EN ADVEIITENTIE-DLAD VOOR DE STAD EN HET AIIRONDISSE1IENT SNEER. NIEUWS- L 1 1863 No. 72 18de Jaargang. WOENSDAG den 9 September BINNENLAND pakje heer M werd gewaar dat de Franschman zich t 4 f "1 BUITENLAND A V- 1 n a - DUITSCHLAND. In deze week is Rawitz, in de provincie Posendoor een feilen brand getei sterd. Een groot gedeelte van het stadje is in de aseb gelegd. Bij die gelegenheid is hot aan het station Ie Delft werd ne I gestolen horologie in den zak en de geroofde speld op zijne borst door den heer M. zelven aangegrepeiiwaarop de policie hem in arrest nam, zoodal hij thans op de Prinsengracht alhier e een 20tal crimineel veroordeelden gelukt uit het tuchthuis aldaar te ontsnappen. Zij hadden de wachten overrompeld engebruik makende van de verwarringhebben zij zich uit de voeten we ten te maken. RUSLAND. In de laatste dagen zijn in het gouvernement Radom eenige uil het Lublinsche gekomen benden opstandelingen herhaaldelijk ge slagen en schier geheel vernietigd. De bende van Taczanowski, ter sterkte van 2000 man, heeft den 29 Augustus het zelfde lot ondergaan. De infanterie van hetzelfve is geheel, en de kavalle- rie voor de helft in de pan gehad. Taczanowski is naar Krakau gevlugt. BERLIJN5 September. Het Journal de St. Pelersbourg van 3 September bevat eene ukase van 12 Augustus, bepalende, dat in de Ukraine de boeren den 13 September eigenaars worden van den grond door hen gepacht. Den koopprijs moeten zij aan den staat betalen. Van den 7den. Particuliere brieven uit St. Petersburg van eergisteren meiden dat grootvorst Konslantijn zijn gezin uit Warschau haalt en het medeneemt naar de Krim. BRUSSEL3 September. Te Antwerpen zijn deze week een voddenraper en eene aschophaalster verblijf houdt. NTEUWLEUSEN. De vrouw van den landbou wer J. R. te Ruitenveensedert cenigen tijd aan zinsverbijstering lijdende trachtte zich jl. dings- dag avond door zich met een mes eene diepe snede in den hals toe te brengen van het leven te beroovenwaartoe zij ook reeds eerder po gingen moet in het werk gesteld hebben. Hoe wel de ongelukkige thans nog leeft, zal de won de vermoedelijk den dood ten gevolge hebben. Het dagblad de West-Indiërvan den 2 Au gustus behelst een artikel, waaruit blijkt dat men in Suriname nog niet geheel gerust is Het zegt Het werk der emancipatie laatin de uitvoe ringveel te wenschen over. Dit kan nu reeds niet meer over. Dit kan nu reeds niet meer ontkend worden. Overaialhans op de meeste planlagien wordt, eene ongeregeldheid in den arbeid waargenomen, die niet ver is van gehee- len stilstand Immers er wordt niet gearbeid, t Wat er verrigt wordt, is in den regel geen ar 1 beid. Het staatstoezigt is, in betrekking tot den verpligten en gezellen arbeid nu reeds nagenoeg eene doode letter, wordt niet gehandhaafd Waar eigenaren en planters de vrijgemaakten aan den arbeid willen houden daar weigeren deze aan het werk gesteld te worden. Waar zij aan den arbeid gesteld zijn arbeiden zij nietof slecht en ongeregeld. Waar men overeenkomsten met hen wil sluiten ontmoet men onwil en afkeerig- heid van dat voorschrift der wet. Waar zij over eenkomsten gesloten hebben voldoen zij evenmin. I ontdekte hij te zamen gehuwd precies vijftig jaren na de eer- ste kennismaking. Eerst nu had het minnende paar een naar zijne meening genoegzaam somme tje overgegaardom het te kunnen wagen den echt te sluiten. Wie zal Jean en Marianne, zoo heeten de jonggehuwden, van overijling of onbe dachtzaamheid kunnen beschuldigen j TURKIJE. Volgens berigten uit Egypte blijft - de Nijl in verontrustende wijze rijzen en worden t cie, vertrok hij onmiddellijk derwaarts en aan j er maatregelen genomen om rampen te