenre digheid. Tot grondslag van de heffing op het binnen in buitenlandsch gedistilleerdwordt aangenomen het vat gedistilleerd bij eene warmte van vijftien graden van den honderddeeligen thermometer hetwelk vijftig kannen zuiveren alcohol bevat. Meerdere of mindere sterkte naar evenredig heid. Bij de betaling der belasting van de binnen in buitenlandsche likeuren bitters en andere der- gelijke gedistilleerde dranken wordt de sterkte niet in aanmerking genomen. Art. 2. Met de in werking treding van dit 1 esluil is vervallen, voor zooveel het gedistilleerd betrefthet besluit in het hoofd dezes genoemd, en ingetrokken of buiten werking gesteld het be sluit van 22 Junij 1863 goedgekeurd bij Ko ninklijk besluit van den 5 Julij 1863 no. 9. Art. 3. De invordering dezer belasting ge schiedt overeenkomstig de Vei ordening door den Gemeenteraad vastgesteld bij besluit van den 17 en gewijzigd bij besluit van den eene 1 dene der deelnemers in vier klassen inschreven die alzoo bij hun overlijden aan hunne betrek kingen ƒ1000 of 400 verzekeren Wij kunnen eenige papieren ontdaan te zijn alzoo gerust deze onderlinge vereeniging aanbe- wedercpvondpn. Gok in <b>n nf<n velen vooral aan personen wier tractement met hun dood vervalt en die alzoo alle reden hebben om vooi het toekomend lot hunner huisgenooten bezorgd te zijn Wij twijfelen ook niet of het vrij groot getal leden dal reeds aanvankelijk is in geschreven zal ook uit deze omstreken aanzienlijk vermeerderd worden. (Zie verder achterstaande advertentie.) In de ridderzaal te ’s Hage zal op 3, 4 en 5 Sept, het nationaal muziekfeest plaats hebben ten vooideelc der minvermogende oude krijgers van 1813 Uit Zutphen is den 29 Aug. gevankelijk naar Arnhem getransporteerd een wachtmeester van het daar in garnizoen liggende 4e reg. drag.be schuldigd van het uitgeven van een valschen cou pon. Men zegt dat de zaak zich aldus heeft toe gedragen. Voor eenigen tijd vonden een paar knapen van 11 12 jaren bij een handelaar in lompen een coupon betaalbaar te Eibergen en boden die in een winkel voor tien cents te koop aan waarvoor men het stuk evenwel niet wilde aannemen toen gemelde wachtmeester binnen tredende en de coupon lezendedaarvoor 25 cis. bood en de coupon dan ook bekwam. Van een koffijhuishouder bij wien de wachtmeester de cou pon had uitgegeven, ontving bij deze weldra we gens non betaling terug. Daarna gaf de houder de coupon bij een winkelier in betaling met op merking dat hij restitutie zoude vcrleenen bij onverhoopte terugzending- De winkelier bij een kassiershuis alhier, de opzending naar Eibergen verzoekende vernam spoedig aan dat kantoor dat de burgemeester van Eibergen proces-verbaal had opgemaakt wegens het in circulatie brengen van een valschen coupon ten laste zijner gemeente. Te Hellevoetsluis zijn twee kinderen van den kapitein van een der aldaar gestationeerde sleepbooten van de plank dier boot in het Voornsche kanaal gevallen en jammerlijk verdron ken. Te Egmond aan zee is een lijk aangespoeld zonder hoofd en handen en in een ver gevorder den staat van ontbinding. Het is vermoedelijk dat van een Engelsch of Fransch viss’her. DOCKUM2 September. In de heden gehou den vergadering der vereeniging van constitutio nele kiezers, die door meer dan 100 kiezers werd bijgew oond isbij meerderheid van stem men zen SNEEKER COURANT. I I i i Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 4 voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. ze gelregt voor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco /1.65 ij I I Burgemeester en Wet houders voornoemd WOUIA. De Secretaris 3111 iitWii):ii-.iiiiiiWlii!iiiiw)iiiiiiiiiiminiii! if

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1