EN ADVEIITENTIMLAD VOOli DE STAD EN HET AIIIIOMIMENT SNEER. NIEUWS- L 1 1863 Ao. 73 18de Jaargang. ZATURDAG den 12 September 1‘ b d 'I Mii BINNENLAND B U I T E NL AND e 'WilMiM Va - BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van de Gemeente SNEEK brengt ter kennis der ingezetenen dat de Heer Commissaris des Konings in deze Provincie, op Donderdag den 17 September aanstaande, deze Gemeente met een bezoek zal vereeren en dat Zijn Hoog Edel Gestr. aan de Ambtenaren on ver dere ingezetenen, die verlangen mogten Z. H. Ed G. te spreken, daartoe de gelegenheid zal geven op het Stadshuis des namiddags ten 3 uur. Sneek den 11 September 1863. De Burgemeester voornoemd t WOIDA. Noord-Westen storm welke er woedde, door een stortzee slagzijde had bekomenen totaal zou zijn verongelukt indien het zeil niet was gebarsten, de bootwelke gesjord was is aan stukken en het schip heeft averijzoo de loodsboot veronge lukt was zou het aller treurigst geweest zijn daar er 6 man aan boord warenwaarvan de meesten gehuwd; nu, de vreugde was groot,toen men allen welkom aan wal mogt heeten. Z1ER1KZEE 7 September. De gemeenteraad alhier heeft in zijne vergadering van heden be sloten met 6 tegen 2 stemmen, in hooger beroep te komen van de beslissing van gedeputeerde sta ten tot toelating der in Julij gekozen raads-leden. 'sGREVELDUIN CAPELLE, 9 Sept. Heden nacht is alhier aan het veer een droevig ongeval gebeurd. Toen in den vroegen morgen de knecht van het veer voor het eerst overvoer, ontwaarde hij een paardepoot boven het water uitstéken en naderbij komende was het een paard en rijtuig, eene kapchaisbeide toebehoorende aan den heer de Roon, te Waspik; doch den geleider vond men niet. Tot heden namiddag 3 uur is het lijk nog niet opgevischt. De persoon was zekere H. de Pruis, commissiekooper van genoemden heer de Roon en vader van een talrijk gezin. A SNEEK. 11 September. Onderscheidene bladen hebben medegedeeld; dat de stukken betrekkelijk de begroeting voor 1864 reeds ter landsdrukkerij werden in gereed heid gebragtzoodat bij de aanstaande opening van de zitting de wetsontwerpen gereed zouden liggen. Naar wij met zekerheid vernemenbevinden zich ter landsdrukkerij tot op dit oogenblik niets anders dan de pensioenstaten en andere bijlagen die gewoonlijk bij de begrooting worden gevoegd, maar wal de memorie van toelichting en de toe lichtende staten betreft, deze zijn nog niet voor drukken vatbaar want zij zijn nog bij de regering in behandelingen noch door den raad van statenog door de betrokken minister defi nitief afgedaan De minister van oorlog heeft ter algemcene kennis van het leger gebragtdat door Z M. is bepaald dat aan het slot van art. 21 van het voor schrift nopens de admissie enz, van kweekelingen op 's Rijks kweekschool voor militaire geneeskun digen vastgesteld bij Koninklijk besluit van den 4 Maart 1846, no. 85 deze bepaling worde ge voegd. „Mede wordt van de kweekschool ver wijderd een kweekelingdie een zijner kamera den jonger in studieja ’en of in leeftijd, op welke wijze ook mishandelt.’ Naar wij vernemen heeft de heer mr. A. F. Jongstra voor de candidaluur hem door ver schillende kiesvereenigingen in het district Doe kum aangeboden bedankt. De algemeene Synode der Ned Herv. kerk heeft aan de Synode der afgescheiden gemeente eene uilnocdiging gezonden om het feest van Neêrlands öOjarige onafhankelijkheid te doen voor afgaan door eene pleglige godsdienstoefening op den Zondag vóór den dag der burgerlijke feest viering. Naar men verneemt, is hel door den kapt,- iuit. ter zee Geerling uitgedachte toestel voor hel laden der stukken aan boord der oorlogschepen, waardoor