verhoe den. FRANKRIJK. De ministeraden volgen elkan- t der in de laatste dagen zeer spoedig op. Den - 2 Sept, heeft de keizer er een gepresideerdden 4den zoude dit weder plaats hebben. De aan- j komst van belangrijke depêches uit St Petersburg op den 2 Sept, staat welligt daarmede in ver band. Sedert eenige dagen zijn er geruchten in om- loop omtrent eene verandering in den politieken toestand van Europa door eene onderlinge aan eensluiting van FrankrijkRusland en Penissen. Dit is, volgens le Pays, een van de minister! - ëele dagbladen van Parijs, overdreven doch geen zins opgegrond. „Sedert eenige dagen zegt dat blad is er sprake van eene toenadering tusschen Frank rijk, Rusland en Pruissen; en men is zelfs zoo ver gegaan een nieuw Fransch Russisch-Pruis- sisch bondgenootschap aan te kondigen. PARIJS 6 September. De France meldt op gezag van brieven uit St. Petersburg dat de her tog van Leuchtenberg grootvorst Konslantijn in Polen zal vervangen zoodra de belangrijke maat regelen vv aai over thans beraadslaagd wordt zullen zijn aangenomen. GROOT BR ITT AN JE. Nabij West-Clyth aan de kust van Schotland is vrijdag in de vorige week een haai gevangendie door de visschers niet dan met veel moeite en gevaar aan land werd gebragt. Het zeemonster sloeg geweldig in het rond was 27 voet en 9 duim lang en had vijf rijen scherpe tanden. Er heeft weder eene bloedige boksparty plaats gehad tusschen John Maceden ex-kampi- oen, en Gosg van Wolverhampton. Juist te mid dernacht moesten de ingewijden zich vereenigen en plaats gaan nemen op den Great Western spoorweg. Aldaar verdrong de menigte zich let terlijk op de meest oniustbarende wijze. Meer dan 1500 personen namen plaats in een veertien tal wagenswaarmede men eindelijk des morgens te 4 ure 25 min. naar Woolton Bassett vertrok: bij gebrek aan policie-toezigt hadden er de erger lijkste tooneelen en de meest onbeschaamde zak- kerolde'-ijen plaats. Het voor den kampstrijd ver- SNEEK, 8 September. Van regeringswege is het volgende bekend gemaakt: Volgens thans gedane opgaven van monseig neur Zwijzeu aartsbisschop van Utrecht, zou in den loop van dit jaar en meei bepaaldelijk tus schen April en 15 Julij jl op den huize tierra onder Harenonder anderen zijn vermist een pakje van blaauw papier, bevattende'Nedeiland- sche effecten, elk groot ƒ1000, a 4 pel met de coupons van October 1863 en volgende. De nommers van twee dezer effecten zouden kunnen zijn 25833 en 32839. Wie laatstbedoelde eff eten in den loop van dit jaar mogt hebben aangekocht, of dien deze door den aartsbisschop mogten zijn toegezonden of toe vertrouwd, waarvan de mogelijkheid, volgens ge dane opgaven, bestaat, worden verzocht daarvan kennis te geven aan den officier van justitie te 's Hertogenbosch. In den avond van 31 Aug. jl. kwam te Utrecht in den winkel van den goud- en zilver- kasthouder K. J. H. v. Dordt een goed gekleed jongmensch, die zi:h fatsoenlijk voordeed er. on der aanbieding van een briefje van den hooglee- raar Dondersin ontvang nam ter bezigtiging twee doozen waarin zes gouden horologiën en zes gouden vestkettingen, ter gezamenlijke waar de van ƒ600 ƒ700. Daarmede ging hij heen. De winkelier kwaad vermoedende, ging dien per soon achterna doch le vergeefs. Hij had niet het geluk hem te achter halen en begreep al spoedig dat hij de dupe was van een opligling. Jl. dingsdag heeft te Nijmegen een meisje van 12 jaren koppen van lucifers in eene kan met koffij gedaan vermoedelijk om hare stief moeder te vergiftigen. De onaangename smaak der koffij heeft deze echter voor hel gebruik ge waarschuwd zoodat zij er slechts ligt ongesteld door geworden is. Het kind is in verzekerde bewaring