de manschappen, die hel geschut be dienen, bij de lading minder aan het vijandelijke vuur zouden zijn blootgesteld, op last van den mi nister van marine door eene commissie van des kundigen onderzocht. De uitslag van het onder zoek moet niet aan de verwachting van den uit vinder hebben voldaan. Jl. donderdag avond ten elf ure is in de buurtschap Ousterwijk, in de gemeente Zelhem ten gevolge van een onweder afgebrand een huis je toebehoorende aan en bewoond door den ar beider H. Zaalmink zijne vrouw en vier nog zeer jeugdige kinderen, Terwijl gemelde Zaalmink, be zig was op te staan werd hij door den bliksem getroffen, waarna het zijner vrouw met levens gevaar gelukte haren man, die bewusteloos was, en hare vier kinderen te redden door eerstge noemde uit de brandende woning als het ware te slepen drie der kinderen uit een raam te werpen en vervolgens het jongste, vier maanden oud, uit de wieg te halen. Het verlies voor de ze menschen is zeer groot daar huis noch in boedel was verzekerden daarenboven nog een kalf en twee geilen in de brand zijn omgekomen. In de gemeente Vught heeft een zwartge maakt man een kind van twee maanden geroofd, op een oogenblik dat het anbewaakt in de wieg lag. Toen men den dader, als het ware onmid dellijk nazelte vond men het wichtje ongedeerd in eene drooge sloot terug terwijl hij in het talrijk geboomte eene veilige schuilplaats vond. Men schrijft uit Wateringen, d. d. 6 dezer: Heden had alhier een droevig ongeluk plaats. Een zevenjarig zoontje van de wedw. D. v. Z. had zich heimelijk van eene brandende pijp mees ter gemaakt en was daarmede naar het land ge gaan. Toen hij in de verte zijne moeder zag aankomen die hem reeds meermalen met straf had Gedreigdwanneer zij hem weer rookende aantrof, verborg hij de pijp in zijn zak. Spoedig deelde zich echter het vuur uit de pijp, aan ge- wakkerd door den vrij hevigen windaan de kleederen van het knaapje mede, en in een oogen blik stond hij in volle vlam Niettegenstaande zijne moeder en een der knechts onmiddellijk toesneldenom hulp te bieden was het kind toch reeds zoo deerlijk gebrand dat het ook in weerwil der dadelijk verleende geneeskundige hulp na verloop van twee uren onder vreeselij ke smarten bezweek. In den tuin bij den huize Bellevue, te Sol- werd is de gewone witte kool bij uitnemend heid zwaar gegroeid, zoodat zelfs eene kool, wel ke men met al hare bladeren gewogen heeft eene zwaarte had van 12 Ned. pd., en die, na dat men haar schoon gemaakt had om te eten, nog 21 '/i oude ponden woog. Vrijdag II. is te Ostende eene voorstelling in het circus Rancy, welke de hertogin van Bra bant bijwoonde, door een zeer onverwacht inci dent besloten. Er werd eene hertenjagt voorge steld en het hert, in het naauw gebragt, deed een sprong uit den circus in de koninklijke loge, waar het vlak voor de voeten der hertogin teregt kwam. Het liep vervolgens over de afscheiding heen den trap af, de deur uit en de straten door, tot dat men het uit het oog verloor. Tot dus ver is het nog niet teruggevonden. Deze scène welke niet op het programma stond deed alle toeschouwers en voornamelijk de hertogin harte lijk lagchen. OOSTERGO, 7 September. Een boer in het kanton Dockum, stelde zich dezer dagen aan als wilde hij zich zelven van kant" maken en vroeg daartoe werkelijk niets anders dan een scherp mes. Natuurlijk deed hij daardoor zijn gezin ontstellen, zoodat zijne oude moeder gehaald werd om troost en raad te verschaffen in de verlegenheid. En wat doet deze standfriezin Zij geeft haar’ zoon inderdaad een goed scheermes en sluit hem al leen op met het bevel dat hij nu maar zijn’ gang kan gaan. En hoe deze echt homaöpatische kuur werkte Zoo, dat de wanhopige zijn ijsselijk planliet varen! HARLINGEN, 9 Sept. Gisteren nacht werd hier weder een diefstal op een der in de haven liggende schepen gepleegd dez? zaken trekken nog al opmerkzaamheid, omdat men anders wei nig van dergelijke gevallen hier hoort spreken Op eene kof werden vermist een zilv. horologie en de verdere inhoud eener scheepskist. In het schip ont dekte men een plas bloed, en het bleek daarna, dat de dief bij zijne onderneming op het hoofd was neêrgekomen, daar eene sport aan het trapje ontbrak. Men heeft den dader ook reeds in verzekerde bewaringzijnde een werkman of poldergast, vroeger kolonist te Veenhuizen DELFZIJL, 7 September Gisteren avond zag men met angst de loodsboot no 1 van deEems, loodsschipper Sleboom, aankomen, en was men verlangend te weten wat haar was overgekomen, daar zij in den hevigen storm buiten was ge weest. Men vernam later, dat zij voor de Wes ter Ecms op 13 vadem water in den feilen AMERIKA Op eene stoomboot op den Mis- sissipi verdreven eenige rijke planters den lijd met de roulette. Een hunner deed de bank springen De bankier zette al de negers zijner plantage te gen het verlorenede gelukkige speler hield zich stil en de bankierzich houdende aan het spreekwoord „wie zwijgt, concenteerl”, liet de roulette draaijen en verloor nogmaals. De win ner bleef dood bedaard zitten en was onbewege lijk men zag niet de minste blijdschap op zijn gelaat over eene winst die ruim 800,000 dollars bedroeg. Daar de bankier niets meer te verlie zen had, werd het spel opgebroken, doch de gelukkige planter bleef zitten. Men tikte hem toen op den schouder en bemerkte dat hij dood was. De bankier verklaarde nu het spel voor nietigdaar een doode niet spelen en dus ook niet winnen kan. De overige passagiers waren dit niet met hem eens en stelden het geld in handen van den kapitein der boot. Er zal nu een proces tusschen de erfgenamen van den plan ter en den bankier worden gevoerd. De erfge namen beweren, dat, aangezien men het juiste oogenblik van den dood des erflaters niet kan opgevende geheele winst aan hen behoort. PRU1SSEN. Als een staaltje van den geest waarin de Norddeulsche Allg. Zeitung geschreven wordtdiene het volgende Over de partij van den vooruitgang sprekendezegt dat blad„Zulk eene partij is geen Pruissische partij meer, en waar zij zich in het land vertoond is het niet meer mogelijk met haar als een partij te hande len maar geeft zelfbehoud, nooddwang het regt haar te vernietigen.” Op 31 December 1862 waren in leven 30874 personen die Pruissische ridderorden en eereteekenen bezaten. BERLIJN, 10 September. Volgens een par ticulieren brief uit Warschau van gisteren och tend zoude de afsluiting van de stad en de streng ste handhaving van den staat van beleg over 10 dagen in werking treden. Den 2528 Augustus is te Mainz de vier de Deutsche Juristentag" gehouden. Daarin is gehandeld over hel behoud of de afschaffing der doodstraf. De derde afdeeling (van strafregt en proces) verklaarde zich na langdurige debatten met 41 tegen 40 stemmen voor het behoud dezer straf Deze verklaring werd op den laatsten zit tingsdag aan het oordeel van de algemeene ver gadering onderworpen. De verslaggever, de referendaris (Sectiouchef) o k COURANT. SNEEKER I II' 1 Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. AUoujiementsprijs voor 3 maanden is binnen deze 8tad 1,46; buiten de Stad franco/1.65 Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 cl voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets.se L, gelrcgt voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1