genomen en heeft naar men verneemt, het feit bekend. In het dorp Groesbeek heeft een vader zijn 16jarigen zoon met eene spade zoodanig gewond, dat hij dadelijk reeds in het grootste levensge vaar verkeerde en nu reeds aan de gevolgen is bezweken. De ongelukkige vader, voor drie maanden uit het krankzinnigengesticht te Zutphen ontslagen is thans in het huis van arrest te Nij megen opgenomen. Op het plein voor de groote bomvrije ka zerne te Vlissingen waar vóór het bombarde ment der stad in 1809 eene menigte aanzienlijke huizen stonden zijn dezer dagenop last van het departement van Oorlog, door den majoor ingenieur boringen gedaan, om zoo mogelijk drinkwater voor de manschap te vindendie het benoodigde water met de grootste inspanning soms aan de andere zijde van de stad, met klei ne hoeveelheden telkens moet halen. De boring is tegen de veiwachting, met een allergunstigst gevolg bekroond. Op 12 ellen diepte ontsprong een straal water, welke met kracht bleef voort vloeijen. Men heeft er dadelijk eene gemetselde pomp bij gesteld, welke in overvloed het helder ste en smakelijkste drinkwater levert, dat met mogelijkheid kan bestaan. Nu zal er eene twee de boring op eene andere plaats worden gedaan. DRAGTEN, 5 September. Met genoegen ver nemen wijdat te Kralingen aan de werf van de heeren Christie Co., de kiel gelegd is voor de stoomboot Draglen bestemd voorde vaart van bier op Leeuwarden en Sneek. s GRAVENHAGE, 3 September. Maandag nacht werd hier een diefstal gepleegd. De vv ijze waarop de dader te werk gingen de ontdek king van hel feit mogen allezin» curieus genoemd worden. In den laten avond zalen eenige hee ren in het koffljhuis van den heer v. B. vriend schappelijk te praten. Onder die zoogenaamde vrienden bevond zich een Franschman ,B. genaamd, en ook onze stadgenootde heer M. Deze bei de verlieten le zamen het koffijhuis. Op straat gekomenstelde de heer M aan den Fransch man voorom nog ergens anders te zamen een glas punsch te drinken. Dit werd niet alleen gre tig door den Franschman dadelijk geaccepteerd, maar hij werd door dat aanbod zoodanig bewo gen dat hij in volle enthousiasme zijnen regter- arm slak in den linkerarm van den heer M. Al - dus te zamen voort» andelende haalde de Fransch man ongemerkt het gouden horologie met dito ketting uit den zak van den heer M. Eensklaps werd de heer M. eenigzins toornig dat de Franschman hem zoo krachtig omarmde, doch deze sloeg hem alstoen de hand op de borst (ont stal hem de diamanten speld) en gaf hem de pleg- lige verzekering, dat hij, door hem krachtig te omarmen geene bedoeling had hem leed te ver oorzaken integendeel dat het een bewijs was van zijn vriendschapsgevoel Kortom de heer M. kwam later thuisbegaf zich ter ruste en had toen nog niets bemerkt. Den volgenden morgen echter, toen hij regt wakker was, van zelf een en ander Hij gaf er kennis van aan den hoofdcommissaris van policiealhier,maar wist niet wie zijn vriend van den vorigen avond was: hij kende hem niet. De overige koffijhuis- bezoekers werden alstoen opgezocht; gelukkig waren er onder die den Franschman kenden. De heer M werd gewaar dat de Franschman zich dien dag in Delft ophield gesterkt door de poli I Franschman met het j SNEEKER hllllWIIIIIHIfflt|!ll|)|»|lrtll!()Pl:r COURANT i 1*1 Advertentie!! van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 et voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ots.ee gelregt voor iedere plaatsing. Dexe Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze St.ad f 1.40; buiten de Stad franco f 1.65 in .'Hl. la. I 1 I-»... 1 la SV 4* Ma- - J - .IUUII.O Uil UUII

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1